Постанова № 61483546, 22.09.2016, Подільський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
22.09.2016
Номер справи
553/3211/16-а
Номер документу
61483546
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/3211/16-а

Провадження № 2-а/553/106/2016

П О С Т А Н О В А

Іменем України

22.09.2016м. Полтава

Ленінський районний суд м. Полтави в складі:

головуючого судді - Юхно С.П.,

при секретарі - Модіної В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднання управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовними вимогами до ОСОБА_2 обєднання управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії. У позові вказує, що вона має стаж роботи в органах прокуратури 21 рік 09 днів, тому звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років на підставі Закону України «Про прокуратуру». 23 серпня 2016 року вона отримала рішення колегіального органу від 22 липня 2016 року № 299, яким їй відмовлено в призначенні пенсії. Позивач вважає відмову відповідача в призначенні пенсії за вислугою років неправомірною та просить задовольнити позовні вимоги.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала.

Представник відповідача ОСОБА_2 обєднання управління Пенсійного фонду України Полтавської області ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позовних вимог.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 24 травня 1995 року працює в органах прокуратури послідовно займаючи посади: стажиста на посаді помічника прокурора Шишацького району; виконуючого обвязки старшого помічника прокурора Шишацького району; старшого помічника прокурора Шишацького району; прокурора відділу нагляду за додержанням і застосуванням законів Прокуратури Полтавської області; старшого прокурора відділу нагляду за додержанням і застосуванням законів Прокуратури Полтавської області; заступника ОСОБА_2 міжрайонного транспортного прокурора, заступника начальника відділу захисту майнових прав, інших особистих прав і свобод громадян та інтересів держави Прокуратури Полтавської області; старшого помічника прокурора Полтавської області з питань нагляду за додержанням і застосуванням за коконів на транспорті; старшого помічника прокурора Полтавської області з питань правозахисної діяльності. Протидії корупції та злочинності у сфері транспорту; старшого прокурора прокуратури Полтавської області з питань правозахисної діяльності, протидії корупції та злочинності на транспорті; заступника ОСОБА_2 прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері; старшого прокурора відділу процесуального керівництва про провадженні досудового розслідування органами внутрішніх справ та підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні; прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами внутрішніх справ при провадженні досудового розслідування, підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні; прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні, що підтверджується записами трудової книжки позивача.

Згідно довідки Прокуратури Полтавської області від 01 червня 2016 року № 11-599вих.-16 стаж роботи позивача ОСОБА_1 в органах прокуратури станом на 01 червня 2016 року становить 21 рік 07 днів.

Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції яка діяла на час прийняття позивача на роботу, визначалось, що працівники прокуратури, яким присвоєно класні чини, із стажем роботи в органах прокуратури 20 років і більше мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років.

У послідуючому вказана стаття Закону 10 січня 2002 року була викладена в наступній редакції: прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Закон України «Про прокуратуру» 14 жовтня 2014 року прийнято в новій редакції, до якої вносились зміни та на час звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років діяли положення ст. 86 вказаного Закону.

Так, згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» прокурори мають право на пенсійне забезпечення завислугу років незалежно від віку за наявності на день зверненнявислуги років не менше: по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців; з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Отже, вказаною нормою Закону збільшено стаж роботи, який необхідний для призначення пенсії за вислугою років.

Вислуга років є видом спеціального стажу. Спеціальний стаж - це період роботи в певних умовах праці чи на посадах, з якими законодавець пов'язує пільгове (або за особливими правилами) пенсійне забезпечення. Важливою умовою для призначення пенсії за вислугу років є певний стаж роботи за спеціальністю. Так, у Постанові від 22.04.2014. у справі 21-65а 14 Верховний Суд України зазначив, що вислуга років є видом спеціального стажу. Це період виконання особливого роду трудової діяльності або державної служби, коли до особи, яка її здійснює, пред'являють особливі вікові, а також підвищені психічні та фізичні вимоги, при тривалому виконанні якої особа втрачає відповідну професійну працездатність.

Разом з тим, стаття 22 Конституції визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до рішення Конституційного суду України від 09 грудня 1999 року № 1-рп/99 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини першої стаття 58 Конституції України(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) «надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті».

Конституційний Суд України у рішенні від 11 жовтня 2005 року справа № 8-рп/2005 дійшов до висновку, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему,пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002 , від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004. Правова позиція Конституційного Суду України з питань обмеження пільг, компенсацій і гарантій військовослужбовців та працівників правоохоронних органів у зазначених рішеннях Конституційного Суду України полягає в тому, що комплекс організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення соціального захисту їх та їхніх сімей, зумовлений особливістю професійних обов'язків, пов'язаних з ризиком для життя та здоров'я, жорсткими вимогами до дисципліни, професійної придатності, певним обмеженням конституційних прав і свобод. Здійснення таких заходів не залежить від розміру доходів цих осіб чи наявності фінансування з бюджету, а має безумовний характер. Ці гарантії не можуть бути скасовані чи знижені без відповідної компенсації. А ому вказані положення Закону не відповідають також вимогам частини п'ятої статті 17 Конституції України.

Виходячи із викладеного у рішенням Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

До вказаного висновку щодо застосування норм матеріального права прийшов Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року справа № 21-348а13, від 06 жовтня 2015 року справа № 21-2432а15

Беручи до уваги висновки Конституційного Суду України, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 правомірно звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час прийняття позивача на роботу до органів прокуратури, а саме на 10 січня 2002 року, а позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позивач ОСОБА_4 має право на

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-12, 159-161 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднання управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення колегіального органу з призначення пенсій ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 22 липня 2016 року № 299, яким відмовлено в призначення пенсії за вислугою років ОСОБА_1.

Зобов'язати Полтавське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області з 14 липня 2016 року призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженці селища Шишаки Шишацького району Полтавської області, пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції станом на 10 січня 2002 року виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку відповідно до довідки прокуратури Полтавської області № 302/вих16 від 01 червня 2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_5