Постанова № 61468899, 22.09.2016, Славутицький міський суд Київської області

Дата ухвалення
22.09.2016
Номер справи
377/641/16-а
Номер документу
61468899
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

іменем України

Справа №377/641/16-а

Провадження №2-а/377/64/16

22 вересня 2016 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Орла А.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -

УСТАНОВИВ :

12 вересня 2016 року позивач звернулася до суду з названим позовом до відповідача з вимогами: визнати незаконними дії щодо відмови у видачі їй довідки про заробітну плату головного спеціаліста відділу обліку надходження платежів управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі для перерахунку пенсії з урахуванням підвищення розміру заробітної працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 з 01.12.2015 р. та відмови у перерахунку їй пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, в розмірі 80% місячного заробітку, у звязку з підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013; зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області видати їй довідку про заробітну плату головного спеціаліста відділу обліку надходження платежів управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області для перерахунку пенсії з урахуванням підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 з 01.12.2015 р., за формою, яка визначена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1; зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області провести їй з 1 червня 2016 року перерахунок пенсії та виплатити пенсію, призначену у розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі на посаді головного спеціаліста відділу обліку надходження платежів управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за формою, визначеною постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1.

Відповідачем подано заперечення, де він позов не визнав, мотивуючи тим, що позивач не має права на перерахунок пенсії на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», оскільки з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до Закону України «Про державну службу», з 1 травня 2016 року втратив чинність зазначений закон у попередній редакції, а нова редакція цього закону передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», у якому відсутні спеціальні норми, які визначають процедуру здійснення перерахунку пенсій державним службовцям. УПФУ в м. Славутичі за відсутності правового регулювання спірних відносин не може на власний розсуд визначати порядок здійснення перерахунку даного виду пенсій, оскільки це виходить за межі його повноважень. Тому прийняте рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачеві відповідає чинному законодавству і не може бути визнане неправомірним.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

З матеріалів справи зясовано, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Славутичі Київської області як одержувач пенсії за віком з 08.03.2007 р. (пенсійна справа 107772).

З 9 серпня 2007 року її переведено на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», розрахованої у розмірі 82% від заробітку.

31 травня 2016 року ОСОБА_1 подала до УПФУ в м. Славутичі заяву, у якій просила видати їй довідку про заробітну плату за період з липня 2005 року по червень 2007 року із зазначенням усіх складових заробітної плати, які підлягали оподаткуванню, в тому числі допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також видати довідку про заробітну плату у звязку з підвищенням зарплати з 01.12.2015 р. та з 01.01.2016 р.. З урахуванням виданих довідок зробити перерахунок її пенсії згідно Закону України «Про державну службу», залишивши її відсотки, що є в матеріалах пенсійної справи.

Листом начальника управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі (вих..№ 52/М-03 від 09.06.2016 р.) надано довідку № 11 від 06.06.2016 р. за період з 01.07.2005 р. по 30.06.2007 р. з урахуванням усіх складових заробітної плати, які підлягали оподаткуванню.

Водночас цим листом відмовлено у видачі довідки про заробітну плату за період з 01.12.2015 р. по 01.01.2016 р. та відмовлено у перерахунку пенсії за безпідставністю у звязку з тим, що з 01.06.2015 р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до Закону України «Про державну службу», виключено п. 4 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 р., який встановлював механізм перерахунку пенсій державних службовців, з 1 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» у попередній редакції, а нова редакція цього закону передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», у якому відсутні спеціальні норми, що визначають процедуру здійснення перерахунку пенсій державним службовцям. Крім того, на момент переведення на пенсію державного службовця згідно постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 р. до довідки про заробіток не включалась допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Вирішуючи публічно-правовий спір між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязати діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункти 1, 6).

Пенсійне забезпечення і грошова допомога державним службовцям на час виникнення спірних відносин визначалися статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, який втратив чинність з 1 травня 2016 року на підстав п.п.1 п. 2 Розділу XII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, крім статті 37, яка застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Статтею 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII, який набрав чинності з 1 травня 2016 року, передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державних службовців було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» Закон України «Про державну службу» (3723-12) було доповнено статтею 37-1, яка встановлювала право на перерахунок пенсії та визначала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.

Відповідно до цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У звязку з цим постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 постанову КМУ від 31.05.2000 р. № 865 було доповнено пунктами 4-7 (з наступними змінами), з яких пункти 4-5 передбачали порядок перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, який втратив чинність згідно постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з дня її опублікування (15 грудня 2015 року) та застосовується з 1 грудня 2015 року, було, зокрема, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV (432-15) «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» (3723-12), визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Пунктом 5 цієї постанови було передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Згідно п.п.3 п. 11 розділу I Закону України від 28 грудня 2014 року 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» ( 3723-12), яка була чинною на час виникнення спірних відносин, було викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з дня опублікування (15 грудня 2015 року) та застосовується з 1 грудня 2015 року.

Згідно п. 1 цієї постанови установлено нові посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та їх розміри.

Водночас цією постановою затверджено зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України.

Згідно п.п. 1 і п.п. 2 п. 1 цих змін виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції: «5. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, за наявності чинної на час підвищення розмірів заробітної плати державних службовців статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (3723-12), яка передбачала право на перерахунок пенсії в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України, постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 було виключено правовий механізм такого перерахунку, що не відповідає зазначеній нормі закону, яка має вищу юридичну силу, оскільки цією нормою закону Кабінету Міністрів України не було делеговано повноважень визначати саму сутність права на перерахунок пенсії, а було надано лише право визначати порядок та умови такого перерахунку.

Крім того, зазначена постанова Кабінету Міністрів України не відповідає нормі статті 92 Конституції України, відповідно до яких виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Відповідно до статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави ( частина перша).

Згідно статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:

1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України;

2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України (частина перша).

У разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу (частина четверта).

У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права) (частина сьома).

Беручи до уваги невідповідність положень п.п. 1 і п.п.2 п. 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013, якими виключено п. 4 та змінено п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, нормі статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (3723-12), яка визначала право на перерахунок пенсії у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і була чинною на день прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013, якою були підвищені з 1 грудня 2015 року розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, застосуванню до спірних відносин підлягає норма статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (3723-12), яка має вищу юридичну силу.

При цьому відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму застосування вказаної норми закону не може бути перешкодою для реалізації передбаченого законом права позивача на перерахунок пенсії.

Виходячи з викладеного, відмова відповідача у видачі позивачеві довідки для перерахунку пенсії та відмова у перерахунку позивачеві пенсії на підставі такої довідки не відповідала принципу верховенства права та принципу законності і була неправомірною (незаконною), тому адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ст. 94 КАС України стягненню з відповідача на користь позивача підлягають судові витрати по оплаті судового збору на суму 1653 гривні 20 копійок відповідно до Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст. 2, 4-6, 17-20, 160-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату головного спеціаліста відділу обліку надходження платежів управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області, яка необхідна для перерахунку пенсії, враховуючи підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 та відмови у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» в редакції, яка діяла на день призначення пенсії, в звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату головного спеціаліста відділу обліку надходження платежів управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області, яка необхідна для перерахунку пенсії, враховуючи підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 за формою, яка визначена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області з 1 червня 2016 року провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 та виплачувати пенсію, призначену у розмірі 82% заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі на посаді головного спеціаліста відділу надходження платежів управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою, визначеною постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1.

Стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати на суму 1653 гривні 60 копійок.

Допустити негайне виконання постанови в межах платежу пенсії за один місяць.

Постанова може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Славутицький міський суд. Апеляційні скарги можуть бути подані протягом десяти днів з дня одержання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.

Суддя А.С.Орел