Справа № 815/3007/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2016 року
11год.10хв.
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
За участю секретаря - Гуманенко В.О.
За участю сторін:
Від позивача: Богач С.І. - за довіреністю
Від відповідача: Семіног Л.В. - за довіреністю
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко-сервіс" до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання незаконними дій та скасування припису,-
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшла адміністративна позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко-сервіс", в якій позивач просить суд визнати незаконними дії Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Еко-сервіс" з 25.05.2016 року по 30.05.2016 рік, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами; скасувати припис Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 06.06.2016 року №4 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в період з 25 по 30 травня 2016 року Державною екологічною інспекцією Північно-західного регіону Чорного моря проведено позапланову перевірку ТОВ «Еко-сервіс», в результаті якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами. В ході перевірки були встановлені порушення: відсутність висновку державної екологічної експертизи на об'єкт, що становить підвищену екологічну небезпеку, та відсутність Дозволу па спеціальне водокористування. За результатами перевірки складено протоколи про адміністративні порушення № 100992 та № 100801 та 09 червня 2016 року ТОВ «Еко-сервіс» було отримано Припис №4 від 06.06.2016 року.
На думку позивача, перевірка була проведена з порушенням норм діючого законодавства, без додержання процедури її проведення, а виявлені порушення в ході перевірки не відповідають фактичним обставинам справи, з огляду на наступне.
Так, в направленні на проведення перевірки № 160039 від 25.05.2016 підставою проведення перевірки зазначено «колективне звернення водіїв асенізаційних автомобілів від 08.12.2015 № Ко-264». На думку позивача, дана підстава не може бути законною, оскільки строк розгляду звернень встановлений статтею 20 Закону України «Про звернення громадян» становить не більше одного місяця. Тобто на момент призначення перевірки звернення мало бути розглянуто і вирішено по суті, а тому проведення перевірки безпідставне. В направленні на проведення позапланової перевірки зазначено: предмет перевірки - додержання вимог природоохоронного законодавства України, яке в свою чергу на думку позивача, є предметом нагляду та завданням діяльності даного контролюючого органу в цілому, а не предметом конкретної перевірки. Під час проведення позапланового заходу можуть з'ясовуватись лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, та які обов'язково зазначені у посвідченні (направленні) на проведення перевірки. Зазначення цих питань є обов'язком контролюючого органу, що в свою чергу фахівцями контролюючого органу зроблено не було.
Крім того, відповідачем порушено строк проведення перевірки, який встановлено пунктом 3.9. Порядку, а саме: тривалість позапланової перевірки не повинна перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Згідно пункту 3.10. Порядку, продовження терміну проведення позапланової перевірки з будь-яких підстав не допускається. Так, в Акті зафіксовано початок перевірки 25.05.2016 о 10:00 год., закінчення 30.05.2016 о 16:00 год., що становить чотири робочих дні. Разом з чим, ТОВ «Еко-сервіс» із загальним числом працівників 6 осіб за рік та річним доходом 2 096 334 грн., який не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України - є суб'єктом малого підприємництва, а тому строк проведення позапланової перевірки не повинен був перевищувати двох робочих днів. В Наказі про проведення позапланової перевірки № 348 від 11.05.2016 року зазначений строк проведення перевірки з 13.05.2016 по 26.05,2016, а фактично строки перевірки знаходяться поза межами встановленого строку, що також, на думку позивача, є порушенням.
Також, склад осіб, які здійснювали перевірку, не відповідає складу, призначеному Наказом про проведення позапланової перевірки № 348 від 11.05.2016р., та направленню на проведення перевірки № 200пр від 11.05.2016.
Стосовно порушень, виявлених в ході перевірки, позивач вказує наступне. Так, перевіркою встановлено порушення з боку позивача: відсутність висновку державної екологічної експертизи та відсутність Дозволу на спеціальне водокористування. Разом з чим, позивач наголошує, що висновок державної екологічної експертизи у ТОВ «Еко-сервіс» відсутній у зв'язку з тим, що 05 березня 2008 року перший заступник Головного державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища надав Дозвіл № 3, яким було скасовано для ТОВ «Еко-сервіс» обов'язок отримання висновку екологічної експертизи. Окрім того, ТОВ «Еко-сервіс» використовує лише привозну воду, а забір води не здійснює взагалі, а також не скидає води назовні, а тому дозвіл на спеціальне водокористування ТОВ «Еко-сервіс» не повинен отримувати.
З огляду на викладене та численні порушення норм діючого законодавства відповідачем при проведенні перевірки позивач вважає Акт та висновки, викладені в ньому, необґрунтованими, а Припис, що виданий на підставі вказаного Акту незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що позапланова перевірка ТОВ «Еко-сервіс» була здійснена на підставі звернення фізичних осіб, а саме водіїв асенізаторських автомобілів від 08.12.2015 року, та згоди Державної екологічної інспекції України від 20.05.2016 року №2/2-553зг.
Так, відповідно до колективного звернення водіїв асенізаторських автомобілів від 08.12.2015 року, на підставі згоди Державної екологічної інспекції України від 20.05.2016 року за № 2/2-533, наказу Держекоінспекції від 24.05.2016 року за № 134, направлення на проведення позапланової перевірки, в період з 25.05.2016 по 30.05.2016 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України суб'єктом господарювання Товариство з обмеженою відповідальністю «Еко - Сервіс».
В даному випадку посилання позивача на Наказ №348 від 11.05.2016 року та направлення на проведення перевірки №200пр від 11.05.2016 є безпідставними, оскільки зазначені документи не є документами Держекоінспекції та ніякого відношення до проведення зазначеної перевірки не мають.
Відповідно наказу Держекоінспекції від 24.05.2016 року за № 134 перевірку проводили наступні держінспектори: Малешок Дмитро В'ячеславович, Дмитренко Михайло Петрович та Городецька Ксенія Володимирівна, що підтверджується складеним за результатами перевірки Актом. Держекоінспекцію позивачем було допущено до проведення перевірки без зауважень, акт перевірки було підписано також без зауважень та заперечень з боку позивача.
В ході проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ «Еко - Сервіс» було встановлено наступні порушення вимог природоохоронного законодавства: провадження господарської діяльності без одержання
документу дозвільного характеру, одержання якого передбачено законом, а саме: відсутній висновок державної екологічної експертизи на об'єкт, що становить підвищену екологічну небезпеку, та провадження господарської діяльності без одержання дозволу, одержання якого передбачено законодавством України, а саме: самовільне водокористування - без Дозволу на спеціальне водокористування.
Отже, на думку відповідача, позаплановий захід державного нагляду (контролю) проведено у відповідності до чинного законодавства.
В судовому засіданні учасники процесу підтримали наведені правові позиції.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ТОВ «Еко-Сервіс» є власником очисних споруд, що розташовані в Одеській області, м.Білгород-Дністровський, смт.Затока, очисні споруди, Лиманський курортний район, оздоровчий комплекс «Кароліно» (а.с.54).
Державною екологічною інспекцією в Одеській області 11.05.2016 року, згідно листа Державної екологічної інспекції України від 09.03.2016р. № 2/2-144зг щодо надання згоди на проведення позапланового заходу зі здійснення державною нагляду (контролю), звернення мешканців п.г.т. Затока, листа Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 26.04.2016 № 1096/04 та ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», абзац четвертий частини першої ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області та Положення про державну екологічну інспекцію Північно-Західного регіону Чорного моря затверджених наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 р. №136, прийнято наказ №348 «Про проведення позапланової перевірки», відповідно до якого вирішено, провести позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у частині охорони та раціонального використання водних ресурсів ТОВ «Еко-сервіс», за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Роксолани, вул.. Леніна, 45. Термін проведення перевірки: з 13.05.2016 року по 26.05.2016 року. Державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Шикуновій М.О., державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Маленюку Д.В., державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Дмитренко М.П. та громадському інспектору з охорони довкілля Одеської області Бабюку М.С. здійснити позапланову перевірку у визначений термін. Контроль за виконанням наказу покладено на начальника відділу - старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Одеської області відділу екологічного контролю природних ресурсів Південного регіону Шкарупету В.М.
11.05.2016 року Державною екологічною інспекцією в Одеській області було видано направлення №200пр на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у частині охорони та раціонального використання водних ресурсів ТОВ «Еко-сервіс» за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Роксолани, вул.. Леніна, 45. Відповідно до означеного направлення згідно ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України "Про основні засади державною нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та наказу Державної екологічної інспекції в Одеській області від 11.05.2016 року №348 на перевірку були направлені: державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Шикунова Марія Олександрівна; громадський інспектор з охорони довкілля Одеської області Бабюк Максим Сергійович; державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Маленюк Дмитро В'ячеславович; державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Дмитренко Михайло Петрович. Термін проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища з 13.05.2016 р. по 26.05.2016 р. Підстави для здійснення перевірки: лист Державної екологічної інспекції України від 09.03.2016р. № 2/2-144зг щодо надання згоди на проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю). Предмет перевірки: дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Також судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря, відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природної середовища», ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про морські екологічні інспекції, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 р. № 429, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.11.2011р. за №1348/20086, Положення про Державну екологічну інспекцію Північно-Західного регіону Чорного моря, затвердженого наказом Держекоінспекції України від 12.12.2011 р. № 136, Згоди Державної екологічної інспекції України від 20.05.2016 № 2/2-553 зг, колективного звернення водіїв асенізаційних автомобілів від 08.12.2015 року було видано наказ від 24.05.2016 року №134 «Про проведення позапланової перевірки», відповідно до якого вирішено провести позапланову перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у частині охорони та раціонального використання водних ресурсів Товариства з обмеженою відповідальністю «Еко-сервіс», (код ЄДРПОУ 32059647), за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Роксолани, вул. Леніна 45, з 25 по 30 травня 2016 року. Для проведення перевірки ТОВ «Еко-сервіс» вирішено направити: голова комісії: Маленюк Дмитра В'ячеславовича - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря; члени комісії: Городецька Ксенія Володимирівна - державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря; Дмитренко Михайла Петровича - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря.
25.05.2016 року Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря було видано направлення №100039 на проведення позапланової перевірки ТОВ «Еко-сервіс», що знаходиться: Овідіопольський район, с. Роксолани, вул. Леніна, 45, зі змісту якого вбачається, що відповідно до статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природної середовища», Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та наказу Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від ___2016 року (дата наказу не зазначена) №___ (номер наказу не зазначений) на перевірку направлено: голова комісії: Маленюк Дмитро В'ячеславович, члени комісії: Городецька Ксенія Володимирівна та Дмитренко Михайло Петрович для проведення у термін з 25.05.2016 до 30.05.2016 року позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища. Підстава для здійснення перевірки: ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», колективне звернення водіїв асенізаційних автомобілів від 08.12.2015 року № Ко-264. Предмет перевірки: додержання вимог природоохоронного законодавства України.
За результатами перевірки складено протоколи про адміністративні порушення від 30.05.2016 року № 100992 та № 100801 та акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ "Еко-Сервіс".
Як вбачається з акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо провадження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ «Еко-сервіс», перевірку проведено на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства у частині охорони та раціонального використання водних ресурсів, на підставі наказу від 24.05.2016 року №134, направлення на перевірку від 25.05.2016 року №100039. Позапланова. Початок проведення перевірки 25.05.2016 року 10:00, завершення перевірки - 30.05.2016 року о 16:00. Акт перевірки підписано державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Маленюком Д.В., державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Дмитренко М.П., державним інспектором з охорони навколишнього природнього середовища Чорного моря Городецькою К.В., при перевірці були присутні: інженер-технолог ТОВ «Еко-сервіс» Дерезюк С.Е.
В ході проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ "Еко-сервіс" було встановлено факт провадження позивачем господарської діяльності без одержання документів дозвільного характеру, одержання яких передбачено законом, а саме: відсутність висновку державної екологічної експертизи на об'єкт, що становить підвищену екологічну небезпеку згідно п. 15 Постанови Кабінету Міністрів України № 808 від 28.08.2013 року, що є порушенням ст. 13 Закону України "Про екологічну експертизу", та відсутність дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст. 44, 49 Водного кодексу України.
Згідно частини акту перевірки, яка заповнюється посадовими особами суб'єкта господарювання, в графі «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу та складеного Акта, що мають місце з боку суб'єкта господарювання» зазначено - з актом не згоден. Заперечення додані на окремому листі від 30.05.2016 року.
06.06.2016 року Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря директору ТОВ «Еко-сервіс» Морковському С.О. було видано припис №4, відповідно до якого з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної з 25.05.2016 року по 30.05.2016 рік, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Дмитренком М.П., Маленюком Д.В., Городецькою К.В. зобов'язано ТОВ «Еко-сервіс» розробити план організаційно-технічних заходів по усуненню виявлених недоліків з вказівкою термінів виконання та відповідальних виконавців, затвердити його відповідним наказом. Копію наказу і плану заходів направити до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря (строк виконання 10 днів після отримання), не допускати експлуатацію очисних споруд без наявності позитивно оцінного Висновку державної екологічної експертизи (строк виконання з 06.06.2016 року), не допускати експлуатацію очисних споруд без отримання Дозволу на спеціальне водокористування (строк виконання з 06.06.2016 року). Припис видали: державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Маленюк Д.В.
Позивач вважає, що дії Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Еко-сервіс" з 25.05.2016 року по 30.05.2016 рік є протиправними, а припис від 06.06.2016 року №4 незаконним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся з позовом до суду.
На думку суду, позовні вимоги ТОВ «Еко-сервіс» є обґрунтованими з огляду наступного.
Спірні правовідносини регулюються Законом України від 5 квітня 2007 року №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі Закон України №877-V), Законом України від 25 червня 1991 року №1264-XII «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі Закон України №1264-XII), Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженим наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 вересня 2008 року №464 (далі Порядок №464), Положенням про морські екологічні інспекції, затвердженим Наказом Мінекології від 04.11.2011р. №429 (надалі - Положення №429).
Згідно зі статтею 1 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
В свою чергу, пунктом а) частини 1 статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.
Згідно із пунктами 1, 3, 4 Положення №429 морськими екологічними інспекціями є Державна Азовська морська екологічна інспекція, Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція, Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря (далі - Держекоінспекція), які є територіальними органами Державної екологічної інспекції України, діють у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковуються. Голови місцевих державних адміністрацій координують діяльність Держекоінспекцій і сприяють їм у виконанні покладених на них завдань. Основними завданнями Держекоінспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території. Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: Узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, готує та вносить в установленому порядку пропозиції до Держекоінспекції України щодо його вдосконалення. Здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог - законодавства про екологічну та радіаційну безпеку: у процесі проведення наукових, науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, впровадження у виробництво відкриттів, винаходів, використання нової техніки, устаткування, технологій і систем, що імпортуються; на військових (у тому числі іноземних держав у місцях їх базування на території України) і оборонних об'єктах, об'єктах органів Міністерства внутрішніх справ України, Державної пенітенціарної служби України, Служби безпеки України та органів Державної прикордонної служби України у місцях їх постійної дислокації, а також під час передислокації військ і військової техніки з використанням автомобільних, повітряних, залізничних та плавучих транспортних засобів, проведення військових навчань, маневрів; на пунктах пропуску через державний кордон і в зоні діяльності митниць призначення та відправлення під час імпорту, експорту та транзиту вантажів і транспортних засобів; під час здійснення діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки; під час здійснення операцій із металобрухтом, проведення екологічного контролю експортних партій брухту чорних та кольорових металів; щодо додержання вимог висновків державної екологічної експертизи; законодавства про використання та охорону земель щодо: консервації деградованих і малопродуктивних земель; збереження водно-болотних угідь; виконання екологічних вимог при наданні у власність і користування, в тому числі в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів щодо запобігання забрудненню (засміченню) земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; встановлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також щодо додержання режиму використання їх територій; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду; законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів щодо: реалізації державних, цільових, міждержавних та регіональних програм з оздоровлення, використання і охорони вод, відтворення водних ресурсів; наявності та дотримання умов виданих дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин; права державної власності на води;дотримання правил ведення водокористувачами первинного обліку кількості вод, що забираються із водних об'єктів і скидаються до них, та визначення якості води; дотримання встановленого режиму господарської діяльності у зонах санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, водоохоронних зонах, прибережних захисних смугах, смугах відведення та берегових смугах водних шляхів; здійснення водокористувачами заходів із запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з їх території; виконання заходів з економного використання водних ресурсів; використання вод (водних об'єктів) відповідно до цілей та умов їх надання; здійснення погоджених у встановленому порядку технологічних, лісомеліоративних, гідротехнічних та інших заходів щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених зворотних вод (стічні, шахтні, кар'єрні, дренажні води), баластних та лляльних вод; здійснення робіт, пов'язаних із ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води; дотримання екологічних вимог під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції та прийняття в експлуатацію підприємств, споруд, інших об'єктів; виконання заходів, пов'язаних із попередженням шкідливої дії води і ліквідацією її наслідків; дотримання регламентів скидання промислових забруднених стічних чи шахтних, кар'єрних, рудникових вод з накопичувачів, норм і правил експлуатації технологічних водойм (ставки - охолоджувачі теплових і атомних станцій, рибоводні ставки, ставки-відстійники та інші); якості та кількості скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин; використання, відтворення і охорони морського середовища і природних ресурсів внутрішніх морських вод, територіального моря, виключної (морської) економічної зони України та континентального шельфу України, додержання норм екологічної безпеки; проведення навантажувально-розвантажувальних операцій у портах, портових пунктах та на рейдах; дотримання суднами, кораблями та іншими плавучими засобами міжнародних конвенцій про запобігання забрудненню морського середовища; обсягів використання водних ресурсів, їх обліку й достовірності звітних даних про обсяги використаної води; г) законодавства про охорону атмосферного повітря щодо: виконання запланованих і затверджених загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання; порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря; ґ) законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення; раціонального та невиснажливого використання лісових ресурсів; добування, здійснення побічного та супутнього спеціального лісокористування; виконання комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, застосування пестицидів і агрохімікатів у лісовому господарстві й лісах; використання полезахисних лісосмуг, водоохоронних і захисних лісових насаджень; заготовки деревини відповідно до затвердженого лісосічного фонду, в тому числі розрахункової лісосіки; недопущення експлуатації нових і реконструйованих підприємств, цехів, агрегатів, транспортних шляхів, магістральних трубопроводів, комунальних та інших об'єктів, не забезпечених обладнанням, що запобігає шкідливому впливу на стан і відтворення лісів; збереження корисної для лісу фауни; законодавства щодо охорони, утримання і використання зелених насаджень; законодавства про використання, охорону і відтворення рослинного світу; законодавства про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу щодо: використання об'єктів тваринного світу; регулювання чисельності диких тварин; використання і відтворення рідкісних та таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тварин, занесених до Червоної книги України; охорони тваринного світу на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду України; охорони середовища перебування, шляхів міграції, переселення, акліматизації і схрещування диких тварин; ввезення в Україну і вивезення за її межі об'єктів тваринного світу; захисту диких тварин від жорстокого поводження; дотримання права державної власності на тваринний світ; законодавства щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними; законодавства під час ведення мисливського господарства та полювання; законодавства про збереження об'єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження й використання екологічної мережі; законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду; законодавства про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів щодо: зариблення, здійснення контрольного вилову, акліматизації, рибництва, утримання і відтворення у неволі чи напіввільних умовах з комерційною та іншими цілями;меліоративного вилову малоцінних і хижих видів риб, шкідливих водних організмів; достовірності звітних даних про обсяги використання рибних та інших водних живих ресурсів; охорони, використання, відтворення риби та інших водних живих ресурсів у виключній (морській) економічній зоні України; дотримання міжнародних договорів України в галузі регулювання риболовства; штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах; порядку та умов здійснення промислового, любительського, спортивного, наукового рибальства на водних об'єктах України;забезпечення рибозахисним обладнанням водозабірних споруд; проведення рибозахисних заходів на водозабірних та інженерних спорудах меліоративних систем та вивчення технічного стану рибозахисного обладнання; й) законодавства у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та утилізації відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на утилізацію; к) законодавства щодо дотримання вимог реєстрації в суднових документах операцій зі шкідливими речовинами та сумішами; л) законодавства про поводження з відходами щодо: дотримання вимог виданих дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами; дотримання вимог виданих лімітів на утворення та розміщення відходів; складання і ведення реєстру об'єктів утворення відходів та реєстру місць видалення відходів; перевезення небезпечних відходів територією України та транскордонних перевезень відходів; збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів; ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, подання відповідної статистичної звітності в установленому порядку та паспортизації таких відходів; виконання вимог нормативно-технічної та технологічної документації, погодженої в установленому порядку, при виробництві продукції (крім дослідних зразків) з відходів чи з їх використанням; недопущення змішування та захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія; дотримання правил і режиму експлуатації установок, виробництв з оброблення та утилізації відходів; дотримання правил зберігання, транспортування, знешкодження, ліквідації, захоронення пестицидів і агрохімікатів, токсичних хімічних речовин, небезпечних речовин; додержання вимог екологічної безпеки при транспортуванні, зберіганні, використанні, знешкодженні й похованні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних речовин і відходів; своєчасності й повноти виконання заходів щодо захисту земель від засмічення відходами; м) законодавства щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов; н) Конвенції з міжнародної торгівлі видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES), у пунктах пропуску через державний кордон України та в зоні діяльності митниць призначення та відправлення. Складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом. Здійснює узгодження технології перевантаження вантажів підприємствами морської галузі у внутрішніх морських водах і територіальному морі України, у тому числі у водах гирлових ділянок річок, які впадають у море, прибережних захисних смугах морів та островах у внутрішніх морських водах. Подає Голові Держекоінспекції України пропозиції щодо: видачі, зупинення дії чи анулювання в установленому законодавством порядку дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів, поводження з небезпечними хімічними речовинами, транскордонне переміщення об'єктів рослинного і тваринного світу, в тому числі водних живих ресурсів, а також установлення нормативів допустимих рівнів шкідливого впливу на стан навколишнього природного середовища. Надає територіальним органам центральних органів виконавчої влади, місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування приписи щодо зупинення дії чи анулювання в установленому законодавством порядку дозволів, ліцензій, сертифікатів, висновків, рішень, лімітів, квот, погоджень, свідоцтв на спеціальне використання природних ресурсів, викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, розміщення відходів, поводження з небезпечними хімічними речовинами, транскордонне переміщення об'єктів рослинного і тваринного світу, в тому числі водних живих ресурсів, ліцензій на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, а також щодо встановлення нормативів допустимих рівнів шкідливого впливу на стан навколишнього природного середовища. Вносить у встановленому порядку територіальним органам центральних органів виконавчої влади, місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування вимоги щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання, відтворення та охорони природних ресурсів. Призначає громадських інспекторів з охорони довкілля і видає їм посвідчення, організовує їх роботу, надає їм методичну та практичну допомогу, вживає заходів до усунення виявлених недоліків і порушень у їх діяльності. Забезпечує інформування громадськості про реалізацію державної політики у відповідній сфері. Виконує у межах повноважень інші функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери її управління. Здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на Держекоінспекцію України Президентом України.
Відповідно до п.п.6.4 п.6 Положення №429 Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Згідно пункту 8 Положення об'єктами контролю Держекоінспекції є: усі українські та іноземні судна, кораблі та інші плавучі об'єкти, а також засоби і морські споруди незалежно від форм власності та підпорядкування, діяльність яких відбувається у внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні України та на континентальному шельфі України. Морські порти та портові пункти, річкові порти та портові пункти, суднобудівні та судноремонтні підприємства, які розташовані в акваторії морських портів; кораблі, судна, інші плавучі об'єкти та засоби, берегові об'єкти (у тому числі ті, що належать Міністерству оборони України, органам внутрішніх справ, Службі безпеки України, Адміністрації Державної прикордонної служби України); морські причали (елінги) яхт-клубів; морські споруди; підприємства, господарська діяльність яких: пов'язана з виловом та переробкою водних живих ресурсів; має вплив на морське середовище та безпосередньо або опосередковано пов'язана з діяльністю морських портів та портових пунктів, річкових портів та портових пунктів, суднобудівних та судноремонтних підприємств, які розташовані в акваторії морських портів; може чинити негативний вплив на морське середовище, зокрема скидання стічних вод у морські води, затоки або лимани, ріки, що мають зв'язок з морем у зоні діяльності Держекоінспекції.
Аналогічні приписи містяться у Положенні про Державну екологічну інспекцію Північно-Західного району Чорного моря, затвердженого наказом Держекоінспекції України від 12.12.2011р. №136.
Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 Порядку №464 цей Порядок визначає процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів. Цей Порядок поширюється на державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції України, державної екологічної інспекції в Автономній Республіці Крим, державних екологічних інспекцій в областях, містах Києві та Севастополі, Державної Азовської морської екологічної інспекції, Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції (далі - органи Держекоінспекції) та суб'єктів господарювання.
Для здійснення перевірки керівником відповідно органу Держекоінспекції або його заступником видається наказ про проведення перевірки, який має містити: найменування суб'єкта господарювання, підстава перевірки та предмет перевірки; період, за який буде здійснюватись перевірка; визначення виконавців перевірки із залученням, у разі потреби, спеціалістів інших органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками). На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки (додаток 1), яке підписується керівником або заступником керівника органу Держекоінспекції (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. При перевірці об'єктів, які підпадають під дію Закону України "Про державну таємницю", державні інспектори повинні мати при собі допуск установленого зразка і пред'являти зазначений документ на вимогу керівництва суб'єкта господарювання (пункт 2 Порядку).
Згідно п. 3.5 - 3.10 Порядку №464 позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи органу Держекоінспекції.
Позапланова перевірка проводиться за наявності таких обставин:
подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу Держекоінспекції про здійснення заходу державного нагляду (контролю) на його бажання;
виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання;
перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом Держекоінспекції;
обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення;
неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;
настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Під час проведення позапланової перевірки державні інспектори перевіряють питання, необхідність висвітлення яких стала підставою для її проведення, з обов'язковим зазначенням цих питань у направленні на проведення перевірки.
Позапланова перевірка проводиться за наказом органу Держекоінспекції та направленням на проведення перевірки керівника органу Держекоінспекції або його заступника.
Тривалість позапланової перевірки не повинна перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів.
Продовження терміну проведення позапланової перевірки з будь-яких підстав не допускається.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності», підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю). Фізичні особи, які подали безпідставне звернення про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства, несуть відповідальність, передбачену законом.
Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа.
Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.
Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.
Статтею 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення). Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу. Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
З аналізу зазначених приписів норм діючого законодавства слідує, що існує вичерпний перелік підстав, з яких позапланова перевірка може бути призначена та проведена. Крім того, під час проведення позапланового заходу можуть з'ясовуватись лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, та які обов'язково зазначені у посвідченні (направленні) на проведення перевірки. Зазначення цих питань є обов'язком контролюючого органу, також наказ на проведення перевірки (позапланової) повинен містити обов'язково предмет перевірки, а направлення, серед іншого, номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу.
Отже предмет позапланової перевірки є обмеженим тими питаннями, які порушені у зверненні фізичної особи про порушення її прав (для даного випадку) та обов'язково має бути зазначений у направленні на проведення перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою проведення позапланової перевірки позивача слугувало колективне звернення водіїв асенізаційних автомобілів від 08.12.2015 року № Ко-264. В означеному зверненні останні просили вивчити діяльність очисних споруд та надати висновок стосовно можливості їх роботи, вказуючи, що ці очисні споруди належать ТОВ «Еко-Сервіс».
Із вказаного звернення убачається, що суб'єкти звернення - фізичні особи (водії асенізаційних автомобілів, без зазначення, де вони працюють) вказують на грубі порушення природоохоронного законодавства при експлуатації очисних споруд ТОВ «Еко-Сервіс», висловлюючи свою громадянську позицію та розуміючи це звернення як свій громадянський обов'язок, при цьому не обґрунтовуючи будь-яким чином, як саме діяльність очисних споруд при їх експлуатації позивачем порушує їх законні права як окремо кожного, так і усіх разом (а.с.87-88).
Отже колективне звернення водіїв за своїм змістом не може вважатись підставою для здійснення позапланової перевірки ТОВ «Еко-Сервіс» (висвітлені у зверненні питання не пов'язані з порушенням прав суб'єктів звернення) у розумінні положень ст.6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності» та пункту 3 Порядку №464.
Направлення на проведення перевірки від 25.05.2016р. не містить зазначення номеру та дати наказу, за яким призначено позаплановий захід, а також в ньому відсутнє конкретне визначення предмету перевірки, тобто кола питань, які згідно із зверненням фізичних осіб підлягають з'ясуванню, чим порушено приписи п.п.3.7 п.3 Порядку №464 та ст.7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Загальне посилання в направленні від 25.05.2016р. на предмет перевірки - додержання вимог природоохоронного законодавства, не відповідає навіть змісту звернення від 08.12.2015р. та є цілком неконкретним та формальним за змістом.
Судом досліджений наказ №134 від 24.05.2016 року, який також містить підставу видання - згода Державної екологічної інспекції України від 20.05.2016 № 2/2-553 зг та колективне звернення водіїв асенізаційних автомобілів від 08.12.2015 року. Відповідно до означеного наказу було вирішено провести позапланову перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у частині охорони та раціонального використання водних ресурсів Товариства з обмеженою відповідальністю «Еко-сервіс», (код ЄДРПОУ 32059647), за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Роксолани, вул. Леніна 45, з 25 по 30 травня 2016 року. Для проведення перевірки ТОВ «Еко-сервіс» направити: голова комісії: Маленюк Дмитра В'ячеславовича - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря; члени комісії: Городецька Ксенія Володимирівна - державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря; Дмитренко Михайла Петровича - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря.
В акті перевірки в розділі «Розпорядчі документи щодо здійснення перевірки», серед іншого, міститься направлення №100039 від 25.05.2016 року.
Встановлено, що направлення не відповідає вимогам діючого законодавства, оскільки не містить обов'язкових реквізитів, а саме: дату та номер наказу на виконання якого здійснюється захід, (зазначено «відповідно до статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природної середовища», Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та наказу Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від ___2016 року (дата наказу не зазначена) №___ (номер наказу не зазначений)»), предмет перевірки: «додержання вимог природоохоронного законодавства України», також не відповідає нормам діючого законодавства, оскільки під час проведення позапланового заходу можуть з'ясовуватись лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, та які обов'язково повинні бути зазначені у направленні на проведення перевірки, що в свою чергу відсутнє.
Як зазначалося вище, в ході перевірки були виявлені порушення, а саме: відсутність висновку державної екологічної експертизи на об'єкт, що становить підвищену екологічну небезпеку згідно п. 15 Постанови Кабінету Міністрів України № 808 від 28.08.2013 року, що є порушенням ст. 13 Закону України "Про екологічну експертизу" та відсутність дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст. 44, 49 Водного кодексу України. Зазначені порушення зафіксовані в акті перевірки та на підставі них було складено протоколи про адміністративне правопорушення від 30.05.2016 року №100992, 100801 та спірний припис.
З протоколу №100801 вбачається, що під час проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Еко-сервіс» встановлено порушення директором Морковським С.О.порядку проведення господарської діяльності, а саме: впровадження господарської діяльності без одержання дозволу, одержання якого передбачено діючим законодавством - експлуатація очисних споруд без висновку Державної екологічної експертизи.
Позивач, не погоджуючись з протоколом про адміністративне правопорушення від 30.05.2016 року, оскаржив його в судовому порядку та постановою Овідіопольського районного суду Одеської області від 03.08.2016 року справу про притягнення Морковського Сергія Олександровича (директора ТОВ) до адміністративної відповідальності за ст.164 ч. 1 КУпАП закрито. Відповідно до змісту постанови, судом було з'ясовано, що підприємство у 2003 році придбало діючі очисні споруди, з того часу і по теперішній час роботи по реконструюванню, переобладнанню та капітальному ремонту не проводились, тобто порушень з боку Морковського С.О. порядку проведення господарської діяльності не вбачається (постанова від 03.08.2016 року набрала законної сили 15.08.2016 року).
Крім того, позивач посилається на Дозвіл №3 від 05.03.2008р. на відновлення діяльності експлуатації очисних споруд ТОВ «Еко-Сервіс», яким першим заступником головного держінспектора з охорони навколишнього середовища було відновлено з 11.03.2008р. експлуатацію очисних споруд та зазначено, що скасовується попередня вимога (пункт) щодо отримання позитивного висновку екологічної експертизи. Дозвіл №3 є чинним, докази зворотнього в справі відсутні.
Стосовно іншого порушення, встановленого в ході перевірки, незаконність якої встановлена судом, то спростовуючи його наявність ТОВ «Еко-Сервіс» надає суду лист заступника начальника облводресурсів від 29.08.2016р., в якому стверджується про відсутність обов'язку отримання дозволу на спеціальне водокористування у ТОВ «Еко-Сервіс», оскільки експлуатація очисних споруд з очистки зворотних вод не належить до спеціального водокористування.
Акт перевірки ТОВ «Еко-Сервіс» не містить будь-якого обґрунтування підстав для протилежного висновку стосовно дозволу на спецводокористування, не обґрунтовано підставність такого висновку відповідачем і в суді.
Суд не приймає до уваги обставини, встановлені в постанові від 25.08.2016р. Овідіопольського районного суду Одеської області у справі №509/2073/16-к, щодо відсутності вказаного порушення у діях директора Морковського С.О., оскільки в Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутні дані про набрання цією постановою законної сили та з наявної у матеріалах справи копії постанови це також не вбачається.
Відповідно до п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Оскільки судом була встановлена відсутність підстав для призначення проведення позапланової перевірки ТОВ «Еко-сервіс», а також розпорядчі документи (накази на проведення позапланової перевірки та направлення) були прийняті відповідачем з порушеннями норм Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Порядку №464, суд вважає дії Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Еко-сервіс" з 25.05.2016 року по 30.05.2016 року протиправними, а припис від 06.06.2016 року №4 таким, що підлягає скасуванню.
При цьому суд зазначає, що в даному випадку не досліджує у повному обсязі питання наявності чи відсутності встановлених в ході перевірки порушень, оскільки судом в ході розгляду справи була встановлена незаконність проведення позапланової перевірки ТОВ «Еко-сервіс», результати якої (припис) також є протиправними.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не виконано покладеного на нього ч.2 ст.71 КАС України процесуального обов'язку, не доведена правомірність оскаржуваного припису від 06.06.2016 року №4 та правомірність проведення позапланової перевірки позивача, що є підставою для визнання дій з призначення проведення позапланової перевірки незаконними та скасування припису №4 від 06.06.2016 року як протиправного.
Заперечення відповідача суд відхиляє, оскільки вони не доводять відсутність порушень при призначенні проведення позапланової перевірки, для якої були відсутні законні підстави.
На підставі викладеного, позовні вимоги ТОВ «Еко-сервіс» підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко-сервіс" до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання незаконними дій та скасування припису задовольнити.
Визнати незаконними дії Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Еко-сервіс" з 25.05.2016 року по 30.05.2016 року, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
Скасувати припис Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 06.06.2016 року №4 .
Стягнути з Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Еко-сервіс" суму сплаченого судового збору в розмірі 2756(дві тисячі сімсот п'ятдесят шість)грн. 00коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 16.09.2016р.
Суддя М.М. Аракелян
.