Постанова № 61375900, 12.09.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
12.09.2016
Номер справи
569/8227/16-а
Номер документу
61375900
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/8227/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2016 року

Рiвненський мiський суд Рівненської області в особi суддi Куцоконя Ю.П.,

з участю: секретаря судового засідання Ющук О.С.,

позивача ОСОБА_2,

представника управління праці та соціального захисту населення

виконавчого комітету Рівненської міської ради Корнійчук Н.І.,

pозглянувши у вiдкpитому судовому засiданнi в мiстi Рiвне

спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримала і просить суд визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - управління) щодо нерозгляду її заяви від 24 квітня 2016 року про призначення і виплату тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів та неприйняття рішення по ній; зобов'язати управління розглянути та прийняти рішення по її заяві від 24 квітня 2016 року про призначення і виплату тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів; зобов'язати управління призначити їй тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, нарахувати та виплатити таку допомогу з квітня 2016 року по вересень 2016 року включно.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що утримує двох дітей - дочку ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2. Батько дітей ОСОБА_6 від утримання дітей ухиляється, призначені судом аліменти не сплачує, у зв'язку з чим вона з травня 2006 року через управління отримує тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

24 квітня 2016 року вона в черговий раз звернулася до управління із заявою та усіма необхідними документами про призначення їй на кожну дитину державної допомоги, однак, до теперішнього часу відповідач її заяву по суті не розглянув та рішення по ній не прийняв.

Бездіяльність відповідача, а саме, відмову у розгляді заяви та у прийнятті рішення по ній, вважає протиправною і такою, що порушує її права на отримання державної допомоги на дітей.

Представник управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради Корнійчук Н.І. в судовому засіданні позов ОСОБА_2 не визнала і в задоволенні позовних вимог просить суд відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях відповідача на позов.

На заперечення позовних вимог посилається на те, що 10 лютого 2016 року позивач зверталася до управління із заявою про призначення тимчасової допомоги на дітей, до якої додала довідку відділу державної виконавчої служби Рівненського міського управління юстиції про неотримання аліментів за виконавчим листом № 2-9161 від 10 липня 2008 року та довідку відділу державної виконавчої служби Броварського міськрайонного управління юстиції про неотримання аліментів за виконавчим листом № 2-9161/03 від 10 липня 2008 року. Згідно даного виконавчого листа розмір аліментів на дітей був встановлений у розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку, але не менше половини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тому розмір допомоги розраховувався виходячи із розрахунку середньомісячного доходу на одного члена сім'ї. Враховуючи, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців перевищив 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, то в призначенні допомоги позивачу було відмовлено.

24 квітня 2016 року позивач звернулася до управління із заявою про призначення тимчасової допомоги на дітей, до якої додала довідку відділу державної виконавчої служби Рівненського міського управління юстиції про неотримання аліментів за виконавчим листом № 2-5423/06 від 28 березня 2006 року і дублікат виконавчого листа № 2-5423/06 від 28 березня 2006 року. Згідно даного виконавчого листа розмір аліментів на дітей був встановлений у розмірі 200 грн щомісячно на кожну дитину, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Враховуючи розбіжності у розмірах аліментів, управління звернулося з листом до відділу державної виконавчої служби Броварського міськрайонного управління юстиції щодо закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом № 2-9161/03 від 10 липня 2008 року, відповідь на який на даний час до управління не надійшла. Наведені обставини, на думку представника відповідача, позбавляють управління можливості прийняти законне рішення по заяві позивача.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Судом встановлено, що на утриманні позивача знаходяться дочка ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та син ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2.

Рішенням Рівненського міського суду від 14 листопада 2003 року з ОСОБА_6 на користь позивача були стягнуті аліменти на утримання двох дітей у розмірі 1/3 частини всіх видів його заробітку (доходу), але не менше половини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на кожну дитину.

Рішенням Рівненського міського суду від 17 травня 2006 року з ОСОБА_6 на користь позивача були стягнуті аліменти на утримання двох дітей у розмірі 200 грн щомісячно на кожну дитину, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.

Таким чином, суд своїм рішенням від 17 травня 2006 року змінив порядок та розмір аліментів, які стягуються з ОСОБА_6 на користь позивача, що були встановлені рішенням від 14 листопада 2003 року.

Батько дітей ОСОБА_6 від утримання дітей ухиляється, призначені судом аліменти не сплачує, у зв'язку з чим позивач з травня 2006 року через управління отримує тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

24 квітня 2016 року позивач в черговий раз звернулася до управління із заявою та усіма необхідними документами про призначення їй на кожну дитину державної допомоги, однак, до теперішнього часу відповідач її заяву по суті не розглянув та рішення по ній не прийняв.

Бездіяльність відповідача, а саме, фактичну відмову у розгляді заяви позивача від 24 квітня 2016 року та у прийнятті рішення по цій заяві, суд визнає протиправною і такою, що порушує права позивача та її дітей на отримання державної допомоги.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини восьмої та частини дев'ятої статті 181 СК України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім'ї, у якій виховується дитина. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги, її розмір визначається Кабінетом Міністрів України.

Спірні правовідносини сторін регулюються Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року № 189 (далі - Порядок).

Пунктом 1 цього Порядку встановлено, що він визначає механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме (далі - тимчасова допомога).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що тимчасова допомога, серед іншого, призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення.

Перелік документів, які необхідно подати органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) для призначення тимчасової допомоги, встановлений пунктом 6 Порядку.

Відповідно до пункту 7 Порядку тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє одержувачу про те, які документи повинні бути подані протягом місяця.

Рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів після надходження усіх необхідних документів.

Представник відповідача в судовому засіданні визнала, що позивачем були надані усі визначені Порядком документи, необхідні для призначення тимчасової допомоги, і вимог до позивача про надання ще якихось документів управління не ставило.

Цим же пунктом 7 Порядку передбачено, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням тимчасової допомоги.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що обов'язок органу соціального захисту населення прийняти рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги обумовлений виключно надходженням необхідних документів, а не перевіркою їх достовірності.

Оскільки, як встановлено судом, позивач надала управлінню усі визначені Порядком документи, необхідні для призначення тимчасової допомоги, то останнім протягом 10 днів мало би бути прийнято рішення про призначення їй тимчасової допомоги, чого управлінням зроблено не було.

Керуючись ст.ст.11,17,18,71,72,94,160,161,162,163,186 КАС України, суд, -

В И Р I Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо нерозгляду заяви ОСОБА_2 від 24 квітня 2016 року про призначення і виплату тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів та неприйняття рішення по ній.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради розглянути та прийняти рішення по заяві ОСОБА_2 від 24 квітня 2016 року про призначення і виплату тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради призначити ОСОБА_2 тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, нарахувати та виплатити таку допомогу з квітня 2016 року по вересень 2016 року включно.

Постанову в частині присудження виплати ОСОБА_2 тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, у межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова складена в повному обсязі 17 вересня 2016 року.

Суддя: Куцоконь Ю.П.