П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 676/1089/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк В.В.
Суддя-доповідач: Граб Л.С.
14 вересня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Гонтарука В. М. Білої Л.М.
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
прокурора: Колосовича М.С.,
представника відповідача: Лебедюка М.В.,
представника відповідача: Малищука І.М.,
представника відповідача: Когута В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги військової частини А3290, військової частини А2641, Хмельницького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 28 квітня 2016 року у справі за адміністративним позовом заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах ОСОБА_5 до військової частини А3290, військової частини А2641, Хмельницького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
В лютому 2016 року заступник військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до військової частини А3290, військової частини А2641, Хмельницького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив: визнати протиправними дії військової частини А3290 щодо не включення в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 15 грудня 2015 року №693, виданої майору ОСОБА_5, щомісячної грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» та зобов'язати військову частину А3290 надати довідку про розміри виплат йому протягом останніх 24 місяців служби щомісячної грошової винагороди, з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; визнати протиправними дії військової частини А2641 щодо не включення в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 28 липня 2015 року №1253, виданої майору ОСОБА_5, щомісячної грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» та зобов'язати військову частину А2461 надати довідку про розміри виплат йому протягом останніх 24 місяців служби щомісячної грошової винагороди, з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; визнати протиправними дії Хмельницького обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання документів на ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які не передбачили в складі грошового забезпечення щомісячної грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_5 пенсії по інвалідності, починаючи з 25 липня 2015 року, на підставі довідок про розміри отриманої додаткової щомісячної грошової винагороди, з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 28 квітня 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідачі подали апеляційні скарги, в якій просять постанову суду скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок - невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованої постанови.
В судовому засіданні представники відповідачів підтримали доводи своїх апеляційних скарг та просили їх задовольнити.
В судовому засіданні прокурор заперечив стосовно задоволення апеляційних скарг та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Позивач та представник Хмельницького обласного військового комісаріату, будучи належним чином повідомленими про час, дату та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційні скарги військової частини А3290 та військової частини А2641 слід залишити без задоволення, а апеляційні скарги Хмельницького обласного військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області - задовольнити частково, а постанову суду скасувати частково , виходячи з наступного.
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_5 у період з 2006 по 2015 роки проходив військову службу в Збройних Силах України.
У подальшому, наказом першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України (по особовому складу) від 11 червня 2015 року № 204 позивача звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров'я) частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до довідки МСЕК серії АВ № 0571969 останнього визнано інвалідом війни ІІІ групи терміном до 1 жовтня 2018 року.
Зі змісту повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії від 14 грудня 2015 року № 5544, слідує, що ОСОБА_5 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 25 липня 2015 року призначено пенсію по інвалідності. При обчисленні пенсії враховано такі види грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці.
Разом з тим, до розміру основної пенсії включено такі надбавки: надбавка учасника бойових дій, надбавка на утримання непрацездатних членів сім'ї та нарахована пенсія, з врахуванням надбавок, становить 3727,92 грн.
Зазначені обставини стали підставою звернення заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах ОСОБА_5 з даним позовом до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачами допущено порушення вимог ст.ст. 5, 21, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», з чим частково не погоджується і суд апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, при обчисленні розміру пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області керувалося довідками про додаткові види грошового забезпечення, яке ОСОБА_5 отримував за останні 24 місяці проходження військової служби перед звільненням, що надавались військовою частиною А3290 - за період з липня по вересень 2013 року включно та військовою частиною А2641- за період з жовтня 2013 року по червень 2015 року включно.
Так, згідно з довідками військової частини А3290 від 15 грудня 2015 року № 693 та військової частини А2641 від 28 липня 2015 року № 1253 для визначення розміру пенсії вказаними військовими частинами зазначались наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавка за кваліфікацію та премія в розмірі 90 відсотків.
За приписами частини 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що до грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Статтею 5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ встановлено, що для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Так, пунктом «а» ст. 21 Закону № 2262-ХІІ розмір пенсії інвалідам війни ІІІ групи становить 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Нормами ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» передбачено, що особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Пунктом 7 постанови встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
В той же час, на підставі п.п. 1.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» військовослужбовцям Збройних Сил встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду в наступних розмірах: з 1 квітня 2013 року - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 вересня 2013 року - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 року - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення ; з 1 квітня 2014 року - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 липня 2014 року - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Як слідує із матеріалів справи, а саме - згідно грошового атестата, виданого військовою частиною А2641 та наказу командира військової частини А2641 від 24 липня 2015 року № 154, на час звільнення з військової служби розмір грошового забезпечення майора ОСОБА_5 включав щомісячну грошову винагороду, яка становила 60 відсотків місячного грошового забезпечення.
Тому, колегія суддів вважає, що при обчисленні пенсії необхідно враховувати всі види грошового забезпечення військовослужбовця, у тому числі й щомісячну додаткову винагороду.
Аналогічна правова позиція узгоджується з висновком Верховним Судом України у постанові від 20 жовтня 2015 року справа № 559/3342/14-а.
При цьому, рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 року по справі № 1-9/2015 року, встановлено, шо виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в частині визнання дій військової частини А3290 та військової частини А2641 щодо не включення в довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії щомісячної грошової винагороди протиправними, оскільки складові довідок використовуються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при обчисленні розміру призначуваної пенсії, а тому позивач вправі отримати дані щодо отриманих виплат та зобов'язання надати таку довідку.
Однак, щодо позовної вимоги щодо визнання протиправними дій Хмельницького обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання документів на ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які не передбачили в складі грошового забезпечення щомісячної грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 9 пункту 10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 року № 389, пункту 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України 31 грудня 2014 року № 937, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2015 року за № 73/26518, на обласні військові комісаріати покладається оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби і членам їх сімей, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов невірного висновку щодо визнання протиправними дій Хмельницького обласного військового комісаріату при оформленні та поданні документів на ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які не передбачили в складі грошового забезпечення щомісячної грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», оскільки військовий комісаріат зобов'язаний лише відповідно до наданих військовими частинами А3290 та А2641 довідок, оформити та надати пакет документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Крім того, відносно позовної вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_5 пенсії по інвалідності, починаючи з 25 липня 2015 року, на підставі довідок про розміри отриманої додаткової щомісячної грошової винагороди, з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» з урахуванням раніше виплачених сум, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до постанови Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсія призначається на підставі заяви про призначення пенсії особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, яка подається цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Державної податкової служби України.
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в АРК, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Таким чинном, колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про задоволення позовної вимоги в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_5 пенсії, а позивач обрав невірний спосіб захисту своїх прав, оскільки органи Пенсійного фонду України самостійно не визначають розміри грошового забезпечення, а лише призначають та перераховують пенсії пенсіонерам на підставі документів, наданих відповідними структурними підрозділами відомств.
Крім того, колегія суддів зазначає, що задовольнивши позов в цій частині суд першої інстанції прийняв рішення на майбутнє, зважаючи на те, що спірні довідки ще не подані до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Аналогічна правова позиція викладена в рішеннях Верховного Суду України від 30.06.2015 року у справі за №335/7227/14-а, від 03.03.2015 року у справі за № 21-32а15 та від 04.11.2014 року за № 21-473а14.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не в повній мірі належно дав оцінку усім вказаним обставинам справи та зібраним по справі доказам, помилково застосував норми матеріального права, у зв'язку із чим, ухвалив рішення, яке підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дій Хмельницького обласного військового комісаріату відносно оформлення та подання документів на ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які не передбачили в складі грошового забезпечення щомісячної грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_5 пенсії по інвалідності, починаючи з 25 липня 2015 року, на підставі довідок про розміри отриманої додаткової щомісячної грошової винагороди, з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційні скарги військової частини А3290, військової частини А2641 залишити без задоволення.
Апеляційні скарги Хмельницького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.
Постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 28 квітня 2016 року у справі за адміністративним позовом заступника військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах ОСОБА_5 до військової частини А3290, військової частини А2641, Хмельницького обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дій Хмельницького обласного військового комісаріату відносно оформлення та подання документів на ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які не передбачили в складі грошового забезпечення щомісячної грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_5 пенсії по інвалідності, починаючи з 25 липня 2015 року, на підставі довідок про розміри отриманої додаткової щомісячної грошової винагороди, з якої сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» з урахуванням раніше виплачених сум.
В цій частині прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 19 вересня 2016 року.
Головуючий Граб Л.С. Судді Гонтарук В. М. Біла Л.М.