Справа № 163/2151/16-п Провадження №33/773/331/16 Суддя в 1 інстанції: Гайдук А. Л. Категорія:ст.ст. 471, 472 МК України. Доповідач: Філюк П. Т.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2016 року місто ОСОБА_1
Суддя Апеляційного суду Волинської області Філюк П.Т. з участю захисника ОСОБА_2 - ОСОБА_3 та представника Волинської митниці ДФС ОСОБА_4, розглянувши апеляційну скаргу начальника управління боротьби з митними правопорушеннями Волинської митниці ДФС ОСОБА_1 на постанову судді Любомльського районного суду Волинської області від 25 серпня 2016 року, якою
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, житель ІНФОРМАЦІЯ_2, 15-тий мікрорайон, 25/28, непрацюючий визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України і на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Крім того, провадження у справі щодо ОСОБА_2 за ст. 472 МК України закрито на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у звязку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №1620/20500/2016 від 26.07.2016 року, товар: електричні частини до газового обладнання «NEVO ELEKTRONIKA 4VT» в кількості 7 штук.; електричні частини до газового обладнання «NEVO ELEKTRONIKA 4VT» в кількості 4 штуки; газові інжектори «WTRYSKIWACZ NA LISTWE «WALTEK» в кількості 8 штук; інтерфейси «OPTIC FTDI» в кількості 5 штук; електричну частину до газового обладнання «NEVO ELEKTRONIKA 6VT» в кількості 1 штука,- постановлено повернути ОСОБА_2 після відповідного його митного оформлення та сплати митних платежів.
Також стягнуто з ОСОБА_2 в доход держави 275 грн. 60 коп. судового збору.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 притягнутий до адміністративної відповідальності за те, що він 26 липня 2016 року приблизно о 17 год. 49 хв.,вїжджаючи в Україну протягом однієї доби вдруге таслідуючи з ОСОБА_5 в Україну через митний пост «Устилуг» Волинської митниці ДФС, в якості водія автомобіля марки «Volvo S40», реєстраційний номерний знак LC63835, порушив порядок проходження митного контролю в зоні спрощеного митного контролю «зелений коридор», переміщуючи в даному автомобілі, без ознак приховування, товар: електричні частини до газового обладнання «NEVO ELEKTRONIKA 4VT» в кількості 7 штук, вагою 7,7 кг, вартістю 13069,55 грн.; електричні частини до газового обладнання «NEVO ELEKTRONIKA 4VT» в кількості 4 штуки, вагою 6,0 кг, вартістю 11563,90 грн.; газові інжектори «WTRYSKIWACZ NA LISTWE «WALTEK» в кількості 8 штук, вагою 4,0 кг, вартістю 6146,76 грн.; інтерфейси «OPTIC FTDI» в кількості 5 штук, вагою 0,5 кг, вартістю 1882,45 грн.; електричну частину до газового обладнання «NEVO ELEKTRONIKA 6VT» в кількості 1 штука, вагою 1,5 кг, вартістю 3457,55 грн.,а всього зазначеного товару загальною вагою 19,7 кг. та вартістю 36120,21 грн., який, згідно вимог ч.2 ст.374 МК України, підлягав обовязковому письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, які видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України, чим вчинив правопорушення, передбачене ст.471 МК України.
Крім цього, ОСОБА_2 ставилось у вину те, що він, при тих же обставинах не задекларував за встановленою формою вказаний товар, який згідно ч.2 ст.374 МК України підлягав обовязковому письмовому декларуванню, використавши всупереч вимог ст.ст.366, 374 МК України смугу руху зелений коридор, як форму декларування, шляхом вчинення дій, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 472 МК України.
В поданій апеляційній скарзі начальник управління боротьби з митними правопорушеннями Волинської митниці ДФС ОСОБА_1 зазначає, що суддя першої інстанції безпідставно дійшла висновку про відсутність в діях ОСОБА_2 складу правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України. Посилається на те, що ОСОБА_2 не задекларував за встановленою формою товар, який згідно ч.2 ст.374 МК України підлягав обовязковому письмовому декларуванню, використавши всупереч вимогам ст.ст., 366, 374 МК України смугу руху «зелений коридор» як форму декларування шляхом вчинення дій, а тому вважає, що в його діях є склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 472 МК України. Просить постанову судді скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким ОСОБА_2 визнати винним у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ст.471, 472 МК України та накласти стягнення в межах санкції даних статтей.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши представника Волинської митниці ДФС ОСОБА_4, який підтримав подану апеляційну скаргу, захисника ОСОБА_2 - ОСОБА_3, який заперечив проти апеляційної скарги, приходжу до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та обєктивне зясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Відповідно до вимог ст.489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний зясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що помякшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також зясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дані вимоги Закону суддею першої інстанції дотримано в повному обсязі.
Висновки судді про наявність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються зібраними у передбаченому законом порядку та належно дослідженими і оціненими судом доказами у їх сукупності.
Факт вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, в апеляційній скарзі заступника начальника митниці не оспорюється.
Також суддя першої інстанції дійшла обґрунтованого висновку і про відсутність в діях ОСОБА_2 складу правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Відповідно до ст.471 МК України передбаченим у цій статті адміністративним правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор" товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Таким чином, за переміщення через митний кордон України товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення, особа, яка формою проходження митного контролю обрала смугу спрощеного митного контролю, несе відповідальність за ст.471 МК України, за що ОСОБА_2 обґрунтовано притягнуто до адміністративної відповідальності.
У відповідності до вимог ст.472 МК України адміністративним правопорушенням є недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обовязковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення характеризується дією (недостовірне декларування), або ж бездіяльністю (недекларування). Тобто, це незаявлення за встановленою письмовою, усною, або будь-якою іншою формою відомостей або заявлення недостовірних відомостей про товари, їх митного режиму і інших відомостей для митної мети.
В протоколі про порушення митних правил, складеному відносно ОСОБА_2, не розкрито обєктивної сторони правопорушення за ст.472 МК України, яка передбачає відповідальність за незаявлення за встановленою формою точних і достовірних відомостей про товари, які підлягають обовязковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
З протоколу незрозуміло, в чому полягало дане правопорушення, якими діями правопорушника воно вчинено і чим це підтверджується.
Суддею першої інстанції обґрунтовано враховано ч.6 ст.366 МК України, згідно якої, обравши проходження через "зелений коридор", особа звільняється від подання письмової митної декларації, а тому посилання в апеляційній скарзі та протоколі про порушення митних правил на те, що ОСОБА_2, «слідуючи смугою руху спрощеного митного контролю «зелений коридор», вчинивши декларування шляхом вчинення дій, не задекларував за встановленою формою вказаний товар», є безпідставним.
В ході судового розгляду в суді першої інстанції у відповідності до досліджених матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 при перетині кордону по смузі спрощеного митного контролю зелений коридор повідомив працівника митниці про наявний товар, тобто вчинив усне декларування цього товару.
Статтею 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмово, усно, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 заявив усно про наявність у нього товару, однак був позбавлений можливості заповнити митну декларацію, суддя першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку, що в його діях відсутній склад правопорушення, передбачений ст.472 МК України, тобто не заявлення за встановленою формою точних і достовірних відомостей про товари, які підлягають обовязковому декларуванню.
Зі змісту статей 257, 366 МК України та диспозиції статті 472 МК України вбачається, що за ст.472 МК України кваліфікуються діяння осіб, які переміщуються через митний кордон України смугою митного контролю «червоний коридор» і допустили зазначене у диспозиції цієї статті Митного кодексу порушення митних правил.
ОСОБА_2 допустив порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що повністю охоплюється диспозицією ст.471 МК України і такі дії додаткової кваліфікації за ст.472 МК України не потребують.
В поданій апеляційній скарзі доказів, які б підтверджували винуватість ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, апелянт не навів.
На підставі наведеного, вважаю, що суддя першої інстанції дійшла обґрунтованого висновку про відсутність в діях ОСОБА_2 складу правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, та закриття провадження у справі в цій частині на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова судді є законною та обґрунтованою і підстав для її скасування, про що ставиться питання в апеляційній скарзі заступника начальника Волинської митниці, не вбачається.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.531 МК України та ст. 294 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу заступника начальника Волинської митниці начальника управління боротьби з митними правопорушеннями ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову судді Любомльського районного суду Волинської області від 25 серпня 2016 року щодо ОСОБА_2 без змін.
Постанова набирає законної сили негайно, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя апеляційного суду
Волинської області ОСОБА_6