Номер провадження 2-а/754/498/16
Справа №754/9688/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 вересня 2016 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Журавська О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, суд,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, який було уточнено в процесі розгляду, про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання останнього вчинити певні дії, а саме призначити їй пенсію у зв'язку з втратою годувальника згідно ст. 86 Закону України "Про Прокуратуру» з 04.07.2016 р.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 По день смерті її чоловік отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про прокуратуру". 04.07.2016 р. позивач звернулась до відповідача з заявою про застосування до неї, як непрацездатної дружини померлого працівника прокуратури, норм передбачених Законом України «Про прокуратуру», однак отримала відмову, яку вважає неправомірною.
Представник відповідача у наданих письмових запереченнях позов не визнав, зазначивши, що Управління не здійснювало протиправних та неправомірних дій. Позивачка перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення». 04.07.2016 р. звернулась в Управління з заявою про нарахування пенсії по втраті годувальника, а саме свого покійного чоловіка, роз'яснення правових аспектів вказаного питання. Тобто з заявою саме про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника до Управлінні не зверталась, у зв'язку з чим звернення до суду з позовом про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання вчинити дії є необґрунтованим. Крім того, у відповідності до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій та статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним, з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах, визначеними законами, не призначаються, раніш призначені пенсії не перераховується.
Розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, тому судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача - ОСОБА_2
З матеріалів справи вбачається, що по момент смерті ОСОБА_2 перебував на обліку в Управлінні та отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «про Прокуратуру».
Як вбачається з заяви позивача до відповідача від 04.07.2016 р., на яку посилається позивач як на підставу своїх вимог, остання звернулась до управління з питанням щодо нарахування коштів у зв'язку з втратою годувальника у відповідності до п. 19 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та з проханням роз'яснити п. 19 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».
07.07.2016 року листом відповідач направив позивачу відповідь, в якій позивачу надано відповідь на питання зазначені в заяві.
Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п. 1.7 Постанови Правління Пенсійного Фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 № 22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
П. 2.3. вказаної Постанови, передбачає перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з п. 4.1. Постанови, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2 Постанови).
Позивач звертаючись до суду за захистом свого порушеного права посилається на порушення з боку відповідача її права на призначення пенсії по втраті годувальника на підставі Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Ст. 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивач посилаючись на порушення з боку відповідача її права на призначення пенсії по втраті годувальника на підставі Закону України «Про прокуратуру», не надала належних та допустимих доказів про звернення до Управління у спосіб та в порядку встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», Постановою Правління Пенсійного Фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 № 22-1для вирішення питання щодо переведення з одного виду пенсії на інший та доказів відмови в такому переведенні.
Таким чином, відповідач своїми діями жодним чином не порушував право позивача, що свідчить про необґрунтованість заявленого позову .
Таким чином судом встановлено підстави для відмови у задоволенні позову в повному обсязі, оскільки позивач не зверталась до відповідача із заявою переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2, 17, 158-162 , 183-2 КАС України, суд, -
постановив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя: