Ухвала суду № 61415856, 15.09.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2016
Номер справи
826/22959/15
Номер документу
61415856
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/22959/15 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Літвіної Н.М.

суддів Коротких А.Ю. Чаку Є.В.

при секретарі Рафальської І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю «Головземпроект», ОСОБА_3 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду з позовом до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), треті особи: ТОВ «Головземпроект» та ОСОБА_3, про визнання незаконною (неправомірною) бездіяльності відповідача у частині не завершення дій по занесенню кадастрового номеру 82:075:055 до бази даних, а також зобов'язання відповідача занести виділений відповідачем кадастровий номер 82:075:055 до бази даних.

Під час розгляду справи судом першої інстанції позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої ОСОБА_2 просить:

- визнати незаконною (неправомірною) бездіяльність відповідача у частині не завершення дій по занесенню кадастрового номеру НОМЕР_3 земельній ділянці за адресою: 01010, м. Київ, вул. Лаврська, 6 літера Б (далі - земельна ділянка), до бази даних;

- зобов'язати відповідача здійснити в установленому законом порядку заходи для державної реєстрації земельної ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва в Державному земельному кадастрі і занести виділений кадастровий номер НОМЕР_3 в базу даних, відзначивши в реєстрі земельних ділянок чергового кадастрового плану наступну інформацію: код ділянки - НОМЕР_3; землекористувач - ОСОБА_2, НОМЕР_1, виданий Ворошиловським РВ у м. Донецьку ГУ ДМС України в Донецькій області 06 березня 2013 року; ідентифікаційний код - НОМЕР_2; адреса ділянки - 01010, АДРЕСА_1; вид права - постійне користування.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 липня 2016 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач - ОСОБА_2 звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 27 січня 2015 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача із заявою вх. №067/М-289, в якій просила розробити технічну документацію щодо встановлення зовнішніх меж земельної ділянки, на якій розташована нежитлова споруда.

За результатами розгляду вказаної вище заяви відповідач листом від 05 лютого 2015 року №057026-057/М-289-1994 повідомив позивача про те, що для вирішення порушеного в заяві питання їй необхідно звернутись до землевпорядної організації та замовити проведення зазначених робіт.

З пояснень позивача вбачається, що така згода була надана, 29 січня 2015 року укладено договір з ТОВ «Головземпроект», розроблено технічне завдання, в березні 2015 року роботи виконані, розроблено технічну документацію, виділено земельній ділянці кадастровий номер НОМЕР_3.

Позивач також стверджувала, що ТОВ «Головземпроект» виконало на протязі травня умови надання документації відповідачу, проте кадастровий номер в базу не занесено.

За результатами розгляду клопотання позивача щодо реєстрації кадастрового номеру земельної ділянки листом від 04 грудня 2015 року №057026-057/КО-3399-17397 повідомив, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру, зокрема присвоєння кадастрового номеру, не відноситься до повноважень Департаменту земресурсів.

Вважаючи таку відповідь протиправною, а бездіяльність відповідача - незаконною, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з п.п. 1.1 п. 1, пп. 2.3 п. 2 Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 року №182/342, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством забезпечує виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері земельних відносин, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації), безпосередньо підпорядковується Київському міському голові, а з питань управління землями державної власності, розпорядження якими здійснює виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) - виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації).

Департамент у межах своєї компетенції здійснює управління землями комунальної власності територіальної громади міста Києва, землями державної власності в межах міста Києва, розпорядником яких є виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (далі - землі державної власності в межах міста Києва), забезпечує проведення в місті земельної реформи, раціональне використання та охорону цих земель на території міста.

Основними завданнями Департаменту є ведення міського земельного кадастру відповідно до законодавства, моніторингу земель, здійснення землеустрою.

Відповідно до рішення Київської міської ради від 18 квітня 2013 року №194/9251 «Про ведення міського земельного кадастру», міський земельний кадастр - електронна (автоматизована) геоінформаційна система і база даних, що забезпечує збирання, оброблення, аналіз, моделювання, постачання геопросторових даних і відображає черговий стан використання та охорони земель комунальної власності територіальної громади та інших земель міста Києва (далі - міський земельний кадастр).

Згідно з ст. 10 Закону України «Про Державний земельний кадастр», об'єктами Державного земельного кадастру є: землі в межах державного кордону України; землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць; обмеження у використанні земель; земельна ділянка.

Частиною 2 ст. 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в ч. 2 ст. 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Ведення Державного земельного кадастру в місті Києві здійснюється виключно територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України, а реєстрація прав на земельні ділянки здійснюється державними реєстраторами прав, які визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державний кадастровий реєстратор, зокрема, присвоює кадастрові номери земельним ділянкам та здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні.

Отже, повноваження щодо присвоєння кадастрових номерів відноситься до виключної компетенції територіальних органів Держгеокадастру.

Частина 2 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачає, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).

З огляду на зазначені вище обставини та зміст позовних вимог, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що державна реєстрація земельних ділянок, тобто внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера, здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Вказані обставини спростовують твердження апелянта щодо наявності повноважень здійснювати зазначені дії відповідачем.

Колегією суддів не приймаються до уваги доводи апелянта стосовно того, що Департаментом земельних ресурсів надано відповідь на лист ОСОБА_2 щодо виготовлення технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування на вул. Лаврській, 6, літ. «Б», у якій зазначено про необхідність звернутись до землевпорядної організації, з огляду на наступне.

Статтею 25 Закону України «Про землеустрій» визначено перелік видів документації із землеустрою. Частина 3 вказаної статті передбачає, що види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом.

Проте, технічний звіт щодо встановлення зовнішніх меж земельної ділянки не відноситься до видів документації з землеустрою, а отже інформація про таку документацію не підлягає внесенню до міського земельного кадастру.

В межах спірних правовідносин, позивачем не було надано належних і допустимих, в розумінні ст. 70 доказів для підтвердження неправомірної бездіяльності відповідача.

Разом з тим, відповідачем виконано передбачений ч. 2 ст. 71 КАС України обов'язок щодо доведення правомірності своїх дій.

З огляду на вищезазначені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстав для висновків про порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 липня 2016 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Коротких А.Ю.

Чаку Є.В.

Повний текст ухвали виготовлено 20 вересня 2016 року.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Коротких А. Ю.

Чаку Є.В.