Справа № 307/1641/16-а
Провадження № 2-а/307/34/16
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 вересня 2016 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області в особі судді Мельник В.І., при секретарі Ком'яті Н.А за участю представника Управління Пенсійного фонду України у Тячівському районі Шовак Я.В ., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тячів справу за адміністративним позовом:
ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач пред'явив позов в суд до відповідача про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
У позові ОСОБА_2 просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком та скасувати рішення засідання пенсійної комісії при управлінні Пенсійного фонду України в Тячівському районі від 9 жовтня 2015 року про відмову у призначенні пенсії за віком. Також просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі призначити йому пенсію за віком з дня звернення із заявою про призначення пенсії, тобто з 6 липня 2015 року, та зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Тячівському районі здійснити нарахування пенсії у повному обсязі, провести їх виплату .
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 6 липня 2015 року він звернувся з письмовою заявою до Управління Пенсійного фонду України у Тячівському районі для призначення йому пенсії за віком. Разом з заявою він надав дві трудові книжки, паспорт, ідентифікаційний код, військовий квиток.
Працівники Управління пенсійного фонду України дали йому розписку про отримання документів без реєстраційного номера.
Працівник який прийняв документи, поставив йому незаконну вимогу про надання до заяви додатково довідку про стаж роботи в радгоспі " Зоря комунізму" зробивши запис що для призначення пенсії недостатньо документів які він надав. Незважаючи на те що основним документом , що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Незважаючи на те що відповідно до ст. 82 Закону України "Про пенсійне забезпечення" документи про призначення пенсії розглядаються органом , що призначає пенсії , не пізніше 10 днів з дня їх надходження. Повідомлення про відмову у призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та поряду оскарження видає або надсилає заявникові не пізніше 5 днів з дня винесення відповідного рішення. Управлінням пенсійного фонду України вказаних норм закону не дотримано . Документи не були розглянуті у 10 денний термін а були розглянуті тільки 9 вересня 2015 року та йому було відмовлено у призначенні пенсії по віку із-за відсутності 15-ти річного страхового стажу. Незважаючи на те що він звернувся у архівний відділ де йому виділи довідки про заробітну плату для обчислення пенсії в радгоспі " Зоря комунізму " хоча довідки про заробітну плату не передбачені чинним законодавством
Вважає рішення Управління пенсійного фонду України у Тячівському районі про відмову про призначення йому пенсії за віком через відсутність 15-ти річного страхового стажу роботи незаконним.
Просить суд визнати противоправними дії Управління Пенсійного фонду, Зобов'язати Управління пенсійного фонду призначити йому пенсію за віком, на підставі поданих трудових книжок, та зобов'язати Управління Пенсійного фонду зробити йому перерахунок пенсії та виплатити у повному обсязі.
Представник Управління Пенсійного фонду України у Тячівському районі заявлені позовні вимоги не визнав та пояснив 6 липня 2015 року ОСОБА_2 звернувся з заявою до Управління Пенсійного фонду України у Тячівському районі про призначення йому пенсії за віком . До своєї заяви додав дві трудові книжки , ідентифікаційний код, військовий квиток .
В трудовій книжці НОМЕР_2 від 12 березня 1990 року яка видано радгоспом " Зоря" ОСОБА_2 працював в радгоспі " Зоря Комунізму" с Вільхівці в період з 22 липня 1983 року по 28 липня 1986 року. В наданій ОСОБА_2 трудовій книжці НОМЕР_1 зазначено що він з
-1 травня 1984 року по 29 вересня 1984 року
-10 травня 1985 року по 28 жовтня 1985 року
-10 червня 1987 року по 11 листопада 1987 року,
працював у радгоспі" Васильківський" Російської Федерації, тобто мало місце дублювання стажу роботи в радгоспі " Зоря Комунізму" с. Вільхівці та одночасно в радгоспі " Васильківський" Російської Федерації.
Відповідно до пн. 4. 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, Орган що призначає пенсію перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів , фіксує виявлені розбіжності , та має право вимагати від підприємств, установ , організацій , фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством , а також перевіряти обґрунтованість їх видачі, тому для підтвердження стажу роботи було запропоновано вибрати та надати УПФ в Тячівському районі архівні довідки про підтвердження стажу роботи в радгоспі " Зоря Комунізму" 27 липня 2015 року ОСОБА_2 надав УПФ у Тячівському районі архівну довідку № 07-04/912 від 27 липня 2015 року про підтвердження факту роботи у радгоспі " Зоря Комунізму" в період з 19 липня 1983 року по 25 липня 1986 року , та з 12 березня 1990 року по 12 вересня 2002 року , також у довідці відсутні відомості про звільнення ОСОБА_2 з роботи в СГВК "Промінь". Тому УПФ у Тячівському районі було проведено зустрічну перевірку в архівному відділі Тячівської районної держаної адміністрації щодо встановлення стажу роботи ОСОБА_2 в радгоспі " Зоря Комунізму" На усну вимогу ОСОБА_2 спеціалістами УПФ у Тячівському районі робились письмові запити до Російської Федерації для витребування довідок про стаж роботи в радгоспи які називав ОСОБА_2 Тільки один радгосп підтвердив що ОСОБА_2 з жовтня 1976 по грудень 1976 року працював в колгоспі " Ленінський путь " Уржумського району Кіровської області . По підтверджуючих довідках стаж роботи ОСОБА_2 складає 11 років 10 місяців та 17 днів.
9 жовтня 2015 року комісією УПФ у Тячівському районі було прийнято рішення про відмову ОСОБА_2 про призначення пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного 15 річного страхового стажу.
Тому просить суд відмовити ОСОБА_2 у позові у повному обсязі.
Заслухавши представника Управління Пенсійного фонду України у Тячівському районі, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини і перевіривши їх доказами, суд вважає, що в позові слід відмовити з наступних підстав.
У відповідності до ст. 6 ч. 1 КАС України " Кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом ".
Відповідно до ст. 71 ч.2 КАС України "В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що відповідно до вкладки до протоколу № 37 комісії при УПФ України в Тячівському районі, розглядаючи заяву від 6 липня 2015 року, ОСОБА_2 було відмовлено у призначенні пенсії за віком за відсутності необхідного 15 річного страхового
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Більш детально організаційно-правові засади запобігання та протидії дискримінації з метою забезпечення рівних можливостей щодо реалізації прав і свобод людини та громадянина врегульовано Законом України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, встановлено, що особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік.
Частиною 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до ст. 26 цього ж Закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Таким чином, право на пенсію викає за умови досягнення пенсійного віку та наявності відповідно страхового стажу, який в силу ч. 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
ОСОБА_2 звертаючись з заявою в УПФ у Тячівському районі для призначення пенсії за віком надав спеціалістам пенсійного фонду дві трудові книжки БТ-11№ 2841899 від 12 березня 1990 року видану радгоспом " Зоря" про трудову діяльність в період з 22 липня 1983 року по 28 липня 1986 року та трудову книжку АТ-111 № 9252848 в якій зазначено що ОСОБА_2 працював з 1 травня 1984 року по 29 вересня 1984 року та з 10 травня 1985 року по 29 жовтня 1985 року в радгоспі " Васильківський" Російської Федерації. Як вбачається з трудових книжок наданий ОСОБА_2 він в один і той же час працював в радгоспі " Зоря" Тячівського району та радгоспі "Васильківський" Російської Федерації.
Відповідно до пн. 4. 2 "Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій", Орган що призначає пенсію перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів , фіксує виявлені розбіжності , та має право вимагати від підприємств, установ , організацій , фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством , а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
За наслідками по акту № 136 від 16 квітня 2016 року " Про результати зустрічної перевірки щодо встановлення стажу роботи та заробітної плати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 за періоди з 19 липня 1983 року по 27 липня 1986 роки та з 12 березня 1990 року по 25 серпня 2003 року . Було встановлено що стаж роботи ОСОБА_2 складає 11 років 10 місяців та 17 днів.
Відповідно до протоколу № 37 від 9 жовтня 2015 року Про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_2 комісією Управління Пенсійного фонду України у Тячівському районі року було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_2 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу (15 років) .
Суд прийшов висновку, що відповідач прийняв рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України, а тому відсутні й правові підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.11, 94, 158-163, 186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В позові ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Тячівському районі про визнання дій противоправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Львівський апеляційний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення через Тячівський районний суд, а стороні яка брала участь в розгляді справи але не була присутня під час проголошення постанови у той самий строк з моменту отримання копії постанови.
Суддя Тячівського районного суду В.І. Мельник