П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.07.2016 Справа №607/6642/16-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі головуючого судді Дзюбича В.Л., з участю секретаря судового засідання Костиник О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовною заявою до ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача та зобовязати Тернопільське обєднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок пенсії позивача з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона отримує пенсію державного службовця із доходів, без включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації. Дізнавшись про порушення свого права, позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_2 районі із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням сум виплачених йому матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації. Своїм листом №197/Б-11 від 27.05.2016 року Управління відмовило позивачу у задоволенні її вимог, посилаючись на те, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати у відповідності до Закону України «Про державну службу», не входять до складу заробітної плати державного службовця, а тому підстав для включення вказаних сум до складової заробітної плати державного службовця для призначення пенсії немає. Дану відмову позивач вважає такою, що суперечить вимогам закону, а тому оскаржує її в судовому порядку.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області позову не визнала, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Встановлено, що 06.03.2007 року позивачу ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 % суми заробітної плати. Розмір пенсії обчислено на підставі довідко, виданих ОСОБА_2 обєднаною податковою інспекцією. В дані довідки не були включені «інші виплати», а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексації пенсії.
24.05.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою, в якій просить провести перерахунок пенсії, включаючи всі виплати, на які нараховувалися та сплачувалися внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Тернопільське обєднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області листом №197/Б-11 від 27.05.2016 року відмовило позивачу у задоволенні її вимог, посилаючись на те, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати у відповідності до Закону України «Про державну службу», не входять до складу заробітної плати державного службовця, а тому підстав для включення вказаних сум до складової заробітної плати державного службовця для призначення пенсії немає.
Із довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої 23 травня 2016 року ОСОБА_2 обєднаною державною податковою інспекцією, вбачається, що за період з березня 2005 року по лютий 2007 року ОСОБА_1 було нараховано матеріальну допомогу в загальній сумі 5428,00 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Суд вважає не включення відповідачем при обчисленні пенсії таких видів виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на державній службі безпідставним, виходячи із наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Частиною другою статті 37-1 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст.2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно зі ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011року.
Згідно з абз.1 п.5 вищезазначеної постанови форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення ( перерахунку ) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України.
У формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 передбачено графу - інші виплати. Як випливає із положень постанови правління Пенсійного фонду України від 03 вересня 2013 року № 15-1 в розмір інших виплат включаються - зокрема, грошова винагорода за стаж роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та додається у формі довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а4753/09/2670", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 лютого2011 року за № 210/18948.
Рішення Верховного суду України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить витлумачену Верховним Судом норму права, а також для всіх судів України.
Тому, зважаючи на те, що Верховний Суд України в Постанові від 28.05.2013 р. дійшов висновку щодо неправомірних дій Пенсійного Фонду, який відмовився включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за стаж та суми індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
Отже, відповідно до вищенаведених нормативно-правових актів матеріальна допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; грошова винагорода за стаж роботи; індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, і як наслідок підлягає включенню до складу заробітної плати для призначення пенсії.
Згідно з ч. 1 статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача, викладені в позовній заяві, є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають до задоволення, шляхом визнання протиправними дії ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, зобов'язання Тернопільське об'єднане управління пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 24.05.2016 року в розмірі 90% сум заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, що зазначені в графі «Інші виплати» довідки «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої 23 травня 2016 року ОСОБА_2 обєднаною державною податковою інспекцією.
Враховуючи те, що перерахунок пенсії проводиться з моменту звернення позивача із відповідною заявою про здійснення перерахунку, а тому позовні вимоги підлягають до часткового задоволення шляхом зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 24.05.2016 року (дата звернення позивача із заявою про здійснення перерахунку пенсії).
Крім того, відповідно до ст. 94 КАС України, із державного бюджету в користь ОСОБА_1 слід стягнути 551,20 грн. судового збору.
Керуючись ч.2 ст.11, ст.ст. 17,50, 72, 86, 99, 100, 158, 160, 162, 163, 186, 244-2 ч.1 Кодексу адміністративного судочинства України, ч.1 ст. 37, ст.37-1 ст.33 Закону України «Про державну службу», ст.2 Закону України «Про оплату праці», Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865; ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, що зазначені в графі «Інші виплати» довідки «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої 23 травня 2016 року ОСОБА_2 обєднаною державною податковою інспекцією.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 24.0.2016 року з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, що зазначені в графі «Інші виплати» довідки «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої 23 травня 2016 року ОСОБА_2 обєднаною державною податковою інспекцією.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 551.20 грн. - відшкодувати ОСОБА_1 (47710, с. Гаї-Гречинські, вул. С. Крушельницької, 9 Тернопільського району Тернопільської області) за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 обєднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області (м.Тернопіль, вул.Руська, 17, код ЄДРПОУ 40377598).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Постанову суду першої інстанції може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд з дня проголошення постанови. Якщо постанову було ухвалено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, а також у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Дзюбич В.Л.