Постанова № 61507642, 15.09.2016, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
15.09.2016
Номер справи
234/12721/16-а
Номер документу
61507642
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 234/12721/16-а

Провадження № 2-а/234/271/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2016 року

Краматорський міський суд Донецької області у складі

судді Ткачової С.М., за участю секретаря Харькової Т.С., позивачки ОСОБА_1, представника відповідача: ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання дій неправомірними та зобов*язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18.08.2016 року позивачка звернулася до Краматорського міського суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання дій противоправними та зобов*язання Управління Пенсійного Фонду України у м. Краматорську Донецької області здійснити з 01.08.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної позивачці з урахуванням усіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які є складовими фонду оплати праці та з яких своєчасно та в повному обсязі сплачено страхові внески у розмірі 90% від заробітної плати.

Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим , що з 22.06.2010 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у м. Краматорську та згідно із законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХП їй призначено пенсію, як державному службовцю.

На підставі ст. 21 ЗУ «Про державну службу в органах місцевого самоврядування» № 2493-III від 07 червня 2001 р. ( з наступними змінами) пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування/державних службовців, які мають стаж роботі в органах місцевого самоврядування та/або державній службі не менше 10 років, здійснюється у порядку визначеному законодавством України про державну службу (частина 7).

Вона працювала на посаді начальника управління в Управлінні праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради та має стаж роботи на державній службі на час виходу на пенсію 35 років; на час виходу на пенсію відсоток нарахування її пенсії складав 90 %.

На час оформлення пенсії Довідка про складові заробітної плати за формою, встановленою Пенсійним Фондом України, не містила інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, які вона отримувала регулярно та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове пенсійне страхування. У 2011 році цю довідку скасували та затвердили новий зразок.

25.07.2016 року вона звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в м. Краматорську Донецької області з письмовою заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та довідкою № 01-08/9635 від 14.07.2016 р. нової форми про складові заробітної плати, так як при призначенні пенсії вони не увійшли до складу заробітної плати, що значно вплинуло на розмір нарахованої мені пенсії.

Рішенням комісії Управління пенсійного Фонду України в м. Краматорську Донецької області від 02.08.2016 № 68 їй відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на те, згідно ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-ІІІ пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-V-III (далі-Закон). Відповідно розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону зберігається право на призначення пенсій відповідно до ст.37. Перерахунки діючим законодавством не передбачені.

Вона не може погодитись з даною відмовою, тому що Відповідач залишив поза увагою постанову правління Пенсійного Фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-475 3/2670» та не врахував індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, які вона і просила врахувати у її заробітню платню, з якої розраховано пенсію, та які не було враховано Відповідачем при розрахунку її пенсії.

Вважає, що Відповідачем безпідставно відмовлено у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця, з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, та які є складовими фонду оплати праці, чим порушено її Конституційні права на соціальний захист, гарантований державою.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ 9уредакції, чинній на час її виходу на пенсію), пенсія державним службовцям призначається у розмірі 90 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 33 цього Закону: соціальне страхування або збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 20.02.2012 р. (справа № 21-430а11), від 14.05.2013 р. (справа № 21-125а13) та від 28.05.2013 р. (справа № 21-97а13).

Враховуючи вищенаведене, вважає, що рішення Пенсійного Фонду України в м. Краматорську Донецької області від 02.08.2016 № 68 щодо відмови у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця, з урахуванням додаткових виплат, передбачених системою оплати праці державних службовців, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати є протиправним, та таким, що підлягає негайному скасуванню.

У відповідності до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків передбачених частиною першою ст.35, частиною другою ст. 38, частиною третьою ст. 42 і частиною пятою ст. 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії-з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа.

Заяву про перерахунок пенсії нею подано 25.07.2016 року, тому вона вважає, що право на перерахунок пенсії з урахуванням довідки № 01-08/9635 від 14.07.2016 р. виданої Управлінням праці та соціального Захисту населення Краматорської міської ради, у неї виникає з 01.08.2016 року.

Але, враховуючи умови призначення пенсії із заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, а також Постановою правління Пенсійного Фонду від 14.02.2011 № 5-1 було затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, тому вважає, що право на перерахунок пенсії за довідками, виданими управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 14.07.2016 р № 01-08/9635 у неї виникає з 01.08.2016 року.

У судовому засіданні позивачка підтримала позов у повному обсязі, та послалася на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в задоволенні . Надала письмові заперечення.

Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання про задоволення позову.

З 22.06.2010 року Управлінням пенсійного фонду України в м. Краматорську ОСОБА_1 призначено пенсію згідно до Закону України № 2493 від 07.06.2001 р. «Про службу в органах місцевого самоврядування»

Вказані обставини не оспорюються та доказуванню не підлягають.

25.07.2016 року позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України (далі УПФУ) у м. Краматорську з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку № 01-08/9635 від 14.07.2016 про індексацію заробітної плати, суми виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за останні 24 місяці роботи перед звільненням, тобто за період з 01.06.2008 по 31.05.2010р.

Рішенням заступника начальника УПФУ у м. Краматорську від 02.08.2016 №68 в перерахунку пенсії позивачці відмовлено. Відмову УПФУ у м. Краматорську мотивовано тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-V111 з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу України» від 16.12.1993 № 3723-Х11. З 01.05.2016р. вступив в силу Закон України « Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-V111. Відповідно розділу Х1 Прикінцевих та перехідних положень Закону зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 . Перерахунки пенсії діючим законодавством не передбачені.

Згідно довідки № 01-08/9635 від 14.07.2016р, виданої на ім'я ОСОБА_1 , вбачається, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за період з 01.06.2008 р. по 30.06.2010 р. становили 23920,90 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Вирішуючи питання правомірності відмови перерахунку пенсії позивачці, суд виходить з наступного.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р № 3723-XII (в редакції, яка діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії) пенсія державним службовця: призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній

службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не

більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ч.2 ст.33 цього ж Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 ст.33 Закону № 3723-XII встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.п.3 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення входять до системи оплати праці посадових осіб органів місцевого самоврядування».

Згідно ст.37-1 Закону № 3723-XII (в редакції, яка діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24.03.1995р за № 108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідне до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ст.2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13.01.2004р. структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09.07.2003р "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість відповідачем застосовані положення Законів України «Про державну службу» та «;Про оплату праці», норми яких є загальними.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, отже ці виплати необхідно включати в заробітну плату для призначення пенсії.

Такі висновки викладено в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012р. в справі за аналогічним позовом фізичної особи до Державної податкової інспекції у м.Харцизьк Донецької області, УПФУ в м.Харцизьк Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.

Згідно частини першої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення: створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ст. 49 Конституції України).

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24,25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» № 8 від 13.06.2007 року роз'яснено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. Суди при визначенні юридичної сили законів та інших нормативно-правових актів щодо їх діяльності повинні керуватися Конституцією України як актом прямої дії.

Суд вважає, що позиція відповідача, що суми індексації грошових доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, так як закон за яким було призначено пенсію втратив чинність, є безпідставною, а отже позовні вимоги про визнання неправомірною бездіяльність відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії позивачу виплаченої індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових, про зобов'язання відповідача перерахувати пенсію з урахуванням зазначених виплат, підлягають задоволенню.

Згідно ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м.Краматорськ із заявою про перерахунок пенсії -25.07.2016 року, то пенсія підлягає перерахунку з 01.08.2016 року.

Керуючись Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", ст.ст.6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 100, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання дій неправомірними та зобов*язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати рішення УПФУ в м. Краматорську Донецької області від 02.08.2016 року № 68 по справі №841300 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1, протиправним.

Зобов*язати Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 призначену пенсію державного службовця, відповідно до ст..37 Закону України «Про державну службу» № 3723 Х11, в розмірі 90 % від сум заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, отриманих позивачем за попередні місяці роботи з 01.01.2008 року по 01.06.2010 року, з яких сплачено страхові внески на загальнообов*язкове державне соціальне страхування, з урахуванням сплачених сум.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в м. Краматорську Донецької області за рахунок державних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 грн.21 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови ухвалені, проголошені 15.09.2016 року. Повний текст постанови виготовлений 15.09.2016 року.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Краматорський міський суд протягом 10 днів після проголошення.

Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.

Суддя: