Постанова № 61412051, 16.09.2016, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
16.09.2016
Номер справи
465/3837/16-а
Номер документу
61412051
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

465/3837/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

16 вересня 2016 року Франківський районний суд м. Львова в складі:

головуючого - судді -Кузь В.Я.

при секретарі - Янковській С. Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Львові, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання протиправними дій, щодо відмови у задоволенні заяви про перерахунок пенсії та зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити йому, позивачу, перерахунок та виплату пенсії починаючи з 15 грудня 2015 року на підставі довідки військової прокуратури Західного регіону України від 15.06.2016 року № 18/2-106 вих.16 та Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року, тобто 90% від розміру грошового забезпечення визначеного у довідці, без обмежень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова та просить визнати протиправними дії, щодо відмови у задоволенні заяви про перерахунок пенсії та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити йому, позивачу, перерахунок та виплату пенсії з 15 грудня 2015 року на підставі довідки військової прокуратури Західного регіону України від 15.06.2016 року № 18/2-106 вих.16 та Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року, тобто 90% від розміру грошового забезпечення визначеного у довідці, без обмежень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з жовтня 2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова, як отримувач пенсії за вислугу років на підставі ст.50-І Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного грошового забезпечення без обмеження розміру.

17 червня 2016 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії та довідки військової прокуратури Західного регіону України від 15.06.2016 року№ 18/2-106вих.16.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова від 22.06.2016 року за № 9754/03-20, йому було відмовлено у перерахунку пенсії за вислугою років на підставі виданої прокуратурою довідки від 15.06.2016р. № 18/2-106 вих.16, у зв»язку з тим, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії, так як на даний час проведення перерахунків Кабінетом Міністрів України не передбачено, а відповідно до п.5 Прикінцевих Положень Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх видів пенсій, у тому числі і спеціальних, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України " Про прокуратуру". Вважає, що внаслідок дій відповідача порушені його права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, оскільки відповідач був зобов'язаний провести перерахунок пенсії на підставі його заяви та довідки військової прокуратури Західного регіону України.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав, дав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю, визнати неправомірним рішення управління

Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова від 22.06.2016 року за №9754/03-20 та зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити перерахунок пенсії згідно з довідкою військової прокуратури Західного регіону України від 15.06.2016р. № 18/2-106 вих.16 виходячи із розрахунку 90 відсотків від грошового забезпечення визначеного у довідці, починаючи з 15 грудня 2015 року без обмежень.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позивачем вимог заперечив повністю. Пояснив, що позивач з 15.10.2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до чинного на дату звернення за призначенням пенсії Закону України «Про прокуратуру».

З 01.06.2015 року відповідно до п.5 Прикінцевих Положень Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх видів пенсій, у тому числі і спеціальних, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України " Про прокуратуру".В задоволенні позову просить відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності посадових осіб, суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що з 15 жовтня 2007 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Франківському районі м.Львова, як отримувач пенсії, що призначена за вислугу років, відповідно до чинного на дату звернення за призначенням пенсії, Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячного грошового забезпечення. Розмір пенсії за вислугу років становить 4965,51 грн.

Згідно із довідкою військової прокуратури Західного регіону України від 15.06.2016р. № 18/2-106вих.16, що складена та видана відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015р. № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505» за нормами, чинними на 15 грудня 2015 року, розмір посадового окладу за посадою (на день звільнення із служби) старший помічник військового прокурора Львівського гарнізону Західного регіону України становить: 1 638,00 грн. Вказаний розмір посадового окладу зберігся й станом на 15 червня 2016 року.

17.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та довідки військової прокуратури Західного регіону України від 15.06.2016р. № 18/2-106 вих.16, що є підставою для перерахунку пенсії.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова від 22.06.2016 року за № 9754/03-20, ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, як зазначено у відмові, із - за відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії. відповідач зазначає, що на даний час проведення перерахунків Кабінетом Міністрів України не передбачено, а відповідно до п.5 Прикінцевих Положень Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року, у разі неприйняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх видів пенсій, у тому числі і спеціальних, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України " Про прокуратуру".

Проте, суд відхиляє такі пояснення представника відповідача, як і мотиви викладені у письмових запереченнях, оскільки такі є вільним тлумаченням законодавства збоку відповідача, а крім того, положення законодавства та нормативноправових актів на які покликається сторна відповідача, не можуть стосуватися позивача в силу неповоротності норм закону в часі.

Так, відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» N 1790-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім цього, відповідно до частини 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру" N 1790-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» N 1790-XII вносились певні зміни.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (зурахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії заособливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» N 1790-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії, у випадку позивача це 90 відстоків.

Зазначена правова позиція щодо застосування ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» N 1790-XII в часі, повністю обґрунтовується наступними правовими нормами та нормативними актами.

Так, відповідно до частини 1 ст.58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно зі ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою, працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015р. № 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505» за нормами, чинними на 15 грудня 2015 року, розмір посадового окладу за посадою (на день звільнення із служби) старший помічник військового прокурора Львівського гарнізону Західного регіону України становить: 1 638,00 грн. Як зазначено у постанові, додаток № 7 набирає чинності з 15 грудня 2015 року.

Отже право на перерахунок пенсії на підставі довідки виданої військовою прокуратурою Західного регіону України від 15.06.2016р. № 18/2-106 вих.16, у позивача виникло з 15 грудня 2015 року. Також загальне право на перерахунок пенсії у позивача виникло значно раніше, а саме з 14 червня 2012 року (постанова КМУ № 505), коли ще не були внесені зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» на які посилається у своїй відповіді управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова.

Таким чином, всі зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії, тощо, не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяви позивача від 17.06.2016 року, документів пенсійної справи, довідки військової прокуратури Західного регіону України від 15.06.2016р. № 18/2-106 вих.16, а тому рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправним.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі наведеного , керуючись ст.ст. 3, 8, 19, 21,22, 43, 46, 55, 64, п.п. 1, 6, ч. 1 ст. 124 Конституції України ; ст. 6, 14 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод»; ст.ст. 2, 5 - 9, 11, ч. 2 ст. 71, 159, 160 ч. 3, 161 КАС України, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволити.

Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова від 22 червня 2016 року за № 9754/03-20 про відмову здійснити перерахунок пенсії.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії, починаючи з 15 грудня 2015 року ОСОБА_1 (ідентифікаційний код № НОМЕР_1) відповідно до довідки військової прокуратури Західного регіону України від 15.06.2016р. № 18/2-106 вих.16, виходячи із розрахунку 90 відсотків від грошового забезпечення, визначеного у довідці, без обмежень.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань за зобовязанням управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова (Код ЄДРПОУ 208474402) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код № НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 551 (п"ятсот п"ятдесят одну ) грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення.

Суддя В. Кузь