Номер справи 623/2180/16-а
Номер провадження 2-а/623/96/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2016 року Ізюмський міськрайонний суд в Харківській області
в складі головуючого - судді: Зелінського В. Г.
за учасю секретаря: Телешевської В. Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізюмі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання неправомірними дії у відмові перерахунку розміру пенсії та зобов"язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
17.08.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у перерахнку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. у зв"язку з півищеням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р, № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-првових актів" на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахуваня на момент виходу на пенсію в розмірі 80%.
Зобов"язати Ізюмське об"єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески відповідно до діючого законодавства. Перерахунок провести із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 80%.
Стягнути з Ізюмського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської областісуму судового збору у розмірі 551, 20 гривень.
27 липня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання з 01.12.2015 року заробітної плати працюючих державних службовців в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям. Однак відповідач прийняв рішення, яким відмовив у перерахунку пенсії з посиланням на те, що пунктом 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, подавши письмові заперечення, мотивуючи свою позицію тим, що з 01.04.2015 р. набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213- VIII. Вказаним законом внесено зміни до ст. 47 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Законів № 213-VІІІ від 02.03.2015, № 911- VІІІ від 24.12.2015 р. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу"», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
А тому з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд, вивчивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи із наступного.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною 1 ст.2 КАС України передбачено, що «завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень».
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивачка з 11.10.2006 року перебуває на обліку та отримує пенсію державного службовця відповідно до ЗУ "Про державну службу" в Ізюмському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області. Розмір пенсії позивача складає 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця.
Згідно п.3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ № 268 підвищуються на 25%.
27.07.2016 року позивачка звернулася до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з письмовою заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року з більшого заробітку та включення до заробітної плати з якої нараховується пенсія матеріальної допомоги на оздоровленя, матеріальної допомоги для вирішеня соціально-побутових питань, індексації заробітної плати
Як вбачається з довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію № 11-33/449 від 11.07.2016 року ОСОБА_1 працювала на посаді головного контролера-ревізора КРУ в Харківській облсті, яке реорганізовано шляхом перейменування в Державну фінансову інспекцію в Харківській області, з якої призначено пенсію. (а.с.42).
Відповідно до письмової відповіді відповідача від 08.08.2016 року № 175/С-14 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213 з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу" і з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені не перераховуються та відповідно до ст. 33 цього закону, матеріальна допомога на оздоровленя, матеріальна допомога для вирішеня соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати є складовою частиною заробітної плати, а тому їх не враховують під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
Згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на час призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається в такому порядку: 2) іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому:
посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна після призначення пенсії позивачу), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року №108/95ВР до структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону України"Про державну службу" № 3723-ХП передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Призначення пенсій регулюється Законами України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. №1788-ХП; "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-1У.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", встановлюються види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсій включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку) сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" встановлює виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування.
Із вказаних законів видно, що отримувані позивачем - застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсій, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, тому матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю є складовою заробітної плати позивача, які враховуються при обчисленні пенсії.
Посиланнями ст. 99 КАС України встановлено, що для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Враховуючи дату звернення позивача до суду, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з 17.02.2016 року.
Керуючись ст.ст. 10-12,18,158-163 Кодексу адміністративного судочинства, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 08.08.2016 року № 175/С-14 в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 17.02.2016 року перерахунок та виплатупенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровленя, матеріальної допомоги для вирішеня соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно довідки від 04.08.2016 року № 11-33/498.
Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 17.02.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, призначеної в розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на посаді головного контролера-ревізора КРУ в Харківській облсті, яке реорганізовано шляхом перейменування в Державну фінансову інспекцію в Харківській області, без обмеження її максимального розміру та здійснювати відповідні виплати.
Стягнути з Ізюмського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 грн.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ізюмського міськрайонного суду В. Г. Зелінський