Постанова № 61468945, 15.09.2016, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
15.09.2016
Номер справи
381/3396/16-а
Номер документу
61468945
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2-а/381/134/16

381/3396/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 вересня 2016 року Фастівський міськрайонний суд Київської області

в складі:

головуючого судді: Осаулової Н.А.,

за участю секретаря: Криворучко А.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастів Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобовязання призначити пенсію, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 (надалі Позивач) звернувся до суду з позовом до Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобовязання призначити пенсію(надалі Відповідач), де просив визнати протиправними дії відповідача у призначенні йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію зі зниженням пенсійного віку, починаючи з 01.07.2016 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, має посвідчення потерпілого 2 категорії.. Оскільки в силу вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач має право на призначення та виплату йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років, тому він звернувся до Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із відповідною заявою при призначенні йому такої пенсії та надав необхідні для призначення такої пенсії документи. Між тим, відповідач рішенням №43 від 10.08.2016 року в порушення вимог законодавства відмовив йому у призначенні пенсії за віком та розяснив, що для призначення пільгової пенсії необхідно надати довідку форми №122, якою підтверджується час та місце участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Тому, він звернувся до суду з даним позовом.

Позивач та його представник в судове засідання не зявилися, повідомлялися судом вчасно та належним чином. Від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи без її участі та участі позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, посилаючись на те, що ОСОБА_1 не було надано документи для підтвердження перебування в зоні ЧАЕС.

Суд, дослідивши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, обєктивно дослідивши всі докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р.. Цей статус позивача підтверджується копією посвідчення (Категорія 2) №021851, виданого 15.02.1993 року Київською обласною державною адміністрацією. (ас. 9).

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років, встановленого для одержання державних пенсій, а саме часникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році в зоні відчуження незалежно від кількості робочих днів.

Так, 01.07.2016 року для оформлення пенсії за віком, у відповідності до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач подав до Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської областізаяву про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 8 років.

Однак, 10.08.2016 року позивачу ОСОБА_1 рішенням Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської областіза № 43 було відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як ним не було надано документи на підтвердження перебування часу та місця участі в роботі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Разом з тим, відповідно до «Приказа по Строительному управлению № 145 треста «Югозаптрансстрой» от 17 июля 1987 года № 156-К» та записів в трудовій книжці - «ОСОБА_2 принят 20 июля 1987 року монтером пути 3 разряда во второпрорабский пункт со сдельной оплатой труда и разьезный характером работ. ОСОБА_1 установлен недельный испытательний строк с 20.07 по 28.07.1987 г.». (а.с. 11-15, 21).

Судом також встановлено, що ОСОБА_1, направлявся на роботи по ліквідації наслідків на ЧАЕС в 30-ти кілометрову зону, та працював там, що підтверджується «Приказом по Строительному управлению № 145 треста «Югозаптрансстрой» от 19 января 1987 года № 8-к» та Табелями відпрацьованих в 30-км зоні днів для нарахування подвійної зарплати за виконання робіт в 30-км зоні. (а.с. 20)

Окрім того, факт того, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків ЧАЕС підтверджується Довідкою № 32 від 28.12.1992 року, згідно якої ОСОБА_1, за період роботи наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по місцю основної роботи в Фастівському будівельному управлінні № 145, була виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі, за роботу в населеному пункті: Посудово Брачінського району з 6 серпня 1987 р. по 28 серпня 1987 р, з 1 вересня 1987 р. по 30 вересня 1987 р. та за 1,2,5,6 жовтня 1987 р. в сумі 188 карб. 71 коп.; Зимовище, Київської області за 25,26,27 листопада 1987 р. та з 7 грудня 1987 р. по 25 грудня 1987 р. в сумі 92 руб. 40 коп.. (а.с. 16).

Разом з тим, відповідно до Архівних довідок № 05-05/163, № 05-05/164, № 05-05/165 від 10.08.2016 р., згідно особових рахунків, що зберігаються в документах архівного фонду № 15-ос (Будівниче управління № 145 тресту «Південзахідтрансбуд») гр. ОСОБА_1 нарахована така заробітна плата: за 1987 р. 2154,1 крб., за 1988 р. 6739,33 крб., за 1989 р. 6483,01 крб., за 1990 р. - . 5166,54 крб., за 1991 р. 13870,05 крб., за 1992 р. - 201522,18 крб., за 1993 р. 4356951,22 крб., за 1994 р. 46180559,5 крб., за 1995 р. 165049400 крб., за 1996 р. 36905000 крб., за 1997 р. 242,8 грн., за 1998 р. 1469, 24 грн., за 1999 р. 185,81 грн.. (а.с.22-24, 26-67).

Як вбачається із Архівної довідки № 05-05/166 від 10.08.2016 року, виданої Архівним відділом виконавчого комітету Фастівської міської ради, згідно історичної довідки до документів фонду №15-ос в 1954 р. після створення Міністерства транспортного будівництва на базі Київського Управління будівельно-відбудовчих робіт (КУБВР) був створений трест «Південзахідтрансбуд», якому було підпорядковане також Будівельне управління № 145. З 1993 р. на підставі наказу Фонду Держмайна України та Наказу № 41 від 03.06.1993 р. тресту «Південзахідтрансбуд» - трест був реорганізований у Відкрите акціонерне товариство, до складу якого входив і його структурний підрозділ БУ-145. З серпня 2000 р. БУ-145 стає дочірнім підприємством ВАТ тресту «Південзахідтрансбуд». З середини 2001 р. Будівельне управління №145, з причин повного банкрутства, припинило свою діяльність та існування. Згідно листа Голови правління ВАТ тресту «Південзахідтрансбуд» за № 4 від 12.01.2004 р. Фастівська міська рада дала згоду на приймання документів з особового складу колишнього БУ-145 на державне зберігання в звязку з тим, що дане підприємство знаходилося та діяло на території міста Фастів. (а.с.25).

Тобто, в зазначений період позивач дійсно був зайнятий на роботах, що передбачені постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВУСПУ від 29.12.1986 р. № 1479-898 та постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 6.06.1986 р. № 665-195, які дають йому право на одержання пенсії на пільгових умовах.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, повязаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі у проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

У відповідності до вимог ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

За наведених судом обставин, позивач довів факт перебування його у зоні відчуження і участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1987 році, а відтак з урахуванням його віку станом на даний час він набув право на призначення і виплату йому пільгової пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років у відповідності до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно п. 6 п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 із змінами і доповненнями передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, відділ персоніфікованого обліку органу, що призначає пенсію (далі - відділ персоніфікованого обліку), додає довідку із бази даних системи персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 2, а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3.

Відповідно до ч.2 вказаного Порядку особи, яким пенсія призначається відповідно до міждержавних Договорів (Угод) в галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1, а також згідно з п. ґ) мають бути надані документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, - посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Подавши до відповідача усі, передбачені вказаним Порядком обовязкові для призначення пенсії документи, позивач виконав вимоги закону та отримав право на її призначення.

Відповідно до положень статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Субєкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використанні як докази у справі (ч.4 ст. 71 КАС України)

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, відповідачем не надано суду достатніх і беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності свого рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу та відповідачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються його заперечення проти позову, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст.10, 55 Закону України" Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. ст. 6, 9, 17, 71, 99, 128, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фастівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобовязання призначити пенсію задовольнити.

Визнати протиправними дії Фастівського обєднаного управління пенсійного фонду України Київської області, щодо відмови ОСОБА_1, у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС.

Зобовязати Фастівське обєднане управління пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 8 років, починаючи з 01.07.2016 року.

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Фастівський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СУДДЯ