Справа № 346/2888/16-а
Провадження № 2-а/346/45/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2016 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі головуючого судді Калинюка О.П.
з участю: секретаря Томин О.А.
представників позивача ОСОБА_1, адвоката ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Коломийської міської ради Івано-Франківської області про визнання незаконним рішення Коломийської міської ради №97-3/2015 від 24.12.2015 року «Про надання земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель та споруд» та зобов'язання відповідача розглянути звернення ОСОБА_4 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки,-
в с т а н о в и в :
в обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що рішенням Коломийської міської ради № 97-3/2015 від 24.12.2015 року їй відмовлено у затвердженні проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки площею 1000 кв. м. в м. Коломия, по вул. Героїв УПА,5, Івано-Франківської області, призначеної для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель міської ради на підставі ст.ст. 12, 118 Земельного кодексу України ( далі- ЗК України) і запропоновано їй отримати земельну ділянку у інших затверджених масивах індивідуальної житлової забудови. З даним рішенням позивач не згідна, вважає його незаконним і таким, що підлягає до скасування з таких підстав. Так, позивач має право на одержання у приватну власність земельної ділянки із земель комунальної власності для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд відповідно до ч.6 ст. 118 ЗК України, а тому звернулася до відповідача із клопотанням про отримання у власність спірної земельної ділянки. Рішенням Коломийської міської ради №3048-52/2010 року від 21.10.2010 року їй надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за вищевказаною адресою за рахунок земель міської ради. Вказане рішення ухвалено на підставі ч.7 ст. 118 ЗК України. Позивач зазначає, що на цьому попередньому етапі розгляду клопотання, міська рада вирішує фактично питання по суті, і у випадку згоди дозволяє виготовляти проект землеустрою, що і було зроблено. Позивач витратила кошти на виготовлення цього проекту, а їй без будь-якої мотивації відмовили у передачі у приватну власність земельної ділянки, вказавши, про можливість отримання земельної ділянки в іншому масиві житлової забудови. Це повторна відмова відповідача у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення їй спірної земельної ділянки. Аналогічне рішення було ухвалене відповідачем 23.02.2011 року за №183-3/2011 року. Відмінність полягала лише в тому, що в 2011 році їй відмовлено у звязку з тим, що відповідач вирішив продати цю земельну ділянку з аукціону, а тепер - без будь-якої причини. Рішення від 23.02.2011 року скасоване постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2014 року як незаконне і цим рішенням зобовязано відповідача повторно розглянути матеріали щодо надання у власність позивачу земельної ділянки за вищевказаною адресою.
Саме на виконання рішення суду матеріали щодо надання позивачу у власність спірної земельної ділянки були винесені на сесію Коломийської міської ради і рішенням № 97- 3 2015 від 24.12.2015 року їй знову відмовлено, хоча процедура погодження проекту, що поданий нею на затвердження, проведена у відповідності до вимог ЗК України, що підтверджується протоколом засідання постійної комісії з питань екології, використання земель, природних ресурсів та регулювання земельних відносин від 03.12.2015 року та від 10.03.2016 року.
Цим рішенням порушуються права позивача як громадянина та члена Коломийської територіальної громади одержати у власність земельну ділянку, яку вже міська рада передньо погодила передати їй у приватну власність, дозволивши виготовити проект землеустрою. Приймаючи спірне рішення, яке торкається права позивача щодо набуття земельної ділянки у власність, відповідач діяв з порушенням повноважень, оскільки надання згоди на розроблення проекту землеустрою позбавляє права орган місцевого самоврядування змінювати подальший спосіб передачі ділянки у власність.
Позивач посилається також на абз.5 п.5 рішення Конституційного суду України від 16.04.2009 року ( справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), згідно із яким органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, повязані з реалізацією певних субєктивних прав та охоронюваних законом інтересів.
Тому позивач просить визнати незаконним рішення Коломийської міської ради №97-3/2015 від 24.12.2015 року «Про надання земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель та споруд» та зобов'язати відповідача розглянути її звернення щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки.
Позивач в судове засідання не з'явилась. Її представники в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з вищезазначених підстав та просять ці вимоги задовольнити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала і вказала, що депутати міської ради вирішили продати спірну земельну ділянку з аукціону.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, вивчивши та оцінивши досліджені докази, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що рішенням п'ятдесят другої сесії п'ятого скликання Коломийської міської ради Івано-Франківської області №3048-52/2010 від 21.10.2010 року «Про про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб» позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 1000 кв. м. в м. Коломиї, по вул. Героїв УПА,5, Івано-Франківської області, призначеної для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель міської ради (а.с. 13).
Проектною організацією ТзОВ «Геоземкадсервіс» виготовлено проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки позивачу, електронний документ якого 25.05.2015 року перевірено та внесено до Державного земельного кадастру управління Дерземагентства у Коломийському районі Івано-Франківської області (а.с. 6-28).
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2014 року, ухваленій в адміністративній справі №27146/12/9104, яка набрала законної сили, постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 13.12.2011 року у справі № 2а-5858/11 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Коломийської міської ради від 23.02.2011 року №183-3/2011 року «Про надання земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд», яким відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою та наданні у власність земельної ділянки площею 1000 кв.м. по вул. Героїв УПА,5 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та рішення Коломийської міської ради №356-5/2011 від 29.04.2011 року «Про землекористування по вул. Героїв УПА, «3» та «5» в частині відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, котра знаходиться по вул. Героїв УПА, 5 в м. Коломия, та в частині включення вказаної земельної ділянки в перелік земельних ділянок, призначених для продажу на земельному аукціоні. Зобовязано Коломийську міську раду розглянути звернення ОСОБА_4 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки у відповідності до чинного законодавства (а.с. 29-35).
Вказані обставини не потребують доказування, оскільки згідно з правилами, передбаченими ч.1 ст.72 ОСОБА_5 адміністративного судочинства України (далі - КАС України), обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судом також встановлено, що рішенням третьої сесії сьомого демократичного скликання Коломийської міської ради Івано-Франківської області №97-3/2015 від 24.12.2015 року «Про надання земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд» позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наданні у власність земельної ділянки (кадастровий номер 2610600000:27:001:0201) загальною площею 1000 кв. м. в м. Коломиї, по вул. Героїв УПА,5, Івано-Франківської області, призначеної для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель міської ради на підставі ст.ст. 12, 118 Земельного кодексу України. Запропоновано позивачу отримати земельну ділянку в інших затверджених масивах індивідуальної житлової забудови (а.с. 5).
Протоколами засідання постійної комісії з питань екології, використання земель, природних ресурсів та регулювання земельних відносин від 03.12.2015 року та від 10.03.2016 року підтверджується процедура погодження проекту, що був поданий позивачем на затвердження, у відповідності до вимог ЗК України (а.с. 38, 39).
Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень органів місцевого самоврядування, що порушують права громадян.
Відповідно до ч.1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим ОСОБА_5, або за результатами аукціону.
Частиною 7 ст. 118 вказаного ОСОБА_5 встановлено, що ОСОБА_5 Міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу же бути лише невідповідність місця розташування обєкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до ч. 8 ст. 118 цього ОСОБА_5 розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, повязаних з погодженням документації із землеустрою (далі - Комісія). Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проект повертається заявнику у зазначений у цій частині строк. Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно правових актів. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обовязковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.
Відповідно до ч. 9 ст. 118 зазначеного ОСОБА_5 Міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обовязкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку (частини 10-11 ст. 118 ЗК України).
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в ст.. 118 ЗК України органи приймають одне з відповідних рішень.
У подальшому були внесені зміни до цієї статті, які направлені на спрощення процедури відведення земельних ділянок у власність, зокрема, запроваджено принцип мовчазної згоди на етапі отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою, оскільки у випадку бездіяльності субєкта владних повноважень, внаслідок якої протягом місяця не розглянута заява про надання дозволу на виготовлення проектної документації, заявник має право здійснити замовлення проекту відведення земельної ділянки.
Згідно зі ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних сіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них обєктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва. Порядок набуття права на земельну ділянку, у випадку з позивачем, регулюється вимогами статті 118, 121 ЗК України. Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього ОСОБА_5, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.
Враховуючи те, що прийняття рішення щодо права користування та власності земельними ділянками є правом відповідних органів, що визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», це не позбавляє обовязку суду перевірити відповідність прийняття вказаних вище рішень вимогам законодавства.
З врахуванням вищенаведеного, суд вважає, що приймаючи спірні рішення, котрі торкаються права позивача щодо набуття у власність земельної ділянки, Коломийська міська рада діяла з порушенням повноважень, оскільки надання згоди на розробленя проекту землеустрою позбавляє права відповідача змінювати подальший спосіб передачі земельної ділянки у власність.
Ч.1 ст.71 КАС України передбачено, що кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього ОСОБА_5.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій. чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, на підставі досліджених доказів суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, оскільки стороною відповідача не наведено обґрунтованих запереченнь проти позовних вимог.
Відповідно до ч. 4 ст. 118 КАС України суд може одночасно з прийняттям постанови або після цього постановити ухвалу про скасування заходів забезпечення адміністративного позову.
Отже, вжиті ухвалою Коломийського міськрайонного суду від 16.05.2016 року заходи забезпечення позову слід скасувати після виконання цієї постанови у разі набрання нею законної сили.
На підставі викладеного, ст. 118 ЗК України, керуючись статтями 2, 71, 72, 118, 159-163, 167, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Коломийської міської ради від 24.12.2015 року №97-3/2015 року «Про надання земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель та споруд», яким відмовлено ОСОБА_4 у затвердженні проекту землеустрою та наданні у власність земельної ділянки площею 1000 кв.м. по вул. Героїв УПА, 5 в м. Коломиї Івано-Франківської області для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель міської ради.
Зобов'язати Коломийську міську раду Івано-Франківської області розглянути звернення ОСОБА_4 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, призначеної для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по вул. Героїв УПА, 5, в м. Коломиї Івано-Франківької області у відповідності до чинного законодавства.
Захід забезпечення позову, вжитий ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 16.05.2016 року, у виді заборони Коломийській міській раді Івано-Франківської області вчиняти будь-які дії та приймати рішення щодо земельної ділянки площею 1000 кв.м., що знаходиться за адресою: м.Коломиї, по вул. Героїв УПА, 5, Івано-Франківської області, скасувати після виконання цієї постанови у разі набрання нею законної сили.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня отримання постанови, складеної в повному обсязі.
Постанова в повному обсязі складена 21 вересня 2016 року.
Суддя Калинюк О. П.