Ухвала суду № 61456791, 20.09.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2016
Номер справи
425/1547/16-а
Номер документу
61456791
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Мирошникова О.Ш.

Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2016 року справа №425/1547/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегії суддів у складі: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Ляшенко Д.В., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Рубіжному Луганської області на постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 04 липня 2016 року у справі № 425/1547/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Рубіжному Луганської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

11 травня 2016 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Рубіжному Луганської області (надалі - відповідач, Управління) про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в місті Рубіжному Луганської області щодо відмови позивачу у перерахунку її пенсії та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в місті Рубіжному Луганської області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсію в розмірі 87 % від суми заробітної плати з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, місячної індексації за період з 01 вересня 2007 року по 31 серпня 2009 року, на які нараховано страхові внески з 21 квітня 2016 року (а.с. 2-7).

Постановою Рубіжанського міського суду Луганської області від 04 липня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Рубіжному Луганської області з приводу відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх складових заробітної плати, які зазначені у довідці про складові заробітної плати № 262 від 18.04.2016 року, яка видана Управлінням житлово-комунального господарства Рубіжанської міської ради Луганської області.

Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в місті Рубіжному Луганської області здійснити ОСОБА_2 з 01 травня 2016 року перерахунок пенсії в розмірі 87 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням всіх складових заробітної плати, які зазначені у довідці про складові заробітної плати № 262 від 18.04.2016 року, яка видана Управлінням житлово-комунального господарства Рубіжанської міської ради Луганської області.

В задоволенні решті позовних вимог відмовити (а.с. 33-36).

Відповідач із таким рішенням суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушенням норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що Управління не має правових підстав роботи перерахунок пенсії позивачу, виходячи з розміру 87 %, тому як нова редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» не містить раніше діючих положень, які дозволяли встановлювати цей розмір. Апелянт також зазначив, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, місячна індексація постановою КМУ від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не передбачені. На думку апелянта, індексація грошових доходів населення не передбачена статтею 33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, тому й не враховується при обчисленні пенсії відповідно до статті 37 вищезазначеного закону. Крім того, апелянт вказує, що Кабінетом Міністрів України протягом 2014, 2015 року не приймалось рішення щодо підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям (а.с. 39-42).

Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому, відповідно до пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Позивач, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Рубіжному Луганської області та з 29 вересня 2009 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

21 квітня 2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою, в якій просила здійснити перерахунок її пенсії на тій підставі, що раніше визначений розмір пенсії не враховує усіх складових її заробітної плати за період роботи з 01 вересня 2007 року по 31 серпня 2009 року. На підтвердження цього факту позивачем надано довідку № 262 від 18.04.2016 року, в якій зазначені додаткові складові її заробітної плати, що дає право збільшити розмір її пенсії шляхом перерахунку.

Відповідно до довідки Управління житлово-комунального господарства Рубіжанського виконавчого комітету Рубіжанської міської ради «Про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 262 від 18.04.2016 року, розмір «Інших виплат» за період з 01.09.2007 року по 31.08.2009 року склав 16 412,11 грн., з яких: матеріальна допомога на оздоровлення за липень 2008 року - 3810,80 грн., матеріальна допомога на оздоровлення за березень 2009 року - 3653,60 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за травень 2008 року 3233,10 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за серпень 2009 року - 4036,63 грн., індексація - 1677,98 грн. У довідці також зазначено, що на всі виплати, які до неї включено - нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 12-14).

Відповідач, листом № 50/П-14 від 27.04.2016 року повідомив позивача, що відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення " від 02.03.2015 № 213, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне утримання) призначаються відповідно до, зокрема, Закону України "Про державну службу", у зв'язку з чим, здійснити перерахунок пенсії згідно довідки про заробітну плату № 262 від 18.04.2016 року, з урахуванням інших виплат немає законних підстав (а.с. 10-11).

Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов до висновку, що пенсія позивачу має бути обчислена із заробітної плати, яку вона фактично отримувала останні 24 календарні місяці перед зверненням за призначенням пенсії, яке відбулось 29.09.2009 року, а саме, з 01.09.2007 року по 31.08.2009 року з урахуванням всіх складових заробітної плати позивача (в тому числі матеріальна допомога, надбавки, премії, індексація), на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, однак задовольнив позов не з 21 квітня 2016 року, а з 01 травня 2016 року, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії проводиться, зокрема, з першого числа наступного місяця, якщо пенсіонер звернувся з відповідною заявою про перерахунок його пенсії та необхідними документами після 15 числа поточного місяця, а позивач звернулась із такою заявою 21 квітня 2016 року.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95ВР встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частина 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (надалі - Закон № 3723-XII) (в редакції чинній на момент призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 37-1 Закону № 3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону № 3723-XII, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та місячна індексація входили до системи оплати праці державного службовця.

Слід також зазначити, що статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-XII (надалі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Крім того, відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670» від 14 лютого 2011 року № 5-1, якою затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", в довідці міститься графа «Інші виплати», до якої вносяться відомості про отримані особою виплати, для яких не передбачені окремі графи, з подальшим розшифруванням цих виплат в рядку «Інші виплати» та зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Також, в довідці зазначається на підставі яких первинних документів зазначена довідка видана (особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату).

Таким чином, з аналізу зазначеного вбачається, що в довідці вказуються всі виплати, які були фактично отримані особою, які підтверджуються первинними документами та на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Посилання апелянта на ту обставину, що нова редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» не містить раніше діючих положень, які б дозволили зробити позивачу перерахунок пенсії, виходячи з розміру - 87 % заробітної плати державних службовців колегія суддів не приймає до уваги, оскільки такі складові заробітної плати, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація належать до додаткових видів грошового забезпечення та повинні приймаються при перерахунку пенсії тим особам, які отримували такі виплати під час перебування на державній службі.

Крім того, колегія суддів не приймає посилання апелянта на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено, а пункт 5 змінено, оскільки вимоги зазначених норм не скасовують норми статті 37-1 Закону України «Про державну службу», які були чинні на час призначення позивачу пенсії. Колегія суддів вважає, що зазначене не є підставою для нездійснення перерахунку раніше призначеної пенсії.

Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо здійснення перерахунку пенсії з 01 травня 2016 року з урахування вимог ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду України від 20 лютого 2012 року справа №21-430а11, від 14 травня 2013 року справа №21-125а13, від 28 травня 2013 року справа №21-97а13.

На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Рубіжному Луганської області - залишити без задоволення.

Постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 04 липня 2016 року у справі № 425/1547/16-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через пґять днів після направлення їх копій особами, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів Л.В. Ястребова

Д.В. Ляшенко

І.Д. Компанієць