Справа № 561/575/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2016 року смт. Зарічне
Суддя Зарічненського районного суду Рівненської області Світличний Р.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним ОСОБА_1 до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
07 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Зарічненського районного суду Рівненської області із вказаним адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у перерахунку пенсії державного службовця з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітних плат, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», та зобов'язати відповідача провести їй з 01 грудня 2015 року перерахунок пенсії в розмірі 82 процентів від суми заробітної плати у грудні 2015 року по відповідній посаді, з якої призначено пенсію, за довідкою визначеного зразка для непрацюючих державних службовців, провести доплату до пенсії з 01 грудня 2015 року та виплачувати цю пенсію надалі.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що з 01 вересня 2004 року перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 82 процентів із заробітної плати на посаді головного спеціаліста відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та контролю за використанням коштів управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі, враховуючи стаж державної служби 12 повних років. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 було підвищено посадові оклади державним службовцям, в тому числі і державним службовцям управління Пенсійного фонду України в Зарічненському, де вона працювала до виходу на пенсію. 17 серпня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії, як державному службовцю, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, починаючи з 01 грудня 2015 року, виходячи із 82% від заробітної плати зазначеної в довідці Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України № 499/07 від 16 серпня 2016 року, проте листом від 29 серпня 2016 року № 1439/05 відповідачем було відмовлено їй у проведенні перерахунку. Вважає такі дії відповідача неправомірними.
Ухвалою суду від 08 вересня 2016 року відкрито скорочене провадження по справі.
Відповідач - Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області надало суду заперечення проти позову, за змістом яких проти адміністративного позову заперечує повністю, просить призначити справу до розгляду в загальному порядку та відмовити у задоволенні позову, так як згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». З 01 червня 2015 року призначення та перерахунок пенсії за віком державним службовцям не здійснюються у зв'язку з відсутністю правової норми, яка регламентує порядок реалізації таких правовідносин. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 (тією ж, якою встановлено нові розміри посадових окладів) було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».
У відповідності до ч. 4 ст. 183-2 КАС України суд, оцінюючи повідомлені позивачем у позові та відповідачем у запереченнях обставини, вважає їх достатніми для прийняття законного рішення у скороченому провадженні та не вбачає підстав для виклику осіб та проведенні судового засідання за загальними правилами КАС України та приходить до таких висновків.
Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 з 01 вересня 2004 року перебуває у відповідача на обліку та отримує пенсію за віком в розмірі 82% від заробітної плати згідно Закону України «Про державну службу». Пенсія обчислена виходячи із посади головного спеціаліста відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та контролю за використанням коштів управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі, яку вона обіймала в момент виходу на пенсію.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2016 року № 1013, збільшено посадові оклади державним службовцям, в тому числі і державним службовцям Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, як правонаступника управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі, в якому працювала позивач на момент виходу на пенсію.
29 серпня 2016 року позивач звернулася до відповідача із з письмовою заявою про перерахунок їй пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів, виходячи із заробітної плати, вказаної у довідці Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області № 499/07 від 16 серпня 2016 року.
Відповідно до довідки Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області № 499/07 від 16 серпня 2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, заробітна плата позивача за посадою головного спеціаліста відділу виконання бюджету, бухгалтерського обліку та контролю за використанням коштів управління Пенсійного фонду України в Зарічненському районі, з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01 грудня 2016 року становить 6848,01 грн. (а.с.14).
Листом відповідача від 29 серпня 2016 року № 1439/05 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки, відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, а раніше призначені не перераховуються. Також роз'яснено, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, а саме з 01 грудня 2015 року було виключено п. 4 зазначеної постанови щодо порядку проведення перерахунку пенсій державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Крім цього, Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року втратив чинність. Таким чином, проведення будь-яких перерахунків пенсійних виплат, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» чинним законодавством не передбачено (а.с.16).
Суд вважає, що дії відповідача по відмові у перерахунку позивачу пенсії є протиправними, оскільки обмежують його конституційні права.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» роз'яснено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України) не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці.
Отже, позивач набула право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки Зарічненського об'єднаного управління пенсійного фонду України рівненської області.
Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VІІІ не зазнали змін.
Прикінцеві положення Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Застосувавши до позивача ОСОБА_1 Закон № 213-VІІІ від 02 березня 2015 року та постанову Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року (скасування положень щодо призначення пенсій державним службовцям та виключення норм стосовно їх перерахунку) відповідач фактично звузив соціальні гарантії на достатній рівень матеріального забезпечення по старості (за віком), які полягають у можливості перераховувати призначену пенсію. Вказане дає достатні підстави вважати, що цим порушено приписи частин другої та третьої статті 22 Конституції України та частини 1 статті 58 статті 21 та 24 Конституції України.
Таким чином, оскільки позивач звернулася до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з у зв'язку з підвищенням заробітної плати за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є протиправною.
Поряд з цим, відповідно до частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність здійснення перерахунку пенсії позивачу саме з 01 вересня 2016 року, оскільки до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії вона звернулася 17 серпня 2016 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.
Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, присудивши на корить позивача понесені нею і документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору (а.с.1-2).
Керуючись ст.ст. 6, 11, 94, 99, 100, 158-163, 183-2, 254, 256 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітних плат, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Зарічненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ починаючи з 01 вересня 2016 року, виходячи із 82 процентів заробітної плати у сумі 6848,01 грн., що значиться в довідці Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області № 499/07 від 16 серпня 2016 року.
Постанову у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області судовий збір у розмірі 1102,40 грн. (Одна тисяча сто дві гривні сорок копійок).
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Зарічненський районний суд Рівненської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: Р.В. Світличний