Ухвала суду № 61422158, 19.09.2016, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
19.09.2016
Номер справи
234/14153/16-к
Номер документу
61422158
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/14153/16-к

Провадження № 1-кс/234/4582/16

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2016 року Краматорський міський суд Донецької області у складі:

слідчого судді - Лутай А.М.

при секретарі - Пагуліч Д.Г.

за участю слідчого-Савків А.М.

розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого в ОВС третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодшого радника юстиції Савків А.М. про призначення позапланової виїзної ревізії по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за №42015050000000712 від 16.12.2015 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.191 ч.4, 5 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

16 вересня 2016 року слідчий в ОВС третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодший радник юстиції Савків А.М. звернувся до суду з клопотанням, в якому просить надати дозвіл на проведення працівниками органів Державної фінансової інспекції у Донецькій області позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Краснолиманське лісове господарство» (ЄДРПОУ 00991717), розташованого за адресою: Донецька область, Лиман, вул. Чапаєва, буд. 1 «А».

Клопотання мотивує тим, що третім слідчим відділом слідчого управління прокуратури Донецької області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42015050000000712 від 16.12.2015 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.

Під час здійснення досудового розслідування встановлено, що посадові особи керівного складу Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства і підконтрольних йому ДП «Краснолиманське лісове господарство» та ДП «Слов'янське лісове господарство», зловживаючи службовим становищем, з корисливих мотивів, вступивши у змову із представниками недержавних комерційних організацій, залучених вказаними лісогосподарськими підприємствами за прямими договорами до виконання робіт з проведення вибіркових санітарних рубок лісових ресурсів, отримували прибуток за рахунок незаконної порубки та реалізації лісу.

Так, з метою незаконного збагачення вказані вище особи здійснювали заниження вартості деревини за рахунок підміни у відповідних документах сорту цієї деревини, а також зменшення вартості деревини за рахунок зміни діаметру та довжини одиниці сировини.

Таким чином, в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні у сторони обвинувачення є обґрунтовані підстави вважати, що представники керівного складу Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства і підконтрольних йому ДП «Краснолиманське лісове господарство» та ДП «Слов'янське лісове господарство», з метою незаконного збагачення, причетні до привласнення та розтрати майна, яке належить державі.

Крім того, вказані вище факти свідчать про можливі умисні порушення при здійсненні фінансово-господарської діяльності з боку керівництва ДП «Краснолиманське лісове господарство», що може мати наслідком розтрату бюджетних коштів.

Основними завданнями Держфінінспекції України є реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю, а також внесення пропозицій щодо її формування.

Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань:

1) здійснює державний фінансовий контроль за:

- використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів;

- дотриманням законодавства про державні закупівлі;

- діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи;

Територіальні органи Держфінінспекції України виконують покладені на Держфінінспекцію України завдання та функції в межах своїх повноважень на відповідній території.

Відповідно до п. 29 Постанови КМУ від 20.04.2006 року № 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами», позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування.

Згідно положень ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з наведеного переліку обставин, до якого входить:

- надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю;

Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.

Орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Слідчий зазначає, що в ході досудового розслідування встановлено, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження та потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи державної установи - Державного підприємства «Краснолиманське лісове господарство».

Таким чином, під час розслідування кримінального провадження виникла необхідність у призначенні та проведенні співробітниками Державної фінансової інспекції в Донецькій області позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Краснолиманське лісове господарство» (ЄДРПОУ 00991717), розташованого за адресою: Донецька область, Лиман, вул. Чапаєва, буд. 1 «А» за період часу з 01.01.2016 по теперішній час строком 15 робочих днів.

Інформація, яка може бути здобута внаслідок проведення ревізії у сукупності з іншими документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; дана інформація може бути використана у якості доказів, а іншими способами встановити достовірні дані не можливо.

Виходячи з викладеного, з метою всебічного, повного, і неупередженого дослідження та встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, виникла необхідність в проведенні виїзної позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Краснолиманське лісове господарство» (ЄДРПОУ 00991717) за період з 01.01.2016 по теперішній час з наступних питань:

- дотримання законодавства про державні закупівлі;

- встановити повний перелік лісоотримувачів у 2016 році;

- встановити місця та документальне підтвердження відвантаження лісової продукції у 2016 році;

- встановити відповідність фактичної діяльності підприємства видам діяльності, передбаченим Статутом, законодавством та отриманим дозвільним документам;

- встановити законність здійснення та достовірність відображення в обліку витрат, в тому числі видатків на капітальне будівництво (реконструкцію, ремонт) та оплату праці працівників;

- встановити законність збереження стану державного майна, використання оборотних та необоротних активів. В тому числі із залученням відповідних спеціалістів провести інвентаризацію з контрольними обмірами деревини на складах, лісосіках та обстеження ділянок лісу на предмет виявлення самовільних рубок;

- встановити дотримання норм фактичного виходу лісодеревини під час розробки лісосік та повноти відображення її в обліку. В тому числі із залученням відповідних спеціалістів провести відповідні контрольні заміри;

- встановити достовірність фактичного кількісного та вартісного відображення в обліку обсягу вирубленої та реалізованої деревини;

- встановити дотримання правил рубок, принципів раціонального використання лісових ресурсів, відтворення високопродуктивних насаджень (із залученням відповідних спеціалістів);

- встановити законність дотримання земельного законодавства (із залученням відповідного спеціаліста, в тому числі і законність надання земель у оренду, відчуження такої землі, отримання прибутку за оренду);

- встановити дотримання законодавства під час отримання та використання бюджетних коштів, складання документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету, забезпечення цільового використання бюджетних коштів.

В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання та просив його задовольнити.

Слідчий суддя заслухавши пояснення слідчого, розглянувши матеріали додані до клопотання, дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК України, слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом. Такий порядок встановлений в Законі України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-XII.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:

1) підконтрольною установою подано у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державного фінансового контролю під час проведення планової чи позапланової виїзної ревізії, в якій міститься вимога про повне або часткове скасування результатів відповідної ревізії;

2) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з підконтрольною установою, якщо підконтрольна установа не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державного фінансового контролю протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

3) проводиться реорганізація (ліквідація) підконтрольної установи;

4) у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю;

5) у разі, коли вищестоящий орган державного фінансового контролю в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державного фінансового контролю, та виявив їх невідповідність вимогам законів. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державного фінансового контролю лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або у випадку повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.

Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.

Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

Обмеження у підставах проведення ревізій, визначені цим Законом, не поширюються на ревізії, що проводяться на звернення підконтрольної установи, або ревізії, що проводяться після повідомлення посадовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, про підозру у вчиненні ними кримінального правопорушення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Слідчим доведено, що встановлення вказаних обставин є необхідним для прийняття законного рішення та встановлення істини у провадженні (що є єдиною та достатньою підставою для призначення ревізії у кримінальному провадженні), та можливо тільки із залученням відповідних спеціалістів Державної фінансової інспекції в Донецькій області у межах проведення позапланової виїзної фінансово-господарської ревізії. Інформація, яка може бути здобута внаслідок проведення ревізії у сукупності з іншими документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні, та може бути використана у якості доказів, тому клопотання підлягає задовленню.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 40 КПК України, п. 5 ч.5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2940-XII, із змінами та доповненнями від 16.10.2012р. №5463-У1, «Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією України», затвердженим Постановою КМУ № 550 від 20.04.2006 року,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого в ОВС третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодшого радника юстиції Савків А.М. про призначення позапланової виїзної ревізії по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за №42015050000000712 від 16.12.2015 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.191 ч.4, 5 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл на проведення працівниками органів Державної фінансової інспекції у Донецькій області позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Краснолиманське лісове господарство» (ЄДРПОУ 00991717), розташованого за адресою: Донецька область, Лиман, вул. Чапаєва, буд. 1 «А» за період часу з 01.01.2016 року по теперішній час строком 15 робочих днів.

На вирішення позапланової ревізії поставити наступні питання:

- дотримання законодавства про державні закупівлі;

- встановити повний перелік лісоотримувачів у 2016 році;

- встановити місця та документальне підтвердження відвантаження лісової продукції у 2016 році;

- встановити відповідність фактичної діяльності підприємства видам діяльності, передбаченим Статутом, законодавством та отриманим дозвільним документам;

- встановити законність здійснення та достовірність відображення в обліку витрат, в тому числі видатків на капітальне будівництво (реконструкцію, ремонт) та оплату праці працівників;

- встановити законність збереження стану державного майна, використання оборотних та необоротних активів. В тому числі із залученням відповідних спеціалістів провести інвентаризацію з контрольними обмірами деревини на складах, лісосіках та обстеження ділянок лісу на предмет виявлення самовільних рубок;

- встановити дотримання норм фактичного виходу лісодеревини під час розробки лісосік та повноти відображення її в обліку. В тому числі із залученням відповідних спеціалістів провести відповідні контрольні заміри;

- встановити достовірність фактичного кількісного та вартісного відображення в обліку обсягу вирубленої та реалізованої деревини;

- встановити дотримання правил рубок, принципів раціонального використання лісових ресурсів, відтворення високопродуктивних насаджень (із залученням відповідних спеціалістів);

- встановити законність дотримання земельного законодавства (із залученням відповідного спеціаліста, в тому числі і законність надання земель у оренду, відчуження такої землі, отримання прибутку за оренду);

- встановити дотримання законодавства під час отримання та використання бюджетних коштів, складання документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету, забезпечення цільового використання бюджетних коштів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя А.М.Лутай