Справа № 815/1819/16
У Х В А Л А
15 вересня 2016 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЛевчук О.А.
за участю секретаряТишкової Л.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі клопотання представника відповідача про закриття провадження по справі № 815/1819/16 в частині, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа № 815/1819/16 за позовом Державного підприємства Адміністрація морських портів України в особі Южненської філії ДП Адміністрація морських портів України (адміністрація морського порту Южний) до Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, директора Южненської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення.
Представником відповідача надано до суду клопотання про закриття провадження по справі № 815/1819/16 в частині визнання протиправними дій директора Южненської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1.
В обґрунтування зазначено, що ОСОБА_1 працює в Одеському обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на посаді директора Южненської міської виконавчої дирекції, при прийнятті рішень про повернення коштів Фонду керівник робочого органу виконує свої трудові обовязки та діє від імені Фонду, на який покладено обовязок з управління загальнообовязковим державним соціальним страхуванням з тимчасової втрати працездатності, отже, керівник робочого органу не є субєктом владних повноважень. За таких обставин вимоги щодо ОСОБА_1 не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та провадження по справі у цій частині має бути закрито.
Представник позивача проти задоволення клопотання заперечувала, надала до суду письмові пояснення, в яких зазначила, що ОСОБА_1, працює на посаді директора Южненської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка діє від імені Фонду, та, відповідно до Закону, наділена повноваженнями, зокрема приймати рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які з'явились до судового засідання, суд встановив наступне.
Відповідно до п. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлений інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.7 ч. 1 ст. 3 КАС України субєкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно до ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, відповідно до основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.
Відповідно до ч. 1, 6 ст. 4 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, символіку, яка затверджується його правлінням.
Згідно до ст. 5 цього Закону управління Фондом здійснюється на паритетній основі державою, представниками застрахованих осіб і роботодавців. Безпосереднє управління Фондом здійснюють його правління та виконавча дирекція.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 8 Закону України«Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду. Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та провадить діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділення в районах і містах обласного значення. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду провадять свою діяльність від імені виконавчої дирекції Фонду в межах та в порядку, визначених цим Законом, статутом Фонду, типовим положенням про робочі органи виконавчої дирекції Фонду, що затверджується його правлінням, та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 10 Закону встановлено, що Фонд має право накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.
З огляду на вищевикладене, Фонду соціального страхування України є субєктом владних повноважень в розумінні п.7 ч. 1 ст. 3 КАС України, а директор Южненської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1 є посадовою особою Фонду, яка діє від імені Фонду та відповідно до цієї ж норми Закону посадова особа органу державної влади підпадає під визначення субєкта владних повноважень.
Отже, між сторонами виникли публічно-правові відносини. Захист прав, свобод та інтересів від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій, відноситься до завдань адміністративного судочинства.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що відсутні передбачені п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України підстави для закриття провадження по даній справі, а тому клопотання представника відповідача про закриття провадження по справі № 815/1819/16 в частині є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 157, ст. ст. 160, 165 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження по справі № 815/1819/16 в частині визнання протиправними дій директора Южненської міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_1 щодо винесення рішення №14 про повернення коштів Фонду та застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 04.04.2016 року в частині застосування фінансових санкцій до Державного підприємства Адміністрація морських портів України в особі Южненської філії ДП АМПУ (адміністрація морського порту Южний) у розмірі 3 677, 28 грн. та 23 860, 61 грн.
Ухвала окремо від рішення суду по даній справі не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Повний текст ухвали складено та підписано 20 вересня 2016 року.
Суддя О.А. Левчук