Справа № 386/777/16-к
Провадження № 1-кс/386/64/16
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2016 року смт. Голованівськ
Голованівський районний суд Кіровоградської області
В складі головуючого слідчого судді Гут Ю. О.
секретаря судового засідання Корніцької Л.В.
за участю прокурора Сіренченко О.О.
старшого слідчого
Голованівського ВП ГУНП в
Кіровоградській області ОСОБА_1
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Голованівськ клопотання старшого слідчого Голованівського ВП ГУНП в Кіровоградській області капітана поліції ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42014120130000009 від 24.09.2014 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України;
Перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подано клопотання, та дослідивши докази по даних матеріалах:
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий Голованівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_1 в рамках кримінального провадження № 42014120130000009 звернувся до суду із клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства, в якому зазначив , що проведеною перевіркою Державною інспекцією сільського господарства в Кіровоградській області встановлено, що АФ «Хлібороб» у формі ТОВ самовільно використовує земельні ділянки на території Крутенківської, Клинівської, Семидубівської, Перегонівської, Троянської, Грузької, Наливайківської, Журавлинської, Межирічківської сільських рад Голованівського району Кіровоградської області, загальною площею 479 га, що згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок становить 486000 гривень.
Дану подію було зареєстровано до ЖЄО Голованівського ВП ГУНП в Кіровоградській області.
За вказаним фактом 24.09.2014 року прокурором Голованівського району юристом 3-го класу ОСОБА_2 розпочате кримінальне провадження №42014120130000009 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, яке відповідно до ст. 12 КК України являється злочином невеликої тяжкості.
24.09.2014 року прокурором Голованівського району Кіровоградської області радником юстиції ОСОБА_3 було винесено постанову про визначення підслідності, та матеріали кримінального провадження за підслідністю були передані до СВ Голованівського РВ УМВС України в Кіровоградській області для проведення подальшого досудового розслідування.
В ході подальшого досудового розслідування до матеріалів кримінального провадження долучено постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.09.2014 р . у справі П/811/2527/14 за позовною заявою АФ «Хлібороб» у формі ТОВ до Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області про визнання незаконними дій субєктів владних повноважень, визнання протиправними та скасування припису, розрахунків.
Відповідно до рішення суду у вказаній справі, позовні вимоги АФ «Хлібороб» у формі ТОВ задоволено частково, визнано протиправним та скасовано припис державного інспектора сільського господарства в Кіровоградській області № 177 від 02.07.2014р.
Рішення у даній справі в апеляційному порядку не оскаржувалося та набрало законної сили 18.10.2014р.
Відповідно до положень постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», факт самовільного зайняття земельної ділянки повинен підтверджуватись: актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протоколом про адміністративне правопорушення; приписом (з вимогою усунення порушень земельного законодавства), актом обстеження земельної ділянки.
Таким чином, для забезпечення повного, всебічного і обєктивного дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, існує обєктивна необхідність у призначенні та проведенні позапланової перевірки додержання вимог земельного законодавства України в діяльності АФ «Хлібороб» у формі ТОВ на території Голованівського району.
Згідно ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 року № 459/2011 «Про Держану інспекцію сільського господарства України є Держсільгоспінсекція України. Відповідно до ст..6 Закону України «Про державній контроль за використанням та охороною земель» До повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать: здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання та інше.
Згідно п.п. 6.1, 6.2 вищевказаного Положення Держсільгоспінспекція та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обовязкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності.
Безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку підприємства, установи та організації усіх форм власності, що перебувають у власності та користуванні юридичних та фізичних осіб, для проведення перевірок з питань, що належать до її компетенції.
Таким чином, на територіальні органи Державної інспекції сільського господарства України покладено повноваження щодо проведення перевірок та додержання власниками вимог земельного законодавства а також складати відповідні акти перевірок та у відповідності до п.6.5 вказаного Положення можуть передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства відповідні акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину.
З огляду на викладене, єдиним способом зібрання доказів у кримінальному провадженні є залучення спеціалістів Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області, яка знаходиться за фактичною адресою: 25006, м. Кропивницький, вул. Покровська, 73.
Таким чином, з метою встановлення істини по справі виникає необхідність у призначенні позапланової перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства України в діяльності АФ «Хлібороб» у формі ТОВ.
Відповідно до ст..110 КПК України, процесуальними рішеннями є всі рішення органів досудового розслідування, прокурора, слідчого судді, суду.
Судове рішення приймається у формі ухвали, постанови або вироку, які мають відповідати вимогам, передбаченим статтями 369, 371-374 цього Кодексу.
Згідно ч.ч. 1,2 ст.71 КПК України спеціалістом у кримінальному провадженні є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками застосування технічних або інших засобів і може надавати консультації під час досудового розслідування і судового розгляду з питань, що потребують відповідних спеціальних знань і навичок.
Спеціаліст може бути залучений для надання безпосередньої технічної допомоги (фотографування, складення схем, планів, креслень, відбір зразків для проведення експертизи тощо) сторонами кримінального провадження під час досудового розслідування і судом під час судового розгляду.
Відповідно до ст..93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Беручи до уваги вищевикладене, і неможливість отримати відомості в інший спосіб, та враховуючи що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказане має суттєве значення для встановлення важливих обставин к кримінальному провадженні, необхідно отримати дозвіл на проведення позапланової перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства України в діяльності АФ «Хлібороб» у формі ТОВ.
Старший слідчий просить надати дозвіл Державній інспекції сільського господарства в Кіровоградській області на проведення позапланової перевірки, щодо додержання вимог земельного законодавства в межах компетенції.
В ході проведення перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства України в діяльності АФ «Хлібороб» у формі ТОВ встановити:
-Законність використання земельних ділянок АФ «Хлібороб» у формі ТОВ на території Крутенківської, Клинівської, Семидубівської, Перегонівської, Троянської, Грузької, Наливайківської, Журавлинської, Межирічківської сільських рад Голованівського району Кіровоградської області.
-Законність виділення земельних ділянок.
-Термін використання земельних ділянок.
-Розташування використаних земельних ділянок.
-Загальна площа використаних земельних ділянок та окремо до територій сільських рад.
-Встановити факти можливого самозахвату земельних ділянок.
-Загальна сума збитків щодо можливо незаконного використання земельних ділянок.
-Здійснити перевірочні дії в межах компетенції для виявлення інших порушень земельного законодавства.
Надати можливість інспекторам Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області ознайомитись із оригіналами нормативних документів на підставі яких АФ «Хлібороб» у формі ТОВ використовувала земельні ділянки на території Крутенківської, Клинівської, Семидубівської, Перегонівської, Троянської, Грузької, Наливайківської, Журавлинської, Межирічківської сільських рад Голованівського району Кіровоградської області.
В судовому засіданні старший слідчий Голованівського ВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_1 клопотання підтримав з підстав зазначених в клопотанні в просить клопотання задовольнити.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримала з підстав зазначених в клопотанні і просить його задовольнити .
Суд,заслухавши старшого слідчого , прокурора , дослідивши матеріали клопотання дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
Дане кримінальне правопорушення 24.09.2014 року було зареєстровано в Єдиному реєстрі досудових розслідувань під № 42014120130000009 від 24.09.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України .
Клопотання складено належною на те особою та погоджене з процесуальним прокурором, призначеним у вказаному кримінальному провадженні на підставі внесених до ЄРДР даних про кримінальне правопорушення, тобто на законних підставах.
Проведеною перевіркою Державною інспекцією сільського господарства в Кіровоградській області встановлено, що АФ «Хлібороб» у формі ТОВ самовільно використовує земельні ділянки на території Крутенківської, Клинівської, Семидубівської, Перегонівської, Троянської, Грузької, Наливайківської, Журавлинської, Межирічківської сільських рад Голованівського району Кіровоградської області, загальною площею 479 га, що згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок становить 486000 гривень.
24.09.2014 року прокурором Голованівського району Кіровоградської області радником юстиції ОСОБА_3 було винесено постанову про визначення підслідності, та матеріали кримінального провадження за підслідністю були передані до СВ Голованівського РВ УМВС України в Кіровоградській області для проведення подальшого досудового розслідування.
В ході досудового розслідування до матеріалів кримінального провадження долучено постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.09.2014 р . у справі П/811/2527/14 за позовною заявою АФ «Хлібороб» у формі ТОВ до Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області про визнання незаконними дій субєктів владних повноважень, визнання протиправними та скасування припису, розрахунків.
Відповідно до рішення суду у вказаній справі, позовні вимоги АФ «Хлібороб» у формі ТОВ задоволено частково, визнано протиправним та скасовано припис державного інспектора сільського господарства в Кіровоградській області № 177 від 02.07.2014р.
Рішення у даній справі в апеляційному порядку не оскаржувалося та набрало законної сили 18.10.2014р.
Відповідно до ч. ч. 7, 8, 11 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Відповідно до ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Відповідно до ст. 85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.
Відповідно до ст. 86 КПК України доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом.
Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозвязку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до ч. 1, п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний обєкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
До документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Відповідно до ст..110 КПК України, процесуальними рішеннями є всі рішення органів досудового розслідування, прокурора, слідчого судді, суду.
Відповідно до приписів ч. ч. 1 та 2 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду та клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Постановою КМ України від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контолюючими органами» /із змінами, внесеними Постановою КМ № 526 від 01.10.2014/ встановлено, що надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб- підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком, зокрема Держсільгоспінспекція, /за винятком перевірок стану підготовки до роботи енергетичних обєктів субєктів електроенергетики та субєктів відносин у сфері теплопостачання/ здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження. Надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», державний нагляд (контроль) у галузі використання та охорони земель здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до положень постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», факт самовільного зайняття земельної ділянки повинен підтверджуватись: актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протоколом про адміністративне правопорушення; приписом (з вимогою усунення порушень земельного законодавства), актом обстеження земельної ділянки.
Таким чином, для забезпечення повного, всебічного і обєктивного дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, існує обєктивна необхідність у призначенні та проведенні позапланової перевірки додержання вимог земельного законодавства України в діяльності АФ «Хлібороб» у формі ТОВ на території Голованівського району.
Згідно ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 року № 459/2011 «Про Держану інспекцію сільського господарства України є Держсільгоспінспекція України. Відповідно до ст..6 Закону України «Про державній контроль за використанням та охороною земель» До повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать: здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання та інше.
Згідно п.п. 6.1, 6.2 вищевказаного Положення Держсільгоспінспекція та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обовязкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності.
Безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку підприємства, установи та організації усіх форм власності, що перебувають у власності та користуванні юридичних та фізичних осіб, для проведення перевірок з питань, що належать до її компетенції.
Таким чином, на територіальні органи Державної інспекції сільського господарства України покладено повноваження щодо проведення перевірок та додержання власниками вимог земельного законодавства а також складати відповідні акти перевірок та у відповідності до п.6.5 вказаного Положення можуть передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства відповідні акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину.
Судом встановлено , що з метою встановлення істини по справі виникає необхідність у призначенні позапланової перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства України , єдиним способом зібрання доказів у кримінальному провадженні є залучення спеціалістів Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області, яка знаходиться за фактичною адресою: 25006, м. Кропивницький, вул. Покровська, 73.
Таким чином, для отримання в ході досудового розслідування доказів у кримінальному провадженні за ч. 1 ст. 197-1 КК України, необхідно призначити перевірку дотримання вимог земельного законодавства з боку АФ «Хлібороб» у формі ТОВ при користуванні земельними ділянками, яку слід доручити Державній інспекції сільського господарства в Кіровоградській області .
За таких обставин, клопотання слідчого про проведення позапланової виїзної перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства в рамках досудового розслідування є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Проведення позапланової виїзної перевірки щодо дотримання земельного законодавства не несе по собі ознак втручання у господарську діяльність підприємства.
Термін проведення позапланової перевірки належить визначити в 15 робочих днів.
Керуючись ст. ст. 91-93, 110, 369-372 КПК України, слідчий суддя -
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання старшого слідчого Голованівського ВП ГУНП в Кіровоградській області капітана поліції ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42014120130000009 від 24.09.2014 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, задовольнити.
Призначити у кримінальному провадженні № 42014120130000009 від 24.09.2014 року позапланову виїздну перевірку додержання вимог земельного законодавства АФ «Хлібороб» у формі ТОВ /ідентифікаційний код юридичної особи 30702633 /.
Надати дозвіл Державній інспекції сільського господарства в Кіровоградській області на проведення позапланової перевірки, щодо додержання вимог земельного законодавства в межах її компетенції.
В ході проведення перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства України в діяльності АФ «Хлібороб» у формі ТОВ встановити:
-Законність використання земельних ділянок АФ «Хлібороб» у формі ТОВ на території Крутенківської, Клинівської, Семидубівської, Перегонівської, Троянської, Грузької, Наливайківської, Журавлинської, Межирічківської сільських рад Голованівського району Кіровоградської області.
- Законність виділення земельних ділянок.
-Термін використання земельних ділянок.
-Розташування використаних земельних ділянок.
-Загальна площа використаних земельних ділянок та окремо до територій сільських рад.
-Встановити факти можливого самозахвату земельних ділянок.
-Загальна сума збитків щодо можливо незаконного використання земельних ділянок.
-Здійснити перевірочні дії в межах компетенції для виявлення інших порушень земельного законодавства.
Надати можливість інспекторам Державної інспекції сільського господарства в Кіровоградській області ознайомитись із оригіналами нормативних документів на підставі яких АФ «Хлібороб» у формі ТОВ використовувала земельні ділянки на території Крутенківської, Клинівської, Семидубівської, Перегонівської, Троянської, Грузької, Наливайківської, Журавлинської, Межирічківської сільських рад Голованівського району Кіровоградської області.
За результами перевірки скласти відповідний акт, в якому вказати виявлені порушення вимог чинного законодавства.
Строк проведення позапланової виїзної перевірки встановити у 15 робочих днів: початок 26 вересня 2016 року, останній день 14 жовтня 2016 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Гут Ю. О.