ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
21 вересня 2016 рокусправа № 808/8635/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А.
суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.
за участю секретаря судового засідання: Спірічев Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2016р. у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» звернулось з позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення від 15 вересня 2015 року №0000104100.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2016р. позов задоволено.
Суд постановив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15 вересня 2015 року №0000104100, винесене Спеціалізованою Державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі міжрегіонального Головного управління ДФС.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати, в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, не враховано вимоги пп. ґ пп. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу та те, що ДП «Енергоринок» та ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» є пов'язаними особами.
Представник відповідача апеляційну скаргу підтримав.
Представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції було встановлено, що на підставі акту перевірки №13/28-04-41-00/00130872 від 19 серпня 2015 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000104100 від 15 вересня 2015 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання у вигляді штрафу у сумі 365 400,00 грн.
Висновками акту перевірки встановлено, що позивачем порушено: підпункт 39.2.1.1, підпункт 39.2.1.4 підпункт 39.2.1 пункту 39.2, підпункт 39.4.2 пункту 39.4.2 статті 39 ПК України, а саме - у звіті про контрольовані операції за 2014 рік не відображена інформація про контрольовані операції на суму 9 635 442 243,54 грн.
Позивачем податкове повідомлення-рішення оскаржено до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» та ДП «Енергоринок» не є пов'язаними особами, то і господарські операції здійснені між ними у 2014 році, на виконання договору № 69/01 ЕР, не є контрольованими.
Колегія суддів з такими висновками суду першої інстанції не погоджується.
Як свідчать матеріали справи, протягом 2014 року ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» здійснював продаж електроенергії на Оптовий ринок електроенергії України згідно із договором № 69/01-ЕР від 30 серпня 1999 року, укладеним з ДП «Енергоринок», який є правонаступником ДП НЕК «Укренерго».
Протягом 2014 року на виконання умов договору № 69/01 ЕР між ДП «Енергоринок» та ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» підписані акти купівлі - продажу електроенергії.
За період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» проводило господарські операції з продажу електроенергії ДП «Енергоринок» обсяг яких складає 9 635 442 243,54 грн.
Перевіркою було встановлено, що ДП «Енергоринок» за результатами за 2013рік було подано звітну декларацію з податку на прибуток підприємств, в якій задекларовано від'ємне значення об'єкту оподаткування у сумі 8 532 499грн. (реєстраційний номер №9090772090 від 03.03.2014) та уточнюючу декларацію з податку на прибуток, в якій задекларовано від'ємний результат об'єкту оподаткування в сумі 8 407 323грн. (реєстраційний №9091412171 від 26.06.2014).
Відповідно до підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України (в редакції , що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) для цілей цього Кодексу контрольованими операціями є господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюється платниками податків з пов'язаними особами - резидентами, які задекларували від'ємне значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток за попередній податковий (звітний) рік.
Підпунктом 39.2.1.4 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України встановлено, що операції, передбачені у підпунктах 39.2.1.1, 39.2.1.2 пункту 39.2 статті 39 ПК України, визнаються контрольованими за умови, що загальна сума таких операцій платника податків з кожним контрагентом дорівнює або перевищує 50 мільйонів гривень (без урахування податку на додану вартість) за відповідний календарний рік.
У розумінні підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 151 Податкового кодексу України, Пов'язаними особами для цілей трансфертного ціноутворення визнаються, зокрема, юридичні особи - у разі якщо одна і та сама особа безпосередньо та/або опосередковано володіє корпоративними правами таких юридичних осіб і розмір частки корпоративних прав у кожній юридичній особі становить 20 і більше відсотків;
Судом першої інстанції було встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України № 922 від 05 червня 2000 року затверджено Статут державного підприємства «Енергоринок».
ДП «Енергоринок» є юридичною особою, яка заснована на державній власності та підпорядкована Кабінетові Міністрів України (пункт 12).
Пунктом 20 Статуту визначено, що Кабінет Міністрів України є засновником ДП «Енергоринок».
Відповідно до пункту 35 Статуту, управління підприємством здійснює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України.
Згідно наданого до перевірки акту приймання-передачі № 408 від 23 жовтня 2014 року, НАК «Енергетична компанія України» передано, а Фондом державного майна України прийнято пакет акцій у розмірі 25% плюс одна акція статутного капіталу ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» у кількості 1 491 859 шт., номінальною вартістю пакету акцій 37 296 475 грн. Вартість пакету акцій за незалежною оцінкою 258 315 768,57грн.
Відповідачем направлено запит до ФДМУ № 3006/10/08-04-41-00 від 27 травня 2015 року, на який отримана відповідь щодо підтвердження передачі пакету акцій ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» у розмірі 25% плюс 1 акція статутного капіталу товариства передано від Публічного акціонерного товариства «Енергетична компанія України» до Фонду державного майна України.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про Фонд державного майна України», діяльність Фонду державного майна України спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, оскільки ДП «Енергоринок» є державним підприємством, та акціями ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» у розмірі 25% плюс 1 акція також володіє держава, то ДП «Енергоринок» та ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» є пов'язаними особами.
Відтак, господарські операції між ДП «Енергоринок» та ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» в перевіреному періоді є контрольованими, оскільки ці підприємства є пов'язаними, ДП «Енергоринок» є резидентом України та за результатами 2013року задекларувало від'ємне значення об'єкту оподаткування податком на прибуток та обсяг операцій між ДП «Енергоринок» та ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» у 2014році перевищує 50 млн. гривень.
Відповідно до пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України, Платники податків (крім Національного банку України), які протягом звітного періоду здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, наступного за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Позивач обов'язку подати звіт не виконав.
Таким чином, висновки суду першої інстанції про необхідність скасування спірного податкового повідомлення-рішення є помилковими, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, в задоволенні позову належить відмовити.
Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 206 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2016р. у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального головного управління ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення скасувати.
В задоволенні позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 212 КАС України до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров