Постанова № 61512253, 02.09.2016, Шевченківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
02.09.2016
Номер справи
466/6769/16-а
Номер документу
61512253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 466/6769/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

2 вересня 2016року Шевченківський районний суд м. Львова у складі:

головуючої-судді ОСОБА_1

при секретарі Дмитришин Н.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,-

установив:

29 липня 2016року ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом, у якому просить: визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова щодо не виключення під час обчислення йому пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди за безперервну сумлінну працю, сум, повязаних з індексацією заробітної плати та ін.. відповідно до колонки «Інші виплати» довідок про заробітну плату відповідно до ст..37 Закону України «Про державну службу» - протиправними; зобовязати управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова перерахувати призначену йому пенсію державного службовця, починаючи з 15 червня 2010року в розмірі 90% заробітної плати за 24 останні місяці роботи на державній службі в органах місцевого самоврядування та органах державної влади, з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди за безперервну сумлінну працю, сум, повязаних з індексацією заробітної плати та ін.) відповідно до проданих довідок про складові заробітної плати №23-33 від 06.05.2016року та №1105-вих.-45 від 28.04.2016року, яким передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Свої вимоги мотивує тим, що він працював в органах місцевого самоврядування та органах державної влади, стаж роботи на посаді службовця складає 25 років 23 дні. З 15 червня 2010року йому призначено пенсію держаного службовця на підставі Закону України «Про державну службу». Пенсія встановлена в розмірі 90% заробітної плати за 24 останні місяці роботи на державній службі, до якої включено посадовий оклад, надбавки за ранг та за вислугу років, премії та надбавки за високі досягнення в праці.

При обчисленні пенсії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова не було враховано суми, які відображаються в колонці «Інші виплати2 у довідках «Про складові заробітної плати» (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди за безперервну сумлінну працю, сум, повязаних з індексацією заробітної плати та ін.)

З приводу зазначених обставин, він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, проте отримав відмову (лист УПФ України в Шевченківському районі м. Львова №5593/03-15 від 3 червня 2016року), а тому змушений звернутись до суду з позовною заявою.

В судовому засіданні позивач позов підтримав повністю, дав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позивачем вимог заперечила повністю, покликаючись на мотиви викладені в письмових заперечення, які долучені до матеріалів справи.

Заслухавши пояснення сторін, зясувавши обставини справи, ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що позов є підставним та його слід задовольнити з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що листом від 03.06.2016року №5593/03-15 Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова позивачу відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії у відповідність до норм ст.37 Закону України «Про державну службу».

Дії відповідача суперечать ст. 66 Закону України від 05.11.1991р. № 1788 «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України» від 09.07.2006р. № 1058 «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» (в редакції, чинній до 01.01.2011р.), ст.7 Закону України від 08.07.2010р. № 2464-ІУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», ст.ст. 33, 35, 37 Закону №3723-ХП ( редакції Закону України від 16.01.2003р. № 432-ІУ), ст. 2 Закону України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України від 24.03.1995р. № 108/95-ВР «Про оплату праці», пп. 2.2.7, пп. 2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004р. № 5, п.3 розділу 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та Постанові Кабінету Міністрів України від 22.12.2010р. № 1170 «Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування».

За змістом ст. 37 Закону № 3723-ХП ( у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески, і за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995р. № 108/95-ВР (далі Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст.2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст.33 Закону № 3723-ХП передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з ч.7 ст.33 Закону № 3723-ХП державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст.35 Закону № 3723-ХП щорічна відпустка державним службовцям надається з виплатою допомоги на оздоровлення. Зазначена матеріальна допомога має систематичний характер, оскільки виплачується щорічно і є обєктом для нарахування та утримання страхових внесків до пенсійного фонду.

Аналогічні положення містяться і в пп. 2.2.2., 2.2.7., 2.3.3. п.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. № 5, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за № 114/8713, де вказано, що у склад додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, які мають систематичний характер, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників ( на оздоровлення тощо) входить до складу фонду оплати праці.

Отже, чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також і інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються в розрахунок пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Те саме стосується і сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, і які є складовою заробітної плати та входять до складу фонду оплати праці (ст.1, ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. №1788-ХП (далі - Закон № 1788-ХП) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26.06.1997р. №400/97-ВР «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст.41 Закону України від 09.07.2003р. № 1058-ІУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІУ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно з ч.1 ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (зміни від 06.07.2010 № 2747-ІУ) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Таким чином, рішення відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись, ст.ст.2, 6, 14, 17-20, 72, 94, 158- 163, 167, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

позов задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова щодо не виключення під час обчислення пенсії ОСОБА_2 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди за безперервну сумлінну працю, сум, повязаних з індексацією заробітної плати та ін.. відповідно до колонки «Інші виплати» довідок про заробітну плату відповідно до ст..37 Закону України «Про державну службу» - протиправними.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова перерахувати призначену ОСОБА_2 пенсію державного службовця в розмірі 90% заробітної плати за 24 останні місяці роботи на державній службі в органах місцевого самоврядування та органах державної влади, з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди за безперервну сумлінну працю, сум, повязаних з індексацією заробітної плати та ін.) відповідно до проданих довідок про складові заробітної плати №23-33 від 06.05.2016року та №1105-вих.-45 від 28.04.2016року, яким передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Апеляційна скарга на постанову судді подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя ОСОБА_1