Постанова № 61383752, 13.09.2016, Красилівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
13.09.2016
Номер справи
677/1062/16-а
Номер документу
61383752
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Красилівський районний суд Хмельницької області

Справа № 677/1062/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.09.2016 м.Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області в складі судді Красняка В.І., за участю секретаря судового засідання Федченко Л.В., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Матвійчук Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Красилові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив :

В липні 2016 року ОСОБА_1 ( надалі - Позивач) звернулась до суду з цим позовом, в обґрунтування якого зазначила, що з 24.10.2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області (Надалі - УПФ) та отримує пенсію згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця. До виходу на пенсію вона займала посаду заступника голови Красилівської районної ради Хмельницької області.

У зв'язку із збільшенням розміру посадового окладу працюючого державного службовця на посаді заступника голови Красилівської районної ради Хмельницької області 04.07.2016 року вона звернулась до УПФ з заявою про перерахунок її пенсії згідно довідки Красилівської районної ради Хмельницької області від 04.07.2016 року №230/01-16. Листом за підписом начальника управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області за №30/Я-4 від 12.07.2016 їй було повідомлено , що для проведення перерахунку її пенсії згідно довідки Красилівської районної ради Хмельницької області від 07.07.2016 року №238/01-16 немає законних підстав, а рішенням комісії управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області №30/Я-4 від 12.07.2016 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії із посиланням на те, що відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», а тому з 01.06.2015р. пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Позивач вважає вказані дії та рішення УПФ про відмову в проведенні перерахунку пенсії протиправними, просила суд захистити її права у заявлений нею спосіб.

В судовому засіданні позивач позов підтримала повністю, просила його задовольнити з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити з тих підстав, що відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», а тому з 01.06.2015р. пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, були внесені зміни до Закону України «Про державну службу», зокрема, статтю 37-1 викладено в новій редакції, згідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи встановив наступні обставини та визначив відповідні до них правовідносини.

Статтею 6 ч.1 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Судом встановлено з 24.10.2010 року позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області та отримує пенсію згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця, що відповідачем не заперечується. До виходу на пенсію вона займала посаду заступника голови Красилівської районної ради Хмельницької області.

У зв'язку із збільшенням розміру посадового окладу працюючого державного службовця на посаді заступника голови Красилівської районної ради Хмельницької області 04.07.2016 року позивач звернулась до УПФ із заявою про перерахунок її пенсії згідно довідки Красилівської районної ради Хмельницької області від 04.07.2016 року №230/01-16. Листом за підписом начальника управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області за №30/Я-4 від 12.07.2016 їй було повідомлено, що для проведення перерахунку її пенсії згідно вказаної довідки немає законних підстав, а рішенням комісії управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області №30/Я-4 від 12.07.2016 року позивачці відмовлено у перерахунку пенсії із посиланням на те, що відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», а тому з 01.06.2015р. пенсії за вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, були внесені зміни до Закону України «Про державну службу», зокрема, статтю 37-1 викладено в новій редакції, згідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу.

Згідно зі статтею 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

В силу рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2005, від 11 жовтня 2005 року, №4-рп/2007 від 18 червня2007 року, №3-рп/2013 не допускається звуження чи обмеження прав і свобод, інакше ніж у випадках, прямо передбачених Основним Законом України.

Конституцією України одним із фундаментальних принципів дії правової системи в Україні визначено принцип верховенства права, а також встановлено, що права та свободи можуть бути обмежені виключно у випадках, передбачених Конституцією України, а саме у разі введення воєнного або надзвичайного стану.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами ч.7 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Згідно частини другої ст. 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина сьома ст. 33 Закону № 3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини шостої ст. 33 Закону № 3723-ХІІ державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».

Пунктом 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідно до наданої позивачем довідки Красилівської районної ради Хмельницької області від 04.07.2016 року №230/01-16 розмір посадового окладу працюючого державного службовця на посаді заступника голови Красилівської районної ради Хмельницької області з 01 грудня 2015 року збільшився, що відповідачем не заперечується.

Відповідно до вимог ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Також, згідно з п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.

Відповідно до чинного законодавства, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до управління Пенсійного фонду, а тому відповідач мав можливість перерахувати пенсію позивачу з моменту виникнення у неї права на такий перерахунок, оскільки у нього були відомості про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески.

Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту звернення нею до відповідача з вищезазначеною заявою, тобто з 04 липня 2016 року, що підтверджується її заявою про перерахунок пенсії згідно довідки Красилівської районної ради Хмельницької області від 04.07.2016 року №230/01-16.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.

Заперечення відповідача з посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, що з 1 червня 2015 року пенсії не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, суд не приймає до уваги, з огляду на таке.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року внесено зміни до ч. 4 ст. 37 Закону України «Про державну службу» та визначено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону, пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються.

Водночас, положення ст. 37-1 вказаного Закону, які визначають порядок та умови для перерахунку пенсії державних службовців, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року змінені чи скасовані не були.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року змінений порядок перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, чим було звужено гарантовані Конституцією України соціальні права.

Згідно зі ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно зі ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, перевіривши заперечення відповідача проти позову, суд дійшов висновку, що вони не спростовують встановлених у справі обставин по суті заявлених позовних вимог, а тому право позивача підлягає захисту у заявлений нею спосіб.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), а тому з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути здійснені нею судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 гривень.

Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки є підстави допустити негайне виконання постанови, вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.8, 19, 22, 46, 58, 64 Конституції України, ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ч.7 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 1, 2, 5, 6,8,11, 71, 72, 122, 159-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії та рішення комісії управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області №30/я-4 від 12 липня 2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку її пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, на підставі поданої заяви від 04 липня 2016 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області здійснити з 04 липня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 відсотків відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки Красилівської районної ради Хмельницької області №230/01-16 від 04 липня 2016 року, з урахуванням виплачених сум.

Допустити негайне виконання постанови суду щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Красилівському районі Хмельницької області надати Красилівському районному суду Хмельницької області звіт про виконання даної постанови протягом місяця з дня набрання постановою законної сили.

Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Красилівський районний суд Хмельницької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складений 18 вересня 2016 року.

Суддя: В.І.Красняк