Постанова № 61461680, 20.09.2016, Іванівський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
20.09.2016
Номер справи
499/846/16-а
Номер документу
61461680
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Іванівський районний суд Одеської області

Справа № 499/846/16-а

Провадження № 2-а/499/21/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" вересня 2016 р. смт.Іванівка

Іванівський районний суд Одеської області в складі : головуючого судді Тимчука Р.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Іванівського районного суду Одеської області із зазначеним позовом, в якому просить: визнати протиправним та скасувати розпорядження № 117617 від 10.08.2012 року управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області про перерахунок вже призначеної пенсії. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області здійснити перерахунок вже призначеної пенсії згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» виходячи з раніше встановленого розміру - 82% від заробітної плати з 10.08.2012.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що він з 30.05.1996 року працював в прокуратурі Іванівського району Одеської області на посаді старшого помічника прокурора, у зв'язку з чим набув право на пенсію за вислугу років.

Згідно протоколу № 7 від 25.07.2007 року він отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в редакції чинній на момент призначення пенсії в розмірі 82% від суми місячної заробітної плати.

При ознайомлені 18 березня 2016 року з матеріалами пенсійної справи позивачу стало відомо, що відповідачем згідно розпорядження №117617 від 10.08.2012 позивачу зроблено перерахунок вже призначеної пенсії з розрахунку 82% від заробітку на 80% з 10 серпня 2012 року в зв'язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року.

17 серпня 2016 року позивач звернувся з листом до відповідача з проханням провести розрахунок виходячи із раніше встановленого йому розміру пенсії 82 % від заробітку. Про те листом за вих..№ 20/0-2 від 18.08.2016 року відповідач відмовив у проведені перерахунку.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся за захистом своїх прав до суду.

Ухвалою судді відкрито скорочене провадження у справі.

У встановлений строк представник відповідача надав заперечення до позову, де просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, мотивуючи відмову тим, що відповідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. А до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяць звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного заробітку.

Відповідно до ч.12 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

У зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» працівники органів прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року. При цьому розмір пенсії обчислюється за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності зазначеної вище постанови та з урахуванням п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Після проведення перерахунку розмір пенсії не зменшився, а збільшився. Тобто перерахунок пенсії проведено згідно вимог чинного законодавства.

Суддя за наявністю достатніх підстав розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, і ,оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, дійшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 30.05.1996 року працював в прокуратурі Іванівського району Одеської області на посаді старшого помічника прокурора, у зв'язку з чим набув право на пенсію за вислугу років.

Згідно протоколу № 7 від 25.07.2007 року він отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в редакції чинній на момент призначення пенсії в розмірі 82% від суми місячної заробітної плати.

При ознайомлені 18 березня 2016 року з матеріалами пенсійної справи позивачу стало відомо, що відповідачем згідно розпорядження №117617 від 10.08.2012 позивачу зроблено перерахунок вже призначеної пенсії з розрахунку 82% від заробітку на 80% з 10 серпня 2012 року в зв'язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року.

17 серпня 2016 року позивач звернувся з листом до відповідача з проханням провести розрахунок виходячи із раніше встановленого йому розміру пенсії 82 % від заробітку. Про те листом за вих..№ 20/0-2 від 18.08.2016 року відповідач відмовив у проведені перерахунку.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся за захистом своїх прав до суду.

Згідно ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної за місяць до звернення за призначенням пенсії.За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно протоколу № 7 від 25.07.2007 року позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в редакції чинній на момент призначення пенсії в розмірі 82% від суми місячної заробітної плати

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі по тексту - Закон N 3668-VI), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону N 3668-VI змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Згідно з ч. 1ст. 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Зазначену позицію висловив своїй постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13 Верховний суд України та колегія дійшла такого правового висновку: внесені Законом N 3668-VI зміни до статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону N 3668-VI не зазнали.

Положеннями статті 22 Конституції Українипередбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013 (справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).

У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 року зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 статті 116 Конституції України).

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола субєктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобовязань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ч.І ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 2 ст. 71 КАСУ України саме на представника влади покладається обов'язок доводити правомірність своїх рішень, дій.

Відповідач не довів в судовому засіданні правомірності свого рішення, що полягає у відмові позивачу у перерахунку пенсії, що є його обов'язком.

Оскільки звернення позивача стосувалось не призначення, а перерахунку раніше призначеної в 2007 році пенсії, з огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того, у відповідності до ч. 1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, ч.2 ст. 41, 71, 72, 94, 99, 158-163, 183-2 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження № 117617 від 10.08.2012 року управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області про перерахунок вже призначеної пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області здійснити перерахунок вже призначеної пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» виходячи з раніше встановленого розміру - 82% від заробітної плати з 10.08.2012 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1102,40 грн.

Постанова судді, прийнята у скороченому провадженні, може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на постанову судді подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іванівський районний суд Одеської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова судді, прийнята у скороченому провадженні, набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова судді, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом, рішення (ухвала) суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддяР. М. Тимчук