Постанова № 61478166, 20.09.2016, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2016
Номер справи
816/1504/16
Номер документу
61478166
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2016 року м.ПолтаваСправа № 816/1504/16

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Кисличенко О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

представника третьої особи - ОСОБА_4, ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Білицька селищна рада про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

08 вересня 2016 року Державна екологічна інспекція у Полтавській області звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" про зобов'язання Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" (місцезнаходження: Полтавська область, Кобеляцький район, с. Білики, вул. Будівельна, 1) допустити Державну екологічну інспекцію у Полтавській області до здійснення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" протиправно не допущено посадових осіб Держекоінспекції до здійснення перевірки об'єктів товариства.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити.

Відповідач у письмових запереченнях стверджував, що Державна екологічна інспекція у Полтавській області, як контролюючий орган не мала права в силу пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року №71-VIII, здійснювати перевірки. Вказував, що Головним державним інспектором ветеринарної медицини Кобеляцького району ОСОБА_6 Державної ветеринарної інспекції ТОВ "Сільські традиції" надано припис №1 від 19 лютого 2016 року, яким зобов'язано забезпечити роботу господарства по "закритому режиму роботи". Наполягав на тому, що скарги жителів смт. Білики щодо порушення вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Сільські традиції" є необгрунтованими.

Представники відповідача проти позовних вимог заперечували та просили суд відмовити у задоволенні позову.

Представники третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд позов задовольнити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Судом встановлено, що протягом серпня 2016 року мешканці смт. Білики, Кобеляцького району, Полтавської області неодноразово зверталися до Державної екологічної інспекції у Полтавській області із скаргами на свинокомплекс ТОВ "Сільські традиції та просили провести перевірку функціонування споруд товариства та лагун (а.с. 10-24).

26 серпня 2016 року Державна екологічна інспекція України направила Державній екологічній інспекції у Полтавській області лист №3/1-1001зг (а.с. 25), яким надала згоду на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у частині охорони та раціонального використання земельних та водних ресурсів, охорони атмосферного повітря, поводження з відходами товариством з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції".

29 серпня 2016 року Державною екологічною інспекцією у Полтавській області винесено наказ №184/01-03 "Про проведення позапланового заходу (перевірки) Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" (а.с. 26-27).

В цей же день позивачем виписано направлення №184/01-01-14 на проведення перевірки ТОВ "Сільські традиції" (а.с. 28).

30 серпня 2016 року посадовими особами Держекоінспекції у Полтавській області складено акт №184/01-01-14 про недопущення останніх до проведення перевірки (а.с. 29).

Як слідує з акту відповідач відмовився від допуску посилаючись на пункт 2 припису Державної ветеринарної інспекції №1 від 19 лютого 2016 року, яким, в зв'язку зі складною епізоотичною ситуацією щодо африканської чуми свиней на території Полтавської області, заборонено в'їзд на територію стороннього транспорту та доступу сторонніх осіб.

Позивач не погоджуючись із відмовою у допуску до перевірки звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №454/2011, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується кабінетом Міністрів України через Міністра екології та прикордонних ресурсів України.

Згідно пункту 7 вищевказаного Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Відповідно до статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877 (далі - закон №877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 6 вищевказаного Закону, підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення. Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю). Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною ОСОБА_3 України. Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа. Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.

Судом встановлено, що мешканцями смт. Білики, Кобеляцького районону, Полтавської області протягом серпня 2016 року подано до Державної екологічної інспекції у Полтавській області скарги з проханням здійснити перевірку ТОВ "Сільські традиції" та Державна екологічна інспекція України дала згоду на проведення такої перевірки.

Частинами першою, другою та п'ятою Закону №877 визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформлюється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою. Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Як встановлено в ході судового розгляду для здійснення позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією у Полтавській області 29 серпня 2016 року видано наказ №184/01-03, в якому зазначено, що з метою розгляду скарг гр. ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та колективних скарг жителів с. Білики, Кобеляцького району, Полтавської області щодо можливого порушення вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" (місцезнаходження: Полтавська область, Кобеляцький район, с. Білики, вул. Будівельна, 1) у частині охорони та раціонального використання земельних та водних ресурсів, охорони атмосферного повітря, поводження з відходами, враховуючи згоду Державної екологічної інспекції України від 26 серпня 2016 року №3/1-1001зг на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства охорони та раціонального використання земельних та водних ресурсів, охорони атмосферного повітря, поводження з відходами Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" наказано направити для проведення позапланового заходу (перевірки) додержання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Сільські традиції" - ОСОБА_12 - начальника відділу екологічного контролю водних ресурсів та атмосферного повітря - старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області, ОСОБА_13 - начальника відділу інструментально-лабораторного контролю - старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області, ОСОБА_14 - головного спеціаліста відділу екологічного контролю водних ресурсів та атмосферного повітря - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області.

На підставі вищевказаного наказу оформлено направлення на проведення перевірки.

Відповідно до статті 11 Закону №877 суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Як вбачається з матеріалів справи, зазначені вище вимоги позивачем дотримані, а відтак, при проведенні перевірки позивач діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Разом з тим, відповідач протиправно та безпідставно не допустив Державну екологічну інспекцію у Полтавській області до проведення перевірки, перешкоджаючи таким чином останній здійснювати покладені на неї передбачених законодавством повноважень.

Крім того, наявність у Державної екологічної інспекції у Полтавській області права на звернення до суду із зазначеним позовом визначено пунктом 6 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 04 листопада 2011 року №429, а саме Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження, вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

Аналогічні правові висновки зазначені в ухвалі Вищого адміністративного суду України по справі К/800/27415/14.

Стосовно посилань ТОВ "Сільські традиції" на припис №1 від 19 лютого 2016 року Державної ветеринарної інспекції, то варто зазначити, що Законами України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та "Про ветеринарну медицину" не передбачено жодних обмежень щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у випадку складної епізоотичної ситуації.

Крім того, як слідує із пояснень позивача, Держекоінспекції необхідно було здійснити перевірку наявності та чинності дозвільних документів, які підтверджують право на здійснення господарської діяльності, пов'язаної із використанням природних ресурсів та інших документів, необхідних для здійснення перевірки, обстеження очисних споруд, здійснення їх візуального огляду із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, при цьому доступ до тваринницьких приміщень не вимагалася.

Щодо тверджень відповідача, про введення мораторію на проведення перевірок, суд зазначає слідуюче.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII внесено зміни саме до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України та щодо податкової реформи.

Відповідно до пункту 1.1. статті 1 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.

Пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи. У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.

Таким чином, Державна екологічна інспекція у Полтавській області не є відповідним контролюючим органом в розумінні Податкового кодексу України, а тому на позивача не розповсюджуються вимоги щодо обмеження перевірок, передбачених Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII.

Крім того, твердження відповідача, що Державна екологічна інспекція у Полтавській області може проводити перевірки, лише з дозволу Кабінету Міністрів України відповідно до Постанови від 13 серпня 2014 року №408 є помилковими, оскільки вищевказаною Постановою зобов'язано отримувати дозвіл саме Держекоінспекції, а не її територіальним органам.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог та задоволення позову.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень , а відповідачем - фізична особа чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов - задовольнити.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" (код ЄДРПОУ 36156348, місцезнаходження: Полтавська область, Кобеляцький район, с.Білики, вул.Будівельна, 1) допустити Державну екологічну інспекцію у Полтавській області до здійснення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 22 вересня 2016 року.

СуддяС.О. Удовіченко