Постанова № 61371719, 16.09.2016, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
16.09.2016
Номер справи
345/2823/16-а
Номер документу
61371719
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/2823/16-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.09.2016 року м.Калуш

Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Кардаш О.І., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Калуші справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії та здійснити виплату пенсії ,

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування пенсії за віком, зобов'язати здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, що становить 28 % за понаднормований стаж, починаючи з 06 січня 2016 року та провести їх виплату.

Свої вимоги мотивував тим, що він є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії. На підтвердження цього факту він отримав посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 2, серія НОМЕР_1 від 26.10.2011 року, що дає йому право користуватися пільгами, встановленими чинним законодавством. Однак, відповідач при призначенні йому пенсії керувався тільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто порушив його право на пільговий характер розрахункової величини, визначений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

11 липня 2016 року він звернувся з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області, яке повідомило, що у нього відсутнє право на призначення державної пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», він не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 даного Закону з тих підстав, що йому вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством.

Вважає дії Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області протиправними та такими, що не відповідають чинному законодавству, у зв'язку з чим він змушений звернутись в суд з даним адміністративним позовом.

Позивач та його представник в судове засідання надали заяву про уточнення позовних вимог, просять адміністративний позов задовольнити, визнати протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсійного забезпечення позивача, здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, що становить 28 % за понаднормований стаж, починаючи з 06 січня 2016 року, та провести їх виплату, звернути до негайного виконання постанову суду у межах суми стягнення за один місяць. Справу просять заслухати у їхній відсутності, уточнені позовні вимоги підтримують.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, однак подав заяву про слухання справи у їхній відсутності, позов не визнали з підстав, які зазначені в письмовому запереченні (а.с.20-22).

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до вимог ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.

Частиною 3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки, застосування окремих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадкуЗакону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_1 11 липня 2016 року звернувся до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З копії повідомлення від 26 липня 2016 року № 297/Д-15, виданого Калуським об'єднаним управлінням ПФУ Івано-Франківської області, встановлено, що останнім в перерахунку пенсії позивачу відмовлено з тих підстав, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» . Періоди, з яких складається страховий стаж обчислено відповідно дост.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.7).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 26 жовтня 2011 року Івано-Франківською обласною державною адміністрацією видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи, категорія 2, серія НОМЕР_1 (а.с.5).

З копії розпорядження № 130186 від 06.07.2016 року встановлено, що ОСОБА_1 зараховано загальний стаж, який становить 48 років 1 місяць 11 днів (а.с.8).

Таким чином, позивач ОСОБА_1, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи вищезазначене, суд вважає протиправною відмову Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в перерахунку позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування до позивача положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормований стаж, оскільки при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 07 липня 2015 року (справа 21-727а/15).

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Оскільки позивач, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на призначення пенсії із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, який для чоловіків становить 20 років, то відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії із її збільшенням на 1 % за понаднормований стаж є протиправною.

За вказаних обставин, суд задовольняє вимоги позивача в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст.99 КАС України, визнає відмову Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у перерахунку пенсії позивачу із збільшенням пенсії на 1 % за понаднормований стаж протиправною та зобов'язує відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, що становить 28 років та провести її виплату.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження пенсій, інших платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, тому позовні вимоги позивача щодо звернення до негайного виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць слід задовольнити.

Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами ст.94 КАС України.

На підставі викладеного, ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.49, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 та ч.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальобов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.71, 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи.

Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, починаючи з 16 лютого 2016 року, та провести її виплату.

Звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнути з Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь держави 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного Апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги або в порядку ст. 186 КАС України.

СУДДЯ: