610/2945/16-а
2-а/610/126/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.09.16 Балаклійський районний суд Харківської області у складі:
Головуючого судді - Муленко Л.М.,
за участю секретаря Кравченко М.Ю.,
за відсутністю сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
19.08.2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про визнання протиправними дій та рішення відділу з призначення пенсій Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області від 16.08.2016 року № 161319 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та скасувати його; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 її пенсії державного службовця відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на день призначення пенсії) в розмірі 81% від заробітної плати зазначеній в довідці управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області від 08.08.2016 року № 4907/04-01, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів» починаючи з 1 грудня 2015 року, без обмеження її максимального розміру та здійснювати відповідні виплати; стягнути судові витрати по справі з відповідача.
Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 19.08.2016 року відкрито провадження у справі.
Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності, підтримання позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказує, що отримує пенсію за віком, як державний службовець.
15.08.2016 року вона звернулася до УПФУ з письмовою заявою про перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», в редакції, яка діяла на день призначення пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 на підставі довідки про актуальну заробітну плату.
Рішенням відповідача від 16.08.2016 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії.
Не погодившись із вказаним рішенням позивач звертається до суду з вказаним позовом.
Відповідач надав письмові заперечення проти позову з тих підстав, що чинне законодавство не передбачає перерахунок пенсій, призначених згідно Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати непрацюючим державним службовцям, оскільки з 01.06.2015 року Законом № 213-VIII від 02.03.2015 року припинена дія ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», яка регламентувала підстави для проведення перерахунку пенсій державним службовцям. Вищезазначена норма у встановленому законодавством порядку такою, що є неконституційною не визнана, а отже підлягає обов'язковому застосуванню органами Пенсійного фонду України. Також в своїх запереченнях відповідач зазначив, що з 01.05.2016 року набрав чинності Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, де ч.1 ст. 90 встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Будь-які нормативно-правові акти, щодо порядку перерахунку пенсії, відсутні. Тому проводити перерахунок пенсії державним службовцям з підвищенням посадових окладів з 0l.12.2015 року - законних підстав не має..
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності та заперечував проти позову.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
З 02.06.2006 року позивач перебуває на обліку в УПФУ в Балаклійському районі Харківської області та отримує пенсію за віком, як державний службовець.
15.08.2016 року ОСОБА_1 подала заяву про перерахунок пенсії внаслідок підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям та надала довідку управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області від 08.08.2016 року № 4907/04-01 (а.с. 10).
Рішенням № 161319 від 16 серпня 2016 року відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-ІІІ від 10 грудня 2015 року. Згідно ч. 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-IIІ,- Закон України «Про державну службу» № 3723-ХП від 16.12.1993 р. втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р. виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р., в якому було зазначено порядок перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до ЗУ «Про державну службу». Пунктом 5 Постанови № 865 від 31.05.2000 р. (зі змінами) виключено порядок проведення перерахунку (у тому числі і терміни проведення перерахунків пенсії) та затверджена форма довідки про заробітну плату, що подається лише для призначення пенсії державним службовцям, покладено на правління Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Будь-які нормативно-правові акти, щодо порядку перерахунку пенсії, відсутні. Тому проводити перерахунок пенсії державним службовцям з підвищенням посадових окладів з 0l.12.2015 року - законних підстав не має. Інших доводів, вказаних у запереченнях відповідача, оскаржуване рішення не містить (а.с. 11).
Юридично значимою обставиною для вирішення даного спору є наявність у позивача права, а у відповідача відповідного обов'язку на перерахунок раніше призначеної пенсії.
У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22, п. 1 ст. 92).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до вимог статей 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 статті 116 Конституції України).
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 КАС України, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України - гарантується.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Проте, вказані зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносин не застосовується. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Між тим, пенсія позивачу була призначена ще з 02.06.2006 року, тобто до внесення змін до Закону України «Про державну службу» № 3726-ХІІ від 16.12.1993 року.
Таким чином, доводи пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими.
Зміни, які відбулися у статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3726-ХІІ від 16.12.1993 року стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначатись після набрання чинності змін до Закону і жодним чином не поширюються на розмір відсотків раніше призначених пенсій.
За Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року на 25% підвищено посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських) органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів.
Враховуючи час виникнення правовідносин, пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 37 Закону України №3723-XII «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії), якою передбачено, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» - у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 Постанови КМУ від 31.12.2000 року за №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року за №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
У зв`язку із прийняттям КМУ Постанови від 09.12.2015 року за №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» п. 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року за №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.
Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 Управлінням Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про заробітну плату що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 08 серпня 2016 року № 4907/04-01, заробітна плата на посаді головного спеціаліста Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01 грудня 2015 року становить: 3907грн. 15 коп., в тому числі посадовий оклад - 1 723 грн. 00 коп., надбавка за ранг (13) - 55,00 грн., надбавка за вислугу років (20%) - 355,60 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання важливої роботи (40,3%) - 859,84 грн., премія (53,03%) - 913,71грн. (а.с. 10).
Таким чином, враховуючи, що до події застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце та те, що була збільшена заробітна плата на посаді, на якій працював позивач, що є підставою для перерахунку, суд вважає, що вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню.
При цьому, суд зазначає, що КМУ на виконання змін до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» не було визначено умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям. На думку суду, відсутність затверджених КМУ порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у п. 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, суд вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії, рішення відповідача є неправомірним, тому позовні вимоги в цій частині позову підлягають задоволенню як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Водночас згідно з частиною другою статті 99 КАС для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 19.08.2016 року звернулася до суду з даною позовною заявою та не просила поновити строк для звернення до суду щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01.12.2015 року. До відповідача позивач звернулася 15.08.2016 року, рішення про відмову отримала 16.08.2016 року.
З позовної заяви та матеріалів справи не вбачається, що позивач пропустила строк для звернення до суду з поважних причин, оскільки поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
А відповідно до ч.1 ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Виходячи із вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивачем без поважних причин пропущено строк звернення з позовом до суду щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01.12.2015 року, що є підставою для залишення частини позовних вимог з 01.12.2015 року по 14.02.2016 року без розгляду.
Отже, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з 15.02.2016 року.
Судові витрати по справі підлягають стягненню з відповідача відповідно до ст. 94 КАС України на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 99, 100, 158, 159, 183-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії та рішення відділу з призначення, перерахунку та виплати пенсій Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області №161319 від 16 серпня 2016 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та скасувати його.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 її пенсії державного службовця в розмірі 81 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, з врахуванням підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року та довідки Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 08 серпня 2016 року № 4907/04-01, починаючи з 15 лютого 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на користь держави судовий збір у розмірі 551,20 гривень (Отримувач - Управління Державної Казначейської служби України у Балаклійському районі Харківської області, код 38059663, Банк отримувача - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області, код 851011, рахунок 31214206700021, код 22030101).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.»
СУДДЯ