ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
19 вересня 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/1237/16
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ясиновського І.Г.,
за участю: секретаря судового засідання Петренко О.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Лубнифарм" до Управління Держгеокадастру у Лубенському районі Полтавської області про визнання протиправними дій, скасування витягу,
В С Т А Н О В И В:
05 серпня 2016 року Публічне акціонерне товариство "Лубнифарм" звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держгеокадастру у Лубенському районі Полтавської області, з урахуванням заяви про зміну та доповнення позовних вимог, про
визнання протиправними дій щодо здійснення та визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 65 684 кв. м., кадастровий номер 5310700000:02:038:0012, що знаходиться за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Петровського (вул. Барвінкова), 16, згідно з витягом № 102/6-16 від 04 лютого 2016 року;
визнання протиправним та скасування витягу № 102/6-16 від 04 лютого 2016 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки 5310700000:02:038:0012 наступних локальних коефіцієнтів на місцеположення земельної ділянки площею 65 684 кв. м., кадастровий номер 5310700000:02:038:0012, що знаходиться за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Петровського (вул. Барвінкова), 16.
Відповідач надав до суду клопотання від 15.09.2016 про заміну первісного відповідача, а саме: Управління Держгеокадастру у Лубенському районі Полтавської області, на належного відповідача, а саме: ТОВ "Агроземінформ", у звязку з тим, що позов подано до користувача інформації, а суб'єктом оціночної діяльності за договором та виконавцем нормативної грошової оцінки земель міста Лубни на паперових та електронних носіях було ТОВ "Агроземінформ". Також, відповідачем заявлено клопотання про заміну первинного відповідача, а саме: Управління Держгеокадастру у Лубенському районі Полтавської області, на належного відповідача, а саме: ОСОБА_4 міську раду, у зв'язку з тим, що позов подано до користувача інформації, яким є Управління Держгеокадастру у Лубенському районі Полтавської області, а фактичним замовником технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Лубни було Управління з питань комунального майна та земельних відносин виконавчого комітету ОСОБА_4 міської ради Лубенського району Полтавської області.
Представники відповідача підтримали заявлене клопотання.
Представник позивача при вирішенні вказаного клопотання покладався на розсуд суду.
Суд, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення клопотання відповідача щодо заміни неналежного відповідача на належного, заслухавши думку представників сторін, приходить до наступних висновків.
Згідно з частиною 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Відповідно до частини 3 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Належним є відповідач, який дійсно є суб'єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення.
Як вбачається з позовної заяви позивач оскаржує дії Управління Держгеокадастру у Лубенському районі Полтавської області щодо здійснення та визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 65 684 кв. м., кадастровий номер 5310700000:02:038:0012, що знаходиться за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Петровського (вул. Барвінкова), 16, згідно з витягом № 102/6-16 від 04 лютого 2016 року, а також просить визнати протиправним та скасувати витяг № 102/6-16 від 04 лютого 2016 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки 5310700000:02:038:0012 наступних локальних коефіцієнтів на місцеположення земельної ділянки площею 65 684 кв. м., кадастровий номер 5310700000:02:038:0012, що знаходиться за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Петровського (вул. Барвінкова), 16.
Відповідач в поданих клопотаннях зазначив, що позивачем не вірно подано позов до відповідача, який є користувачем інформації, в той час як виконавцем та замовником технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Лубни є інші особи.
В той же час, згідно частини 1 статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до частини 1 статті 193 Земельного кодексу України державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою (стаття 194 Земельного кодексу України).
Ведення Державного земельного кадастру здійснюється відповідно до закону (стаття 204 Земельного кодексу України).
Так, Законом України "Про Державний земельний кадастр" встановлені правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру.
Згідно частини 5 статті 5 Закону України "Про Державний земельний кадастр" внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону.
Ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина 1 статті 6 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать, серед іншого, ведення та адміністрування Державного земельного кадастру; здійснення підготовки земельно-кадастрової документації; внесення до Державного земельного кадастру та надання відомостей про землі, розташовані у межах державного кордону України, територій Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, сіл, селищ, міст; ведення поземельних книг та надання витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки; організація здійснення на відповідній території робіт із землеустрою та оцінки земель, що проводяться з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру (частина 2 статті 7 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
Згідно пункту 4 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. N 1051, ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр.
Пунктом 5 Порядку ведення Державного земельного кадастру визначено, що до складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком.
Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у внесенні або наданні відомостей.
До Державного земельного кадастру включаються, серед іншого, такі відомості про земельні ділянки: нормативна грошова оцінка, інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку (стаття 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
З викладеного вбачається, що ведення Державного земельного кадастру, в тому числі, внесення до нього відомостей про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є виключним повноваженням Держгеокадастру та його територіальних органів.
В даному випадку позивач, користуючись наданим йому чинним законодавством правом, звернувся до суду з вимогами саме щодо протиправності дій територіального органу Держгеокадастру Управління Держгеокадастру у Лубенському районі Полтавської області.
Стосовно залучення у якості належного відповідача ТОВ "Агроземінформ" суд зазначає, що представник відповідача зазначив, що вказана особа є суб'єктом оціночної діяльності за договором та виконавцем нормативної грошової оцінки земель міста Лубни. В той же час, як вбачається з частини 2 статті 7 Закону України "Про Державний земельний кадастр" організація здійснення на відповідній території робіт із землеустрою та оцінки земель, що проводяться з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру є повноваженнями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Також, доводи відповідача щодо необхідності його заміни на належного відповідача ОСОБА_4 міську раду у зв'язку з тим, що остання є фактичним замовником технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Лубни, є необґрунтованими, оскільки відомості про нормативну грошову оцінку земель, у відповідності до частини 1 статті 6 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та пункту 5 Порядку ведення Державного земельного кадастру, вносяться до Державного земельного кадастру не замовником технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, а Держгеокадастром та його територіальними органами. Відповідачем не надано суду жодних доказів на підтвердження повноважень ТОВ "Агроземінформ" та ОСОБА_4 міської ради на внесення до Державного земельного кадастру відомостей про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до пункту 9 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача. У справі, що розглядається позовні вимоги зверненні до Управління Держгеокадастру у Лубенському районі Полтавської області, а саме: визнати протиправними дії щодо здійснення та визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 65 684 кв. м., кадастровий номер 5310700000:02:038:0012, що знаходиться за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Петровського (вул. Барвінкова), 16, згідно з витягом № 102/6-16 від 04 лютого 2016 року; визнати протиправним та скасувати витяг № 102/6-16 від 04 лютого 2016 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки 5310700000:02:038:0012 наступних локальних коефіцієнтів на місцеположення земельної ділянки площею 65 684 кв. м., кадастровий номер 5310700000:02:038:0012, що знаходиться за адресою: Полтавська область, м. Лубни, вул. Петровського (вул. Барвінкова), 16..
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність відмови у заявленому клопотанні.
В той же час, відповідно до частини 2 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з ініціативи суду.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про можливість залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_4 міську раду, оскільки рішення по справі може вплинути на права та обов'язки даної особи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 52, 53, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання відповідача про заміну первісного відповідача на належного у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Лубнифарм" до Управління Держгеокадастру у Лубенському районі Полтавської області про визнання протиправними дій, скасування витягу відмовити.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_4 міську раду та направити їй копію позовної заяви.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту постановлення.
Повний текст ухвали виготовлено 19 вересня 2016 року.
СуддяІ.Г. Ясиновський