ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2016 р.м.ОдесаСправа № 821/473/16
Категорія: 8.3.5 Головуючий в 1 інстанції: Кисильова О.Й.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
Судді доповідача - Потапчука В.О.
суддів - Жука С.І.
- Семенюка Г.В.
При секретарі - Алексєєвої Н.М.
За участю позивача ОСОБА_2 та його представника ОСОБА_3
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Херсонської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2016 року по справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И Л А:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - позивач, ФОП) звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області (далі - відповідач, ДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 28.12.2015р. №0000822204 про застосування до ФОП штрафних санкцій у розмірі 1,0 грн. та № 0000832204 про застосування штрафних санкцій у розмірі 17000,0 грн.
Суд першої інстанції, розглянувши клопотання представника відповідача, на підставі ст. 55 КАС України допустив у справі процесуальне правонаступництво, замінивши Державну податкову інспекцію у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області на її правонаступника Херсонську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 14.12.2015 р. уповноваженими співробітниками Головного управління ДФС у Херсонській області Прокопенком В.П. та Бевзюком О.О. здійснено фактичну перевірку магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1", АДРЕСА_1. Підставами даної перевірки стали: наказ виконуючого обов'язки начальника ГУ ДФС у Херсонській області від 01.12.2016 р. № 301, Перелік платників податків, які підлягають відпрацюванню, шляхом проведення фактичних перевірок, затверджений даним наказом та направлення на перевірку від 07.12.2015р. № 0143 та № 0144.
До початку перевірки здійснено контрольну розрахункову операцію від 14.12.2015р. № 010, в ході якої в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_1 " за адресою: АДРЕСА_1, зафіксовано продаж пляшки пива "Оболонь" ємкістю 0,5 л, скло, вміст алкоголю більше 4,3% об., вартістю 10 грн., про що складено Акт проведення контрольної розрахункової операції.
За результатами проведеної перевірки посадовими особами ОДПІ складено акт (довідку) фактичної перевірки від 14.12.2015р. № 023/21/22/22/НОМЕР_1 (далі - Акт № 023), яким встановлено порушення вимог податкового законодавства, а саме: п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг "від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі - Закон № 265/95-ВР) - проведення розрахункових операцій без застосування РРО (продаж алкогольного пива в пляшках на сум 10 грн.) та ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР - здійснення роздрібної торгівлі алкогольного пива в пляшках (алкогольних напоїв) без наявності відповідної ліцензії.
Актом від 14.12.2015 р. № 009 зафіксовано відмову продавця магазину та уповноваженої особи ФОП ОСОБА_2 від підпису направлень на перевірку, ознайомлення та підпису акту перевірки та інших документів, складених під час перевірки.
За результатами перевірки та підставі Акту № 023 ДПІ у м. Херсоні прийнято податкові повідомлення-рішення від 28.12.2015 р. № 0000822204 про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 1,00 грн. за порушення п. 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР та № 0000832204 про застосування штрафних санкцій у розмірі 17 000 грн. за порушення ФОП ОСОБА_2 ст. 15 Закону № 481/95-ВР.
При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність винесеного податкового повідомлення-рішення.
Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.
Положеннями п. 75.1 ст.75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно із пп. 75.1.3 п.75.1 ст.75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій. ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Особливості проведення фактичної перевірки визначено статтею 80 ПК України.
Так, згідно із п. 80.1 ст. 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Відповідно до пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
За приписами п. 80.4 ст. 80 ПК України передбачено, що перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.
Допуск посадових осіб контролюючих органі до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу (п. 80.5 ст. 80 ПК України).
Згідно із п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Із аналізу даних правових норм слідує, що у посадової особи контролюючого органу виникає право приступити до проведення фактичної перевірки за наявності підстав для її проведення, та за умови пред'явлення направлення на проведення перевірки, копії наказу про проведення перевірки, службового посвідчення. При цьому одним із обов'язкових реквізитів направлення та наказу є зазначення суб'єкта господарювання, щодо якого призначається перевірка.
Колегія суддів вважає правильним посилання суду першої інстанції, що ні наказ від 01.12.2015р. № 301 та затверджений ним перелік, відповідно до якого здійснено перевірку, ні направлення на фактичну перевірку від 07.12.2015р. № 0143 та 0144 не зазначають суб'єкта господарювання, який підлягає перевірці. Натомість, у вказаних документах зазначено лише, що об'єктом перевірки є магазин "ІНФОРМАЦІЯ_1" за адресою: АДРЕСА_1, що також зазначено в направленнях на перевірку від 07.12.215 № 0143 та № 0144 та переліку до наказу, у той час, як перевірка фактично здійснювалась у магазині "ІНФОРМАЦІЯ_1 "за адресою АДРЕСА_1, що зафіксовано в акті перевірки № 023. Зазначені обставини не дають можливості ідентифікувати суб'єкта підприємницької діяльності, який повинен бути інспектованим.
Таким чином висновок суду першої інстанції щодо ненадання відповідачем належних доказів існування обставин на підтвердження висновків, які викладені в акті перевірки № 023, а відтак правомірності спірних рішень, прийнятих за результатами цієї перевірки є обгрунтованим.
Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 200,206,254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Херсонської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області - залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2016 року по справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,- без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Повний текст складено 15 вересня 2016 р.
Суддя-доповідач: Потапчук В.О.
Судді: Жук С.І.
Семенюк Г.В.