Копія
Справа № 822/1518/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 при секретарі за участі:ОСОБА_4 представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області , Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, Міністерства внутрішніх справ України в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області (далі ГУНП в Хмельницькій області) щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України у 15-ти денний строк з дня реєстрації заяви (рапорту), висновку щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_5;
- зобов'язати ГУНП в Хмельницькій області прийняти заяву (рапорт) ОСОБА_5 на виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ (далі Закон № 565-ХІІ), а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 (Порядку № 850);
- зобов'язати ГУНП в Хмельницькій області надіслати до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності ОСОБА_5, відповідно до ст.23 Закону № 565-ХІІ, а також Порядку № 850;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути у визначений Законом термін подані ГУНП в Хмельницькій області документи стосовно одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону № 565-ХІІ, а також Порядку № 850 ОСОБА_5 та здійснити нарахування (розрахунок) і виплату одноразової грошової допомоги.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до Закону № 565-ХІІ має право на отримання одноразової грошової допомоги, як інвалід ІІ групи, у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Вказує, що 23.06.2016 року звернувся до ГУНП в Хмельницькій області із заявою, в якій просив надати письмову відповідь щодо нарахування йому одноразової грошової допомоги. Однак, ГУНП в Хмельницькій області листом № 29/л-72 від 04.07.2016 року повідомило, що на даний час в МВС України та Національній поліції України не врегульоване питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, які отримали захворювання, травму та поранення через причину інвалідності "пов'язану з проходженням служби в органах внутрішніх справ" відповідно до довідки медико-соціальної експертної комісії.
Позивач, не погоджуючись з висновками відповідача, звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - ГУНП в Хмельницькій області просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача - Міністерства внутрішніх справ проти позову заперечив.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що наказом ГУНП в Хмельницькій області № 9 від 08.02.2016 року відповідно до Закону України "Про національну поліцію" звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням) старшого сержанта поліції ОСОБА_5, поліцейського Кам'янець-Подільського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області з 09.02.2016 року.
Відповідно до довідки Хмельницької МСЕК серії АГ № 0017346 від 16.03.2016 року, позивачу встановлена ІІ група інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
23.06.2016 року позивач звернувся до ГУНП в Хмельницькій області із заявою, в якій просив надати письмову відповідь щодо нарахування йому одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності.
Відповідач - ГУНП в Хмельницькій області листом № 29/л-72 від 04.07.2016 року повідомило позивача, що відповідно п.4 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію", одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок зазначених причин.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за №163/28293 та набрав чинності 29.02.2016 року. Порядком визначено механізм та умови виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, право на яку встановлено спеціальним законом, що регулює відповідну сферу діяльності, тобто Законом України "Про Національну поліцію".
Враховуючи вищевикладене, на даний час в МВС України та Національній поліції України не врегульоване питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, які отримали захворювання, травму та поранення через причину інвалідності "пов'язану з проходженням служби в органах внутрішніх справ" відповідно до довідки медико-соціальної експертної комісії.
Не погоджуючись з висновками відповідача - ГУНП В Хмельницькій області, позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.
Розділом XI прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2016 року № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII) встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Відповідно до ст.23 Закону № 565-ХІІ, у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Згідно з п.7 Порядку №850, працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи:
- заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов;
- довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Пунктом 8 Порядку № 850 передбачено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції:
- витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу;
- витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Відповідно до п.9 Порядку № 850, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Як встановив суд, 23.06.2016 року позивач звернувся до відповідача - ГУНП в Хмельницькій області із заявою, в якій просив надати письмову відповідь щодо нарахування одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності.
Листом від 04.07.2016 року № 29/л-72 ГУНП в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що на даний час в МВС України та Національній поліції України не врегульоване питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, які отримали захворювання, травму та поранення через причину інвалідності "пов'язану з проходженням служби в органах внутрішніх справ" відповідно до довідки медико-соціальної експертної комісії.
Аналізуючи вищенаведені норми, суд приходить до висновку, що розгляд заяви позивача відбувся з порушенням положень Порядку № 850, оскільки відповідач - ГУНП в Хмельницькій області не звертався з документами та з висновком до Міністерства внутрішніх справ України щодо виплати грошової допомоги позивачу, і відповідно будь-яке рішення з даного питання Міністерством внутрішніх справ України не приймалося.
Суд критично ставиться до твердження відповідача - ГУНП в Хмельницькій області, про те, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги, так як подав рапорт після втрати чинності Законом України "Про міліцію", оскільки останньому встановлено ІІ групи інвалідності у зв'язку із захворюванням, повязаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ, як передбачено ст.23 Закону України "Про міліцію" - право на одноразову грошову допомогу у працівника міліції виникає і у тому разі, коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходження.
Отже, відповідач - ГУНП в Хмельницькій області діяв не у спосіб та не в порядку, що визначені чинним законодавством, а саме не прийняв у позивача документи, не сформував пакет документів, зокрема висновок щодо нарахування одноразової грошової допомоги, та не передав їх на розгляд МВС України, а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності ГУНП в Хмельницькій області щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України у 15-ти денний строк з дня реєстрації заяви (рапорту), висновку щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_5, про зобов'язання ГУНП в Хмельницькій області прийняти заяву (рапорт) ОСОБА_5 на виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону № 565-ХІІ, а також Порядку № 850 та про зобов'язання ГУНП в Хмельницькій області надіслати до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності ОСОБА_5, відповідно до ст.23 Закону № 565-ХІІ, а також Порядку № 850 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України розглянути у визначений Законом термін подані ГУНП в Хмельницькій області документи стосовно одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону № 565-ХІІ, а також Порядку № 850 ОСОБА_5 та здійснити нарахування (розрахунок) і виплату одноразової грошової допомоги, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.9 Порядку № 850, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Оскільки ГУНП у Хмельницькій області не направило висновок та додані до нього документи до МВС, у зв'язку з чим у останнього не виникло зобов'язання розглянути в визначений Законом термін подані документи, тому, суд вважає, що позовна вимога про зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України розглянути у визначений Законом термін подані ГУНП в Хмельницькій області документи стосовно одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону № 565-ХІІ, а також Порядку № 850 ОСОБА_5 та здійснити нарахування (розрахунок) і виплату одноразової грошової допомоги є передчасною та такою, що не підлягає задоволенню.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України у 15-ти денний строк з дня реєстрації заяви (рапорту), висновку щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_5.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області прийняти заяву (рапорт) ОСОБА_5 на виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року № 565-ХІІ, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області надіслати до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо виплати грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності ОСОБА_5, відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року №565-ХІІ, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови складено 21 вересня 2016 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1