Справа № 569/10175/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2016 року Рівненський міський суд
під головуванням судді Ковальова І.М.
при секретарі Грицаюк О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
в с т а н о в и в:
В Рівненський міський суд з позовом до Рівненського обєднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії звернулась ОСОБА_1
В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги повністю підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просить суд їх задоволити та визначити протиправними дії Управління пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку та виплаті їй пенсії, починаючи з 01 березня 2016 року з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, повязаних із індексацією заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 13 листопада 2014 року №200, виходячи із розміру 84% заробітної плати без перевизначення базового місяця; зобовязати Рівненське обєднане управління пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату її пенсії починаючи з 01 березня 2016 року, додатково включивши до вже урахованих сум заробітної плати для обчислення пенсії без перевизначення базового місяця.
В судове засідання представник відповідача не зявився. Про день та час розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином судовою повісткою, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про отримання судової повістки рекомендованим листом. Причин своєї неявки суду не повідомив заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи до суду не подавав. Згідно поданих до суду письмових заперечень представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог, що заявила ОСОБА_1 відмовити повністю посилаючись на ті обставини, що «На виконання постанови Рівненського міського суду від 21 січня 2015 року по справі №569/19086/14-а управлінням пенсійного фонду України в м.Рівне, правонаступником якого є Рівненське обєднане управління пенсійного фонду України Рівненської області, було здійснено перерахунок пенсії із включенням до сум заробітної плати для обчислення пенсії виплачених: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум виплат індексації заробітної плати.
Призначення та перерахунок пенсії державним службовцям проводиться відповідно
до Закону України «Про державну службу» на підставі поданих до управління документів.
При перерахунку пенсії на виконання рішення суду було здійснено пере визначення базового місяця для обчислення індексації грошових доходів населення (пенсійної виплати) у звязку з підвищенням розміру пенсії.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ (далі Закон»).
Згідно ст.1 Закону, під терміном індексація грошових доходів населення слід розуміти встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За приписами ст.3 Закону, індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі Порядок №1078).
Пунктом 2 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки пенсії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, посадових осіб митної служби; суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування (допомога по безробіттю., матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхова виплата дитині, яка народилась інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності); суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров»я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації (п.5 Порядку).
Отже, враховуючи вищевикладене, на виконання рішень судів управлінням завжди змінюються базові місяці при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії виплати, оскільки в такому місяці відбувається підвищення грошових доходів населення, в т.ч. за рахунок виплат, передбачених п.2 Порядку.
Аналогічного застосування положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» було досягнуто управлінням при перерахунку пенсії позивача на виконання постанови суду, яка набрала законної сили.
Позовні вимоги в частині зобовязання управління пенсійного фонду України в м.Рівне здійснити перерахунок та виплатити пенсію без визначення точного періоду (із зазначенням кінцевої дати) є нечіткими.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу державної плати, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Тобто, у відповідності до ст.ст.2,6,104 КАС України в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають лише права, порушення яких уже відбулося, а не ті, які можуть бути порушені в майбутньому.
Судом здійснюється провадження в адміністративних справах відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (ч.2 ст.5 КАС). За таких умов суд не має законних підстав встановлювати будь-які зобовязання на майбутнє.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як вбачається із доказів по справі, управління надало усі пояснення, які ґрунтуються на нормах чинного законодавства України, а тому просять суд у задоволенні позову відмовити».
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи та подані сторонами письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Рівненському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області з 27 травня 2010 року та отримує пенсію по інвалідності (інвалід другої групи) у відповідності до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ (в редакції, на момент виходу на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, не залежно від місця роботи на ч ас досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Порядок та умови визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 (із змінами) «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Постанови КМУ від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (з наступними змінами) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначаться за вибором особи, що звернулася за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи поспіль перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Законів, визначених у пункті 1 постанови КМУ від 31 травня 2000 року №865, враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Як було встановлено в судовому засіданні, пенсія позивача, як державного службовця, обчислювалась із розрахунку 84 відсотки заробітної плати, виходячи з наявного у неї стажу державної служби понад 14 років.
Постановою Рівненського міського суду від 21 січня 2015 року по справі №569/19086/14-а позов позивача було задоволено та було здійснено перерахунок пенсії із включенням до сум заробітної плати для обчислення пенсії виплачених: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум виплат індексації заробітної плати. Однак, при здійсненні перерахунку спеціалістами УПФ перевизначено базовий місяць.
21 липня 2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсі із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, повязаних з індексацією заробітної плати, виходячи з 84% розміру заробітної плати починаючи з дати звернення згідно з довідкою від 13 листопада 2014 року №200, без перевизначення базового місяця.
З дослідженої в судовому засіданні відповіді відповідача УПФ на звернення позивача від 03 серпня 2016 року №613/10 вбачається, що «перебуваючи на пенсійному обліку ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до закону України «Про державну службу».
Постановою Рівненського міського суду від 21 січня 2015 року №569/19086/14-а, яка набрала законної сили згідно з ухвалою колегії суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2015 року зобовязано управління пенсійного фонду України в м.Рівне здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, додаткового включивши до вже врахованих складових заробітної плати одержані суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат індексації заробітної плати на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки від 13 листопада 2014 року №200, виходячи із розміру 84 % заробітної плати державного службовця починаючи з 01 листопада 2014 року.
Згідно із вказаним рішенням та відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Рівненській області ВП №47396153 від 28 квітня 2015 року управлінням здійснено зазначений перерахунок пенсії.
Перерахунок пенсії за судовим рішенням проведено у травні 2015 року з урахуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 року №1078. Цим пунктом визначено, що у разі зростання грошових доходів населення, зокрема пенсій, місяць в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів. З наступного за базовим місяцем наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.
Оскільки рішенням суду було зобовязано провести перерахунок пенсії за період з 01 листопада 2014 року, то відповідно до названого Порядку, перевизначено базовий місяць для подальшої індексації пенсії.
Враховуючи викладене, розрахунок пенсії з 01 листопада 2014 року на виконання вказаного судового рішення з урахуванням довідки управління пенсійного фонду України в м.Рівне від 13 листопада 2014 року №200 проведено наступним чином.
Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 обчислений із заробітку 2515,13 грн. (905,00 грн. посадовий оклад на посаді головного спеціаліста + 80,00 грн. надбавка за 10 ранг + 197,00 грн. надбавка за вислугу років (20%) + 1333,13 грн. сума надбавок і премій за попередні 24 місяці роботи отриманих перед зверненням за призначенням пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати).
Згідно з проведеним розрахунком розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 на виконання означених судових рішень становитиме 2112,71 грн. (2515,13 грн. помножено на 84 відсотки), що є меншим ніж розмір пенсії з урахуванням індексації, яку отримувала позивач з 01 листопада 2014 року по даний час.
Оскільки згідно з чинним пенсійним законодавством управління пенсійного фонду України не наділено повноваженнями самовільно зменшувати розміри пенсійних виплат, виплата пенсії ОСОБА_1 провадитиметься у попередньому розмірі без врахування вищезазначених судових рішень. У разі згоди на виконання судового рішення та зменшення розміру пенсії, необхідно звернутись до управління з відповідною письмовою заявою, що засвідчує таку згоду.
Крім того розяснено, що відповідно до ст.17 Закону України «Про звернення громадян» та Порядку розгляду скарг на рішення органів пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення у разі, якщо заявник вважатиме, що орган, який призначає пенсію, прийняв рішення, котре суперечить законодавству про пенсійне забезпечення або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, заявник має право оскаржити таке рішення до головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області.».
В листі Міністерства праці та соціальної політики України від 30 грудня 2009 року №228\10\136-09 щодо індексації грошових доходів визначено: відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 року №1078 (із змінами та доповненнями) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема оплата праці, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Згідно пункту 5 Порядку проведення індексації місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення за рахунок його постійних складових, базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Грошові доходи одержані за цей місяць, не індексуються. З наступного за базовим місяцем, наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації. Якщо сума підвищення заробітної плати за рахунок постійних складових менша від суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, то місяць такого підвищення не вважається базовим, і індексація продовжується. У разі порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації при визначенні базового місяця береться заробітна плата в частині постійних складових в розрахунку за повний відпрацьований місяць.
Згідно листа Міністерства соціальної політики України від 27 січня 20-11 року №150-10\136-11 щодо індексації грошових доходів, у разі підвищення працівнику заробітної плати для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться заробітна плата до підвищення (з урахуванням посадового окладу, доплат, надбавок, передбачених чинним законодавством та премій) в розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Місяць встановлення надбавки, що передбачена чинним законодавством, то місяць в якому збільшується її розмір за рахунок постійно зростаючого відсотка порівняно з попереднім періодом, вважаються базовими при проведенні індексації у разі, якщо сума підвищення грошових доходів перевищує суму індексації, яка б мала бути за відповідний місяць. При цьому, місяць поновлення виплати передбаченої законодавством надбавки після тимчасової її невиплати не є підставою вважати місяць базовим для проведення індексації. У разі, якщо одночасно з поновленням виплати надбавки має місце збільшення її розміру, то в такому випадку місяць, в якому відбулося таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації.
Базовим метою проведення індексації вважається місяць в якому заробітна плата збільшилась за рахунок підвищення (установлення) її складових що виплачуватимуться постійно. Інакше, такий місяць не вважатиметься базовим, тому індексація має проводитися на загальних підставах. Щоб місяць підвищення вважався базовим, сума підвищення має перекрити суму індексації, яку могло бути нараховано в цьому місяці, а інакше індексацію потрібно здійснювати на загальних підставах. Виплата разових премій, надбавок і доплат не є підставою вважати місяць базовим оскільки таке підвищення має тимчасовий характер.
Відтак, оскілки перерахунок пенсії позивача пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії на підставі судового рішення, правовідносини що виникли у звязку з цим, регулюють законодавством чинним на момент призначення пенсії. Розмір пенсії внаслідок виконання рішення суду не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії, але протиправно не був нарахований та виплачений в належному розмірі.
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд вважає, що право позивача підлягає захисту шляхом визнання протиправними дій субєкта владних повноважень з одночасним відновленням права, шляхом зобовязання відповідача до проведення перерахунку та виплати пенсії позивача у відповідності до Закону України «Про державну службу» з урахуванням інших виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, сум виплат, повязаних із індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з 01 березня 2016 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11,17,18,71,160,161,162,183-2,186 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії задоволити.
Визначити протиправними дії Управління пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 березня 2016 року з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, повязаних із індексацією заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 13 листопада 2014 року №200, виходячи із розміру 84% заробітної плати без перевизначення базового місяця.
Зобовязати Рівненське обєднане управління пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 березня 2016 року, додатково включивши до вже урахованих сум заробітної плати для обчислення пенсії без перевизначення базового місяця.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий :