Постанова № 61379725, 12.09.2016, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
12.09.2016
Номер справи
303/4020/16-а
Номер документу
61379725
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 303/4020/16-а

№ 2-а/303/199/16

рядок стат.звіту - 38

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 вересня 2016 року м.Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

в особі : головуючого - судді Пак М.М.

секретар судового засідання Тромпак В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Мукачево адміністративний позов ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 до Верхньовизницької сільської ради Мукачівського району про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень ,-

в с т а н о в и в:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Верхньовизницької сільської ради Мукачівського району про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень.

Позовні вимоги мотивує тим, що ОСОБА_2 будучи зацікавленою в одержанні безоплатно у свою власність земельної ділянки із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, звернулася до Верхньовизницької сільської ради Мукачівського району з відповідним клопотанням. Рішенням відповідача від 13 жовтня 2015 року за № 865, ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га., для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту В.Визниця Мукачівського району, урочище "Гафа". У зв'язку з чим позивачем було укладено відповідний договір із землевпорядною організацією ТОВ "Зодчий і К" та вжито дії по розробці проекту землеустрою. Так, 04 лютого 2016 року відповідач, рішенням №47 затвердив матеріали технічного звіту по детальному обстеженню грунтів земельної ділянки площею 1,9997 га. у вищевказаному урочищі "Гафа". Проте, у подальшому, після виготовлення ОСОБА_2 і надані Відповідачу проект землеустрою щодо відведення згаданої земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, Відповідач своїм рішенням від 26 травня 2016 року № 88 відмовив у затвердженні ОСОБА_2 вказаного проекту землеустрою та передачі безоплатно у її власність ділянки. При цьому, в тексті рішення відсутні будь-які мотиви, з яких ОСОБА_2 відмовлено у затвердженні зазначеного проекту. Тому вважає, що дане рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки не відповідає вимогам Закону, так як взагалі не передбачає прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Відтак, відповідач був зобов'язаний прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Разом з тим, прийняття Відповідачем такого рішення зумовлювало одночасне прийняття ним й іншого рішення, передбаченого ч.9 ст.118 ЗК України - про надання ОСОБА_2 у власність вищевказаної земельної ділянки. Тому на підставі вищенаведеного ОСОБА_1 звертається до суду в інтересах ОСОБА_2 та просить визнати протиправним та скасувати рішення Верхньовизницької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області від 26 травня 2016 року "Про затвердження проекту із землеустрою, щодо відведення ділянки у власність", та зобов'язати Верхньовизницьку сільську раду Мукачівського району прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1 площею 1,9997 га. для ведення особистого селянського господарства у межах населеного пункту В.Визниця Мукачівського району урочища "Гафа" та про надання її у власність ОСОБА_2.

Позивач - ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить суд їх задоволити.

Відповідач - голова Верхньовизницької сільської ради Мукачівскього району ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позову заперечує.

-2-

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд виходить із наступних обставин.

Судом встановлено, що 13 жовтня 2015 року Двадцять сьомою сесією шостого скликання ІІ-засідання Верхньовизницької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, винесено Рішення № 865 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, яким сесія Верхньовизницької сільської ради, вирішила : "надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2, жительці с.В.Визниця, вул.Крива, 12, орієнтовною площею 2 га., для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту села В.Визниця, урочище "Гафа"; рекомендувати ОСОБА_2 звернутися до землевпорядної організації з метою замовлення робіт по розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність; проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробки і погодити його згідно норм чинного законодавства України; попередити ОСОБА_2 про те, що державна реєстрація земельних ділянок скасовується Державним реєстратором у разі, якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на ділянку не зареєстровано з вини заявника (п.10 ст.24 ЗУ "Про Державний земельний кадастр"); зазначений дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не надає ОСОБА_2 права володіти, розпоряджатись та користуватись вказаною земельною ділянкою до моменту державної реєстрації цих прав у відповідності до чинного законодавства України" (а.с.6).

Відповідно до Технічного звіту ДП "Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", інвентарний номер № VІ-6397 від 11 грудня 2015 року та Листа Директора Державного підприємства "Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" ОСОБА_6, при проведенні детального обстеження грунтів на земельній ділянці площею 1,9997 га., наміченої до відведення у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться в урочищі "Гафа" с.Верхня Визниця Верхньовизницької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, внаслідок чого визначена така грунтова відміна - бурі гірсько-лісові неглибокі слабощебенюваті середньосуглинкові грунти, яка належить до 198д агровиробничої групи (другий природно-сільськогосподарський район). Згідно статті 150 Земельного кодексу України та Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 06 жовтня 2003 року № 245, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 28 жовтня 2003 року № 979/8300 дана агровиробнича група грунтів не належить до особливо цінних грунтів Закарпатської області. За всіма своїми властивостями 198д агровиробнича група грунтів рекомендується використовувати як кормові угіддя (а.с.7-10).

04 лютого 2016 року Третьою сесією сьомого скликання І-засідання Верхньовизницької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області винесено Рішення № 47 "Про затвердження технічного звіту по детальному обстеженню грунтів земельної ділянки", яким сесія вирішила : "затвердити матеріали технічного звіту по детальному обстеженню грунтів земельної ділянки площею 1,9997 га, наміченої до відведення у власність громадянці ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться в урочищі "Гафа" населеного пункту Верхня Визниця і на якій визначена така агрогрупа - бурі гірсько-лісові неглибокі слабощебенюваті середньосуглинкові грунти, яка належить до 198д агровиробничої групи. Згідно статті 150 Земельного кодексу України та наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 06 жовтня 2003 року № 245, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 28 жовтня 2003 року № 979/8300 дана агровиробнича група грунтів не належить до особливо цінний грунтів Закарпатської області та за своїми властивостями треба використовувати як кормові угіддя (сінокіс)" (а.с.13).

Товариством з обмеженою відповідальністю "Зодчий і К", виготовлено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за адресою: с.Верхня Визниця, урочище "Гафа", Мукачівського району, для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2, де кадастровий номер КОАТУУ: НОМЕР_1 (а.с.14-33).

Рішенням за № 88 Четвертої сесії сьомого скликання Верхньовизницької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області від 26 травня 2016 року "Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність", сесія Верхньовизницької сільської ради вирішила: "В затверджені проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати безкоштовно у власність ОСОБА_2, жительці с.В.Визниця, вул.Крива, 12, земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 1,9997 га. в межах населеного пункту села В.Визниця. ур."Гафа" за кадастровим номером НОМЕР_1 - відмовити" (а.с.34).

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

-3-

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" (з змінами та доповненнями) відповідно до Конституції України, визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Поняття місцеве самоврядування закріплене в статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування" в якій вказано, що Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. Так, з статті 59 цього закону вбачається, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос, а частиною 10 даної статті встановлено, що Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. В пункті 10 даної статті встановлено, що Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Так, у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, встановлено, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.

З пункту 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вбачається, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються таке питання - вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Так, пунктом 1 "а" статті 33 Закону встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів, а до делегованих повноважень органів сільських, селищних, міських рад належить - підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (пункт 8 "б"); організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою пункт 9 "б"; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою (пункт 10 "б").

У свою чергу суд вважає, що необхідно звернути увагу на зміст пункту "б" частини 1 статті 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання), а частиною 4 статті 123 цього Кодексу встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 Кодексу.

Частиною 6 статті 123 цього Кодексу встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

-4-

Відповідно до частини 10 статті 123 Кодексу, рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частини 13 та 14 статті 123 Земельного кодексу України).

Нормами статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскаржень рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 6 даного Кодексу визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини 2 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, а статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

В судовому засіданні встановлено, що позивачу, рішенням №865 Двадцять сьомої сесії шостого скликання Верхньовизницької сільської ради Мукачівського району від 13 жовтня 2015 року надано дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтованою площею 2 га., для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту села В.Визниця, урочище "Гафа". В подальшому підготувавши такий проект землеустрою ОСОБА_2 звернулася до сільської ради з клопотання про погодження такого, але рішенням №88 четвертої сесії сьомого скликання Верхньовизницької сільської ради Мукачівського району, у затвердженні проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати таку безкоштовно у власність ОСОБА_2 відмовлено, але при цьому в рішенні не вказано підстав такої відмови, що передбачено статтею 123 Земельного кодексу України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовна вимога ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасувати рішення Верхньовизницької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області від 26 травня 2016 року за № 88 "Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність підлягає до задоволення.

Що стосується позовної вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання Верхньовизницьку сільську раду Мукачівського району прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1 площею 1,9997 га. для ведення особистого селянського господарства у межах населеного пункту В.Визниця Мукачівського району урочища "Гафа" та про надання її у власність ОСОБА_2, то суд приходить до висновку, що в даній позовній вимозі необхідно відмовити, оскільки дане питання вирішується органами місцевого самоврядування відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, в якій зазначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Таким чином, на підставі вищенаведеного, всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень підлягає до часткового задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8, 70-71, 99, 160-163 КАС України, ст.ст. 2, 10, 25, 26, 33, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 116, 121, 123 Земельного кодексу України, суд, -

-5-

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Верхньовизницької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області від 26 травня 2016 року за № 88 "Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність".

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Верхньовизницької сільської ради Мукачівського району, місце знаходження, село Верхня Визниця, вулиця Миру, буд.№25 "а", Мукачівського району, Закарпатської області, на користь ОСОБА_2, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 - 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Головуючий М.М.Пак