ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №638/9408/16-а
провадження №2-а/638/303/16
25 серпня 2016 року м.Харків
Дзержинський районний суд м.Харкова в складі:
головуючого - судді Штих Т.В.,
за участю секретаря Чаленко Н.О.,
розглянувши у скороченому порядку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до КЗОЗ «Обласна клінічна лікарня - центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова, управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив :
ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідачів та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про відмову в призначені їй пенсії за віком на пільгових умовах, зобов'язати відповідача зарахувати їй період роботи з 16.08.2007 року по 12.07.2012 року в КЗОЗ «Обласна клінічна лікарня - центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» за Списком №1 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 20.03.2014 року. В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у період з 16.08.2007 року по 12.07.2012 року вона працювала на посаді техніка-дозиметриста у КЗОЗ «Обласна клінічна лікарня - центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». Позивач, ОСОБА_1 звернулася з письмовою заявою до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м.Харкова про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах. 20.03.2014 року їй було відмовлено, оскільки пільговий стаж на думку відповідача складає не 7 років 6 місяців, а 6 років 5 місяців 27 днів.
До концелярії суду 04.07.2016 року надійшли доповнення до позову, де позивач зазначила, що відповідно до Порядоку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року № 22-1 пенсія призначається за місцем проживання особи, в звязку зі зміною місця проживання на Дзержинський район просила залучити в якості відповідача управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова та відповідно уточнила свої вимоги.
Позивач у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, на позовних вимогах наполягала та просила суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова у судове засідання не з'явився, надав до суду заперечення, проти позову заперечував у повному обсязі.
Через канцелярію суду відповідач Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова надав письмові заперечення проти адміністративного позову, у яких зазначено, що відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 у період з 16.08.2007 року по 12.07.2012 року працювала в КЗОЗ «Обласна клінічна лікарня - центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» на посаді техніка-дозиметриста. В урахуванням періодів проведення атестації до пільгового стажу позивачу може бути зараховано періоди роботи з 20.04.1989 року по 31.03.1994 року, з 01.04.1994 року по 04.12.1995 року, що становить 6 років 5 місяців 27 днів та є недостатнім для призначення пільгової пенсії.
Відповідач КЗОЗ « Обласна клінічна лікарня - центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» надав до суду заперечення. Представник відповідача в судове засідання не з'явився.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася з письмовою заявою до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах (Список №1) та надала всі необхідні для цього документи.
20.03.2014 року управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії оскільки пільговий стаж складає 6 років 5 місяців 27 днів, що оформлено відмовою від 20.03.2014 року.
Як вбачається з трудової книжки, серії 4084460, первинне заповнення 10.09.1987 року, та довідок закладів ОСОБА_1:
●20.04.1989 року прийнята на посаду рентгенлаборанта по флюорографії полікліники № 1, наказ №30 к від 22.04.1989 р.; первинна атестація місць ТМО Київського району проведена 10.10.1997 року, наказ № 85 від 10.10.1997 року;
● 31.03.1994 року наказом №33 к звільнена за власним бажанням за ст.38 КЗпП;
●01.04.1994 року прийнята на посаду ренген-лаборанта СМСЧ № 12, наказ №25-л від 01.04.1994 року; атестація робочих місць проведена 24.01.1997 року, наказ № 13 від 24.01.1997 року;
●04.12.1995 року наказом №72-л звільнена в звязку з скорорченням штату за п. 1 ст. 40 КЗпП;
●16.08.2007 року прийнята на посаду техніка-дозиметриста ренген-радіологічного відділення Обласна клінічна лікарня, наказ № 137-к від 16.08.2007 року
●10.03.1998 року наказом №52а підтверджено право на пільгове забезпечення за Списком № 1 та проведена атестація робочого місця за умовами праці;
●20.02.2003 року наказом №65 підтверджено право на пільгове забезпечення за Списком № 1 та проведена атестація робочого місця за умовами праці;
●20.02.2008 року наказом №89 підтверджено право на пільгове забезпечення за Списком № 1 та проведена атестація робочого місця за умовами праці;
●12.07.2012 року наказом №153-к звільнена за власним бажанням за ст.38 КЗпП.
Отже, із записів трудової книжки та довідок про підтвердження стажу роботи вбачається, що ОСОБА_1 відпрацювала на пільговій посаді 11 років 6 місяців 19 днів.
Згідно ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У разі відсутності відповідних записів у ній, для визначення права на пенсію на пільгових умовах органи Пенсійного фонду України приймають уточнюючі довідки підприємств і організацій, оформлені відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ №637 від 12.08.1993 р. У зазначених довідках має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи: розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано довідку. Крім цього має бути зазначено, чи виконувалась робота протягом повного робочого дня та результату атестації робочих місць. Під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками.
Відповідно до п.1 Наказу Міністерства праці і соціальної політики України «Про затвердження Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 18.11.2005 № 383 до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за умови досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України №41 від 01.09.1992 року.
Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
З урахуванням того, що період роботи позивача з 16.08.2007 року по 12.07.2012 року входить до переліку робочих місць з умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію на пільгових умовах та інші пільги, цей період її роботи має бути зарахований до пільгового стажу.
Згідно з ч.3 cт.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак, є підставою для задоволення адміністративного позову.
Отже, суд дійшов висновку, що період роботи позивача з 16.08.2007 року по 12.07.2012 року, повинен бути зарахований до спеціального стажу, що надає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1.
Згідно ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Причому забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Отже, відмова відповідача призначити позивачу пенсію на пільгових умовах є неправомірною, а вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Також, судом встановлено, що 06.06.2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до КЗОЗ «Обласна клінічна лікарня - центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова, управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, зобовязати призначити та виплачувати пенсії за Списком №1 з 20.03.2014 року.
Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою ст.99 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач звернувся до суду з позовом в частині вимог з 20.03.2014 року з пропуском строку звернення до суду, встановленого ст. 99 КАС України.
Статтею 100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Таким чином, вказаний адміністративний позов в частині вимог з 20.03.2014 року по 05.12.2015 року, поданий після закінчення шестимісячного строку, передбаченого ст. 99 КАС України, поважних причин пропуску строку звернення до суду судом не встановлено, тому суд залишає позов в зазначеній частині вимог без розгляду відповідно до ст. 100 КАС України.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 159-163, 183-2 КАС України, суд -
постановив:
Позов ОСОБА_1 до КЗОЗ «Обласна клінічна лікарня - центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м.Харкова, управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова від 20.03.2014 року про відмову в призначені ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 16.08.2007 року по 12.07.2012 року в КЗОЗ «Обласна клінічна лікарня - центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» за Списком №1 та призначити й виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 06 грудня 2015 року.
Стягнути з відповідачів на користь ОСОБА_1 витрати пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок.
В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м.Харкова протягом десяти днів з дня її проголошення. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя