Справа № 729/965/16-а
2-а/729/71/16 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2016 р.
Суддя Бобровицького районного суду Чернігівської області Демченко Л.М., розглянувши адміністративну справу в порядку скороченого провадження за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області про визнання неправомірною відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області від 31.08.2016 року №3045/03 у здійсненні йому перерахунку пенсії, зобов`язати управління ПФУ в Бобровицькому районі здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії та постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії), з 01 грудня 2015 року без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі, у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013, на підставі довідки Бобровицької районної державної адміністрації Чернігівської області від 12.08.2016 року, № 96 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Обґрунтовуючи свої вимоги, ОСОБА_1 посилався на положення ст.ст. 33, 37, 37-1 ЗУ Про державну службу , пункт 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р.№ 865, пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року, №1013.
Оскільки, на його думку, рішення місцевого пенсійного фонду не відповідає діючому чинному законодавству та порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, змушений звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав.
Ухвалою судді Бобровицького районного суду Чернігівської області від 08 вересня 2016 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідачем, у встановлений законом строк з дня одержання такої ухвали та копії документів було подано заперечення, де вказується, що постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року затверджено зміни, що вносяться до постанов КМУ, в тому числі постанову КМУ від 31.05.2000 року, №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, а саме пункт 4 (щодо проведення перерахунків пенсій непрацюючим державним службовцям) виключено. З 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет міністрів України», відтак діючим законодавством України не визначено суб`єктивного права, підстав порядку реалізації і обов`язку органів Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про державну службу».
Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, у строки, встановлені п.4 ч.5 ст. 183-2 КАС України.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Бобровицькому районі з 07.10.1999 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % суми заробітної плати.
Як вбачається із листа УПФУ в Бобровицькому районі, 25.08.2016 року він звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду з проханням здійснити йому перерахунок пенсії в зв`язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, надавши довідку Бобровицької районної державної адміністрації Чернігівської області від 12.08.2016 року, № 96.(а.с. 13, 9). Однак листом від 31.08.2016 року йому було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі по тексту Закон № 213- VIII), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення спеціальних пенсій з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.13).
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII Про державну службу (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» (далі- закон 3723-XII) Закон 3723-XII доповнено статтею 37-1, в якій визначався порядок перерахунку пенсій державним службовцям. Відповідно до П.2 Прикінцевих положень Закону №432-IV, порядок перерахунку пенсій, передбачений цим законом поширюється на пенсіонерів, яким пенсія державних службовців призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу». Відтак, дія статті 37-1 поширюється і на позивача, пенсія якому призначена до січня 2003 року.
Відповідно до статті 37-1 Закону 3723-XII (у редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок пенсії державним службовцям.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Тому суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених на умовах Закону України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються та те, що Постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013 внесені зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 і пункт 4, яким було встановлено порядок визначення заробітку для обчислення пенсії при перерахунку пенсії у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям виключено, у зв`язку з чим на момент звернення із заявою підстав для перерахунку пенсії немає.
Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі рішень Кабінету Міністрів України не є виключною підставою для перерахунку пенсії, а є лише однією з багатьох підстав, прямо передбачених законодавцем для перерахунку пенсії.
Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 Бобровицькою РДА від 12.08.2016 року, № 96 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді начальника служби у справах дітей з 01.12.2015 року підвищилася та складається з: посадового окладу - 1755,00 грн., надбавки за ранг 80,00 грн., надбавки за вислугу років 734,00 грн., премії 2600, 00 грн. (а.с.9).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа. Суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 90 % заробітної плати має розраховуватись з 01.09.2016 року, так як позивач звернувся за цим перерахунком до УПФУ в Бобровицькому районі Чернігівської області 25.08.2016 року, оскільки суду не надано даних про те, що позивач звертався до управління ПФУ в Бобровицькому районі з питанням такого перерахунку раніше.
Щодо вирішення питання про перерахунок пенсії та визначення суми, з якої має бути здійснений такийперерахунок, суд зазначає, що це виключна прерогатива пенсійного органу. Суд звертає увагу, що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Отже, завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. В постанові Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року за № 13 викладено позицію щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, згідно якої суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Згідно із рішеннями Європейського суду з прав людини по справах: «Класс та інші проти Німеччини» від 6 вересня 1978 року, «Фадєєва проти Росії» (Заява № 55723/00), Страсбург, від 9 червня 2005 року, «Кумпене і Мазере проти Румунії» (Заява N 33348/96), Страсбург, від 17 грудня 2004 року - завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що УПФ України в Бобровицькому районі не мало правових підстав для відмови позивачу ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця.
Тому, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі ст.94 ч.1 КАС України судові витрати позивача на сплату судового збору у сумі 551,20 грн. присуджуються на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», ст..ст.2,18,71,86, 94, 183-2, 186 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області здійснити з 01.09.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Бобровицької районної державної адміністрації від 12.08.2016 року №96, виходячи із розміру заробітної плати начальника служби у справах дітей Бобровицької районної державної адміністрації.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Бобровицькому районі Чернігівської області на на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 551 (п`ятсот п`ятдесят одна) гривня 20 копійок.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бобровицький районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя