Постанова № 61401656, 20.09.2016, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
20.09.2016
Номер справи
343/1615/16-а
Номер документу
61401656
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 343/1615/16-а

Провадження №: 2-а/0343/123/16

ПОСТАНОВА

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 вересня 2016 року м. Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого суддi - Лицура І.М.,

секретаря - Бойків В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Долина Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача при нарахуванні йому пенсійного забезпечення, зобов'язати здійснити перерахунок розміру призначеної йому пенсії від необхідних 20 років із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, що становить 19 %, за понаднормовий стаж від його зарплати, починаючи з 05 грудня 2015 року та провести виплату недорахованих коштів. Свої вимоги мотивував тим, що як старший пожежний третього відділення другого взводу Івано-Франківського протипожежного батальйону, сформованого на принципах воєнного часу, він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є ліквідатором другої категорії та перебуває на обліку в Долинському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, що дає йому право користуватися пільгами, встановленими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, відповідач при призначенні йому пенсії керувався тільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто порушив його право на пільговий характер розрахункової величини, визначений ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що він дізнався з наданого йому відповідачем розпорядження № 109749 від 05.07.2016 року про призначення йому пільгової пенсії по віку. 26 липня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, на що отримав відповідь, що в нього відсутнє право на призначення державної пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і він не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст. 56 даного Закону з тих підстав, що йому вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством. Вважає такі дії Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області протиправними, в зв'язку з чим звернувся в суд з даним адміністративним позовом.

Позивач та його представник за довіреністю від 26.08.2016 року ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з вищевикладених підстав. Просили позов задоволити, визнати протиправними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсійного забезпечення, зобов»язати здійснити перерахунок розміру призначеної йому пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, що становить 19 % за понаднормовий стаж, починаючи з 05.12.2015 року, та провести виплату недорахованих коштів.

Представник відповідача згідно довіреності № 1206/06 від 25.05.2016 року Павлів В.І. позов не визнала, пояснивши, що позивачу з 25.05.2007 року призначено основну пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема на 10 років. Періоди, з яких складається страховий стаж позивача, обчислено відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За кожний повний рік страхового стажу понад встановлений Законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, пенсія збільшується на 1% її розрахункової величини, що і було зроблено у випадку з позивачем. Крім того, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на який посилається позивач, не визначений порядок перерахунку пенсії, що є підставою для застосування аналогії закону на підставі ч.7 ст. 9 КАС України. Оскільки позивач отримує пенсію відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то до призначеної йому основної пенсії не можуть застосовуватися норми ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині механізму підвищення пенсії або її перерахунку. Таким чином позов ОСОБА_2 є безпідставним, а тому в його задоволенні слід відмовити. Крім цього, позивачем пропущено встановлений законом 6-місячний строк на звернення до суду з даним позовом, оскільки пенсію йому призначено ще 25.05.2007 року і за його заявами 11.08.2009 року, 24.11.2011 року та12.02.2015 року проводився її перерахунок, тобто він знав про те, що право його порушено, однак до суду не звертався.

Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлений позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного:

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до вимог ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вбачається, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.

Частиною 3 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Відповідно до ст. 71 вказаного Закону, дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки, застосування окремих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується посвідченням категорії 2 серії НОМЕР_1 від 23.04.1993 року (а.с. 7), ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС і має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796 - ХІІ від 28.02.1991 року.

З відповіді Долинського об'єднаного управління ПФУ в Івано-Франківській області, № 78/В-13 від 09.08.2016 року (а.с. 10-12) вбачається, що ОСОБА_2 в перерахунку пенсії відмовлено з тих підстав, що йому призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років. Періоди, з яких складається страховий стаж, обчислено відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому підстав для збільшення пенсії за віком на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, немає.

З копії розпорядження відповідача № 109749 від 05.07.2016 року встановлено, що ОСОБА_2 зараховано загальний стаж, який становить 39 років 5 місяцві і 22 дні (а.с. 24).

Таким чином, судом встановлено, що позивач, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на призначення пенсії із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, який для чоловіків становить 20 років, то відмова відповідача в перерахунку йому пенсії із збільшенням її на 1 % за понаднормовий стаж, є протиправною.

Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування до позивача положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормовий стаж, оскільки при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 07 липня 2015 року (справа 21-727а/15).

За вказаних обставин, суд вважає, що вимоги позивача в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст. 99 КАС України, слід задоволити, визнати протиправною відмову Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в перерахунку йому пенсії із збільшенням її на 1 % за понаднормовий стаж та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної позивачу пенсії із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, що становить 19 років, та провести її виплату.

При цьому в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 дізнався про порушення своїх прав на перерахунок пенсії 05 липня 2016 року, отримавши розпорядження відповідача № 109749, в якому зазначено розрахунок його пенсії та стаж, виходячи з якого її нараховано, а тому його позов в частині вимог про визнання дій відповідача протиправними та проведення перерахунку пенсії за період з 05.12.2015 р. по 01.03.2016 року слід залишити без розгляду в зв»язку з пропуском строку на звернення до суду.

Одночасно суд вважає, що твердження представника відповідача про те, що позивач повністю пропустив строк на звернення до суду з даним позовом без поважних причин є безпідставним, оскільки встановлено, що про порушення своїх прав він дізнався 05.07.2016 року.

Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 49,55,56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 та ч.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальобов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 71,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_2 пенсії за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням її на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи.

Зобов'язати Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано- Франківської області провести перерахунок ОСОБА_2 пенсії із збільшенням її на один процент заробітку понад встановлений ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стаж роботи, починаючи з 01 березня 2016 року, та провести її виплату.

Стягнути з Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь держави 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну гривню 20 копійок) судового збору.

Позовні вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання Долинського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити йому перерахунок пенсії за період з 05.12.2015 року по 01.03.2016 року залишити без розгляду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які брали участь у справі але не були присутні під час проголошення постанови суду, протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя: