Справа № 426/6141/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2016 року Сватівський районний як адміністративний суд Луганської області в складі головуючого судді Гашинського М.А., при секретарі судового засідання Гапич К.В. у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сватове, одноособово розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області про визнання дій відповідача неправомірними із зобовязанням здійснити певні дії,
встановив:
23 листопада 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, який в процесі розгляду справи уточнила, та в обґрунтування заявлених позовних вимог зазначила, що вона є дружиною померлого ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліда 3 групи ОСОБА_2, який помер 18 лютого 2015 року. Смерть ОСОБА_2 повязана з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Оскільки вона втратила годувальника та отримувала пенсію значно меншу, ніж померлий чоловік, вона вирішила перейти на пенсію ОСОБА_2, у звязку з чим 19 серпня 2015 року звернулася до відповідача із заявою про переведення її на пенсію чоловіка ОСОБА_2, за документами, які були у його пенсійній справі. На момент смерті розмір пенсій померлого чоловіка позивача складав 5200 грн., проте Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області призначило їй пенсію лише у розмірі 1200,49 грн. Розмір призначеної пенсії відповідач обґрунтував у своєму листі № 54/Д-7 від 19.08.2015 року, яким повідомив, що пенсію позивачу по втраті годувальника призначено відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки при розрахунку пенсії не були враховані довідки про заробітну плату у зоні відчуження, які видані підприємством, з якого ОСОБА_2 був призваний на військові збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці. Позивач не згодна з проведеним розрахунком пенсії та просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області про відмову їй у перерахунку пенсії по втраті годувальника за померлого чоловіка відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.2011 року № 796-ХІІ через неврахування при обчислені пенсії довідки про заробітну плату за роботу у зоні відчуження від 18 червня 2003 року, виданої Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці. Зобовязати Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області прийняти до розрахунку довідку, видану Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці 18 червня 2003 року, згідно якої заробітна плата ОСОБА_2 в зоні відчуження за сім днів серпня 1986 року складає 494,78 руб. та провести з 19 серпня 2015 року на підставі зазначеної довідки, що знаходяться у пенсійній справі, розрахунок пенсії по втраті годувальника згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.2011 року № 796-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судовому засіданні позивач підтримала заявлені вимоги, обґрунтувавши доводами, викладеними в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення заявлених позовних вимог, суду пояснив, що при розрахунку пенсії по втраті годувальника ОСОБА_1, Управлінням Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області не були враховані довідки про заробітну плату у зоні відчуження, які видані підприємством, з якого померлий годувальник ОСОБА_2 був призваний на військові збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці. Зазначені довідки не були враховані при переводі ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника через чисельні порушення у довідках, а саме: невірні розрахунки за роботу у робочі та вихідні дні; також у довідці про заробітну плату проведено оплату праці із застосуванням показників кратності до підвищення на 100% тарифних ставок, тобто тарифну ставку подвоєно, що суперечить порядку оплати праці військовозобовязаних запасу, призваних на військові збори у 1986-1990 роках, які працювали у відповідних зонах небезпеки; окрім того, відсутні підстави для преміювання по заробітній платі у зоні відчуження. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх у сукупності, виконавши всі вимоги адміністративного судочинства, всебічно зясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає за необхідне задовольнити позов ОСОБА_1
Судом встановлено, і представником відповідача не оспорюється, що ОСОБА_2 був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 3 групи у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи № 059558, із вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС № 122704 (а.с.15), довідкою МСЕК № 0043219 (а.с.16).
18 лютого 2015 року ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть, серія І-ВЛ № 461373, яке видане відділом реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сватівського РУЮ у Луганській області 20.02.2015 року (а.с.173).
Згідно експертного висновку № 25 від 26.05.2015 року, захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_2, повязане з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 18).
ОСОБА_1, як дружина ОСОБА_2, (а.с. 11), та яка на момент смерті ОСОБА_2 проживала разом з ним, була непрацездатною і знаходилася на його утриманні, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Мілуватської сільської ради № 2047 від 19.11.2015 року (а.с.19), має право на призначення пенсії по втраті годувальника, що підтверджується посвідченням серії С № 195504 й довідкою Луганської обласної державної адміністрації від 04.08.2015 року № 28 ( а.с. 9-10)..
Згідно ч.1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу.
Відповідно до положень ст.ст. 37, 38 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.08.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області із заявою про перехід на пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2, ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліда 3 групи. Як вбачається із відповіді в.о. начальника управління (а.с.6), розпорядженням начальника Управління від 21.08.2015 року відповідний перехід ОСОБА_1 було проведено, та призначено пенсію по втраті годувальника у розмірі 1200,49 грн.
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до названого листа (а.с. 6), Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області розяснює, що при розрахунку пенсії ОСОБА_1 не було враховано довідки про заробітну плату у зоні відчуження, які видані підприємством, з якого померлий годувальник ОСОБА_2 був призваний на військові збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці, через численні порушення у довідках, а саме: невірні розрахунки за роботу у робочі та вихідні дні; відсутні підстави для преміювання по заробітній платі у зоні відчуження, відсутність підстав для застосування показників кратності до підвищення на 100% тарифних ставок та ін..
Згідно зіч. 1, 3 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Як було встановлено під час розгляду справи, і представником відповідача не оспорюється, ОСОБА_2 у 1986 році перебував у трудових відносинах з Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці, приймав участь у складі військової частини №18576 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України (а.с.12), а також даними військового квитку ОСОБА_2 (а.с13).
21 квітня 2003 року Сватівський районний суд Луганської області виніс рішення у справі за позовом ОСОБА_2 до Донецької залізничної дороги про стягнення невиплаченої заробітної плати за час роботи на ЧАЕС. Як вбачається з рішення суду розрахунки та виплата заробітної плати по ліквідації наслідків аварій на ЧАЕС були здійснені невірно, тому суд стягнув з відповідача заборгованість заробітної плати за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 21-23).
Відовідно до положень ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Відповідно дост. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення», перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв'язку з введенням у дію цьогоЗакону(про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цьогоЗакону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше ніж з дня введення в дію цьогоЗакону.
Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в редакціїЗакону України № 2001-ХІІ від 19 грудня 1991 рокузі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно доположень ст. 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
На виконання делегованих повноважень Кабінет Міністрів України 23.11.2011 року прийняв Постанову № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Порядок).
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінет Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язано Пенсійний фонд Українизабезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цієюпостановою, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей54і57 Закону № 796-ХІІ(далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно п.п. 4 п. 3 Порядку, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до п. 7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних,які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплатипраці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відповідно до п. 8 Порядку, в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.
Відповідно допостанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. № 665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища»(постанова Ради Міністрів СРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. № 964- у III. II. І зонах небезпеки у 5-. 4-. 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.
Згідно п. 10 Порядку, призначення пенсії із заробітної плати, одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження при призначенні або перерахунку пенсії є первинні документи про нарахування такої заробітної плати та фактичної тривалості роботи безпосередньо в зоні відчуження. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за нормативними документами того часу.
Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізниці ОСОБА_2 було видано довідку згідно якої його заробітна плата в зоні відчуження за 7 днів серпня 1986 року склала 494,78 руб., розрахунки були здійсненні із застосуванням показників кратності до підвищення на 100% тарифних ставок та нарахуванням премій в розмірі 60% за фактичну роботу у відповідних зонах небезпеки по ліквідації наслідків аварії в зоні ЧАЕС (а.с. 46).
На час проведення перерахунку пенсії Дави муці М.З. у 2003 році діяв Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення», затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України №224/30 від 30.04.2002 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.2002 року за № 536/6824, п.32 якого встановлено, що при прийнятті документів орган, що призначає пенсію перевіряє правильність оформлення заяви і подання, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів, перевіряє правильність копій з відповідних документів, фіксує і засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Таким чином, при прийнятті документів відповідач зобов'язаний був перевіряти правильність та відповідність наданих документів, вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Але, як було встановлено під час розгляду справи, в документах, які долучені до пенсійної справи ОСОБА_2 будь-яких невідповідностей не було виявлено, документи прийняті до виконання, отже в матеріалах пенсійної справи були всі необхідні документидля проведення на той час перерахунку пенсії Дави муці М.З..
Лише через великий проміжок часу після перерахунку пенсії в 2003 році, відповідач в 2015 році (майже через12 років) почав сумніватися вправильності проведеного ним же перерахунку пенсії Дави муці М.З. на підставі прийнятих документів, по яких здійснений перерахунок пенсії в 2003 році. При цьому, відповідач не довів, що дані, які містяться в довідках про заробіток ОСОБА_2, виданих 7 дистанцією колії ст. Сватове Донецької залізниці, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказані довідки недійсними також не визнавалися.
За вимогами частини 2статті 71 КАС України,в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин суд зазначає про відсутність у відповідача підстав не приймати до розрахунку вказані довідки для призначення позивачу пенсії по втраті годувальника.
Згідно ст. 8 КАС України,суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 36, 37, 38, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», ст.ст. 15, 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.2, 8-12, 17, 18, 72, 99,158-163 КАС України,
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області про відмову у перерахунку ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника за померлого чоловіка відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.2011 року № 796-ХІІ через неврахування при обчислені пенсії довідки про заробітну плату за роботу у зоні відчуження від 18 червня 2003 року, виданої Сватівською 7 ою дистанцією колії Донецької залізничної дороги.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду в Сватівському районі Луганської області прийняти до розрахунку довідку, видану Сватівською 7 дистанцією колії Донецької залізничної дороги 18 червня 2003 року, згідно якої заробітна плата ОСОБА_2 в зоні відчуження за сім днів серпня 1986 року складає 494,78 руб. та провести з 19 серпня 2015 року на підставі зазначеної довідки, що знаходяться у пенсійній справі, розрахунок пенсії по втраті годувальника згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.2011 року № 796-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду, через Сватівський районний місцевий суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьоїст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертоюст. 167 КАС України, було повідомлено про можливість отриманнякопіїпостановисуду безпосередньовсуді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено 19 січня 2016 року.
Суддя М.А. Гашинський