Справа № 466/5466/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2016 року Шевченківський районний суд м. Львова у складі:
головуючого-судді Ковальчука О.І.
при секретарі Ваврин М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання дій протиправними, скасування рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії,-
встановив:
14.06.16 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% від суми середнього місячного заробітку, згідно довідки прокуратури Львівської області від 30.06.2016 №18/1130/1 про заробітну плату (13286,48 грн.), починаючи з 01.01.16р. та без обмеження її максимального розміру.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 1 червня 2011 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, як отримувач пенсії за вислугу років (20 років роботи на прокурорсько-слідчих посадах в прокуратурі Львівської області) згідно з Законом України «Про прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001 №2663-ІІІ) у розмірі 90% від середнього заробітку.
При призначенні пенсії враховано стаж роботи за вислугу років 20 років 5 місяців 26 днів (загальний стаж 20 років 5 місяців 26 дні).
В органах прокуратури Львівської області ОСОБА_1 працював з 18.03.1996 по 28.05.2015р.р. та впродовж указаного часу обіймав ряд прокурорсько-слідчих посад, у тому числі з 19.02.2015 року старшого прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ при провадженні досудового розслідування злочинів проти життя та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні прокуратури Львівської області до часу звільнення.
З 28 травня 2015 року, згідно наказу прокурора Львівської області від 28.05.2015 №951к, позивача звільнено з органів прокуратури Львівської області у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років та за власним бажанням відповідно до ст.38 Кодексу законів про працю України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з посади старшого прокурора відділу роботи з кадрами прокуратури Львівської області.
У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова із заявою про проведення перерахунку розміру його пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 763) і від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До звернення ним долучена довідка прокуратури Львівської області від 11.04.2016 № 18/897 про заробітну плату.
Рішенням від 26.05.2016 за № 5115/03-15 відповідач повідомив про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії, покликаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213VІІІ, яким передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Разом з тим, до початку розгляду справи, у звязку з видачею позивачу бухгалтерією прокуратури Львівської області нової довідки про заробітну плату від 30.06.2016 за № 18/1130/1 з врахуванням усіх виплат, ОСОБА_1 06.07.2016 звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення йому пенсії, на підставі вищезазначеної довідки з розрахунку 90 відсотків.
Листом від 12.07.2016, на підставі рішення управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова №6855/03-15 від 12.07.2016, відповідач повідомив про відсутність законних підстав для проведення перерахунку, оскільки Законом України від 28.12.2014 №76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» з 01.01.2015 внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (частина вісімнадцята ст.50-1 в редакції Закону №76-VIII (79-19) від 28.12.2014). Тобто, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівників прокуратури буде визначено після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту.
Також відповідач послався на п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» тощо, а відтак з цього часу пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Тобто, позивачу відмовлено у перерахунку призначеної у 2011 році пенсії на тих же самих підставах, що були зазначені у рішенні управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова від 26.05.2016 за № 5115/03-15 щодо перерахунку за довідкою прокуратури Львівської області від 11.04.2016 № 18/897 про заробітну плату.
Позивач вважає, що внаслідок дій відповідача порушені його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими Законами України, рішеннями Конституційного Суду України, Верховного Суду України і Вищого адміністративного суду України, так як йому неправомірно відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки відповідач послався на норму закону, яка не може бути застосована в часі при перерахунку пенсії за вислугу років.
Позивач в судовому засіданні уточнений позов підтримав повністю, дав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позивачем вимог заперечила повністю посилаючись на письмові заперечення, що долучені до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що з 01.06.2011 року позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України у Шевченківському районі м. Львова як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Пенсія призначена на умовах ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-Ш «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
При призначенні пенсії враховано стаж роботи за вислугу років в органах прокуратури 20 років 5 місяців 26 днів (загальний стаж роботи 20 років 5 місяців 26 днів).
Згідно наказу в.о. прокурора Львівської області від 28.05.2015, ОСОБА_1 звільнено з органів прокуратури Львівської області у звязку з виходом на пенсію за вислугою років та за власним бажанням відповідно до ст.38 Кодексу законів про працю України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з посади старшого прокурора відділу роботи з кадрами прокуратури Львівської області. На день звільнення, його загальний стаж роботи в органах прокуратури становить 20 років 5 місяців 26 днів (загальний стаж роботи 20 років 5 місяців 26 днів).
У травні 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова із заявою про проведення перерахунку розміру його пенсії у звязку із підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 763) і від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До звернення ним долучена довідка прокуратури Львівської області від 11.04.2016 № 18/897 про заробітну плату.
Рішенням від 26.05.2016 за № 5115/03-15 відповідач повідомив про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії, покликаючись на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Разом з тим, у звязку з видачею позивачу бухгалтерією прокуратури Львівської області нової довідки про заробітну плату від 30.06.2016 за № 18/1130/1 з врахуванням усіх виплат, ОСОБА_1 06.07.2016р. звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення мені пенсії, на підставі вищезазначеної довідки з розрахунку 90 відсотків.
Листом від 12.07.2016, на підставі рішення управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова №6855/03-15 від 12.07.2016 (знаходиться в матеріалах пенсійної справи), відповідач повідомив про відсутність законних підстав для проведення перерахунку, оскільки Законом України від 28.12.2014 №76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» з 01.01.2015 внесено зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (частина вісімнадцята ст.50-1 в редакції Закону №76-VIII (79-19) від 28.12.2014). Тобто, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівників прокуратури буде визначено після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту. Разом з тим відповідного нормативно-правового акту Кабінетом Міністрів України не прийнято.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Також, відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до частин 17, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок. призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день її звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
З огляду на викладене суд прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Зазначена правова позиція щодо застосування ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в часі повністю обґрунтовується наступними правовими нормами та нормативними актами.
Так, відповідно до частини 1 ст.58 Конституції України закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно зі ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Так само, зазначена вище правова позиція обґрунтовується рішеннями Конституційного Суду України (від 06.07.1999 №8-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 №20-рп/2004, від 11.10.2005 №8-рп/2005, від 09.07.2007 №6-рп/2007) постановами Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та від 17.12.2013 (справа №21-445а-13), що згідно зі статтею 244-2 КАС України є обовязковою для судів, які зобовязані привести судову практику у відповідність до рішень згаданого суду.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у звязку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012.
Отже право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01.07.2012, коли ще не були внесені зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» на які посилається у своїй відповіді управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова.
Таким чином, всі зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії у жовтні 2001 року, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури. В даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2001 року), оскільки інших не існує.
Відповідно до ч.2 ст.161 КАС України (із доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 20.10 2011 №3932-VI) при виборі правової норми, що підлягає до застосуванню до спірних правовідносин, суд зобовязаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатом розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяви позивача від 19.05.2016р., 06.07.2016р., документів пенсійної справи, довідки прокуратури Львівської області від 30.06.2016 №18/1130/1 про заробітну плату та статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ) з розрахунку 90% від суми місячного заробітку з 01.04.2015 без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в пенсії за минулий час (12 місяців), а тому рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправним.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ), ст.ст.2, 6, 14, 17-20, 72, 94, 158- 163, 167, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова з приводу відмови ОСОБА_1 у здійснені перерахунку пенсії на підставі довідки № 18/1130/1 від 30.06.2016 року.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Львівської області № 18/1130/1 від 30.06.2016 року 13 286,48 грн., починаючи з 01.01.16р. та без обмеження її максимального розміру.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати на судовий збір в розмірі 551,2 грн.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_2