УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2016 року Справа № 876/3523/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Сеника Р.П.,
суддів Хобор Р.Б., Попка Я.С.
з участю секретаря судового засідання Мельничук Б.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 28.04.2016 року у справі № 803/428/16 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області, атестаційної комісії №6 Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання незаконним та скасування рішення, визнання незаконним та скасування наказу, зобов'язання поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу та моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області, атестаційної комісії №6 Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання незаконним та скасування рішення, визнання незаконним та скасування наказу, зобов'язання поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу та моральної шкоди.
Позовні вимоги мотивує тим, що наказом ГУ Національної поліції у Волинській області від 03.03.2016 року №43 о/с старшого сержанта поліції ОСОБА_1, поліцейського роти дорожньо-патрульної служби ГУ Національної поліції у Волинській області, з 03 березня 2016 року було звільнено зі служби в поліції, відповідно до Закону України "Про національну поліцію" за п.5 ч.1 ст.77 (через службову невідповідність).
Зазначений наказ позивач вважає незаконним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне.
З даного наказу слідує, що його було прийнято на підставі висновку атестаційної комісії №6 від 16.02.2016 року про службову невідповідність ОСОБА_1 займаній посаді та рекомендації щодо звільнення зі служби в поліції
Позивач вважає, що не було жодних підстав для проведення його атестації, оскільки за час проходження служби в ОВС він проходив атестацію та підтверджував належний рівень професійних знань і якостей. Під час прийняття оскаржуваного рішення атестаційною комісією не були враховані всі критерії, які свідчать про відповідність його займаній посаді, а саме: атестаційний лист; позитивні результати тестування; характеристика та наявність заохочень за час проходження служби в органах внутрішніх справах; відсутність діючих дисциплінарних стягнень; участь в проведенні Антитерористичної операції на території Луганської області.
Також ОСОБА_1 вважає, що відповідачем під час його звільнення не наведено жодних критеріїв, які б свідчили про його службову невідповідність та в порушення ч.2 ст.40 КЗпП йому не було запропоновано іншу роботу чи вакантну посаду за професією чи за спеціальністю з урахуванням освіти, кваліфікації, досвіду роботи, навичок, вмінь та інших професійних параметрів, незаконним рішенням про його звільнення відповідач заподіяв йому моральну шкоду, яка полягає у моральних стражданнях, втраті нормальних життєвих зв'язків і вимагає від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
На підставі наведеного позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення атестаційної комісії №6 від 16.02.2016 року, визнати незаконним та скасувати наказ ГУ Національної поліції у Волинській області від 03.03.2016 року №43 о/с про його звільнення зі служби в поліції, поновити на посаді, стягнути грошове забезпечення за час вимушеного прогулу та моральну шкоду у розмірі 10000 грн.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 28.04.2016 року у задоволено частково, а саме визнано протиправним та скасувано рішення атестаційної комісії №6 Головного управління Національної поліції у Волинській області від 16 лютого 2016 року, відповідно до якого старший сержант поліції ОСОБА_1 не відповідає займаній посаді та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, визнано протиправним та скасувано наказ Головного управління Національної поліції у Волинській області від 03 березня 2016 року №43 о/с "По особовому складу", в частині звільнення старшого сержанта поліції ОСОБА_1 зі служби в поліції, поновлено ОСОБА_1 на посаді поліцейського роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції у Волинській області з 03 березня 2016 року, стягнуто з Головного управління Національної поліції у Волинській області у користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу у розмірі 6910,40 грн, постанова в частині поновлення на посаді та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу в сумі 3702 грн. підлягає негайному виконанню, в решті позовних вимог відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржло Головне управління Національної поліції у Волинській області, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції, оскільки дане рішення винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та таке, що неповно відображає обставини, які мають істотне значення для даної справи.
Просить скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 28.04.2016 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову повністю.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що 02 липня 2015 року Верховною Радою України прийнятий Закон України "Про Національну поліцію", який згідно з пунктом І розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень цього Закону набрав чинності з 07 листопада 2015 року.
Наказом № 06 від 06 листопада 2015 року голови Національної поліції України були затверджені тимчасові штати органів і підрозділів головних управлінь Національної поліції у Волинській, Луганській та Миколаївській областях.
ОСОБА_1 з 20.07.2009 року перебував на службі в органах внутрішніх справ, з утворенням Національної поліції працював на посаді поліцейського роти дорожньо-патрульної служби ГУ Національної поліції у Волинській області (наказ №1 о/с від 07.11.2015 року "По особовому складу" ГУ Національної поліції у Волинській області).
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через службову невідповідність.
Наказом т.в.о. начальника ГУ Національної поліції у Волинській області від 03.03.2016 року №43 о/с старшого сержанта поліції ОСОБА_1, поліцейського роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції у Волинській області, з 03 березня 2016 року було звільнено зі служби в поліції, відповідно до Закону України "Про національну поліцію" за п.5 ч.1 ст.77 (через службову невідповідність). Підставою для звільнення позивача був висновок атестаційної комісії Головного управління Національної поліції у Волинській області від 16 лютого 2016 року (а.с.07).
Задовольняючи позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачі не довели правомірності прийняття рішення про невідповідність позивача займаній посаді та звільнення його зі служби в поліції через службову невідповідність.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно з приписами п.5 ч.1 ст.77 вказаного Закону поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через службову невідповідність.
Наказом Міністра внутрішніх справ України № 1465 від 17.11.2015р. затверджена Інструкція про порядок проведення атестування поліцейських.
Згідно з п.1 розділу 1 зазначеної Інструкції вона розроблена відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» і визначає порядок атестування поліцейських, яке проводиться в апараті НП України, територіальних (міжрегіональних) органах (закладах, установах) Національної поліції України (далі - органи поліції) з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Відповідно до п.п.4 та 5 розділу 1 вказаної Інструкції рішення про проведення атестування та про строки, у які проводиться атестування, приймає Голова Національної поліції України, керівники органів поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими актами законодавства України призначаються на посади їх наказами. Атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
Згідно з ст.57 Закону України «Про Національну поліцію», п.3 наведеної Інструкції атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Атестування поліцейських проводиться:
- при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
- для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
- для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
Рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.
Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.
Отже, під час атестації перевіряється, чи відповідають займаній посаді ділова кваліфікація, рівень знань і навичок, інші суспільно значущі якості поліцейського. Атестація повинна сприяти поліпшенню якісного складу поліцейських, їх ефективному використанню, росту професійної компетентності, підвищенню кваліфікації, посиленню організованості, відповідальності, дисциплінованості. Атестація має здійснюватися на засадах законності, об'єктивності, гласності, колегіальності, неупередженості.
22 січня 2016 року т.в.о. начальника ГУ Національної поліції у Волинській області був виданий наказ №85 про організацію проведення атестування особового складу Головного управління Національної поліції у Волинській області, 25 січня 2016 року був виданий наказ №95 про організацію заходів з тестування поліцейських, а наказом №145 від 03 лютого 2016 року був затверджений персональний склад атестаційних комісій Головного управління Національної поліції у Волинській області.
Позивач виявив бажання служити в Національній поліції України, а тому з метою підтвердження своїх професійних якостей вирішив пройти атестування та зареєструвався в ЄЦВТМ.
16.02.2016 року позивач проходив атестування.
Пунктом 10 Інструкції передбачено, що з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування. За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі - професійний тест), та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
Згідно атестаційного листа старшого сержанта поліції ОСОБА_1 за результатами атестування позивач з тестування на загальні навички отримав 26 балів із 60 можливих та по професійному тестуванні - 30 балів з 60 можливих.
Пунктом 15 Інструкції встановлено, що атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків:
1) займаній посаді відповідає;
2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду;
3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність;
4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Згідно з пунктами 20-23 Інструкції усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення. У протоколі за результатами атестування серед іншого зазначається один із висновків, зазначених у пункті 15 цього розділу. Протоколи засідань атестаційної комісії підписуються головою, секретарем, присутніми на її засіданні членами комісії.
Із протоколу атестаційної комісії №6 ГУ Національної поліції у Волинській області ОП №15.00003272.0018864 від 16.02.2016 року слідує, що комісією (за - 4, проти - 2) прийнято рішення, що ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Відповідно до пункту 16 Інструкції, Атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії:
1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій);
2) показники службової діяльності;
3) рівень теоретичних знань та професійних якостей;
4) оцінки з професійної і фізичної підготовки;
5) наявність заохочень;
6) наявність дисциплінарних стягнень;
7) результати тестування;
8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
Беручи до уваги вищевказані норми вбачається, що приймаючи рішення стосовно атестованого працівника поліції, атестаційна комісія повинна прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням усіх визначених критеріїв.
Одняк ні в рішенні атестаційної комісії, ні в атестаційному листі щодо висновку про те, що ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, атестаційною комісією не вказано з яких підстав комісія дійшла такого висновку, якими критеріями вона керувалася приймаючи таке рішення.
В розділі I атестаційного листа ОСОБА_1 зазначено, що ОСОБА_1 за атестаційний період зарекомендував себе працьовитим, ініціативним, грамотним працівником, здатним кваліфіковано вирішувати службові питання. Нормативні документи та накази, які регламентують діяльність пілрозділів поліції знає та правильно застосовує в практичній діяльності. Володіє хорошими організаторськими здібностями. Постійно контролює і аналізує оперативну обстановку на території обслуговування.
У взаємовідносинах з громадянами ввічливий, в побуті веде себе правильно. тактовний. Користується авторитетом у колективі.
За період перебування в займаній посаді виявив 12 грубих порушення правил дорожнього руху.
В стройовому відношенні підтягнутий, правил носіння форменого одягу дотримується, матеріальну частину табельної вогнепальної зброї та правила її застосування знає і вміло нею володіє.
Справі служіння українському народу відданий.
Згідно з висновком заступника начальника ГУ Національної поліції у Волинській області полковника поліції Шумика А.П. (розділ II атестаційного листа) - ОСОБА_1 займаній посаді відповідає
Відповідно до довідки УКЗ ГУ Національної поліції у Волинській області від 02.02.2016 року ОСОБА_1 з оцінювання професійної і фізичної підготовки за підсумками 2014-2015 навчального року за функціональну підготовку отримав "добре"; з вогневої та фізичної підготовки - "добре, задовільно", про що отримав загальну оцінку - "добре" .
Вислуга позивача в органах внутрішніх справ на день звільнення складає 07 років 06 місяців 21 день.
Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_1 брав безпосередню участь у складі сил Антитерористичної операції на території Луганської області та є учасником бойових дій, про що свідчить відповідне посвідчення серії МВ №026620 від 28.07.2015 року (а.с.14), а також довідка ГУ Національної поліції у Волинській області (а.с.12).
На обґрунтування прийнятого атестаційною комісією №6 Головного управління Національної поліції рішення про те, що ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність відповідачами на вимогу суду не було надано будь-яких належних та допустимих доказів.
Враховуючи вищенаведене, колегія суду вважає, що даний адміністративний позов є підставним, обґрунтованим і підлягає до задоволення так якрішення атестаційною комісією №6 ГУ Національної поліції у Волинській області, оформлене протоколом ОП №15.00003272.0018864 від 16.02.2016 року про те, що ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність не ґрунтується на вимогах Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом міністра внутрішніх справ України №1465 від 17.11.2015 року, прийняте атестаційною комісією без урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.
Апеляційний суд вважає, що невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі має бути доведено працівникові власником або уповноваженим ним органом, тому що саме вони є ініціаторами звільнення, також колегія апеляційного суду вважає за необхідне зазначити, що рішення атестаційної комісії не єдиний доказ виявлення невідповідності працівника займаній посаді чи виконуваній роботі, висновки атестаційної комісії щодо кваліфікації працівника підлягають оцінці у сукупності з іншими доказами по справі.
А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при вирішенні оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Волинській області - залишити без задоволення.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 28.04.2016 року у справі № 803/428/16 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: Р.П. Сеник
Судді : Р.Б. Хобор
Я.С. Попко
Повний текс рішення виготовлено 20.09.2016 року.