Постанова № 61467594, 21.09.2016, Любарський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.09.2016
Номер справи
282/814/16
Номер документу
61467594
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 282/814/16

Провадження № 2-а/282/10/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2016 року смт.Любар

Любарський районний суд Житомирської облаті у складі:

головуючого-судді: В.В.Вальчука

при секретарі судових засідань: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Чуднівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобовязання призначити пенсію,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 вказує, що в травні 2016 року він звернувся до Чуднівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі- відповідач) з заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон), надавши при цьому всі необхідні для призначення пенсії документи.

Однак, 01.06.2016 за №543/02 він отримав лист від Відповідача про те, що останній відмовляється призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, мотивуючи це тим, що документи, які він подав відповідачу для отримання пенсії, не містять інформації про конкретний період часу його перебування в населених пунктах (обєктах) зони відчуження під час ліквідації аварії ЧАЕС.

Позивач вважає дану відмову неправомірною, саме тому він звернувся до суду з даним позовом.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав в повному обємі з підстав викладених у позові та просив його вимоги задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав викладених у письмових запереченнях. Просив відмовити у їх задоволенні.

Вислухавши пояснення сторін, розглянувши та дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного:

ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії (а.с. 17).

Із копії трудової книжки ОСОБА_2 встановлено, що його трудовий стаж роботи складає 32 роки 05 місяців (а.с.8-9).

Військовий квиток ОСОБА_2 вказує, що він був задіяний з 12.05.1986р. по 03.07.1986 р. у ліквідації наслідків ЧАЕС (а.с. 10-12).

Із копії заяви про призначення/перерахунок пенсії від 18.05.2016 року встановлено, що позивач звертався до відповідача за призначенням пенсії як ліквідатор аварії на ЧАЕС (а.с.13).

Листом №543/02 від 27.05.2016 року Чуднівського обєднаного УПФУ в Житомирській області ОСОБА_2 відмовлено в призначенні пенсії по віку відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у звязку із не наданням інформації про конкретний період перебування в населених пунктах (обєктах) зони відчуження (а.с.14-15).

Архівна довідка Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу №24/8756 від 21.03.1993 року вказує, що ОСОБА_2 перебував з 12.05.1986 р. по 03.07.1986 р. в зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС село Новошепеличі Чорнобильський район (а.с. 16).

Копія листа №152 від 04.05.2016 року Галузевого Державного архіву МО України підтверджує, що ОСОБА_2 брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини 55477 за період з 12.05.1986 року по 03.07.1986 року (а.с.29).

Архівна довідка №179/4549 від 21.04.2015 року вказує, що ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 12.05.1986р. по 03.07.1986р. дні вїзду в зону не відображені. ОСОБА_2 отримав дозу опромінення 6 (шість), 21 рентген, а також те, що накази командира в/ч 55064 по виїздам на роботи військовозобовязаних частини на роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС знаходяться на зберіганні в архіві за період з 01.10.1986 року, тобто за той період, коли позивач уже не перебував в зазначеній зоні ЧАЕС (а.с.30).

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п.1: Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Відповідно до ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Згідно з п.п.5 п.2.1 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове Державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року, при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення пенсії за віком додається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122 або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по Ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Статтею 6 КАС України гарантовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушенні її права, свободи чи інтереси.

Відповідно до ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Частиною 2 вказаної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Посилання відповідача на відсутність у позивача документів про конкретний період та конкретний населений пунк (обєкти) зони відчуження, на яких позивачем виконувалися завдання є безпідставне, так як жодною нормою Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачено та не вважається достатнім документом для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Враховуючи вище викладене та те, що ОСОБА_2 відповідно до матеріалів справи виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 12.05.1986 року по 03.07.1987 року, є згідно посвідчення учасником ліквідації аварії на чорнобильській АЕС у 1986 року ІІ категорії, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 9, 17-19, 69, 70, 71, 104, 158-163, 167, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати неправомірними дії Чуднівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, як ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобовязати Чуднівське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити призначення та нарахування ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту його звернення з заявою про призначення пенсії, а саме - з 18.05.2016 року.

Повний текст постанови виготовлено 22 вересня 2016 року.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Любарський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Вальчук В. В.