Постанова № 61397169, 19.09.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
19.09.2016
Номер справи
522/23126/15-к
Номер документу
61397169
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

19.09.2016

№ 522/23126/15-к

№ 1-«кс»/522/17561/16

УХВАЛА

Іменем України

19 вересня 2016 року м.Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси Кушніренко Ю.С., при секретарі Радецькій Г.Д., за участю прокурора Муравйова П.Г., розглянувши клопотання прокурора відділу прокуратури Одеської області Муравйова П.Г., про арешт майна, в рамках кримінального провадження за № 12014160020000076 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.02.2014 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 1, 5 ст. 191, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364, ч. 1, 2 ст. 364-1, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 358 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з клопотання прокурора, прокуратурою Одеської області здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №12014160020000076 від 24.02.2014 за фактами неправомірних дій службових осіб групи компаній «Східно-європейська паливно-енергетична компанія», за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 1, 5 ст. 191, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364, ч. 1, 2 ст. 364-1, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 358 КК України.

Під час досудового розслідування встановлено, що в період з кінця 2011 року по лютий 2014 року ОСОБА_2, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, невстановленими службовими особами Державної митної служби України та іншими невстановленими слідством особами з корисливих мотивів, з метою отримання незаконних доходів на постійній основі, організував вчинення особливо тяжких та інших злочинів, пов'язаних з створенням фіктивних підприємств, легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, підробленням та використанням завідомо підроблених документів.

Так, у період з середини вересня 2011 року по кінець 2013 року ОСОБА_2, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_3 та іншими співучасниками у відповідності до розробленого злочинного плану організував придбання або створення суб'єктів підприємницької діяльності ТОВ «Зовнітрансгаз» (код 37860735), ТОВ «Цикловаст» (код 38674635), ПП «Фірма «Армада - Плюс» (код ЄДРПОУ 34525053), ТОВ «ГазУкраїна-2020» (код 37428778), ТОВ «Торговий дім «ВЕТЕК» (код 38809821), а також інші невстановлені суб'єкти підприємницької діяльності, які використовувались для оформлення на нафтобазах зон митного контролю - митних складів, декларування на митниці ввезених на територію України нафтопродуктів, документального оформлення фіктивного вивезення нафтопродуктів, які в дійсності незаконно реалізовувались на території України, перевезення цих нафтопродуктів залізничним та автомобільним транспортом; реалізації незаконно ввезених нафтопродуктів на внутрішньому оптовому ринку, документального оформлення цих фіктивних операцій, легалізації (відмивання) доходів, одержаних внаслідок незаконної реалізації нафтопродуктів.

Крім того, за вказівкою ОСОБА_2 у період з січня 2012 року по грудень 2013 року ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та невстановлені особи підшукали та взяли в оренду від імені ТОВ «Зовнітрансгаз», ТОВ «Цикловаст», ПП «Фірма «Армада - Плюс» бази зберігання нафтопродуктів, якими вони фактично керували, та які вони використовували для незаконної реалізації нафтопродуктів.

У період з початку 2012 року по лютий 2014 року ОСОБА_2, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_3 та іншими співучасниками організували придбання нафтопродуктів на світовому ринку від імені офшорних компаній «KSANDRO ENTERPRISE» (Британські Віргінські Острови), «PROSPERITI DEVELOPMENT S.A.» (Панама), «SOPREMA TRADING LTD» (Британські Віргінські Острови) у підприємств виробників та постачальників з різних країн світу, а саме: Білорусії, Росії, Румунії, Болгарії, Швейцарії, Нідерландів, Греції, Італії, Туркменістану, Великобританії, Сербії, Узбекистану, Казахстану, Естонії, Бельгії, Німеччини, Австрії, Татарстану, Польщі, Угорщини, Ізраїлю, США, а також їх ввезення на територію України автомобільним, залізничним та морським транспортом від імені фіктивних підприємств ТОВ «Зовнітрансгаз», ПП «Фірма «Армада Плюс», ТОВ «Цикловаст» в режимі «митний склад» паливно-мастильних матеріалів (бензин автомобільний АИ-92, RON 95, паливо дизельне, тощо).

У зазначений період часу ОСОБА_2 за попередньою змовою з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, та невстановленими слідством особами здійснено незаконну реалізацію нерозмитнених нафтопродуктів від імені ТОВ «ГазУкраїна-2020» підприємствам - нафтотредерам на загальну суму понад 36 млрд. гривень.

При цьому, ОСОБА_2 та інші співучасники з метою прикриття своєї протиправної діяльності щодо реалізації нерозмитнених нафтопродуктів, організували виготовлення невстановленими особами завідомо підроблених первинних бухгалтерських та фінансово - господарських документів, а саме: договорів, угод, контрактів, додаткових угод, актів прийому - передачі, актів виконаних робіт, податкових накладних, товарно-транспортних накладних тощо, до яких внесено завідомо неправдиві відомості про те, що ТОВ «ГазУкраїна-2020» здійснювало поставки нафтопродуктів на адресу підприємств - нафтотрейдерів, хоча в дійсності дане підприємство не ввозило, не оформляло та не володіло жодними паливно-мастильними матеріалами, та було створено, виключно, з метою прикриття незаконної діяльності.

У той же час ОСОБА_2, ОСОБА_3 та інші невстановлені співучасники, організували виготовлення невстановленими особами підроблених митних декларацій, до яких внесені завідомо неправдиві відомості про переміщення нафтопродуктів, які знаходяться в митному режимі «митний склад», з територій нафтобаз ТОВ «Зовнітрансгаз», ПП «Фірма «Армада Плюс», ТОВ «Цикловаст» за межі території України в митному режимі «реекспорт» через порти Ізмаїл та Рені, а також до ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» в митному режимі «транзит», хоча згідно інформації ДП «Укрзалізниця» ці нафтопродукти були перевезені по території України та розміщені на нафтобазах підприємств - нафтотредерів, які їх придбали у ТОВ «ГазУкраїна-2020» без розмитнення та сплати належних податків, зборів та платежів.

Внаслідок протиправних дій ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та інших невстановлених осіб, які виразились в фіктивному підприємництві, підробленні та використанні завідомо підроблених документів Державі завдано збитків в розмірі 7 763,7 млн. грн. у вигляді несплати податків, зборів та платежів (акцизний податок, податок на додану вартість, екологічний податок) ТОВ «Цикловаст» в розмірі 429, 2 млн. грн. та ТОВ «Зовнітрансгаз» в розмірі 7 334,5 млн. гривень.

Надалі, отриманий в результаті вчинення фіктивного підприємництва прибуток, ОСОБА_2 та співучасники легалізували (відмили), а саме частину прибутку використовували для сплати залізничних та автомобільних перевезень нафтопродуктів, оренди нафтобаз, а частину коштів перерахували на рахунки фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності, в особливо великих розмірах.

Для реалізації вище вказаної злочинної схеми ОСОБА_2 легалізуючи кошти здобуті злочинним шляхом, в середині 2013 року через компанію «Епсон Лимитед» («EMPSON LIMITED», Кіпр) придбав нафтопереробний завод, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Шкодова Гора, 1/1, на який здійснювалось ввезення імпортованих нафтопродуктів та сирої нафти для їх переробки та подальшого вивезення за межі території України в режимах «реекспорт» та «транзит». Фактично ввезені на завод нафтопродукти реалізовувались на території України без сплати митних зборів, податків та платежів.

Головним слідчим управлінням МВС України 09.07.2014 стосовно ОСОБА_2 та ОСОБА_3 складено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 358 КК України та 10.07.2014 їх оголошено в розшук. Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 10.07.2014 надано дозвіл на затримання ОСОБА_2 та доставку його до суду для обрання запобіжного заходу.

Відповідно до листа Південної митниці Міндоходів від 28.04.2014 № 6188/15-70-61 проведено перевірку відповідності фактичних об'ємів нафтопродуктів, які знаходяться на території ПАТ «Одеський нафтопереробний завод», даним документального контролю, в ході якої встановлено, що в резервуарах нафтопереробного заводу виявлено 33 217 432 кг. нафтопродуктів, що на 271 736 012 кг., або в 9 разів менше, а ніж повинно бути.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 06.03.2014 накладено арешт на нафту, продукти її переробки, у тому числі бензин та дизельне паливо, які мають значення речових доказів та зберігаються на території ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» за адресою: м. Одеса, вул. Шкодова Гора, 1/1.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 17.04.2014 накладено арешт на нерухоме майно ПАТ «Одеський нафтопереробний завод», яке знаходиться за вказаною адресою.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 03.11.2014 у справі № 522/20553/14-к надано дозвіл на зміну місця зберігання речових доказів, а саме газового конденсату у кількості 1180 тонн та нафтопродуктів у кількості 65 733 тонн, на які накладено арешт, та подальшої їх реалізації в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України Державним підприємством «Укртранснафтопродукт».

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 13.11.2015 надано дозвіл на передачу всього нерухомого майна ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» (ЄДРПОУ 00152282) на відповідальне зберігання та оперативне управління відповідно до чинного законодавства України - Державі, в особі Державного підприємства «Укртранснафтопродукт» (ЄДРПОУ 34355770), що належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Службових осіб ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» зобов'язано передати вищевказане нерухоме майно та земельну ділянку нафтопереробного заводу, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Шкодова гора, 1/1, а Державному підприємству «Укртранснафтопродукт» прийняти його зі складанням відповідних актів прийому - передачі на відповідальне зберігання та оперативне управління у відповідності до чинного законодавства України, з метою підтримання майна, яке включає в себе трубопроводи, резервуарний парк, електричне, насосне та інше обладнання, необхідне систематичне та своєчасне проведення регламентних робіт по обслуговуванню та ремонту обладнання, а також проведення необхідних заходів, спрямованих на підтримання належного стану резервуарного парку та трубопроводів, з метою запобігання корозії та зношення, зокрема, але не виключно - заповнення резервуарів відповідними нафтопродуктами.

Однак службові особи ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» відмовилися виконувати ухвалу суду від 13.11.2015 та покинули територію нафтопереробного заводу без передачі майна по акту опису, оцінки та передачі майна.

Таким чином, Державним підприємством «Укртранснафтопродукт» прийнято майно ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» по акту опису, оцінки та передачі майна підписаному в односторонньому порядку.

Разом з тим, до прокуратури області 02.07.2016 від ДП «Укртранснафтопродукт» надійшла заява про те, що під час проведення інвентаризації резервуарного парку ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» виявлені нафта, нафтопродукти та зріджений газ, які є речовими доказами у кримінальному провадженні, однак щодо них відсутні рішення суду щодо порядку їх зберігання та руху.

Так, в розміщеному на території ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» резервуарі № 105, зберігається суміш вуглеводнів фракції С7-С10, причому в ході проведення інвентаризації зазначених нафтопродуктів із залученням РТПП в Миколаївській області та ДП «НДІННП «МАСМА» було встановлено (Експертний висновок № 120-616/44 від 24.06.2016 та Протокол випробувань № 06/105/11-16 від 24.06.2016), що кількість зазначеної суміші вуглеводнів - 625,086 м3, причому остаточний об'єм можливо визначити лише шляхом перевантаження.

Крім того, на території ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» перебуває резервуар № 129, в якому зберігається нафта, причому, згідно висновків РТПП в Миколаївській області та ДП «НДІННП «МАСМА» (Експертний висновок № 120-616/40 від 01.06.2016 та Протокол випробувань протоколу випробувань № 06/129/П-16 від 31.05.2016), в кількості 19,029 м3, при цьому зазначена речовина на час відбору проб не відповідає вимогам ГОСТ 9965-76 «Нефть для нефтеперерабатывающих предприятий. Технические условия» за показниками: масова частка механічних домішок. Таким чином, подальше зберігання зазначеної речовини може призвести до її повного псування.

Також, на території ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» розміщено резервуари горизонтальні циліндричні типу РГС-100 №№ Е-1, Е-2, Е-3, Е-4, Е- 5, Е-8, Е-9, Е-10, Е-11, в яких зберігається зріджений газ. При цьому, як зазначено в експертному висновку РТПП в Миколаївській області від 30.06.2016 № 120-616/47, об'єм рідини у вищезазначених резервуарах можливо визначити тільки шляхом перевантажування.

Враховуючи те, що ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» щонайменше з 2014 року не здійснює своєї діяльності, зазначені речовини зберігаються в резервуарах не менше 2 років, при цьому протягом зазначеного часу жодна особа не заявляла на них права власності.

Втім, суміші вуглеводнів та зріджений газ, за своєю природою є швидкопсувними речовинами, з досить високим ступенем випаровування, їх тривале зберігання зменшує їх якісні та кількісні показники, що вже також призвело до невідповідності нафти вимогам ГОСТу.

Строки зберігання конкретного виду нафти (нафтопродукту, газу) визначаються державними нормами (від 1 до 5 років), однак вищезазначені речовини перебувають на зберігання щонайменше з 2014 року, однак невідомо яка їх кількість та якість була на момент їх загрузки до резервуарів, та до яких наслідків вже призвело таке тривале зберігання. Причому, подальше продовження їх перебування у зазначених резервуарах буде продовжувати погіршувати їх фізико-хімічний стан та властивості.

Враховуючи зазначене, в заяві ДП «Укртранснафтопродукт» також ставиться питання про накладення арешту на зазначену нафту, нафтопродукти та зріджений газ, а також вирішення питання про звернення до суду з клопотанням щодо надання дозволу на зміну місця зберігання речових доказів (нафтопродуктів та зрідженого газу), на які накладено арешт та подальшої їх реалізації в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а саме у «Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов'язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2012 № 1104 до ДП «Укртранснафтопродукт».

У відповідності до ст. 100 КПК України, питання про спеціальну конфіскацію вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження; при цьому гроші, цінності та інше майно, які використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення конфіскуються; а також гроші, цінності та інше майно, що одержані фізичною чи юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від нього, а також майно, в яке їх повністю або частково перетворено, конфіскується.

Крім того, стан фізико-хімічних властивостей нафтопродуктів внаслідок їх тривалого зберігання призводить до зменшення їх якості та кількості, що підтверджується листом ДП «НДІ нафтопереробної та нафтохімічної промисловості «МАСМА» від 03.09.2014.

Згідно листа ПАО «Інститут Транспорту Нафти» від 03.09.2014 до «НПАОП 63.2-1.13-87 «правила по техніці безпеки і промислової санітарії при експлуатації нафтобаз і АЗС» внесений до офіційного реєстру НПАОП (Держгірпромнагляд), для забезпечення належного технологічного стану майна комплексу, який включає в себе трубопроводи, резервуарний парк, електричне, насосне та інше обладнання, необхідне систематичне та своєчасне проведення регламентних робіт по обслуговуванню та ремонту обладнання, а також проведення необхідних заходів, спрямованих на підтримання належного стану резервуарного парку та трубопроводів, з метою запобігання корозії та зношення, зокрема, але не виключно - заповнення резервуарів відповідними нафтопродуктами.

При довгостроковому невикористанні, стан системи трубопроводів, резервуарного парку, насосних станцій, та іншого обладнання, яке задіяне в робочому процесі нафтобази значно погіршується, подальша експлуатація цього обладнання можлива тільки після проходження всіх регламентних робіт, перевірки та одержання дозвільних документів на проведення робіт, та експлуатації відповідних служб».

Таким чином, зберігання вказаного майна має здійснюватися виключно спеціалізованими підприємствами, які мають технологічні можливості забезпечення відповідних умов зберігання такого майна, з метою підтримання його технологічного стану. Таким підприємством є Державне підприємство «Укртранснафтопродукт».

Згідно листа Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 11.09.2014 № 01/4744/05 «...Головне управління з 9 вересня 2014 року вимушено припинити організацію охорони від пожеж та здійснення пожежно-технічного обслуговування території ПАТ «Одеський НПЗ» з наступним виведенням особового складу 40 ДПРЧ у кількості 28 осіб».

Згідно листа Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 07.10.2014 «Головне управління ДСНС і Одеській області інформує, що на теперішній час склався незадовільний стан забезпечення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту на підприємстві ПАТ «Одеській нафтопереробний завод», розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Шкодова гора, 1/1.

Зазначене підприємство, згідно рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської обласної державної адміністрації від 13.11.2013 № 21, віднесено до об'єктів підвищеної небезпеки та зареєстроване в державному реєстрі за № 51.00152282.01, на якому зберігається вибухонебезпечні нафтопродукти.

Забезпечення пожежної та техногенної безпеки на даному підприємстві відповідно договору від 01.08.2009 № 09-465 здійснював підрозділ Головного управління ДСНС України в Одеській області Державної пожежно-рятувальної частини № 40 (далі ДПРЧ-40) з охорони об'єктів ПАТ «Одеській нафтопереробний завод». На даний час угода розірвана в зв'язку з відсутністю фінансування послуг підрозділу.

Поряд з цим 15.03.2014 припинила свою діяльність об'єктова спеціальна аварійна-рятувальна служба ТОВ «ВКТФ»»ТЕХПОБУТСЕРВІС-ЮГ», яка згідно покладених на неї функцій здійснювала проведення аварійно-рятувальних робіт та ліквідацію можливих надзвичайних ситуацій на об'єкті та території.

Станом на 05.07.2016 стан неналежного забезпечення протипожежної безпеки, який виник у 2014 році, не змінився.

Крім того, подальше зберігання вище вказаних речових доказів, які розміщенні на ПАТ «Одеський нафтопереробний завод», може призвести до зміни хімічного складу зазначених вуглеводів, в зв'язку з чином, виникла необхідність переміщенні речових доказів до Державного підприємства «Укртранснафтопродукт» та подальшої їх реалізації в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

На підстави вищевикладеного, з метою забезпечення можливої конфіскації майна, спеціальної конфіскації або подачі цивільного позову у вказаному кримінальному провадженні, а також належного зберігання арештованого майна, прокурор просив клопотання задовольнити.

Розглянувши клопотання прокурора, вивчивши надані до клопотання матеріали, заслухавши думку прокурора, вважаю необхідним клопотання прокурора задовольнити, з наступних підстав.

Відповідності до ст. 100 КПК України, питання про спеціальну конфіскацію вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження; при цьому гроші, цінності та інше майно, які використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення конфіскуються; а також гроші, цінності та інше майно, що одержані фізичною чи юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від нього, а також майно, в яке їх повністю або частково перетворено, конфіскується.

Згідно пункту 28 «Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов'язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2012 року № 1104, установлено, що речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, які через громіздкість або з інших причин, визначених у Кримінальному процесуальному Кодексу України, не можуть зберігатися без зайвих труднощів в обладнаних приміщеннях або в інших місцях зберігання, визначених у пунктах 17-26 цього Порядку, передаються (крім випадків, коли такі речові докази повернуто власникові або передано йому на відповідальне зберігання) за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду.

Згідно ст. 41 Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання та передачі речових доказів у кримінальних справах, цінностей та іншого майна органам дізнання, досудового слідства і суду, затвердженої наказом №51/401/649/471/23/125 від 27.08.2010 ГПУ, МВС України, ДПАУ СБУ, ДСАУ, «Майно, на яке накладено арешт, передається згідно з рішенням слідчого, прокурора та суду, виходячи з конкретних обставин та інтересів справи, на зберігання представникові територіальної держадміністрації або житлово-експлуатаційної організації, державної служби охорони органів внутрішніх справ, а також організації, якій завдані збитки, або власникові цього майна чи його родичу, якому роз'яснюється його відповідальність за зберігання прийнятого майна, про що у нього відбирається розписка». Тобто, приймаючи до уваги, що злочинними діями вищевказаних осіб нанесено шкоду Державі в особливо великих розмірах, можлива передача майна, на який накладено арешт Державі, як організації, якій завдані збитки.

Прокурором було обґрунтовано доведено, що зберігання вказаного майна має здійснюватися виключно спеціалізованими підприємствами, які мають технологічні можливості забезпечення відповідних умов зберігання такого майна, з метою підтримання його технологічного стану. Таким підприємством є Державне підприємство «Укртранснафтопродукт». Так як станом на 05.07.2016 стан неналежного забезпечення протипожежної безпеки ПАТ «Одеський нафтопереробний завод, який виник у 2014 році, не змінився.

Крім того, подальше зберігання вище вказаних речових доказів, які розміщенні на ПАТ «Одеський нафтопереробний завод», може призвести до зміни хімічного складу зазначених вуглеводів, в зв'язку з чином, вбачається необхідність в переміщенні речових доказів до Державного підприємства «Укртранснафтопродукт» та подальшої їх реалізації в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим слід зазначити, що об'єм вказаних нафтопродуктів не оформлений у митному відношенні, знаходиться під митним контролем та не випущений у вільний обіг згідно норм Митного кодексу України.

Крім того, оцінку нафти, нафтопродуктів та зрідженого газу, як товарів, які мають граничний строк зберігання, вилучених у кримінальному провадженні, з метою запобігання їх втрати можна проводити або комісією, яка утворюється органом, що здійснив його вилучення або незалежним суб'єктом оціночної діяльності, який має відповідну ліцензію, або Торгово-Промисловою палатою України (його територіальним органом) або будь-яким іншим суб'єктом, який має право здійснювати незалежну оцінку. Відповідно до ст. 9 Порядку № 1340 «... майно реалізується через торгівельні підприємства, аукціони, біржі, з якими укладені угоди на його реалізацію,,.». Пунктом 2 вказаної статті передбачено, що «товарно-матеріальні цінності з групи товарів широкого вжитку і продукції виробничо-технічного призначення ... передаються на реалізацію підприємствам роздрібної торгівлі за цінами, визначеними в акті опису, оцінки та передачі майна». Попередніми ухвалами суду ДП «Укртранснафтопродукт» надано дозвіл на зміну місця зберігання речових доказів та подальшої їх реалізації, тобто ДП «Укртранснафтопродукт» визначено як суб'єкта, який повинен здійснити реалізацію речових доказів. Приймаючи до уваги обмежений термін зберігання нафтопродуктів та період його надходження на митну територію України, продаж речових доказів ДП «Укртранснафтопродукт» через аукціони або біржі не дає можливості досягти мети реалізації речових доказів - збереження їх грошового еквіваленту через тривалість процедури проведення аукціону та біржових торгів.

У зв'язку з викладеним в даному випадку проведення аукціону або реалізація речових доказів через біржі є економічно невигідним для мети збереження вартості речових доказів в грошовому еквіваленті в рамках кримінального провадження, оскільки подальше зберігання вище вказаних речових доказів може призвести до зміни хімічного складу нафтопродуктів, викликати зміну фізико-технічних показників та легкості, які не повинні виходити за межі, регламентовані в ДСТУ для відповідних нафтопродуктів.

Беручи до уваги викладене, а також те, що у ПАТ «Одеський нафтопереробний завод наявні вказані недоліки в забезпеченні пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу виникнення пожежі, перешкоджають її гасінню та евакуації людей, а також можуть призвести до надзвичайних ситуацій техногенного характеру з трагічними наслідками на території м. Одеса та Одеської області, ліквідацію державної пожежно-рятувальної частини № 40, добровільних протипожежних формувань, об'єктової спеціальної аварійно-рятувальної служби, а також враховуючи, що більша частина резервуарного парку товарно-сировинного цеху не обладнана системами протипожежного захисту та системою оповіщення про пожежу, подальша експлуатація ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» здійснюється без належного забезпечення пожежної та техногенної безпеки, що унеможливлює подальше зберігання нафтопродуктів.

Виходячи з конкретних обставин та інтересів справи, керуючись положеннями ст.ст.36, 98, 100 КПК України, Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов'язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2012 року № 1104, ст. 41 Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання та передачі речових доказів у кримінальних справах, цінностей та іншого майна органам дізнання, досудового слідства і суду, затвердженої наказом №51/401/649/471/23/125 від 27.08.2010 ГПУ, МВС України, ДПАУ СБУ, ДСАУ, -

УХВАЛИВ :

Клопотання прокурора відділу прокуратури Одеської області Муравйова П.Г., в рамках кримінального провадження за № 12014160020000076 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.02.2014 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 1, 5 ст. 191, ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364, ч. 1, 2 ст. 364-1, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 358 КК України, - задовольнити.

Накласти арешт на речові докази (нафтопродукти та зріджений газ), а саме: суміш вуглеводів фракції С7_С10, що перебуває у резервуарі № 105 в попередній кількості 625,086 м.куб.; нафту, що перебуває у резервуарі № 129 в кількості 19,029 м. куб.; зріджений газ, що перебуває у резервуарах типу РГС-100 №№ Е-1, Е-2, Е-3, Е-4, Е-5, Е-8, Е-9, Е- 10, Е-11, які знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Шкодова гора, 1 та 1/1.

Надати дозвіл на зміну місця зберігання речових доказів (нафти, нафтопродуктів та зрідженого газу), на які накладено арешт та подальшої їх реалізації у визначеному порядку: суміш вуглеводів фракції С7_С10, що перебуває у резервуарі № 105 в попередній кількості 625,086 м.куб.; нафту, що перебуває у резервуарі № 129 в кількості 19,029 м. куб.; зріджений газ, що перебуває у резервуарах типу РГС-100 №№ Е-1, Е-2, Е-3, Е-4, Е-5, Е-8, Е-9, Е-10, Е-11, до Державного підприємства «Укртранснафтопродукт» (адреса: м. Київ, вул. Фролівська, 1/6, 04070, ЄДРПОУ 34355770), з урахуванням того, що вказані речові докази знаходяться під митним контролем та не випущені у вільний обіг на митній території України.

Попередити службових осіб ДП «Укртранснафтопродукт» (адреса: м. Київ, вул. Фролівська, 1/6, 04070, ЄДРПОУ 34355770) про кримінальну відповідальність, передбачену ст. 388 КК України, за вчинення незаконних дій щодо майна, на яке накладено арешт.

Зобов'язати службових осіб Південної митниці ДФС усунути будь-які перешкоди щодо вільного переміщення зазначених нафти, нафтопродуктів та зрідженого газу ДП «Укртранснафтопродукт» з попереднього місця їх зберігання, а саме ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» (код ЄДРПОУ 00152282) за адресою: м. Одеса, вул. Шкодова Гора, 1 та 1/1 та подальшої їх реалізації у визначеному порядку.

Надати дозвіл на проведення оцінки зазначених речовин - суміші вуглеводів фракції С7_С10, що перебуває в резервуарі № 105, нафти, що перебуває в резервуарі № 129 та зрідженого газу, що перебуває в резервуарах типу РГС-100 №№ Е-1, Е-2, Е-3, Е-4, Е-5, Е-8, Е-9, Е-10, Е-11 на території ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» за адресою: м. Одеса, вул. Шкодова Гора, 1, - незалежним суб'єктом оціночної діяльності, який має відповідну ліцензію, або Торгово-промисловою палатою України (його територіальним органом).

Надати дозвіл ДП «Укртранснафтопродукт» на реалізацію зазначених арештованих речових доказів, а саме вищевказаних нафти, нафтопродуктів та зрідженого газу, які зберігаються на території ПАТ «Одеський нафтопереробний завод» (код ЄДРПОУ 00152282) за адресою: м. Одеса, вул. Шкодова гора, 1 та 1/1, без проведення аукціону чи продажу через біржу, однак за ціною визначеною незалежним суб'єктом оціночної діяльності, який має відповідну ліцензію, або Торгово-промисловою палатою України (його територіальним органом), в зв'язку з тим, що фізико-хімічні властивості нафтопродуктів, тривале їх зберігання призводить до зменшення їх кількості та якості.

Контроль за виконанням ухвали покласти на Міністерство енергетики та вугільної промисловості України.

Ухвала оскарженню не підлягає, а заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: