Постанова № 61376375, 18.08.2016, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
18.08.2016
Номер справи
640/11069/16-а
Номер документу
61376375
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№ 640/11069/16-а

н/п 2-а/640/270/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" серпня 2016 р.

Київський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого судді Нев'ядомського Д.В.

при секретарі Кузнецовій А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Харкова справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

До Київського районного суду м. Харкова звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до УПФУ в Київському районі м. Харкова. в своїй заяві просить:

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 18 січня2005 року у розмірі 90% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-88 від 11.02.2016р. без обмежень максимального розміру.

Скасувати рішення відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова № 88 від 06.04.2016р. щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 18.01.2005 року у розмірі 90% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-8-8 від 11.02.2016р. без обмежень максимального розміру.

3обовязати Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Харкова провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 18.01.2005 року у розмірі 90% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-88 від 11.02.2016р. без обмежень максимального розміру пенсії та здійснити виплати зазначених коштів з 01.01.2016 року, оскільки згідно з постановою КМУ №1013 від 09.12.2015р підвищення посадових окладів працівників органів прокуратури здійснюється з 01.12.2015 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань, виділених на потреби Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.

В обґрунтування позову вказує про те, що з ОСОБА_1, працював в органах прокуратури Харківської області з серпня 1979 року та згідно із Законом України «Про прокуратуру» отримує пенсію за вислугу років з 18 січня 2005 року. Пенсія була нарахована йому з посади начальника відділу роботи з кадрами прокуратури Харківської області у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати згідно із ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії.

11.03.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №1013 від 09.12.2015, якою підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури, з посиланням на п.5Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін

до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-

У111 від 02.03.2015, згідно якому з 01.06.2015 скасовані норми щодо пенсійного

забезпечення осіб, яким пенсія ( щомісячне грошове утримання ) призначаються

відповідно до Законів України «Про прокуратуру»

Відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, при цьому ним застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до їх прийняття,та суттєво звужують його право на пенсійне забезпечення, що суперечить ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 працівникам прокуратури збільшено посадові оклади з 01.12.2015, тобто ОСОБА_1має право на перерахунок призначеної йому пенсії з 01.01.2016.

В судовому засіданні ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова Кусти Н.С. в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала та надала по справі письмові заперечення проти позову з тих підстав, що заява про перерахунок пенсії була подана 08.04.2016 року, а норми Закону України «Про прокуратуру» в частині, яка стосується пенсійного забезпечення, - скасовані, управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова не може провести перерахунок пенсії згідно Закону, який втратив чинність в частині проведення таких перерахунків.

Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини, з 1979 року він працював в прокуратурі Харківської області на різних посадах . У квітні 2003 року у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (далі Закон) від 18.01.2005 року №1789-Х11 (редакція від 11.03.2002 ) йому було призначено пенсію за вислугою років, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати, яку йому неодноразово перераховували.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» ( зі змінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №763 від 30.09.2015), з урахуванням постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015, працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.

11.03.2016 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова із заявою щодо перерахунку пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Київському районі

м.Харкова № 212 від 24.06.2016 Бєсєда Д.С.. відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213- У111 від 02.03.2015, згідно якому з 01.06.2015 скасовані норми щодо пенсійного

забезпечення осіб, яким пенсія (щомісячне грошове утримання) призначаються

відповідно до Закону України«Про прокуратуру».

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-У11 від 14.10.2014 передбачено призначення пенсій працівникам прокуратури в розмірі 60% від суми їхньої місячної заробітної плати.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановленних для осіб, які втратили працездатність.

Максимальний розмір пенсії у період з 01.01.2016 по 31.12.2016 не може перевищувати 10740 грн.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про

внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного

забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015

Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних

підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного

забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання )

призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про

прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів».

Вказані норми Закону суттєво звужують і обмежують зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами. Крім того, вони не регулюють спірні правовідносини. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на цей час іншим законом не визначено.

Відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, при цьому ним застосовано нові положення до правовідносин, які виникли до їх прийняття,та суттєво звужують моє право на пенсійне забезпечення, що суперечить ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Згідно до вимог п.5 ч. 1 ст. 16 Закону України « Про прокуратуру» від 14.10.2014 ( вступив в дію з 15.07.2015) гарантії незалежності прокурорів забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням.

Вирішуючи питання про застосування Закону у часі, слід виходити із того, що відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України ( в тому числі і Законом України « Про прокуратуру « ) є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається.

Пенсія ОСОБА_1 . була призначена відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 11.03.2002, тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни, внесені до законів, стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку ( новий порядок не прийнято).

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності. Процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України « Про прокуратуру».

Таким чином, при перерахунку їй пенсії підлягає застосуванню положення ст.50-1 Закону України « Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, та яка набула право на пенсію за вислугою років з часу її призначення у розмірі 90 відсотків від суми місячного ( чинного ) заробітку.

Відповідно до ч. 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (ред.. 11.03.2002) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у

зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Згідно до вимог п.5 ч. 1 ст. 16 Закону України « Про прокуратуру» від 14.10.2014 ( вступив в дію з 15.07.2015) гарантії незалежності прокурорів забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням.

Вирішуючи питання про застосування Закону у часі, слід виходити із того, що відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України ( в тому числі і Законом України « Про прокуратуру « ) є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається.

Відповідно до ч. 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (ред.. 11.03.2002) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються узв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отриманих працівником виплат і умов оплат праці, що існувала на день його звільнення з роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 працівникам прокуратури збільшено посадові оклади з 01.12.2015, тобто ОСОБА_1 має право на перерахунок призначеної йому пенсії з 01.01.2016.

Таким чином, відмова відповідачем у перерахунку ОСОБА_1.пенсії є незаконною.

Питання, пов'язані з реалізацією права на захист певних категорій громадян, зазначено і рішеннями Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп99 , від 20.03.2002 №5-рп/2002 та від 22.05.2008 №10-рп/2008, а також таку позицію висловлено і постановами Верховного Суду України від 10.12.2013 у справі№21-420а13та від 17.12.2013 у справі № 21 -445а13.

Юридично значимою обставиною для вирішення даного спору є наявність у позивача права, а у відповідача відповідного обов'язку на перерахунок раніше призначеної пенсії.

У відповідності до Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22, п. 1 ст. 92).

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституціїта у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Проте, вказані зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносин не застосовується. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Між тим, пенсія позивачу була призначена ще з 18 січня 2005 року, тобто до внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Таким чином, доводи пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими.

Зміни, які відбулися у статті 37 Закону України «Про державну службу» стосуються тільки тих пенсій, які будуть призначаються після набрання чинності змін до Закону, і жодним чином не поширюються на розмір відсотків раніше призначених пенсій.

За Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року на 25% підвищено посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських) органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що УПФ України в Київському районі не мало правових підстав для відмови позивачу ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця.

Тому, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі ст.94 ч.1 КАС України судові витрати позивачки на сплату судового збору у сумі 551,20 грн. присуджуються на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», ст..ст.2,18,71,86, 94, 183-2, 186 КАС України,

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити .

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 18 січня2005 року у розмірі 90% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-88 від 11.02.2016р. без обмежень максимального розміру.

Скасувати рішення відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова № 88 від 06.04.2016р. щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 18.01.2005 року у розмірі 90% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-8-8 від 11.02.2016р. без обмежень максимального розміру.

3обовязати Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Харкова провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 18.01.2005 року у розмірі 90% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-88 від 11.02.2016р. без обмежень максимального розміру пенсії та здійснити виплати зазначених коштів з 01.01.2016 року, оскільки згідно з постановою КМУ №1013 від 09.12.2015р підвищення посадових окладів працівників органів прокуратури здійснюється з 01.12.2015 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань, виділених на потреби Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 551 грн. 20 коп.

.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.

СУДДЯ Д.В.Нев»ядомський