Справа № 364/825/16-а
Провадження № 2-а/364/15/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.09.2016 року, Володарський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Моргун Г. Л.,
за участю секретаря Сіваченко Л. В.,
озглянувши справу в порядку письмового провадження в смт Володарка справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1,
ОСОБА_2,
ОСОБА_3,
ОСОБА_4,
ОСОБА_5,
ОСОБА_6
до Тарганської сільської ради Володарського району Київської області
про визнання протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2016 року до Володарського районного суду Київської області звернулися позивачі з названим адміністративним позовом, в якому посилаючись на те, що вони: ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_8, є учасниками бойових дій, які згідно п. 14 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», (статті 5, 6) наділені такими пільгами, зокрема, першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом, а від так і наділені правом на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Позивачі звернулися до Тарганської сільської ради з відповідними заявами та 16.05.2016 року отримали рішення позачергової 7-ї сесії 7-го скликання від 25 квітня 2016 року № 64, 65, 67, 68, 71, 70 про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Посилаючись на ст.ст. 14, 16 Конституції України ст. ст. 3, 116, 186-1Земельного Кодексу, ст.ст. 11,69,71,99,159 КАС України позивачі просять визнати протиправними і скасувати рішення Тарганської сільської ради Володарського району Київської області, що прийняті на позачерговій 7-й сесії 7-го скликання 25 квітня 2016 року, а саме:
-Рішення № 64 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_4.»;
-Рішення № 65 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1.»;
-Рішення № 67 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_2.»;
-Рішення № 68 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_3.»;
-Рішення № 70 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_5.»;
-Рішення № 71 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_6.».
Зобов'язати Тарганську сільську раду Володарського району Київської області повторно розглянути заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, та додані до них документи і прийняти відповідне рішення за результатами їх розгляду.
19.09.2016 року представник позивачів ОСОБА_9 подала до суду заяву якою просить суд провести розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує та просить суд позов задоволити.
Тарганська сільська рада Володарського району Київської області свого представника на в судове засідання не направила. Сільський голова подав до суду заяву про розгляд справи без участі їх представника. Позовні вимоги визнав, просить суд провести розгляд справи на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до ст.122 ч. 4 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. На підставі ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється .
У разі визнання відповідачем позову та при наявності законних підстав, відповідно до ст. 128 КАС України суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.
Оглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 є учасниками бойових дій ( а.с.18-19).
Рішенням 40-ї сесії 6 скликання Тарганської сільської ради Володарського району Київської області від 11 червня 2015 року ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої в с. Тарган на території Тарганської сільради площею 2,0 га :
- рішення 40 сесії 6 скликання Тарганської сільської ради Володарського району Київської області № 280 від 11 червня 2015 року, про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої в АДРЕСА_1, площею 2,000 га, для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 40 сесії 6 скликання Тарганської сільської ради Володарського району Київської області № 281 від 11 червня 2015 року, про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої в АДРЕСА_1, площею 2,000 га, для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 40 сесії 6 скликання Тарганської сільської ради Володарського району Київської області № 282 від 11 червня 2015 року, про надання ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої в АДРЕСА_1, площею 2,000 га, для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 40 сесії 6 скликання Тарганської сільської ради Володарського району Київської області № 283 від 11 червня 2015 року, про надання ОСОБА_4 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої в АДРЕСА_1, площею 2,000 га, для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 40 сесії 6 скликання Тарганської сільської ради Володарського району Київської області № 284 від 11 червня 2015 року, про надання ОСОБА_7 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої в АДРЕСА_1, площею 2,000 га, для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 40 сесії 6 скликання Тарганської сільської ради Володарського району Київської області № 285 від 11 червня 2015 року, про надання ОСОБА_5 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої в АДРЕСА_1, площею 2,000 га, для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 40 сесії 6 скликання Тарганської сільської ради Володарського району Київської області № 286 від 11 червня 2015 року, про надання ОСОБА_6 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої в АДРЕСА_1, площею 2,000 га, для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 40 сесії 6 скликання Тарганської сільської ради Володарського району Київської області № 287 від 11 червня 2015 року, про надання ОСОБА_10 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої в АДРЕСА_1, площею 2,000 га, для ведення особистого селянського господарства.
Зазначене рішення Тарганської сільської ради Володарського району Київської області було оскаржено до Володарського районного суду Київської області та постановою суду від 30.09.2015 року визнано протиправним і скасовано.
03 листопада 2015 року Київський Апеляційний Адміністративний суд постанову Володарського районного суду Київської області від 30 вересня 2015 року про визнання протиправними та скасування рішень - скасував та ухвалив нову, якою у задоволенні позову відмовлено повністю.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулися до Тарганської сільської ради з заявами про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства , проте отримали рішення позачергової 7-й сесії 7-го скликання 25 квітня 2016 року Тарганської сільської ради Володарського району Київської області :
-Рішення № 64 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_4.»;
-Рішення № 65 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1.»;
-Рішення № 67 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_2.»;
-Рішення № 68 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_3.»;
-Рішення № 70 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_5.»;
-Рішення № 71 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_6.» ( а.с. 20-25).
Не погоджуючись з зазначеними рішеннями позивачі звернулися до Володарського районного суду Київської області із адміністративним позовом про захист своїх порушених прав, так як статтею 6 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушенні її права, свободи чи інтереси.
Згідно ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Підстави набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України.
Частиною 1 статті 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Підпунктом 14 частини 1 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 р. встановлені пільги учасникам бойових дій, зокрема, пільги на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
Відповідно до вимог ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до вимог ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Відповідно до ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Ст. 186 ч. 20 ЗК України зазначає, що погодження документації із землеустрою здійснюється за місцем розташування земель (земельних ділянок) територіальними органами центральних органів виконавчої влади, утвореними у районі, місті обласного, республіканського значення (Автономної Республіки Крим), містах Києві та Севастополі, або міжрегіональним територіальним органом, у разі якщо повноваження його поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць.
У разі відсутності територіальних органів центральних органів виконавчої влади, зазначених в абзаці першому цієї частини, погодження документації із землеустрою здійснюється територіальним органом центральних органів виконавчої влади, утвореним в Автономній Республіці Крим, області, а в разі їх відсутності - відповідним центральним органом виконавчої влади безпосередньо.
Отже, відповідно до п. 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7 у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право.
Таким чином, підсумовуючи вище викладене , суд приходить до наступних переконань, що Тарганська сільська рада Володарського району Київської області безпідставно відмовила позивачам у задоволенні вимог щодо затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства оскільки на час звернення позивачів до Тарганської сільської ради із зазначеними заявами рішення Тарганської сільської ради 40-ї сесії 6 скликання Тарганської сільської ради Володарського району Київської області від 11 червня 2015 року було чинним , тому у суда є всі законні підстави для задоволення позовних вимог.
При таких обставинах, суд дійшов висновку, що прийняте відповідачем спірне рішення є незаконним, оскільки воно не відповідає вимогам ст.24 Конституції України. Порушене право позивачів підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути на черговій сесії заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
Враховуючи вище викладене, керуючись ст.ст. 14, 24 Конституції України, України ст. ст. 3, 116, 186-1 Земельного Кодексу, ст. ст. 6, 7, 9, 71, 86, 94, 112,128, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Тарганської сільської ради Володарського району Київської області про визнання протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити повністю.
Визнати протиправними і скасувати рішення позачергової 7-й сесії 7-го скликання 25 квітня 2016 року Тарганської сільської ради Володарського району Київської області, а саме:
-рішення № 64 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_4.»;
-рішення № 65 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_1.»;
-рішення № 67 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_2.»;
-рішення № 68 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_3.»;
-рішення № 70 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_5.»;
-рішення № 71 « Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_6.».
Зобов'язати Тарганську сільську раду Володарського району Київської області повторно розглянути заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Адміністративного суду апеляційної інстанції через Володарський районний суд Київської області.
Суддя: Г. Л. Моргун