№2-а-3773/09
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі :
головуючої-судді ОСОБА_1
при секретарі Кононенко Л.І.
За участю: позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Торезі про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Торезі про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що 22.07.2009 р. він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком за період роботи в АТЗТ «Угольінвест» з 01.11.2005 р. по 25.02.2009 р. згідно із ч.4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії, мотивуючи це тим, що АТЗТ «Угольінвест» страхові внески до Пенсійного фонду сплачені тільки по 31.01.2007 р. і що на день звернення його страховий стаж складав 15 місяців 5днів, що не дає права на перерахунок пенсії за нормами ч.4 ст. 42 указаного Закону. Але відповідно до платіжних доручень від 31.03.2008 р. № 75,776,79,80 АТЗТ «Угольінвест» перераховувало у Пенсійний фонд України відрахування із заробітної плати за період січень-грудень2007 р.: 2% - 113 грн. і 33, 2% - 1877 грн., за січень-лютий 2008 р. : 0,5-2% - 510 грн. і 33, 2% - 10106 грн., тобто АТЗТ «Угольінвест» не припиняло виплату страхових внесків у Пенсійний фонд до лютого 2008 р., що в цілому складає 28 місяців страхового стажу, придбаних ним після перерахунку пенсії. Враховуючи викладене вважає, що відповідач необґрунтовано відмовляє йому у перерахунку пенсії.
Позивач просить суд визнати дії УПФУ в м.Торезі щодо відмови йому у перерахунку пенсії неправомірними, зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.08.2009 р. з урахуванням страхового стажу з 01.11.2005 р. по 25.02.2009 р.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, дав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача - УПФУ в м. Торезі Донецької області ОСОБА_3, позовні вимоги не визнала, пояснила суду, що з 14.02.1996 р. ОСОБА_2 знаходиться на обліку як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах. 22.07.2009 р. позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітку за нормами ч.4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Попередній перерахунок пенсії позивачу було проведено у 2006 році з урахуванням стажу по 31.10.2005 р. – по дату сплати страхових внесків АТЗТ «Угольінвест», де працює позивач, до Пенсійного фонду. На час звернення за перерахунком – 22.07.2009 р., ОСОБА_2 відпрацював 2 роки. Але згідно одержаних з УПФУ в м.Сніжне відомостей системи персоніфікованого обліку про індивідуальні дані про застраховану особу, страховий стаж позивача після призначення пенсії на час звернення за перерахунком становить з 01.11.2005 р. по 31.01.2007 р., тобто 15 місяців. Рішенням від 22.07.2009р . ОСОБА_2 було відмовлено у перерахунку пенсії у зв’язку з тим, що він не має на час звернення 24 місяці страхового стажу. Просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що з 14.02.1996 р. ОСОБА_2 знаходиться на обліку як отримувач пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах.
З 16 липня 2005 р. по 25.02.2009 р. позивач працював на АТЗТ «Угольінвест», звільнений по ст.. 38 ч. 3 КЗпП України у зв’язку з несвоєчасною виплатою заробітної плати, що підтверджується записами у його трудовій книжці.
Після спливу дворічного строку, протягом якого ОСОБА_2 продовжував працювати після останнього – у 2006 році, перерахунку пенсії, при якому було враховано його страховий стаж по 31.10.2005 р., він 22.07.2009 р. звернувся до УПФУ в м.Торезі із заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітку за нормами ч.4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням УПФУ в м.Торезі № 91 від 22.07.2009 р. позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що він не має підтверджених документально 24 місяців страхового стажу на час звернення за перерахунком пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 01.01.2004 р. набрав чинності ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.2003 р., яким визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно із п.1 ч.1 ст.11 ЗУ №1058-ІУ, загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об’єднаннях громадян, у фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до ч.1 ст. 15 цього Закону, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій ст. 12 цього Закону.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 14 ЗУ №1058-ІУ передбачено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці:
Підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; об’єднання громадян, профспільки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1,10,15 ст. 11 цього Закону;
колективні та орендні підприємства, сільськогосподарськи кооперативи та фермерські господарства, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), для осіб, зазначених у п.2 ст.11 цього Закону;
дипломатичні представництва, консульські установи України, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами, - для осіб, зазначених у п.5 ст. 11 цього Закону;
іноземні дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав, філії представництва, інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств та організацій, міжнародних організацій, розташованих на території України – для осіб, зазначених у п.6 ст. 11 цього Закону.
Частиною 2 ст. 17 Закону № 1058-ІУ до обов’язків страхувальників віднесено, зокрема, нарахування, обчислення і сплата в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків.
Відповідно до ч.4 ст. 42 вказаного Закону у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону.
Відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого п остановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 N 22-1 (далі Порядок), заява про призначення пенсії працюючим громадянам і членам їх сімей (у зв'язку з втратою годувальника) та про відстрочку часу її призначення відповідно до Закону ( 1058-1У ) подається працівником (членом його сім'ї у зв'язку з втратою годувальника) до управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації.
Відповідно до п.2 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації) або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
Відповідно до п.5 Порядку днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо документи, які необхідно подати додатково, протягом трьох місяців не подані, пенсія за згодою особи призначається, відновлюється за наявними документами. У подальшому при надходженні додаткових документів пенсія перераховується зі строків, передбачених пунктом четвертим статті 45 Закону ( 1058-1У ).
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно із п. п.7 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику. За документ, що засвідчує відсутність у заявника ідентифікаційного номера для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні державні органи та мають відмітку у паспорті, береться копія сторінки паспорта з відміткою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера; б) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. N 637. За період роботи, починаючи з 01.01.2004 р., відділ персоніфікованого обліку органу, що призначає пенсію (далі відділ персоніфікованого обліку), додає довідку із бази даних системи персоніфікованого обліку. За період роботи до 01.01.91 на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген надаються договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, у тому числі за спрощеною системою оподаткування, з 01.07.2000 підтверджується даними персоніфікованого обліку за інформацією відділу персоніфікованого обліку органу Пенсійного фонду.
в) довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2.
Відповідно до п. 4 ст. 45 ЗУ № 1058-ІУ перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
У разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
В судовому засіданні встановлено, що після перерахунку пенсії у 2006 році, при якому було враховано страховий стаж по 31.10.2005 р., ОСОБА_2 продовжував працювати з 16 липня 2005 р. по 25.02.2009 р. на АТЗТ «Угольінвест», звільнений по ст. 38 ч. 3 КЗпП України у зв’язку з несвоєчасною виплатою заробітної плати. Тобто позивач пропрацював більше 2 повних років після попереднього перерахунку пенсії на АТЗТ «Угольінвест» та з дотриманням вимог наведених правових норм 22.07.2009 р. звернувся до УПФУ в м.Торезі із заявою про перерахунок пенсії, надавши відповідні документи. Рішенням УПФУ в м.Торезі № 91 від 22.07.2009 р. позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що він не має підтверджених документально 24 місяців страхового стажу на час звернення за перерахунком пенсії , тому, що підприємство, на якому він працював сплатило внески у Пенсійний фонд по 31.01.2007 р.
Згідно із платіжними дорученнями №75,76,79,80 від 31.03.2008 р. АТЗТ Угольінвест» перерахувало Пенсійному фонду України відрахування 0,5-2% із заробітної плати ОСОБА_2 за січень-грудень 2007 р. в сумі 510 грн., 33,2 % із заробітної плати за січень-грудень 2007 р. в сумі 10106 грн., 33,2 % із заробітної плати за січень-лютий в сумі 1877 грн., 2% із заробітної плати за січень-лютий 2008 р. – 113 грн.
В порушення Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" УПФУ в м.Торезі, отримавши від ОСОБА_2 заяву про перерахунок пенсії, та надані ним документи, не повідомило позивача про необхідність подання додаткових документів, відмовило йому у перерахунку пенсії у зв’язку із тим, що він не має підтверджених документально 24 місяців страхового стажу на час звернення за перерахунком пенсії , тому, що підприємство, на якому він працював сплатило внески у Пенсійний фонд по 31.01.2007 р.
Крім цього, частиною 2 ст. 17 Закону № 1058-ІУ нарахування, обчислення і сплата в установлені строки та в повному обсязі страхових внесків віднесено до обов’язків страхувальників, тому позивач, який працював на підприємстві АТЗТ «Угольінвест», не повинен нести відповідальність за недотримання роботодавцем вимог пенсійного законодавства.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. Необхідно визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з 01.08.2009 р. протиправними. Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі провести перерахунок і сплату пенсії з 01.08.2009 р. з урахуванням страхового стажу з 01.11.2005 р. по 25.02.2009 р.
З Державного Бюджету на користь позивача слід стягнути понесені ним судові витрати з оплати судового збору.
Керуючись: Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим п остановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 N 22-1ст.ст. 3, ст.ст. 9, 11, 14, 71, 99, 100, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Торезі про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з 01.08.2009 р. з урахуванням страхового стажу з 01.11.2005 р. по 25.02.2009 р. протиправними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, б-р Ілліча, б. 8, ЄДРПОУ 20395437) провести ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний № НОМЕР_1, перерахунок і сплату пенсії з 01.08.2009 р. з урахуванням страхового стажу з 01.11.2005 р. по 25.02.2009 р.
Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_2 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 гривні 40 копійок.
Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 13 жовтня 2009 року.
Постанова буде виготовлена в повному обсязі 16 жовтня 2009 року.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження у Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Торезький міський суд протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а апеляційна скарга може бути подана у тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання такої заяви.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
ОСОБА_4 ОСОБА_1