Ухвала суду № 61457563, 15.09.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
15.09.2016
Номер справи
813/744/15
Номер документу
61457563
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 вересня 2016 року м. Київ К/800/52935/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г. Голяшкіна О.В. Мороз Л.Л.

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України

на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року

та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2015 року

у справі №813/744/15

за позовом Новояворівської міської ради

до 1) директора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції

Львівської області Желиха Романа Степановича,

2) Державної архітектурно-будівельної інспекції України

про визнання протиправною та скасування постанови, -

В С Т А Н О В И Л А:

У лютому 2015 року Новояворівська міська рада звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до директора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції Львівської області Желиха Романа Степановича, Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправною та скасування постанови по справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №29/1-ю/пз від 30.01.2015 року.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2015 року, позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову директора Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції Львівської області Желиха Романа Степановича по справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №29/1-ю/пз від 30.01.2015 року.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Державна архітектурно-будівельна інспекція України звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить вищезазначені судові рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Новояворівська міська рада направила на адресу Вищого адміністративного суду України письмові заперечення на касаційну скаргу, в яких просила залишити касаційну скаргу без задоволення, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2015 року у справі №813/744/15 - без змін.

Справу розглянуто в попередньому судовому засіданні з врахуванням повноважень суду, встановлених частиною 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і наданої ними правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 20 січня 2015 року головними державними інспекторами Департаменту ДАБІ Львівської області Якимець Г.В. та Павловим Ю.О. із залученням старшого уповноваженого УДСБЕЗ у Львівській області підполковника міліції Щутяка Л.С., старшого уповноваженого в ОВС УДСБЕЗ у Львівській області майора міліції Щомака В.М. у присутності міського голови м. Новояворівська - Муравля В.І., інженера-проектувальника Балуцького В.М. , інженера технічного нагляду Макало Ю.С. проведена позапланова перевірка на предмет дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Новояворівською міською радою щодо об'єкта будівництва: «Капітальний ремонт (термомодернізація) будівлі ДНЗ №1 в м. Новояворівськ по вул. С.Стрільців», за результатами якої складено Акт №29/05-03-3/4-юрид.

Перевірку проведено на виконання постанови слідчого СВ Яворівського РВ ГУ МВС України у Львівській області старшого лейтенанта міліції Л.В.Мисько від 17.12.2014 року (по кримінальному провадженню №12014140350001245 від 04.09.2014 року) з питань дотримання вимог чинного законодавства при проектуванні та будівництві (капітальному ремонту, реконструкції) ТзОВ «Балмікс», зокрема, щодо капітального ремонту (термомодернізації) будівлі ДНЗ №1 в м. Новояворівськ.

За результатами перевірки встановлено, що Новояворівська міська рада є замовником об'єкту будівництва: «Капітальний ремонт (термомодернізація) будівлі ДНЗ №1 в м. Новояворівськ по вул. С.Стрільців» відповідно до зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт зареєстрованій в інспекції ДАБК у Львівській області 15.04.2013 року №ЛВ083131060290.

Відповідно до зареєстрованої декларації об'єкт будівництва відноситься до III-категорії складності; технічний нагляд здійснює ФОП Міханоша О.Г., кваліфікаційний сертифікат серія ІТ №000648 від 07.10.2010 року; проектна документація розроблена ТзОВ «Балмікс», код ЄДРПОУ-13821684 під керівництвом головного інженера проекту Балуцького Віталія Мирославовича, наказ №21.01 від 16.04.2013 року, кваліфікаційний сертифікат серія АР №000168 від 04.05.2012 року; затверджена рішенням виконавчого комітету Новояворівської міської ради від 10.04.2013 року №105; проведена експертиза проекту - експертний звіт (позитивний) філією ДП «Укрдержбудекспетиза» у Львівській області від 08.04.2013 року №14-0014-13; відповідальною особою проектувальника, що здійснює авторський нагляд, визначено Балуцького Віталія Ярославовича.

Відповідно до повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації ЛВ №103142490004, технічний нагляд здійснює Макало Юрій Степанович, кваліфікаційний сертифікат серія АТ 000271 від 30.03.2012 року.

Для ознайомлення в процесі перевірки замовником (Новояворівська міська рада) представлено наступні документи:

- проектна документація на об'єкт будівництва, яка розроблена ТзОВ «Балмікс» під керівництвом головного інженера проекту Балуцького Віталія Мирославовича (сертифікат серія АР №000168 від 04.05.2012 року) відповідно до наказу від 03.04.2013 року №21.01;

- рішення виконавчого комітету Новояворівської міської ради про затвердження проекту від 10.04.2013 року №105;

- позитивний експертний звіт проведений філією ДП «Укрдержбудекспетиза» у Львівській області від 08.04.2013 року №14-0014-13;

- наказ відповідальної особи, що здійснює технічний нагляд (про що надано повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації) інженер технічного нагляду - Макало Сергій Степанович, кваліфікаційний сертифікат серія АР №000271 від 30.03.2012 року;

- наказ відповідальної особи за розробку проектної документації від 03.04.2013 №21.01 Балуцький Віталій Мирославович, сертифікат серія АР №000168 від 14.05.2012 року;

- наказ відповідальної особи проектувальника, що здійснює авторський нагляд від 16.04.2013 року №21.01 Балуцький Віталій Мирославович, сертифікат серія АР № 000168 від 14.05.2012 року;

- наказ відповідального за виконання загально-будівельних робіт виконроба ТзОВ «Балмікс» Барандія Василя Олексійовичавід 04.06.2014 року №17.06.

Підрядною організацією ТзОВ «Балмікс» на об'єкті ведеться виконавча документація. Наявний загальний журнал робіт (вимоги щодо ведення журналу виконуються), акти закриття прихованих робіт, наявні паспорти та сертифікати на матеріали і вироби, що надійшли на об'єкт.

Головним інженером проекту ТзОВ «Балмікс» Балуцьким Віталієм Мирославовичем ведеться журнал авторського нагляду.

Станом на день перевірки на об'єкті будівництва виконані загально-будівельні роботи з заміни зовнішніх віконних та дверних блоків на енергозберігаючі відповідно до проектної документації креслення АБ 550/12 корпусів по осях 5-6 Г-Ж; 3-4 А-Є; 1-2 Г-Д, влаштовано зовнішню теплоізоляцію корпусів по осях 5-6 Г-Ж та частково розпочаті роботи 3-4; із мінеральної вати товщ. 100 мм з подальшим оздобленням; влаштовано теплову ізоляцію по покриттю із пінополістиролу з подальшим накриттям цементно-пісчаної стяжки, по якій виконується рулонне покриття із єврорубероїду в три шари корпусу 5-6 Г-Ж, а також розпочато реконструкцію існуючої системи опалення корпусів по осях 5-6 Г-Ж; 3-4 А-Є.

На об'єкті наявний інформаційний стенд, який встановлений на будівельному майданчику в доступному для огляду місці.

В ході перевірки встановлено, що Новояворівська міська рада подала недостовірні дані в декларації про початок виконання будівельних робіт від 15.04.2013 року №ЛВ083131060290, а саме: проектна документація розроблена ТзОВ «Балмікс» під керівництвом головного інженера Балуцького В.М. відповідно до наказу №21.01 від 03.04.2013 року, а зазначена замовником інформація в декларації про початок виконання будівельних робіт розроблена під керівництвом головного інженера проекту ТзОВ «Балмікс» Балуцьким В.М. - наказ №21.01 від 16.04.2013 року; авторський нагляд на об'єкті здійснюється головним інженером проекту ТзОВ «Балмікс» Балуцьким В.М. - наказ № 21.01 від 16.04.2013 року, а в зазначеній замовником декларації авторський нагляд здійснює Балуцький В.Я., що є порушенням ч.8 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт».

20.01.2015 року посадовими особами Департаменту ДАБІ Львівської області складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №29/05-03-3/4 юр. та протокол про адміністративне правопорушення №29/05-03-3/4-фіз., а також винесено припис №29/05-03-3/4 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

23.01.2015 року Департаментом ДАБІ Львівської області зареєстровано заяву позивача про внесення змін до Декларації про початок виконання будівельних робіт, до якої останнім долучено: декларацію, в якій виявлено технічну помилку або недостовірні дані (в одному примірнику) та декларацію, в якій враховано зміни (у двох примірниках).

30.01.2015 року директором Департаменту ДАБІ Львівської області Желих Р.С. винесено постанову №29/9-ю/пз по справі про адміністративне правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою накладено на міського голову м.Новояворівська Муравля В.І. адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500,00 грн.

30.01.2015 року директором Департаменту ДАБІ Львівської області Желих Р.С. винесено постанову №29/1-ю/пз про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 109620,00 грн. на суб'єкта містобудування, Новояворівську міську раду, у зв'язку із порушенням Новояворівською міською радою ч.8 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.9 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт».

Переглядаючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, з урахуванням доводів касаційної скарги, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються, зокрема, Законом України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 року №687-XIV, Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 08.04.2011 року №439/2011, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI (далі - Закон №3038-VI), Порядком виконання будівельних робіт, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466 (надалі - Порядок №466), в редакціях, що діяли на момент винесення оскаржуваної постанови.

Частиною другою статті 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 року №687-XIV встановлено, що державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 року №439/2011, центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, є Державна архітектурно-будівельна інспекція України (далі - Держархбудінспекція України).

За змістом пункту 6 вищезазначеного Положення Держархбудінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи .

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

За правилами пункту 6 частини першої статті 7 Закону №3038-VI управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.

Положеннями частини другої статті 36 Закону №3038-VI передбачено, що реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (ч.3 ст.36 Закону №3038-VI).

За нормами частини шостої статті 36 Закону №3038-VI у разі якщо право на будівництво об'єкта передано іншому замовнику або змінено осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, замовник протягом трьох робочих днів повідомляє про такі зміни орган державного архітектурно-будівельного контролю, який зареєстрував декларацію про початок виконання будівельних робіт.

Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації (ч.8 ст.36 Закону №3038-VI).

Згідно приписів частини другої статті 41 Закону №3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466 затверджено Порядок виконання будівельних робіт (далі - Порядок №466), який визначає механізм виконання підготовчих робіт.

Відповідно до пункту 7 Порядку №466 реєстрацію декларації щодо об'єкта, розміщеного на території кількох регіонів або вплив (відповідно до проектної документації) від діяльності якого після прийняття в експлуатацію буде поширюватися на два і більше регіони (Автономна Республіка Крим, області, мм. Київ та Севастополь), здійснює Держархбудінспекція, а декларації щодо іншого об'єкта - її територіальний орган за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі.

Пунктом 8 Порядку №466 передбачено, що замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 2.

Один примірник після проведення реєстрації повертається замовнику, другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала.

Замовник згідно із законом відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації.

Згідно приписів пункту 9 Порядку №466 Інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та вносить їх до єдиного реєстру.

У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її замовнику з обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації (п.11 Порядку №466).

За змістом пункту 14 Порядку №466 у разі коли право на будівництво об'єкта передано іншому замовнику або змінено осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, замовник протягом трьох робочих днів звертається до Інспекції, яка зареєструвала декларацію, з повідомленням про зміну даних у зареєстрованій декларації за формою згідно з додатком 3.

Повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації складається у двох примірниках. Один примірник зазначеного повідомлення надсилається до Інспекції і у разі надходження до неї є невід'ємною частиною зареєстрованої декларації, а другий залишається у замовника.

У разі виявлення Інспекцією наведених у декларації недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), які не є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом відповідно до статті 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Інспекція письмово повідомляє замовника протягом одного робочого дня з дня такого виявлення.

Замовник зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дня самостійного виявлення технічної помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки) в зареєстрованій декларації або отримання відомостей про виявлення недостовірних даних подати достовірні дані щодо інформації, яка потребує змін, для внесення їх Інспекцією до єдиного реєстру шляхом подання особисто або надсилання Інспекції рекомендованим листом з описом вкладення заяви за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку, декларації, в якій виявлено технічну помилку або недостовірні дані, в одному примірнику та декларації, в якій враховано зміни, у двох примірниках за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Інспекція здійснює реєстрацію декларації, в якій враховано зміни, згідно з цим Порядком.

До замовника, який самостійно виявив допущену технічну помилку і в порядку, передбаченому цим пунктом, подав відповідну заяву, штрафні санкції за раніше подану з помилками декларацію або виявлені в ній недостовірні дані не застосовуються.

Аналіз наведених правових норм свідчить, що Інспекція, виявивши недостовірні дані у поданій декларації, повинна письмово повідомити замовника протягом одного робочого дня з дня такого виявлення, а замовник, у свою чергу, повинен подати достовірні дані щодо інформації, яка потребує змін.

Скаржник обґрунтовує касаційну скаргу тим, що наявність чи відсутність листа про інформування позивача щодо виявлення недостовірних даних не спростовує факту вчинення позивачем правопорушення та не може бути підставою для звільнення від відповідальності. Стверджує, що позивач самостійно не виявив допущену помилку у поданій ним декларації, а тому штрафні санкції застосовано правомірно.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з твердженнями скаржника, з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, у матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що Департамент ДАБІ Львівської області повідомляв позивача про виявлені недостовірні дані.

Крім того, виявлені позивачем невідповідності у поданій декларації про початок виконання будівельних робіт від 15.04.2013 року №ЛВ083131060290 стосуються дати наказу, яким призначено відповідальну особу за розробку проектно-кошторисної документації, та даних цієї особи, а саме в зазначенні «по батькові».

Такі невідповідності самі по собі є «технічними помилками», які не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси та не впливають на їх зміст.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що позивачем було усунуто зазначені недоліки шляхом звернення в порядку, передбаченому ч.1 ст.39-1 Закону №3038-VI, до директора Департаменту ДАБІ Львівської області Желиха Р.С. із заявою про внесення змін до декларації про початок виконання будівельних робіт від 15.04.2013 року №ЛВ083131060290. Вказана заява зареєстрована відповідачем 23.01.2015 року, проте, як видно з матеріалів справи, така не була взята до уваги контролюючим органом при винесенні оскаржуваної постанови від 30.01.2015 року.

З огляду на викладене, судова колегія погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що притягнення Новояворівської міської ради до відповідальності за подання недостовірних відомостей в декларації є безпідставним.

Таким чином, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про задоволення позовних вимог Новояворівської міської ради.

Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанції та встановлених обставин справи.

Судами першої та апеляційної інстанції правозастосування відбулось із дотримання норм діючого законодавства та з повним, достовірним, неупередженим та об'єктивним з'ясуванням обставин справи.

Згідно частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Відповідно статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи викладене, судова колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що доводи касаційної скарги не спростовують висновків, викладених в оскаржуваних судових рішеннях, вони ґрунтуються на вимогах норм матеріального та процесуального законодавства, підстав для їх скасування не вбачається.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Касаційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України - відхилити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2015 року у справі №813/744/15 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам і може переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та у порядку, передбачені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді