Справа № 439/984/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2016 р. м. Броди
Бродівський районний суд Львівської області
в складі:
головуючого судді Петейчук Б. М.
з участю секретаря Ковальчук Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Броди адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області, - про перерахунок призначеної пенсії державного службовця,,
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1, звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі, у якій вона просить суд визнати протиправним дії управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області та скасувати рішення від 01.07.2016 року №22/03-31, щодо відмови в проведені перерахунку; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області перерахувати та виплачувати їй - ОСОБА_1, починаючи з 01.04.2014р., пенсію призначену відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу, включивши до середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за безперервну працю, суми індексації заробітної плати, з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування чи єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з врахуванням виплачених сум. Перерахунок пенсії провести у відповідності до ч. 1 та ч. 5 ст. 37 Закону України "Про державну службу" у редакції чинній на час призначення пенсії.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що вона - ОСОБА_1, з 2014 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Бродівському районі та отримує пенсію по інвалідності (її група загальне захворювання) призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. №3723-ХІІ (далі Закон - №3723-ХІІ). Загальний стаж роботи державної служби становить 19 років 5 місяців 29 днів.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону - № 3723-Х11 (в редакції на час призначення пенсійної виплати), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, зякої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону - №3723-ХІІ пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
При подачі документів для призначення пенсійної виплати, нею було подано довідки: №04.37-29-1-6, №04.37-30-1-6 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", за формою затверджену Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1. Згодом, як стато її відомо, управлінням Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області, при нарахування пенсійної виплати не враховано суми колонки "інші виплати" довідки №04.37.30-1-6, а саме допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, відпускні, індексація. В червні 2016 року, вона звернулася до управління із заявою про перерахунок її пенсійної виплати з врахуванням усіх сум складових заробітної плати визначених в довідках №04.37-29-1-6, №04.37-30-1-6. Однак, управління Пенсійного фонду України в Бродівському районі Львівської області Рішенням від 01.07.2016р. №22/03-31 відмовило її у проведені такого перерахунку.
Позивач - ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та дала показання аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.
Представник відповідача Мандзя Р.І. позовні вимоги не визнав та пояснив, що ст. 33 Закону України "Про держану службу" передбачає складові заробітної плати державних службовців. У пункті 4 Постанови КМ України від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" визначено складові заробітної плати державного службовця, котрі враховуються у відповідних розмірах для перерахунку пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Такі види, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не включені до складової заробітної плати, які враховують під час перерахунків пенсій у зв?язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. А також подала клопотання про застосування строку позовної давності.
Заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши докази у їх сукупності, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи із таких міркувань.
Як встановлено судом і вказана обставина не заперечується сторонами, ОСОБА_1 01.04.2014 року призначено пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХІІ. Стаж державної служби на час призначення пенсії становив 19 років 05 місяців, 29 днів.
Управлінням пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області призначення пенсії ОСОБА_1 здійснено із врахуванням довідки, виданої Управлінням Пенсійного фонду України у Бродівському районі № 04.37-30/1-6 від 01.04.2014р виданої ОСОБА_1 про складові заробітної плати, що надається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", згідно з якою у складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної не включені.
Встановлено, що ОСОБА_1 01.04.2014р. Управлінням пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області видано довідку № 04.37-30/1-6 про складові заробітної плати, що надається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій зазначено, що сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування становить 80399 грн. 74 коп. У складові заробітної плати включено такі виплати: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 12758 грн. 19 коп.; премії - 31484 грн. 92 коп., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 00 грн. 00 коп., інші виплати - 36156 грн. 63 коп. В склад "інших виплат" увійшли: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація.
24.06.2016р. ОСОБА_1 звернулася в Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням складових зарплати, які зазначені у вищевказаній довідці від 01.04.2014р. і включені у графу "інші виплати".
Своїм рішенням від 01.07.2016р. №2310/03-17 УПФ у Бродівському районі Львівської області повідомило ОСОБА_1, що підстав для перерахунку пенсії немає.
Відповідно до ст.66 Закону України № 1788 "Про пенсійне забезпечення"до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати прані (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Відповідно до ст.41 Закону України №1058 "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування "до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховують суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно цим Законом, з яких фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески"
Згідно із ст.2 Закону України від 26.06.1997р. №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"(в редакції, чинній до 01.01.2011 року) та ст.7 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-1V "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "об'єктом оподаткування є: фактичні витрати на оплату прані працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" (108/95-ВР)".
Відповідно до ст.2 Закону України від 24.03.1995р. №108/95 ВР "Про оплату праці" у структуру заробітної плати включається основна та додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до пп.2.2.7 та пп.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України 13.01.2004 р. №5 (у відповідності до Закону України №108/95) суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, включається до інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Згідно із роз'ясненням Пенсійного Фонду України (лист від 02.03.2004р. № 1983/04) вказана Інструкція є єдиним нормативним документом, який визначає складові фонду оплати праці і застосовується при нарахуванні внесків до Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 1 ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ (в редакції, що була чинна на момент призначення ОСОБА_1 пенсії 01.04.2014р.) "пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов?язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ч.5 ст.37 цього Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Заробітна плата державного службовця відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Зокрема, в ч. 6 вказаної статті визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також: надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Статтею 35 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ передбачено, що державним службовцям допомога на оздоровлення виплачується при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу.
Згідно з ч. 7 ст.33 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Умови оплати праці державних службовців визначені постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Зазначеною постановою надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови ( в т.ч. виконавчої влади ), у межах затвердженого фонду оплати праці: надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при паданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника, у межах затвердженого фонду оплати праці.
Враховуючи зазначене, допомога на оздоровлення, передбачена статтею 35 Закону України "Про державну службу" є обов'язковою виплатою, а матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №268 може виплачуватися у розмірі середньомісячної заробітної плати за умови наявних коштів на оплату праці.
Крім того, на виконання вимог ст.66 Закону України від 05.11.1991р. №1788 "Про пенсійне забезпечення" постановою Кабінету Міністрів України від 18.05 1998р. №697 затверджено "Перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій". Матеріальна допомога, яка носить системний характер і виплачується всім або більшості працівників, а також суми індексації заробітної плати, які виплачуються з фонду оплати праці, не включені у зазначений Перелік, а тому мають враховуватися при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій.
Відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
У Постанові Верховного суду України від 06.11.2013р. №21-350а13 зазначено, що ВС вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 закону №3723-XII і в постановах від 20.02.2012, 14, 28.05.2013 (справи №№21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів №3723-XII та №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 закону №1058-IV та ст.66 закону №1788-XII.
Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Позивач просила провести їй перерахунок пенсії з 01.04.2014р., а відтак така пропустила строк звернення до суду, оскільки звернулася з позовом лише 01.08.2016 та не надала доказів того. що нею був пропущений строк для звернення до суду з поважних причин, тому з огляду наведене, позовні вимоги за період з 01.04.2014 по 31.01.2016 включно слід залити без розгляду у відповідності до положень ст. 100 КАС України.
В силу статей 83, 84, 87 Закону №1788-ХІІ та статей 43, 44, 45, 46 Закону №1058-ІV, призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначайтеся чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Згідно ст.45 Закону №1058-ІV перерахунок призначеної пенсі провадиться в такі строки: у різі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшенні пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Враховуючи наведене, а також те що позивачка 01.08.2016р. звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, а також те, що довідку № 04.37-30/01-6 від 01.04.2014р., у якій зазначено суми, що входили у складову заробітної плати ОСОБА_1, серед яких були зазначені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати, позивач подала ще у 2014 році при призначенні їй відповідачем пенсії, і така була у розпорядженні відповідача на момент визначення розміру пенсії, суд вважає, що позивач ОСОБА_1 має право на перерахування раніше призначеної пенсії, починаючи з 01.02.2016р., тобто за шість місяців, що передували зверненню до суду із адміністративним позовом.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить, що перерахунок пенсії необхідно провести відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у редакції, чинній на час призначення пенсії, тобто у розмірі 80% від заробітної плати позивача, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з урахуванням виплачених сум, починаючи з 01.02.2016р.
Керуючись ст. ст. 12, 14, 18, 71, 99, 100, 105, 159-163, 167 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 01.04.2014р. по 31.01.2016р. включно залишити без розгляду.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області №22/03-31 від 01.07.2016р. щодо відмови у перерахунку пенсії.
Зобов?язати Управління пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, починаючи з 01.02.2016р., призначену їй відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" N 3723-XII від 16 грудня 1993 року, у розмірі 80 відсотків від її заробітної плати, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань), з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язанням Управління Пенсійного Фонду України в Бродівському районі Львівській області в дохід держави 551 грн. 20 коп. судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На постанову може бути подана апеляція до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бродівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Суддя: Б. М. Петейчук