ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 вересня 2016 року № 826/4759/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., суддів: Кобилянського К.М., Кузьменка В.А., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства Міністерства оборони України "Білоцерківський
військовий торг"
до Міністерства оборони України
третя особа Квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква
про зобов'язати вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач, в особі Державного підприємства Міністерства оборони України "Білоцерківський військовий торг" (надалі - Позивач) звернувся з позовом до Міністерства оборони України (надалі - Відповідач), третя особа без самостійних вимог на стороні Відповідача Квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква (надалі - третя особа, КЕВ м. Біла Церква) про зобов'язання Міністерство оборони України прийняти рішення, яким припинити квартирно-експлуатаційному відділу м. Біла Церква (код ЄДРПОУ: 08167863) займатися господарською діяльністю за видом: вирощування зернових та технічних культур, код 01.11.0.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що Міністерством оборони України безпідставно наданий КЕВ м. Біла Церква дозвіл на вирощування зернових та технічних культур, що стало підставою укладання КЕВ м. Біла Церква з ТОВ "Солоха-Н" договору "Про організацію співпраці", власне про припинення якого Позивачем і вживаються, передбачені законом заходи з дня, коли Позивачу стало відомо про наявність даного договору та відповідно порушення права Позивача на тимчасове користування земельної ділянки площею 1868 га в межах Триліської сільської ради Фастівського району.
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Відповідач проти позовних вимог заперечував в повному обсязі, з підстав викладених в письмових запереченнях.
В обґрунтування заперечень Відповідач зазначає про відсутність предмету спору, оскільки права Позивача наявністю у КЕВ м. Біла Церква дозволу на здійснення господарської діяльності за видом: вирощування зернових та технічних культур жодним чином не порушені і він не є суб'єктом порушеного права.
Представник Відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував в повному обсязі та просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи проти позовних вимог заперечував в повному обсязі з підстав викладених в письмових поясненнях.
В обґрунтування своїх пояснень третя особа зазначає, що КЕВ м. Біла Церква надано право на здійснення господарської діяльності за видом: вирощування зернових та технічних культур, а у Позивача відсутнє дане право.
У відповідності до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Департаментом економічного та господарської діяльності Міністерства оборони України 03.11.2009 року Квартирно-експлуатаційному відділу м. Біла Церква видано Свідоцтво про реєстрацію військової частини, як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах України за реєстраційним №774 (надалі - Свідоцтво).
Із змісту Свідоцтва про реєстрацію військової частини як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах України, виданого КЕВ м. Біла Церква вбачається, що 10 жовтня 2013 року в Департаменті фінансів Міністерства оборони України зареєстровані зміни видів господарської діяльності, дозволені КЕВ м. Біла Церква, а саме вирощування зернових та технічних культур, (код -01.11.0).
Позивач вважає, що Департаменту фінансів Міністерства оборони України безпідставно та в порушення норм матеріального права надано КЕВ м. Біла Церква право займатися таким видом господарської діяльності, як вирощування зернових та технічних культур, а тому звернувся до Суду з відповідним позовом.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, Суд прийшов до висновку про обґрунтування позовних вимог виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що тимчасово виконуючий обов'язки директора державного підприємства Міністерства оборони України "Білоцерківський військовий торг" звернувся до Міністерства оборони України 17.05.2011 року зі зверненням за № 01-2-92 стосовно надання дозволу даному підприємству використовувати земельну ділянку Великополовецького учбового центру площею 1868 га для вирощування сільськогосподарських культур та заготівлі сіна (кормів) для тваринництва.
Міністерство оборони України листом від 08.08.2011 року № 220/4677 повідомило Державне підприємство Міністерства оборони України "Білоцерківський військовий торг", що Міністерством прийнято рішення від 02.08.2011 р. № 9349/з, яким надано дозвіл на використання частини земель Великополовецького учбового центру площею 1868 га (в/чА2167) терміном на п'ять років. Крім того, в листі зазначено, що вказана земельна ділянка перебуває на обліку квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква у постійному користуванні військової частини А2167.
Так, 22.08.2011р. був складений Акт про передачу в тимчасове користування земельної ділянки площею 1868 га Державному підприємству Міністерства оборони України "Білоцерківський військовий торг", яка знаходиться на території Великополовецького учбового центру в/частини А 2167. Вказаний акт підписаний начальником квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква, як особою яка передала земельну ділянку у користування та начальником державного підприємства Міністерства оборони України "Білоцерківський військовий торг", як особою яка прийняла земельну ділянку у користування. Крім того, вказаний акт погоджено з начальником Головного КЕУ Збройних Сил України, начальником Білоцерківського гарнізону та головою Фастівської районної державної адміністрації і затверджений заступником Міністра оборони України.
Міністерство оборони України Листом № 225/3/6363 від 26.12.2011 року повідомило Державне підприємство Міністерства оборони України "Білоцерківський військовий торг", що прийнято рішення від 05.12.2011 р. № 15575/з щодо збільшення терміну користування даним підприємством земельною ділянкою, яка розташована не території Великополовецького військового навчального полігону, що в межах Триліської сільської ради Фастівського району з 2016 до 2021 року.
Дані обставини встановлені Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року по справі №810/1323/15.
Відповідно до вимог ст. 77 Земельного кодексу України, землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності. Порядок використання земель оборони встановлюється законом.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про використання земель оборони" військові частини за погодженням з органами місцевого самоврядування або місцевими органами виконавчої влади і в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, можуть дозволяти фізичним і юридичним особам вирощувати сільськогосподарські культури, випасати худобу та заготовляти сіно на землях, наданих їм у постійне користування.
Судом встановлено, що 24 вересня 2013 року відбулася нарада з керівним складом органів військового управління Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України з питань визначення варіанту охорони військових об'єктів військових частин Збройних Сил України та використання земель оборони у сільськогосподарських цілях на полігонах Збройних Сил України, за результатами якої був складений Протокол № 53 (надалі - Протокол № 53).
Як вбачається з Протоколу №53 вбачається, що по-першому питанню наради, а саме: "Використання земель оборони військових полігонів у сільськогосподарських цілях, вирішення питань щодо їх ефективного використання військовими частинами" із вступним словом виступив Міністр оборони України Лебедєв П.В.
Враховуючи доповіді по першому питанню, Міністром оборони України визначено: "Генеральному штабу Збройних Сил України спільно з Головним квартирно-експлуатаційним управлінням Збройних Сил України визначити кількість та площі земельних ділянок, які можливо використовувати для надання послуг з вирощування сільськогосподарської продукції; укладання договорів здійснювати за цінами на рівні середньому у даному регіоні; військовим частинам, у яких можливо укладання договорів щодо надання послуг з вирощування сільськогосподарської продукції отримати свідоцтва про реєстрацію військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах України, у порядку визначеному наказом Міністра оборони України від 12.11.2007 № 635; договори щодо надання послуг укладати терміном на один рік, за умови щомісячної виплати коштів".
Із змісту Протоколу № 53 вбачається, що Міністром оборони України Лебедєвим П.В., визначено Генеральному штабу Збройних Сил України спільно з Головним квартирно-експлуатаційним управлінням Збройних Сил України визначити тільки кількість та площі земельних ділянок, які можливо використовувати для надання послуг з вирощування сільськогосподарської продукції.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква створений на базі Білоцерківської КЕЧ району згідно Директиви Міністра оборони України № Д-322/1/014 від 30.06.2005 р.
Відповідно до п. 2.2 ст. 2 Положення про квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква, затвердженого начальником Київського квартирно-експлуатаційного управління 16 грудня 2005 року, основними напрямками діяльності Установи є: забезпечення військових частин та установ Міністерства оборони України, за їх заявками, казарменно-житловим фондом, меблями, пожежним майном, запасними частинами та засобами для потреб експлуатації та поточного ремонту казарменно-житлового фонду, комунальних споруд та інженерних мереж, ведення обліку та аналізу його стану, правильного і раціонального використання; контрольно-ревізійна робота та проведення документальних ревізій і перевірок фінансово-господарської діяльності квартирно-експлуатаційних служб військових частин, установ та організацій; підготовка пропозицій щодо включення в Перелік об'єктів, будівель і споруд на відчуження, що вивільнюються в процесі реформування ЗС України; приймання житла від сімей військовослужбовців, що виявили бажання передати його в дар Міністерству оборони України, з послідуючим перерозподілом згідно черги та оформленням відповідних документів; ведення обліку забезпеченості житловою площею військовослужбовців, робітників та службовців Збройних Сил України; фінансування квартирно-експлуатаційних витрат військових частин та установ, в межах затверджених кошторисів та виділених сум; оформлення відводів земель для будівництва нових об'єктів, а також інших потреб Міністерства оборони України; передача нежитлових будівель та споруд, що не використовуються для потреб Міністерства оборони України і не плануються використовуватись, на конкурсній основі, застосовуючи тендер та моніторинг, в оренду; надання допомоги військовим частинам та установам МО України в питаннях заключения договорів на комунальні послуги (постачання газу, теплової та електричної енергії, водозабезпечення та водовідведення) з відповідними поставщиками послуг в межах встановлених Кабінетом Міністрів України норм; ведення обліку та звірок здійснення розрахунків за спожиту енергію з поставщиками; здійснення технічного нагляду за виконанням поточного ремонту об'єктів, в межах виділених кошторисом коштів та титулів, затверджених Головним КЕУ ЗС України.
Суд звертає увагу, що Положенням про повноваження квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква щодо земельних питань передбачено тільки напрямок діяльності Установи щодо оформлення відводів земель для будівництва нових об'єктів, а також інших потреб Міністерства оборони України.
Департаментом економічного та господарської діяльності Міністерства оборони України 03.11.2009 року видано Квартирно-експлуатаційному відділу м. Біла Церква Свідоцтво про реєстрацію військової частини, як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах України за реєстраційним №774 (надалі - Свідоцтво).
Як зазначає Позивач та не заперечується сторонами 10 жовтня 2013 року в Департаменті фінансів Міністерства оборони України зареєстровані зміни видів господарської діяльності, дозволені КЕВ м. Біла Церква, а саме вирощування зернових та технічних культур за код -01.11.0.
Законом України "Про Збройні Сили України" військовим формуванням дозволено здійснення господарської діяльності у відповідності із Законом України "Про господарську діяльність в Збройних Силах України" від 21.09.1999 р. №1076-XIV (надалі - Закон №1076-XIV, в редакції станом на 2013 рік).
Статтею 3 Закону 1076-XIV визначено, що суб'єктами господарської діяльності у Збройних Силах України є військові частини, заклади, установи та організації Збройних Сил України, які утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України, ведуть відокремлене господарство, мають кошторис надходжень та видатків, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Перелік видів господарської діяльності, здійснення якої дозволяється військовим частинам, визначається Кабінетом Міністрів України. Здійснення господарської діяльності, яка відповідно до закону підлягає ліцензуванню, здійснюється військовими частинами після одержання у встановленому порядку ліцензії без справляння плати за видачу такої ліцензії.
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" від 21.09.1999 р. №1075-XIV (надалі - Закон №1075-XIV), військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - військові частини). До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку тощо.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 4 Закону №1075-XIV, військові частини ведуть облік закріпленого за ними майна у кількісних, якісних, обліково-номерних та вартісних показниках і враховують по відповідних службах - продовольчій, речовій, квартирно-експлуатаційній, пально-мастильних матеріалів тощо. У порядку, передбаченому частиною першою цієї статті, ведеться облік майна, закріпленого за підпорядкованими військовими частинами, у службах забезпечення органів військового управління, органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України, на які покладаються завдання щодо забезпечення військових частин майном відповідно до затверджених норм та організації його ефективного використання.
Відповідно до вимог норм Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України", Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 серпня 2000 р. № 1225, Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра борони України від 03.07.2013 р. № 448, Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України №483 від 22.12.1997 р., Інструкції з обліку земельних ділянок в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 22.12.2011 р. № 795
Так, Квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква здійснює тільки облік земель оборони на яких розміщуються військові частини, дислоковані в межах відповідальності КЕВ м. Біла Церква.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про використання земель оборони" землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України (далі - військові частини).
Правовий режим земель оборони визначений ст. 2 Закону України "Про використання земель оборони".
Згідно з абз. 1 ст. 2 Закону України "Про використання земель оборони" військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України.
Відповідно до абз. 1 п. 3 Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 серпня 2000 р. №1225 (надалі - Положення №1225), Міноборони як центральний орган управління Збройних Сил закріплює згідно із законодавством військове майно за військовими частинами на праві оперативного управління, про що ним видаються відповідні акти.
Пунктами 4, 6, 7 Положення №1225, передбачено, що служби забезпечення органів військового управління і військові частини ведуть облік військового майна у кількісних, якісних, обліково-номерних та вартісних показниках за відповідними службами - продовольчою, речовою, квартирно-експлуатаційною, пально-мастильних матеріалів тощо. Облік військового майна ведеться з метою отримання даних про його наявність, втрату, нестачу, рух, вартість та якісний (технічний) стан, необхідних для організації матеріально-технічного забезпечення військових частин, встановлення належного контролю за умовами зберігання, доцільністю та ефективністю його використання (витрачання), а також з метою підготовки даних для складення облікових документів та державної статистичної звітності. Обліку підлягає все військове майно незалежно від його призначення та джерел надходження. Облік військового майна повинен бути своєчасним, достовірним і точним. Військове майно непорушних запасів обліковується окремо від іншого військового майна.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, КЕВ м. Біла Церква являється окремим структурним підрозділом, безпосередньо підпорядкованим начальнику Київського квартирно-експлуатаційного управління та входить до складу підрозділів (установ) Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України.
У відповідності до п. 1.1 Положенням про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 03.07.2013 р. № 448, (надалі - Положення № 448), Це Положення визначає організацію та завдання квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України (далі - ЗС України). Організація квартирно-експлуатаційного забезпечення ЗС України (далі - квартирно-експлуатаційне забезпечення) - це комплекс заходів, спрямованих на безпечну експлуатацію, утримання казармено-житлового фонду, об'єктів соціально-культурного призначення, комунальних споруд та інженерних мереж військових містечок, забезпечення військових частин квартирним майном.
Пунктом 1.3 Положення № 448 передбачено, що основними завданнями квартирно-експлуатаційного забезпечення є: забезпечення військових частин фондами військового містечка, територією та земельними ділянками; утримання і експлуатація фондів військового містечка, які знаходяться в користуванні військових частин; забезпечення військових частин комунальними послугами та енергоносіями; участь в організації забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями; забезпечення військових частин квартирним майном; здійснення функцій замовника з будівництва, реконструкції, капітального ремонту фондів військового містечка, а також виконання технічного нагляду за ходом проведення у військових частинах робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту військових об'єктів; здійснення організації квартирно-експлуатаційного забезпечення в особливий період; організація навчання і підвищення кваліфікації військовослужбовців та працівників квартирно-експлуатаційних органів; планування витрат та організація фінансування заходів квартирно-експлуатаційного забезпечення.
У відповідності до п. 2.1 - п. 2.4 Положення № 448, Квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин здійснюється квартирно-експлуатаційними органами ЗС України, до яких відносяться: Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України (далі - Головне КЕУ ЗС України); територіальні квартирно-експлуатаційні управління та Київське квартирно-експлуатаційне управління (далі - КЕУ); квартирно-експлуатаційні відділи (квартирно-експлуатаційні частини) (далі - КЕВ (КЕЧ)); квартирно-експлуатаційні служби військових частин. Квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин проводиться за схемами: Головне КЕУ ЗС України - КЕУ - КЕВ (КЕЧ)) - військові частини; Головне КЕУ ЗС України - види Збройних Сил України - військові частини (згідно з рішенням Міністра оборони України). Головне КЕУ ЗС України є органом військового управління і призначене для реалізації у ЗС України державної, військово-технічної політики з питань квартирно-експлуатаційного забезпечення ЗС України, розвитку системи технічної експлуатації фондів військових містечок з метою підтримання військ у стані високої бойової та мобілізаційної готовності. Головне КЕУ ЗС України організовує роботу, пов'язану з будівництвом військових об'єктів, експлуатацією і ремонтом фондів військових містечок, забезпечує використання земельних ділянок. КЕУ є територіальним органом військового управління ЗС України і призначене для реалізації у військах (силах), дислокованих у межах відповідальності територіального квартирно-експлуатаційного управління, державної військово-технічної політики з питань квартирно-експлуатаційного забезпечення з метою підтримання військ (сил) у стані високої бойової та мобілізаційної готовності. КЕУ підпорядковується Головному КЕУ ЗС України. КЕВ (КЕЧ) здійснює безпосереднє квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин, дислокованих у межах відповідальності. КЕВ (КЕЧ) підпорядковується КЕУ за територіальним принципом. З питань використання фондів і територій військових містечок виконує накази (розпорядження) начальника гарнізону.
Згідно з п. 4.4 Положення № 448, Військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються в постійне користування в порядку, визначеному Земельним кодексом України та Законом України "Про використання земель оборони". Фонди військових містечок закріплюються на праві оперативного управління за військовими частинами, про що видаються відповідні накази МО України. Підготовку проектів відповідних наказів МО України про закріплення (перезакріплення) фондів військових містечок за військовими частинами на праві оперативного управління здійснюють органи військового управління, у підпорядкуванні яких перебувають такі військові частини. Фонди і територія військового містечка, а також земельні ділянки передаються військовим частинам на утримання і експлуатацію через квартирно-експлуатаційні органи за Актом приймання (передачі) для утримання та експлуатації будівель, споруд і території військового містечка (додаток 2), який затверджується начальником територіального квартирно-експлуатаційного управління.
Пунктом 4.5 та абз. 1, 2 п. 4.7 Положення № 448, передбачено, що Командир військової частини зобов'язаний забезпечувати утримання і експлуатацію за призначенням переданих військовій частині фондів і території військового містечка, квартирного майна та земельних ділянок, вживати заходів щодо охорони навколишнього природного середовища і раціонального використання природних ресурсів у районі розташування військової частини, забезпечувати економне використання комунальних послуг та енергоносіїв. У разі самовільного захоплення, незаконного вилучення земель оборони або нерухомого військового майна командир військової частини зобов'язаний вжити заходів щодо захисту інтересів держави відповідно до чинного законодавства. Підставою для вивільнення військовою частиною фондів і території військового містечка є наказ (директива) МО України стосовно її розформування, переформування, передислокації (переміщення). Відповідний наказ (директиву) МО України щодо проведення організаційних заходів у Збройних Силах України до відома відповідної КЕВ (КЕЧ) та начальника гарнізону для призначення комісії з приймання (передачі) фондів і території військового містечка, квартирного майна та палива доводять органи військового управління, у підпорядкуванні яких перебувають такі КЕВ (КЕЧ) та військові частини. Приймання (передача) фондів і території військового містечка, квартирного майна та земельних ділянок здійснюється представниками квартирно-експлуатаційних органів ЗС України та військових частин за Актами приймання (передачі) будівель, споруд та території військового містечка (додаток 3), які затверджуються начальником територіального квартирно-експлуатаційного управління.
Відповідно до п. 5.12, п. 5.15 Положення № 448, Оренда нерухомого майна державної та комунальної власності, яке необхідне для розміщення військових частин, здійснюється відповідно до чинного законодавства. Організація роботи щодо оренди такого майна покладається на Головне КЕУ ЗС України. Кількісний облік фондів військових містечок, квартирного майна та земельних ділянок у КЕВ (КЕЧ) здійснюється з метою: своєчасного забезпечення відповідних посадових осіб КЕУ достовірними даними про наявність, рух і якісний (технічний) стан цього нерухомого майна, необхідними для планування та організації квартирно-експлуатаційного забезпечення військ; контролю за збереженням, законністю, доцільністю та ефективністю використання нерухомого військового майна; підготовки вихідних даних для складання звітних документів.
Пунктами 5.18 - 5.20 Положення № 448, передбачено, що облік фондів військових містечок, квартирного майна та земельних ділянок полягає в оформленні первинних документів, здійсненні своєчасних, повних, достовірних і точних записів у книгах (картках) кількісного обліку (накопичувачах інформації ПЕОМ) усіх операцій, пов'язаних з прийманням (передачею), зміною якісного (технічного) стану та списанням з кількісного обліку будівель і споруд. Уся документація з кількісного обліку фондів військових містечок та земельних ділянок зберігається у відповідному КЕВ (КЕЧ). За організацію обліку відповідають начальники відповідних КЕВ (КЕЧ). Особи, що безпосередньо ведуть облік, відповідають за правильне оформлення (у межах обов'язків) усіх облікових документів згідно з чинним законодавством України.
З аналізу норм права вбачається, що до повноважень квартирно-експлуатаційного відділу у сфері регулювання земельних відносин відноситься ведення обліку земельних ділянок та оформлення відводів земель для будівництва нових об'єктів та обслуговування даних об'єктів, а отже до повноважень КЕВ (КЕЧ) не відноситься вирощування зернових та технічних культурне, збирання та їх подальша реалізація.
Проте, між квартирно-експлуатаційним відділом м. Біла Церква в особі начальника Соловіченко Віталія Олександровича, діючого на підставі Закону України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України", Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затверджене наказом Міністра оборони України від 17.07.1977 № 300 та Свідоцтва про реєстрацію як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах України, виданого Департаментом фінансів Міністерства оборони України від 03 листопада 2009 року з однієї сторони (Сторона - 1) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Солоха-Н" в особі директора Тітієвського Дмитра Євгеновича, з другої сторони (Сторона - 2), 10 вересня 2014 року укладено Договір № 203 "Про організацію співпраці" (надалі - Договір № 203).
Відповідно до п. 1.1. Договору № 203, з метою організації співпраці між Сторонами і з метою одержання додаткових джерел фінансування життєдіяльності квартирно-експлуатаційного відділу для підтримання на належному рівні бойової та мобілізаційної готовності. Сторони за цим Договором домовилися про співпрацю і співробітництво без утворення юридичної особи з використання земель, які надані Стороні - 1 в безстрокове користування, можливостей і засобів Сторони-2 спільно діяти для досягнення загальних цілей, а саме: вирощування зернових та технічних культур, не віднесених до інших класів рослинництва, збирання, зберігання та їх подальша реалізація.
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до КЕВ м. Біла Церква в особі начальника Головіченко Віталія Олександровича, треті особи: Міністерство оборони України, ТОВ "Солоха-Н" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 12 червня 2015 року по справі №810/1323/15 встановлено, що начальником КЕВ м. Біла Церква Соловіченко В.О. укладаючи договір "Про організацію співпраці" від 10.09.2014 р. з ТОВ "Солоха-Н" порушив вимоги Закону України "Про використання земель оборони" та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 р. №296 "Про затвердження Порядку укладення державними підприємствами, установами, організаціями, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких частка держави перевищує 50 відсотків, договорів про спільну діяльність комісії, доручення та управління майном" та діяв за межами свої повноважень.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року провадження у справі закрито, з підстав того, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а слід розглядати в порядку господарського судочинства.
У лютому 2016 року заступник військового прокурора Білоцерківського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України звернулось до Господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Солоха-Н", Квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква Міністерства оборони України третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Військова частина А2167 про визнання недійсним договору.
Рішенням Господарського суду Київської області від 20.04.2016 року по справі №911/468/16 позов задоволено повністю. Визнано недійсним договір № 208 від 10.09.2014 року "Про організацію співпраці", укладений між квартирно-експлуатаційним відділом м. Біла Церква і товариством з обмеженою відповідальністю "Солоха-Н".
Постановою Київським апеляційним господарським судом від 10" серпня 2016 р. по справі №911/468/16, апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Солоха-Н", квартирно-експлуатаційного відділу м. Біла Церква Міністерства оборони України, Військової частини А2167 та державного підприємства Міністерства оборони України "Білоцерківський військовий торг" на рішення Господарського суду Київської області від 20.04.2016 року у справі №911/468/16 залишити без задоволення, а Рішення Господарського суду Київської області від 20.04.2016 року у справі №911/468/16 залишити без змін.
В Постанові Київського апеляційного господарського суду від 10 серпня 2016 р. по справі № 911/468/16, зазначено наступне: "Отже, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про те, що законодавство не надає квартирно-експлуатаційному відділу м. Біла Церква Міністерства оборони України право передавати землю в оренду (суборенду), при цьому будь-якого рішення щодо земельної ділянки, розташованої на території військової частини, оренда якої фактично була предметом спірного договору, не приймалось, спірний договір був укладений з порушеннями встановленого законодавством порядку, тобто положення укладеного сторонами Договору не відповідають положенням законодавства про оренду земельної ділянки та порядку розпорядження землями оборони, зокрема, статтям 1 та 7 Закону України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України", Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України", пункту 3 частини 5 статті 20, частини 2 статті 65, частини 4 статті 77 Земельного кодексу України, статей 9, 14 Закону України "Про Збройні сили України", частини першої статті 4 Закону України "Про використання земель оборони", що є підставою для визнання договору недійсним.
Тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо визнання недійсним спірного договору №208 про організацію співпраці від 10.09.2014 року, оскільки насправді між сторонами укладено договір оренди землі, укладенням якого порушено вимоги законодавства щодо передачі військового майна в оренду та укладенням якого фактично відповідач-2 перевищив свої повноваження, в порушення вимог ст. 7 Закону України "Про господарську діяльність у збройних силах України" та Порядку надання дозволу військовим частинам Збройних Сил на передачу закріпленого за ними рухомого та нерухомого майна в оренду", затвердженого Постановою Кабінет Міністрів України від 11.05.2000 року № 778, а тому спірний договір підлягають визнанню недійсними.".
Суд звертає увагу, що вищезазначеними рішеннями судів встановлено, що квартирно-експлуатаційному відділу м. Біла Церква не надано право розпоряджатися спірними землями, які їм передані згідно Актів приймання передачі, дане права (розпоряджатися) належить виключно за рішення (погодження) відповідних посадових осіб Міністерства оборони України та органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади.
Відповідно до ст. 4 Закону 1076-XIV, порядок реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності у Збройних Силах України визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 749 від 03.05.2000 р. затверджено Порядок реєстрації військових частин як суб'єктів господарської діяльності, у відповідності з яким військові частини (заклади, установи, організації Збройних Сил України), які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі підприємств, організацій України з метою здійснення господарської діяльності у Збройних Силах України, звертаються до Міністерства оборони України для реєстрації їх як суб'єктів господарської діяльності і можуть здійснювати таку діяльність лише після отримання відповідного свідоцтва (надалі - Порядок №749).
У відповідності до п. 3 Порядку №749, Реєстрація військових частин як суб'єктів господарської діяльності проводиться Міноборони відповідно до цього Порядку та Положення про порядок ведення реєстру військових частин як суб'єктів господарської діяльності, що затверджується Міноборони.
Під час розгляду справи, Судом було поставлено питання квартирно-експлуатаційному відділу м. Біла Церква (третя особа) на підставі, яких документів їм надано займатися господарською діяльністю за видом: вирощування зернових та технічних культур, код 01.11.0.
Представником третьої особи надано пояснення, що їм надано право займатися господарською діяльністю за видом: вирощування зернових та технічних культур, код 01.11.0, згідно Свідоцтво.
Під час розгляду справи Позивачем поставлено питання чи є матеріально-технічна база у квартирно-експлуатаційному відділу м. Біла Церква для вирощування зернових та технічних культур.
Представник третьої особи, що їм надано дане право Свідоцтвом про реєстрацію військової частини як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах України, виданого КЕВ м. Біла Церква.
Суд звертає увагу, що під час розгляду справи представником квартирно-експлуатаційному відділу м. Біла Церква та Відповідачем не надано суду переконливих доказів про наявність матеріально-технічної бази для здійснення господарської діяльності.
У відповідності до п. 7 Порядку №749, Міноборони відмовляє в реєстрації військової частини як суб'єкта господарської діяльності, якщо: планований вид господарської діяльності не зазначено у переліку видів господарської діяльності, здійснення якої дозволяється військовим частинам; здійснення господарської діяльності знижуватиме рівень бойової та мобілізаційної готовності військової частини; у військовій частині відсутня відповідна матеріально-технічна база та умови для здійснення господарської діяльності.
Крім того, вищезазначеними рішеннями судів встановлено, що у квартирно-експлуатаційному відділу м. Біла Церква відсутня матеріально-технічна база та умови для здійснення господарської діяльності для вирощування зернових та технічних культур, код 01.11.0.
Так, Положення про квартирно-експлуатаційний відділ м. Біла Церква, затвердженого начальником Київського квартирно-експлуатаційного управління 16 грудня 2005 року та нормами права вбачається, що у третьої особи відсутня матеріально-технічна база та умови для здійснення господарської діяльності для вирощування зернових та технічних культур, а тому Відповідачем в супереч вимогам законодавства було надано Свідоцтво про реєстрацію військової частини як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах України, виданого КЕВ м. Біла Церква вбачається, що 10 жовтня 2013 року в Департаменті фінансів Міністерства оборони України зареєстровані зміни видів господарської діяльності, дозволені КЕВ м. Біла Церква, а саме вирощування зернових та технічних культур, (код -01.11.0).
Враховуючи вищевикладене, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Позивача щодо зобов'язання Міністерство оборони України прийняти рішення, яким припинити квартирно-експлуатаційному відділу м. Біла Церква (код ЄДРПОУ: 08167863) займатися господарською діяльністю за видом: вирощування зернових та технічних культур, код 01.11.0 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятої ним спірної постанови з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення, яким припинити квартирно-експлуатаційному відділу м. Біла Церква (код ЄДРПОУ: 08167863) займатися господарською діяльністю за видом: вирощування зернових та технічних культур, код 01.11.0
3. Стягнути з Міністерство оборони України за рахунок державних асигнувань на користь Державного підприємства Міністерства оборони України "Білоцерківський військовий торг" судові витрати в розмірі 1378,00 грн.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий суддя А.Б. Федорчук
Судді К.М. Кобилянський
В.А. Кузьменко