Постанова № 61456761, 20.09.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2016
Номер справи
805/1441/16-а
Номер документу
61456761
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Куденков К.О.

Суддя-доповідач - Ястребова Любов Вікторівна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2016 року справа №805/1441/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

судді-доповідача Ястребової Л.В.,

суддів: Ляшенка Д.В., Компанієць І.Д.,

секретар Терзі Д.А.,

за участі представника відповідача Коломієць І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року по адміністративній справі № 805/1441/16-а за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

ВСТАНОВИВ:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» (далі - відповідач) з вимогами про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у розмірі 5608679,79 грн. та пені у розмірі 137973,52 грн. (т. 1, а.с. 4-5).

Постановою суду першої інстанції від 01 серпня 2016 року позов задоволено повністю.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2015 році, у сумі 5 608 679,79 грн. та пеню у сумі 137 973,52 грн. (т.4, а.с. 3-11).

Приймаючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не надано достатніх доказів щодо здійснення належних заходів для створення основного робочого місця для працевлаштування інвалідів, оскільки особи з інвалідністю підлягали працевлаштуванню на зазначені в звітах форми №3-ПН вакансіях для інвалідів з умовами праці 0,1 та 0,2 тарифної ставки та фактичною заробітною платою за основним місцем роботи нижче мінімальної.

Відповідач, вважаючи постанову суду першої такою, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело неправильного вирішення справи, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги апелянт зазначає, що при реалізації ст.ст. 18-20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ законодавець не пов'язує такі обставини, як неповний робочий день (неповний робочий тиждень) зі створенням робочого місця для особи з інвалідністю та зазначає, що відповідно до ст. 56 Кодексу законів про працю України, саме за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Крім того, апелянт звертає увагу на ті обставини, що впродовж 2015 року ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» належним чином виконувало обов'язок щодо інформування центру зайнятості про наявність вакансій за формою № 3ПН, повідомляючи про наявність робочого місця саме для інваліда, проставляючи відповідну відмітку в пункті 3 розділу 2 «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», надсилало листи до Управління праці та соціального захисту населення з проханням направляти інвалідів на підприємство для працевлаштування, розміщувало оголошення в міських засобах масової інформації про наявність вакансій для осіб з обмеженими можливостями, приймало участь в ярмарку вакансій, проводило день відкритих дверей, в якому приймали участь представники підприємства, міського центру зайнятості та безробітні з особистими потребами. Також, апелянт зазначає, що позивачем не надані докази на підтвердження того факту, що служба зайнятості, органи виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органи місцевого самоврядування, громадські організації інвалідів направляли на підприємство інвалідів, а останнє відмовило у працевлаштуванні таких осіб (т. 4, а.с. 15-26).

Представник апелянта у судовому засіданні підтримала доводи, викладені в апеляційній скарзі, просила її задовольнити.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника апелянта, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів встановила наступне.

Спірним питанням даної справи є правомірність застосування до відповідача адміністративно - господарських санкцій за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій, внаслідок не створення ним 71 робочого місця для працевлаштування інвалідів.

Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є юридичною особою, ідентифікаційний код - 13492430, місцезнаходження юридичної особи: 87528, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Серова, будинок 1А, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (т. 1, а.с. 8-9).

Відповідач, ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» є юридичною особою, код ЄДРПУО - 37014600, місцезнаходження юридичної особи: 85043, Донецька обл., місто Добропілля, місто Білицьке, вул. Красноармійська, будинок 1А, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Як встановлено судом першої, апеляційної інстанції та підтверджується матеріалами справи, 25 лютого 2016 року відповідачем, до позивача надано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2015 рік форми № 10-ПІ. Згідно вказаного звіту, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 8270 особи, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу на підприємстві, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становить 260 осіб, а кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" повинна складати 331 особу, фонд оплати праці штатних працівників - 653 293,70 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника 78 995,61 грн.; сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - не зазначена (т. 1, а.с. 6).

Позивач, вважаючи, що у відповідності до діючих приписів законодавства відповідач не виконав норматив по створенню 71 робочого місця для працевлаштування інвалідів зробив розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2015 році, відповідно до якого, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2015 році складає 5 608 679,79 грн. (т. 1, а.с. 7 ).

Крім того, позивачем зроблено розрахунок суми пені на заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2015 році, згідно якого позивач нарахував відповідачу пеню у розмірі 137 973,52 грн. (т.1, а.с. 7звр.)

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що відповідачем не надано достатніх доказів щодо здійснення належних заходів для створення основного робочого місця для працевлаштування інвалідів, оскільки особи з інвалідністю підлягали працевлаштуванню на зазначені в звітах форми №3-ПН вакансіях для інвалідів з умовами праці 0,1 та 0,2 тарифної ставки та фактичною заробітною платою за основним місцем роботи нижче мінімальної, а тому, є всі наявні підстави для стягнення з ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та пені.

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції помилковим з огляду на наступне.

В матеріалах справи наявна звітність форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», які подавались до Добропільського міського центру зайнятості у 2015 році відносно Виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля», з яких вбачається, що підприємством до центру зайнятості подавалась інформація про наявність вакансій, а саме: № 5-49 від 12.01.2015 р., № 5-543 від 18.02.2015 р., № 5-572 від 12.03.2015 р., № 5-1040 від 08.04.2015 р., від 05.05.2015 р., від 05.06.2015 р., від 06.07.2015 р., №5-1973 від 10.08.2015 р., від 10.09.2015 р., від 09.10.2015 р., від 09.11.2015 р., № 5-2872 від 08.12.2015 р.

Крім того, судом першої інстанції при вирішенні даної справи досліджено звітність "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" форми №3-ПН, яка подавалась до Добропільського міського центру зайнятості у 2015 році відносно Виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління «Білозерське» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» з характеристиками вакансій та вимогами до претендента: №112 від 05.01.2015р., №8 від 22.01.2015р.; №14 від 04.02.2015р..; №23 від 05.03.2015р.; №34 від 02.04.2015р.; №45 від 05.05.2015р.; №54 від 05.06.2015р.;№66 від 06.07.2015р.; №74 від 05.08.2015р.; №82 від 07.09.2015р.; №88 від 06.10.2015р.; №97 від 03.11.2015р. ; №104 від 03.12.2015 р.

Відповідно до наказу Виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління «Білозерське» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» №1659-К від 31.12.2014 року, останнім, для інвалідів створено вакансії зі ставкою 0,2.

Наказом від 22.01.2015р. №60-к внесені коригування робочих місць інвалідів шляхом зміни з 0,2 ставки на 0,1 ставки.

Зі звітності форми №3-ПН, яка подавалась до Добропільського міського центру зайнятості у 2015 році відносно філії ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» «Добропільська автобаза» вбачається, що останнім подавалась «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», а саме: №4 від 22.01.2015р.; № 120 від 23.02.2015 р. ; № 181 від 12.03.2015р.; №312 від 08.04.2015р.; №401 від 19.05.2015 р.

Відносно інформації про попит на робочу силу (вакансії) № 401 від 19.05.2015 р. слід зазначити, що зазначена вакансії зайнята особою з інвалідністю, тобто, вказане робоче місце враховане у відповідних показниках звіту форми № 10-ПІ.

В матеріалах справи також наявна звітність "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" форми №3-ПН, яка подавалась до Добропільського міського центру зайнятості у 2015 році відносно філії «Добропільське енергопідприємство» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля», а саме: №79 від 31.12.2014р.; №37 від 04.02.2015р.; №71 від 02.03.2015р.; №122 від 01.04.2015р. ; №150 від 30.04.2015р.; №183 від 28.05.2015р. ; №209 від 30.06.2015р.; №241 від 29.07.2015р.; №289 від 28.08.2015р.; №321 від 28.09.2015р.; №359 від 28.10.2015р.; №415 від 27.11.2015р.; №401 від 04.12.2015р.

У розпорядженні філії «Добропільське енергопідприємство» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» від 30.12.2014р. №62 зазначено про створення вакансій для інвалідів зі ставкою 0,1.

Філією Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» «Управління комунальних котелень» видано наказ від 19.01.2015р. №96 про створення робочого місця для інвалідів з 0,1 ставки.

Наявність вакантних місць відносно філії Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» «Управління комунальних котелень» підтверджується звітністю "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" форми №3-ПН, яка подавалась до Добропільського міського центру зайнятості у 2015 році, а саме: №195 від 28.01.2015р.; №313 від 20.02.2015р.; №486 від 31.03.2015р; №563 від 30.04.2015р.; №605 від 19.05.2015р.; №659 від 03.06.2015р.; №983 від 09.07.2015р.; №979 від 07.08.2015р.; №1160 від 07.09.2015р.; №010цз/к від 05.10.2015р; №023цз/к від 12.11.2015р.; б/н, подану до Добропільського мського центру зайнятості 02.12.2015.

У листі філії Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» «Управління комунальних котелень» №1100 від 25.08.2015р. до Добропільського міського центру зайнятості зазначено про проведення 04.09.2015р. дня відкритих дверей для інвалідів (згідно заявлених вакансій).

Від Добропільського міського центру зайнятості надійшов лист від 09.06.2016р. №04-1441, в якому зазначено, що ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» щомісячно надавалися звіти про вакансії для інвалідів протягом 2015 року.

До зазначеного листа додано засвідчені Добропільським міським центром зайнятості копії корінців направлення на працевлаштування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля»:

- №05151501120040004 від 21.08.2015р. відносно ОСОБА_3 на робоче місце для працевлаштування інваліда з відміткою про те, що особа відмовилась у зв'язку з низьким рівнем заробітної плати;

- №05151501120040002 від 02.04.2015р. відносно ОСОБА_4 на робоче місце для працевлаштування інваліда з відміткою про те, що особа відмовилась у зв'язку з тим, що не влаштовує заробітна плата;

- №05151501120012001 від 18.06.2015р. відносно ОСОБА_5 на робоче місце для працевлаштування інваліда з відміткою про те, що особа відмовилась у зв'язку з тим, що не влаштовує робота з неповним робочим днем;

- №05151501120040001 від 31.03.2015р. відносно ОСОБА_5 на робоче місце для працевлаштування інваліда з відміткою про те, що особа відмовилась у зв'язку з тим, що не влаштовує розмір заробітної плати на 0,1 ставки.

До Добропільського міського центру зайнятості, Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів позивачем надсилались листи від 30.06.2015р. №1-1/600 з повідомленням про направлення громадян, які є інвалідами, для працевлаштування на 0,1 окладу на підприємстві.

Також, позивачем, до Добропільського міського центру зайнятості надіслано лист від 14.06.2015р. №1/444 з проханням направляти громадян, які є інвалідами, для працевлаштування на підприємстві згідно з вимогами до посад наданих у звітах про наявність вакансій.

Крім того, слід зазначити, що Виробничий структурний підрозділ «Шахтоуправління «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» звертався з листами до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради №5-1340 від 19.05.2015 р., №5-739 від 11.03.2015р., №5-2635 від 09.11.2015р., в яких також просив сприяти працевлаштуванню осіб з інвалідністю.

До того ж, Виробничий структурний підрозділ «Шахтоуправління «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» звертався до Добропільського міського центру зайнятості з листами від 11.03.2015 р. №5-740, від 09.11.2015 р. №5-2636, від 19.05.2015р. №15-1341, в яких останній просив направляти громадян, які є інвалідами, для працевлаштування на вищезазначеному підприємстві, та, крім того, звертався також до Білицької міської громадської організації інвалідів «Джерело» з листами №5-2637 від 09.11.2015р., №5-1342 від 19.05.2015р., №5-741 від 11.03.2015р., щодо сприяння працевлаштуванню інвалідів на підприємстві.

Відповідно до листів № 531 від 12.03.2015 р, № 1376 від 07.09.2015 р., № 1890 від 16.12.2015р., Виробничий структурний підрозділ «Шахтоуправління «Білозерське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» звертався до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, в яких просив сприяти працевлаштуванню інвалідів на підприємстві.

Відповідно до листів №532 від 12.03.2015р., №1171 від 05.06.2015 р., №1377 від 07.09.2015р., №1891 від 16.12.2015р. ВП «Шахтоуправління «Білозірське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» просив Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів просив сприяти працевлаштуванню інвалідів на підприємстві, а відповідно до листів № 1889 від 16.12.2015р., №1375 від 07.09.2015р., №1173 від 05.06.2015 р. останній просив Добропільський міський центр зайнятості також сприяти працевлаштуванню інвалідів на підприємстві.

В матеріалах справи наявна також роздруківка з веб-сайту щодо Дня відкритих дверей у філії «Добропільське енергопідприємство» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля», роздруківка з веб-сайту «Вісник шахтаря» від 03.07.2015р. щодо оголошення відповідача про наявність вакансій для інвалідів, роздруківка з веб-сайту «Вісник шахтаря» щодо оголошення Виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління Добропільське» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» про наявність вакансій для інвалідів зі ставкою 0,1 (4 години на тиждень) та копію газети «Добропілля на долонях» від 25.03.2015р. №12 (460) з оголошенням Виробничого структурного підрозділу «Шахтоуправління Добропільське» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» про наявність вакансій для інвалідів.

До суду надано лист Добропільського міського центру зайнятості від 19.01.2016р. №02-154, в якому, серед проблем у напрямку працевлаштування осіб, у тому числі інвалідів, зазначено те, що на робочих місцях здебільшого неповний робочий день (1 день на тиждень) або неповна робоча ставка (0,1 ставки заробітна плата за місяць від 1590 грн. до 2279 грн.).

Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантії їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами визначає Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ (далі - Закон № 875-ХІІ).

Згідно частини 1 ст. 18 Закону № 875-XII забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Частиною 3 ст. 18 Закону № 875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі, спеціальні робочі місця, створювати для них належні умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державні службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог ст.. 18 цього Закону.

Виконання нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з ч. 1 цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструється у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцем знаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом.

За змістом цих норм вбачається, що підприємство зобов'язано створити робочі місця для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, передбаченого ст. 19 Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та працевлаштувати на ці місця інвалідів за основним місцем роботи. Законодавець не пов'язує такі обставини, як неповний робочий день чи неповний робочий тиждень зі створенням робочого місця для особи з інвалідністю.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

При цьому, адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена законодавством, а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.

Разом з тим відповідно до частини першої статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Як підтверджується матеріалами справи, відповідач протягом 2015 року вживав заходи, для працевлаштування інвалідів, 8 інвалідів працевлаштовано.

Суд, задовольняючи позов, наводить норми ст. 27 Закону «Право на зайнятість» Конвенції про права осіб з інвалідністю. Проте, колегія суддів погоджується з доводами відповідача, що цією статтею передбачено право особи з інвалідністю на вільний вибір праці.

Проаналізувавши норми діючого законодавства, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що застосування адміністративно-господарських санкцій законодавець не пов'язує з умовами праці та її оплати, працевлаштування інвалідів залежить від їх волевиявлення при зверненні до підприємства чи служби зайнятості, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Із матеріалів справи вбачається, що відповідач ужив заходів щодо створення робочих місць, на які мали змогу працевлаштуватися інваліди. Будь-яких доказів безпідставної відмови у працевлаштуванні інвалідів у відповідача суду не надано.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Повний текст ухвали виготовлено 21 вересня 2016 року.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01 серпня 2016 року у адміністративній справі № 805/1441/16-а - скасувати.

У задоволенні позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» про стягнення адміністративно-господарських санкцій відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.

Головуючий суддя : Л.В. Ястребова

Судді: Д.В. Ляшенко

І.Д.Компанієць