Постанова № 61383813, 13.09.2016, Красилівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
13.09.2016
Номер справи
677/1061/16-а
Номер документу
61383813
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Красилівський районний суд Хмельницької області

Справа № 677/1061/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.09.2016 м.Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області в складі судді Красняка В.І., за участі секретаря судового засідання Федченко Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Красилові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області про визнання дій та рішення протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив :

В липні 2016 року ОСОБА_1 ( надалі - Позивач) звернулась до суду з цим позовом, в обґрунтування якого вказала, що з 25.03.2000 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області (Надалі - УПФ) та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі 81 % заробітної плати державного службовця на посаді начальника відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Красилівської районної державної адміністрації.

У зв'язку із збільшенням розміру посадового окладу працюючого державного службовця на посаді начальника фінансово господарського відділу Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області загального відділу Красилівської районної державної адміністрації 11.07.2016 року вона звернулась до УПФ із заявою про перерахунок її пенсії згідно довідки Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області № 107 від 08 липня 2016 року. Листом за підписом начальника управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області за №38/М-4 від 14.07.2016 року їй було повідомлено, що для проведення перерахунку її пенсії згідно вказаної довідки немає законних підстав, а рішенням комісії управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області №38/М-4 від 14.07.2016 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії із посиланням на те, що відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», а тому з 01.06.2015р. пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Позивач вважає вказані дії та рішення УПФ про відмову в проведенні перерахунку пенсії протиправними, просила суд захистити її права у заявлений нею спосіб.

В судове засідання позивач не з'явилась, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позов просила задовольнити повністю з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, про дату та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про що свідчить її розписка, подала до канцелярії суду письмові заперечення проти позову та заяву про розгляд справи у її відсутності, просила в задоволені позову відмовити.

В письмових запереченнях проти позову представник відповідача зазначила, що позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування». У зв'язку з цим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Враховуючи те, що сторони, які беруть участь у даній справі, скористалися правом заявити клопотання про розгляд справи у їх відсутності, суд на підставі ч.4 ст.122 КАС України розглядає справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи встановив наступні обставини та визначив відповідні до них правовідносини.

Статтею 6 ч.1 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

З 25.03.2000 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області, як одержувачка пенсії за віком призначеної за нормами Закону України «Про державну службу» в розмірі 81 % заробітної плати державного службовця на посаді начальника відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Красилівської районної державної адміністрації, що відповідачем не заперечується.

У зв'язку із збільшенням розміру посадового окладу працюючого державного службовця на посаді начальника фінансово господарського відділу Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області 11.07.2016 року позивач звернулась до УПФ із заявою про перерахунок її пенсії згідно довідки Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області № 107 від 08 липня 2016 року. Листом за підписом начальника управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області за №38/М-4 від 14.07.2016 року позивачу було повідомлено, що для проведення перерахунку її пенсії згідно вказаної довідки немає законних підстав, а рішенням комісії управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області №38/М-4 від 14.07.2016 року УПФ відмовило позивачці у перерахунку пенсії із посиланням на те, що відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», а тому з 01.06.2015р. пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу.

Згідно зі статтею 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В силу рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2005, від 11 жовтня 2005 року, №4-рп/2007 від 18 червня2007 року, №3-рп/2013 не допускається звуження чи обмеження прав і свобод, інакше ніж у випадках, прямо передбачених Основним Законом України.

Конституцією України одним із фундаментальних принципів дії правової системи в Україні визначено принцип верховенства права, а також встановлено, що права та свободи можуть бути обмежені виключно у випадках, передбачених Конституцією України, а саме у разі введення воєнного або надзвичайного стану.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Згідно частини другої ст. 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина сьома ст. 33 Закону № 3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини шостої ст. 33 Закону № 3723-ХІІ державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ ( в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року. При цьому, зміни які відбулися в ст.37 Закону №3723-ХІІ, стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначатися після набрання чинності змін до закону, і ніяким чином не підлягає перегляду розмір відсотків, що були обчислені при призначенні пенсії.

Пунктом 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідно до наданої позивачем довідки Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області №107 від 08.07.2016 року розмір посадового окладу працюючого державного службовця на посаді начальника відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Красилівської районної державної адміністрації з 01 грудня 2015 року збільшився, що відповідачем не заперечується.

Відповідно до вимог ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Також, згідно з п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.

Відповідно до чинного законодавства, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до управління Пенсійного фонду, а тому відповідач мав можливість перерахувати пенсію позивачу з моменту виникнення у неї права на такий перерахунок, оскільки у нього були відомості про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески.

Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту звернення нею до УПФ з вищезазначеною заявою, тобто з 11 липня 2016 року, що підтверджується її заявою про перерахунок пенсії згідно довідки Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області №108 від 08.07.2016 року.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.

Заперечення відповідача з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, що з 1 червня 2015 року пенсії не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, суд не приймає до уваги, з огляду на таке.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року внесено зміни до ч. 4 ст. 37 Закону України «Про державну службу» та визначено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону, пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються.

Водночас, положення ст. 37-1 вказаного Закону, які визначають порядок та умови для перерахунку пенсії державних службовців, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року змінені чи скасовані не були.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року змінений порядок перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, чим було звужено гарантовані Конституцією України соціальні права.

Згідно зі ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно зі ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, перевіривши заперечення відповідача проти позову, суд дійшов висновку, що вони не спростовують встановлених у справі обставин по суті заявлених позовних вимог, а тому право позивача підлягає захисту у заявлений нею спосіб.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), а тому з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути здійснені нею судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 гривень.

Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 19,22,46,58,64 Конституції України, ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ч.7 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 1, 2, 5, 11, 71, 72, 122, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії та рішення комісії управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області №38/М-4 від 14 липня 2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку її пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, на підставі поданої заяви від 11 липня 2016 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області здійснити з 11 липня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 81 відсотка відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області № 107 від 08 липня 2016 року, з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі Хмельницької області надати Красилівському районному суду Хмельницької області звіт про виконання даної постанови протягом місяця з дня набрання постановою законної сили.

Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

В решті позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Красилівський районний суд Хмельницької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складений 18 вересня 2016 року.

Суддя: В.І.Красняк