Справа № 203/3445/16-а
Провадження № 2-а/0203/105/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.09.2016 року Кіровський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Католікяна М.О.,
при секретарі Дзьомі Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
у с т а н о в и в:
25 липня 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером і отримує пенсію державного службовця у розмірі 90% заробітної плати Нижньодніпровського транспортного прокурора, яку займав раніше. 14.07.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 та від 09.12.2015 року №1013, додавши при цьому довідку прокуратури Дніпропетровської області про розмір заробітної плати. 20.07.2016 року відповідач відмовив позивачу у задоволенні поданої заяви, що стало причиною звернення позивача до суду з позовом про визнання таких дій відповідача неправомірними, зобов'язання відповідача від 01.01.2016 року здійснити відповідний перерахунок пенсії та її виплату (а.с.а.с. 2 - 10).
Позивач у судовому засіданні позов підтримав, а представник відповідача - заперечувала проти його задоволення.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є колишнім працівником прокуратури і отримує пенсію державного службовця у розмірі 90% заробітної плати Нижньодніпровського транспортного прокурора, яку займав раніше (а.с. 13).
14 липня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 та від 09.12.2015 року №1013, додавши при цьому довідку прокуратури Дніпропетровської області від 03.03.2016 року №18-84вих16, згідно з якою розмір його заробітної плати від 01.12.2015 року складав 13 998,29 грн. (а.с.а.с. 14, 15).
20 липня 2016 року відповідач своїм листом №5445/04/19 відмовив позивача у задоволенні поданої заяви (а.с.а.с. 16, 17).
Відповідно до частини 1 статті 501 Закону України від 05.11.1991 року №1789-XII «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) (далі - Закон №1789-XII) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08.07.2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності від 01.10.2011 року, внесено зміни до статті 501 Закону №1789-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Отже, від 01.10.2011 року положення частини 1 статті 501 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами 13, 18 статті 501 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини 13 статті 501 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною 18 статті 501 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Суд погоджується з висновками позивача, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Унесені Законом України від 08.07.2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» до статті 501 Закону №1789-XII зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 статті 501 Закону №1789-XII, які змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №76-VII не зазнали.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 року (№21-348а13) та від 06.10.2015 року (№21-2432/15).
Від 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон №1697-VII) та втратив чинність Закон №1789-XII, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 462, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6, 11 статті 501, частини 3 статті 512, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність від 15.12.2015 року.
Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону №1697-VII.
Так, частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Між тим, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
Відповідно до частини 4 статті 45 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною 1 статті 35, частиною 2 статті 38, частиною 3 статті 42 і частиною 5 статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, у якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пунктів 1.5, 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок), заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно з абзацом 2 пункту 4.1 Порядку заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Ураховуючи викладене, необхідною умовою для перерахунку пенсії є заява про перерахунок пенсії та документи, подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% заробітної плати.
Крім того, слід зазначити, що положення пункту 5 розділу III прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.
Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі чинного на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило статті 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Ураховуючи наявність підстав для перерахунку пенсії та зважаючи на те, що виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане з фактом звернення особи за таким перерахунком, суд доходить висновку щодо обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Між тим, суд вважає безпідставною вимогу позивача про перерахунок його пенсії від 01.01.2016 року, оскільки вона суперечить приписам Закону №1058-IV. Ураховуючи звернення позивача з відповідною заявою 14.07.2016 року, відповідний перерахунок на виконання вказаної норми може бути здійснений лише від 01.08.2016 року.
У порядку статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) з відповідача на користь позивача підлягає стягненню компенсація судових витрат у сумі 551,20 грн. (а.с. 1).
Крім того, з Управління Державної казначейської служби України у Кіровському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області на користь позивача підлягають поверненню зайво сплачені при справлянні судового збору кошти в сумі 28,80 грн. (а.с. 1).
Керуючись статтями 7 - 12, 17 - 19, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську з відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії неправомірними.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську від 01 серпня 2016 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до статті 501 Закону України від 05 листопада 1991 року №1789-XII «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% середнього заробітку, на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 03 березня 2016 року №18-84вих16 та провести відповідні виплати.
Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську (код ЄДРПОУ - 40380972) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1) компенсацію судових витрат у сумі 551,20 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Кіровському районі міста Дніпропетровська Дніпропетровської області повернути ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1) кошти в сумі 28,80 грн., зайво сплачені на рахунок №31217206700007 (одержувач платежу - Управління Державної казначейської служби України у Кіровському районі міста Дніпропетровська; код ЄДРПОУ - 37989316; банк - Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області; МФО - 805012; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу - судовий збір) за квитанцією від 22 липня 2016 року №133614181 (#133614181).
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її ухвалення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України, а також ухвалення постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то 10-денний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення 5-денного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено 19 вересня 2016 року.
Суддя М.О. Католікян