Рішення № 61488090, 19.09.2016, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
19.09.2016
Номер справи
921/454/16-г/18
Номер документу
61488090
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"19" вересня 2016 р.Справа № 921/454/16-г/18

Господарський суд Тернопільської області у складі судді Охотницької Н.В.

розглянув справу

за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль

до відповідача ОСОБА_1 акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль, 46006 в особі Підволочиської дільниці Збаразького управління з експлуатації газового господарства вул. Грушевського, 37, смт. Підволочиськ, Підволочиський район, Тернопільська область, 47822

про, із урахуванням зменшених позовних вимог, cтягнення збитків, заподіяних державі в результаті порушення природоохоронного законодавства в сумі 2 259,07 грн.

За участі представників сторін:

позивача: ОСОБА_2, довіреність №1-1/405 від 06.03.2015 р.;

відповідача: не прибув.

В судовому засіданні учаснику судового процесу розяснено процесуальні права та обовязки, передбачені ст. 20, 22, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи: Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернулася до господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" в особі Підволочиської дільниці Збаразького управління з експлуатації газового господарства, про cтягнення 7 730,25 грн збитків, заподіяних державі в результаті порушення природоохоронного законодавства.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що перевіркою, проведеною державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області 09.08.2013 р. встановлено, що Підволочиська дільниця Збаразького управління з експлуатації газового господарства проводить свою діяльність з порушенням порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, що є порушенням вимог ст.ст. 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", внаслідок чого державі завдано збитків в сумі, що заявлена до стягнення.

Ухвалою господарського суду від 01.08.2016 р. порушено провадження у даній справі та її розгляд призначено на 15.08.2016 р., який відкладався на 05.09.2016 р. Крім того, в судовому засіданні оголошувалась перерва, востаннє до 19.09.2016 р.

12.09.2016 р. на адресу господарського суду надійшла заява Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (вх. № 16125 від 12.09.2016 р.) про зменшення позовних вимог, згідно якої позивач просить зменшити розмір позовних вимог та стягнути з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" в особі Підволочиської дільниці Збаразького управління з експлуатації газового господарства 7 307,34 грн збитків.

Крім того, 19.09.2016 р. на адресу суду надійшла ще одна заява Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (вх. № 16425 від 19.09.2016 р.) про зменшення позовних вимог, згідно якої позивач просить зменшити розмір позовних вимог та стягнути з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" в особі Підволочиської дільниці Збаразького управління з експлуатації газового господарства 2 259,07 грн збитків. Так, як вбачається із згаданої вище заяви, державною екологічною інспекцією проведено перерахунок розміру збитків з моменту виявлення правопорушення до моменту усунення (отримання дозволу), відповідно до якого уточнена сума збитків становить 2 259,07 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України, позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.

Враховуючи дану процесуальну норму, а також те, що заяви позивача (вх. № 16125 від 12.09.2016 р. та вх. № 16425 від 19.09.2016 р.) про зменшення позовних вимог не суперечать вимогам чинного законодавства України, останні приймається судом.

Таким чином, розгляд спору по суті здійснюється із урахуванням поданих змін.

В судове засідання 19.09.2016 р прибув представник позивача, позовні вимоги, із урахуванням заяв про зменшення позовних вимог, підтримав у повному обсязі. Просить позов задоволити.

Відповідач явку повноважного представника в судове засідання 19.09.2016 р. не забезпечив, однак згідно письмового відзиву на позов № 03/311 від 02.09.2016 р. (вх.№ 15784 від 02.09.2016 р.) публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" позовні вимоги Державної екологічної інспекції заперечує. При цьому, відповідач посилається на порушення Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.12.2008 р. № 639, що призвело до невірного розрахунку суми збитків.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових засіданнях пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Згідно ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" в порядку спеціального використання природних ресурсів, до яких належить атмосферне повітря, громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності.

Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин в порядку передбаченому Законом України "Про охорону атмосферного повітря" (ст. 10 Закону).

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, відповідно до ст. 11 Закону "Про охорону атмосферного повітря", можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Статтями 16, 202, 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органам на місцях.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 р. №454/2011).

В свою чергу, Державна екологічна інспекція у Тернопільській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області ОСОБА_3, згідно направлення №1080 від 05.08.2013 р., було проведену планову перевірку Підволочиської дільниці Збаразького управління з експлуатації газового господарства на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

В ході перевірки встановлено, що Підволочиська дільниця Збаразького управління з експлуатації газового господарства проводить свою діяльність по наданню газопостачання населенню з порушенням порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", про що складено акт перевірки від 09.08.2013 р., у якому зафіксовано відповідне порушення.

Як вбачається із матеріалів справи, а саме довідки № 03/948 від 14.09.2016 р., виданої публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз", Підволочиською дільницею Збаразького управління з експлуатації газового господарства, за період з 13.08.2013 р. по 16.12.2014 р. використано 20,97 тис. м.куб. природного газу.

Позивачем представлено розрахунок розміру відшкодування збитків, проведених у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 р. №639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за №48/16064, з якого вбачається, що державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря Підволочиською дільницею Збаразького управління з експлуатації газового господарства ПАТ "Тернопільгаз" від спалювання 20,97 тис. м.куб. природного газу без дозволу заподіяні збитки на суму 2 259,07 грн.

З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області направлено Підволочиській дільниці Збаразького управління з експлуатації газового господарства претензію №1-1/1853 від 24.04.2014 р. для добровільного відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Однак претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Частина 1 ст. 149 ГК України передбачає, що суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Згідно ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Відповідно до приписів п. п. 3.11, 3.12 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 10.12.2008 р. № 639 та зареєстрованої в Мін'юсті України 21.01.2009 р. за № 48/16064 час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, тобто до моменту оформлення дозволу на викид.

Як свідчать матеріали справи, відповідач у період з 13.08.2013 р. по 16.12.2014 р. здійснював викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами в атмосферне повітря без отримання відповідного дозволу.

Згідно зі ст. 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільних прав є відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди.

Частиною 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, згідно з ч. 1 ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від плати за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно зі ст. 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у перевищенні нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел, несуть відповідальність згідно з законом.

Відповідно до ст. 11, ч. 1 ст. 1166 ЦК України, цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки; підставами виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За загальними правилами відшкодування шкоди, визначеними у ст. 1192 ЦК України, особа, яка завдала шкоди майну, може відшкодувати її способом відшкодування в натурі або відшкодуванням завданих збитків.

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що доказів погашення заподіяних державі збитків суду не надано, суд вважає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 2 259,07 грн правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

У відповідності до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" (вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 03353503) в особі Підволочиської дільниці Збаразького управління з експлуатації газового господарства (вул. Грушевського, 37, смт. Підволочиськ, Підволочиський район, Тернопільська область) 2 259 (дві тисячі двісті п'ятдесят дев'ять) грн 07 коп. збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в наступних частинах:

- 30% в доход спеціального фонду Державного бюджету України;

- 50% в доход спеціального фонду місцевого бюджету Підволочиської ОТГ;

- 20% в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33117331700677, код бюджету 24062100, МФО 838012, ідентифікаційний код одержувача 37863778 в ГУДКСУ у Тернопільській області.

3. Стягнути з ОСОБА_1 акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" (вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 03353503)) в особі Підволочиської дільниці Збаразького управління з експлуатації газового господарства (вул. Грушевського, 37, смт. Підволочиськ, Підволочиський район, Тернопільська область) на користь Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, код 37977693) 1 378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн судового збору.

4. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

Сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 20.09.2016 р. через місцевий господарський суд.

СуддяН.В. Охотницька